Gastrit, mide iç zarının iltihaplanması demektir. Çoğu zaman mide ülserlerine yol açan bakteri türleri neden olur. Uzmanlar, akut ve kronik olmak üzere iki başlığa ayırmaktadır.  Akut gastrit aniden ortaya çıkar. Midede ve sırtta şiddetli ağrı, iştahsızlık, bulantı ve kusma ile kendisini belli eder. Kronik gastrit ise zamanla ortaya çıkmaktadır. Hatta genellikle bir belirti göstermeyebilir. Hazımsızlık, öğünlerden sonra dolgunluk hissi, şişkinlik, üst karında rahatsızlık hissi gibi hafif belirtilere sahiptir. Belirtileri nelerdir, denildiğinde hastaların yakındıkları şikayetler şunlar olmaktadır:

 • Ağrı-mide yanması
 • Mide bulantısı-kusma
 • Şişkinlik hissi ve devamında erken doyma
 • İştahsızlık ve bununla ilişkili olarak yemeklerden tiksinme

Genellikle bu hastalığa sahip kişilerin şikayetleri bu şekilde sıralanmaktadır.

Gastrit Neden Olur?

Helicobacter pylori bakterisi, alkol, sigara, aspirin ve antiromatizmal ilaçlar gastrit neden olur sorusunun en kısa yanıtıdır. Ancak en genel sebep Helicobacter pylori bakterisidir. Helicobacter pylori (HP) adındaki spiral şeklindeki bakteri kronik gastritin en genel nedenidir. Bu bakteri ağız yoluyla alınır ve sonrasında mideye yerleşir. Burada gastritin oluşmasına yol açar. Mide mukozasını saran mukus tabakasının altına yerleşir. Böylece mide asidinden ve diğer etkenlerden korunmayı başarır. HP, toksin salgılayarak mukus tabakasını zayıflatır ve asit başta olmak üzere çeşitli saldırgan faktörlere karşı mide mukozasını oldukça duyarlı hale dönüştürür. Yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye’nin yaklaşık %80’inin bu bakteriyle enfekte olduğu ortaya konmuştur.

Gastrit İçin Ne İyi Gelir Neler Zararlıdır?

Gastrite ne iyi gelir?

İnsanların çoğu rahatsızlığı fark ettiklerinde gastrite ne iyi gelir diye internette arama yapmaktadır. Ana öğünlerden sonra içilen maden suyu, özellikle az yağlı yoğurt, koyu yeşil renkli sebzeler, nane, parlak renklere sahip meyveler uzmanlar tarafından bu hastalığa karşı önerilmektedir. Bunlar arasında, yatarken başın yüksekte kalması, stresten kaçınmak, diyet değişiklikleri yapmak (yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmak gibi), su tüketimini artırmak ve alkol ve sigaradan uzak durmak yer alır. Ayrıca, bazı bitki çayları (örneğin papatya, nane, zencefil) ve bazı baharatlar (örneğin zerdeçal) da mideyi yatıştırıcı etkiye sahip olabilir. Ancak, evde uygulanan tedavi yöntemleri doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır ve semptomlar ciddi ise mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Halk arasında çokça denildiği gibi “her şeyin fazlası zararlıdır” sözü bu hastalık için de geçerlidir. Kahve, sigara alkol, gazlı içecekler fazla tüketildiğinde mideye zarar vermektedirler. Hastalandığımızda iyileşmek için başvurduğumuz ağrı kesiciler, bazı kan sulandırıcılar ve birçok ilaç midemize zarar verebilir. Çok sayıda rahatsızlığa iyi gelen ve toplumumuzda sık sık tüketilen soğan, sarımsak, baharat, salata gibi aslında şifalı olan gıdalar da bazı insanlarda mideyle ilgili rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Gastrit Kendiliğinden Geçer mi?

Aşağıdaki tavsiyelere okuyarak nasıl geçer sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

 • Hastalığın vücudumuzdaki belirtileri sağlıklı ve doğru bir beslenme programıyla büyük ölçüde kontrol altına alınabilmektedir. Burada önemli bir detay mide asidinin fazla üretilmesine sebep olan asitli meyvelerin tüketilmemesidir.
 • Su tüketimi birçok rahatsızlıkta olduğu gibi bu hastalıkta da önemli şifa aracıdır. En az 8 bardak su tüketilmelidir.
 • Eğer bu hastalıktan şikayetçiyseniz gazlı, şekerli içecekler, çay, kahve fazla yağlı ve baharatlı besinler tüketmemeniz tavsiye olunur.
 • Direkt bu hastalığı etkilediğinden alkol tüketimi kesinlikle bırakılmalıdır.
 • Mide astarını olumsuz etkileyen ilaçları kullanmadan önce doktorunuz bilgilendirilmelidir.
 • Uyumadan minimum iki saat önce yeme ve içme bırakılmalıdır.

Tüm bu tavsiyelere uyarak nasıl geçer soruna cevap bulabilirsiniz.

Gastrit Nasıl Tedavi Edilir?

Gastrit nasıl tedavi edilir?

Hayat tarzı ve beslenme alışkanlıklarında değişikliklerle ilaç tedavisine ihtiyaç duymadan gastrit tedavi edilebilmektedir. Tüm bunlar yeterli olmadığında tedavisi çeşitli ilaçlar yoluyla tedaviye devam edilir.

 • Tedaviye başlanırken öncelikle mide zarını tahriş eden besin ve alışkanlıklar bırakılmalıdır.
 • Stres sebep olduysa meditasyon çalışmaları ve benzeri rahatlama teknikleri tavsiye edilir.
 • Tedavide proton pompa inhibitörleri, mide asidini baskılayıcı antiasitler, H2 reseptör blokerleri gibi ilaçlara başvurulur.
 • Rahatsızlığın Helicobacter pylori ve diğer bakterilerden kaynaklandığı tespit edilirse antibiyotik tedavisi devreye sokulur.

Gastrit, mide iç yüzeyinin iltihaplanmasıdır ve genellikle mide ağrısı, şişkinlik, hazımsızlık ve mide bulantısı gibi semptomlarla ortaya çıkar. Tedavi, semptomların şiddetine ve hastalığın nedenine bağlı olarak değişebilir. Bazı durumlarda, diyet değişiklikleri ve stres yönetimi yeterli olabilirken, diğer durumlarda ilaç tedavisi gerekebilir. İlaç tedavisi, mide asit seviyesini azaltarak veya iltihabı azaltarak semptomları hafifletmeyi amaçlar. Ayrıca, gastritin altta yatan nedenlerinin tedavisi de semptomların kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir.