geleneksel tamamlayıcı tıp nedir

Modern tıp teknikleri yanında bazen hastalar için ekstra destekleyici tedavi yöntemleri uygulamak gerekebilir. Geleneksel tamamlayıcı tıp bu alternatiflerinin bütününe verilen isimdir. Tıp bilimi sadece bedensel veya psikolojik tanımlanması, sorunların çözülmesi veya hastalıktan doğan etkilerin minimuma inmesi için çalışmaz. Aynı zamanda sağlığın iyi olma halinin sürdürülebilmesi için de mücadele eder. Burada devreye geleneksel tamamlayıcı tıp yöntemleri girer. Bu tip yöntemler farklı medeniyet ve kültürlere özgü teori veya pratikler barındırabilir. Tecrübeye dayalıdır ve bu tecrübe nesilden nesle aktarılır.

Bu tedavi yöntemleri genellikle bilimle açıklanabilir yöntemlerdir. Uygulama aşamasında beceri, bilgi ve tecrübe gerektirir. Gelenekçi yöntemlerdir ve modern yöntemlerle senkronize hareket eder. Geleneksel tıp modern tedavi yöntemlerinin yardımcısı konumundadır. Bilgisiz ve yetkin olmayan kişiler tarafından bu tip alternatif tıp yöntemlerin uygulanması oldukça tehlikelidir. Bu tip sorunların önüne geçilebilmesi Sağlık Bakanlığı bu tedavi yöntemleri için yasa düzenlenmiştir. Bu yasa resmî gazetede yayınlanarak geçerlilik kazanmıştır.

Bu uygulamaları yapma yetkisi sadece tıp doktorlarında ve kendi alanlarının dışına çıkmama kaydıyla diş hekimlerine verilmektedir. Tıp doktorları ve diş hekimleri gerekli kurs ve eğitimleri almak şartıyla geleneksel tıpyöntemlerini hastalar üzerinde uygulayabilir.

Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Çeşitleri

Birden fazla geleneksel tıp tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri modern tıpa yardımcı olarak hastaların şifa bulmasını sağlar. Peki, geleneksel tıp yöntemleri Nelerdir?

Fitoterapi Tedavisi

Fitoterapi bitkilerle uygulanan bir destekleyici tıp yöntemidir. Alternatif tıp yöntemlerinden değildir. Bitkilerin tablet, çay, şurup gibi farmasötik biçimlere dönüştürülerek uygulanır.Geleneksel tıp yöntemleri arasında bulunan fitoterapi, migren ve baş ağrıları, aşırı kilo problemi olan insanlarda, kadın hastalıklarında, şeker hastalığında, mide ve bağırsak hastalıklarında, böbrek ve idrar yolları hastalıklarında, tiroit bezi hastalıklarında, kemoterapi sonrası tedavide kullanılmaktadır.

Sülük Tedavisi

Sülük Tedavisi diğer adıyla Hirudoterapidir. Sülüklerin sıkıntılı bölgeye yerleştirilmesi ile yapılmaktadır. Tamamlayıcı ve bütünleştirici bir tedavi yöntemidir. Sülüklerin işlem sırasında salgıladığı enzimler potansiyel fayda sağlayabilmektedir. Geleneksel tamamlayıcı tıp yöntemleri arasında bulunan sülük tedavisi kronik yorgunluk sendromunda, osteoartrit ve epikondilit gibi eklem hastalıklarında, panik atak ve anksiyete sorunlarında, damar hastalıklarında, romatizmal hastalıklarda, sinir sistemine bağlı hastalıklarda, eklem kireçlenmelerinde ve migren ve gerilim tipi baş ağrılarının tedavisinde kullanılır.

Mezoterapi Tedavisi

İlk kez 1950’li yıllarda Fransa’da kullanılmaya başlanan mezoterapi oldukça popüler yöntemlerden biridir. Kozmetik, estetik ve dermatoloji alanlarında kullanılmaktadır. Uygulama ise hasarlı veya sorunlu deri bölgelerine küçük iğneler ile bazı ilaçların enjekte edilmesiyle yapılır. Geleneksel tamamlayıcı tıpyöntemleri arasında bulunan mezoterapi tedavisi, çeşitli deri hastalıklarında, cilt yenilemede, spor yaralanmalarında, bölgesel zayıflamada, akut ve kronik ağrılarda, selülit tedavisinde, saç tedavisinde, çatlaklarda ve yara izlerinin tedavisinde kullanılır.  

Ozon Tedavisi

Ozon tedavisi geleneksel tamamlayıcı tıp yöntemleri dediğimizde aklımıza ilk gelen metotlardan biridir. Hastalıkları, vücutta bulan yaraları iyileştirmek amacıyla kullanılan bir tür destekleyici tedavi yöntemidir. Bu tedavi vücudun tamamına veya bir kısmına uygun koşullarda ozan gazının püskürtülmesiyle yapılmaktadır. Ozon gazının bileşeni üç oksijen atomundan oluşmaktadır. Rengi yoktur. Ozon gazının kullanım geçmişi ise oldukça eskidir. Yapılan araştırmalara göre geleneksek tıp yöntemi olan ozon tedavisinin hastalar üzerinde uygulanması 100 yıl kadar geriye gitmektedir. Amaçlanan ise bağışıklık sisteminin harekete geçirilmesidir. Bu sayede bedenimizde meydana gelen sorunların çözümü amaçlanmaktadır.

Ozon tedavisi üzerine yapılan araştırma çalışmalarına göre bu yöntem kırmızı kan hücrelerinin artmasını sağlamaktadır. Bu artış vücut sıvıları ile ozan gazının teması ile gerçekleşmektedir. Bu durum hastalarda oldukça olumlu bir etki yarattığı gözlemlenmiştir. Kırmızı kan hücrelerinin artmasıyla kandaki oksijen miktarı da paralel olarak artmakta bu da hastalıkların daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır. Maya, virüs, protozoa, bakteri, mantar gibi parazitlerin ve zararlı oluşumların yok edilmesinde de ozon tedavisi önemli katkılar sağlamaktadır.

Ozon Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Ozon tedavisi kan dolaşımında yüksek oranda artış sağlar. Bu sayede dolaşım sistemi ile alakalı sorunların çözülmesinde etkin yardımcı rol oynayan önemli geleneksel tıpyöntemlerinden biridir. Sıklıkla hastalar tarafından tercih edilen bu yöntemin diğer faydası ise enfeksiyonlara karşı savaşta etkili olmasıdır.

Ozan tedavisi yönteminin tercih edildiği başka alanlar da vardır. Otoimmün yani bağışık sistemini önemli ölçüde etkileyen hastalıklar tercih edilen geleneksel tıpyöntemlerindendir. Bağışıklık sistemi hastalıklarında en büyük sorun vücudun kendi sistemine saldırıyor oluşudur. Beden kendisine yabancılaşır ve kendi dokularını veya hücrelerini yabancı bir tehdit olarak algılamaya başlayarak saldırır. Bu tahribat organlar ve dokular için yıkıcı olabilir. Sonuçları da ölümcül olabilir. Doku ve hücrelerde iltihap görülebilir. Ozon tedavisi yöntemi ise bu tur sağlık sorunlarında oldukça sık başvurulan geleneksel tıp yöntemlerinden biri olmaktadır. ‘Ozon tedavisi nedir?’ hakkındaki yazımızı okuyarak bu tedavi için daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Akupunktur Tedavisi Yöntemi

Alternatif tıp yöntemleri arasında oldukça popüler olan yöntemlerden biri de akupunktur yöntemidir. Geleneksel tıpyöntemlerinden biri olan akupunkturun kelime kökeni Latinceden gelmektedir. Bu kelime Latincede iğne anlamına gelen acus ve batırma manasını taşıyan punctio sözcüklerinin birlemişinden meydana gelmiştir. Bu yöntem kabaca vücudun çeşitli yerlerine ince yapıda iğnelerin batırılması ile gerçekleşmektedir. İğnelerin uygulandıkları yerler özenle seçilir. Refleks bölgeleri bu ince iğneler vasıtasıyla uyarılır ve bu uyarma ile tedavi amaçlanır.

Geleneksel tamamlayıcı tıp yöntemi akupunktur tedavisinin bir diğer ayağı ise geleneksel Çin tıbbına dayanmaktadır. Akupunktur tedavisinin esas aldığı bir diğer şey vücutta dolaşan enerji akımının kontrol edilmesi ve dengeye kavuşturulmasıdır. Bu denge sayesinde bireylerin iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olunmaktadır. Günümüzde gittikçe popüler olan akupunktur tedavi yöntemi, birçok hastalığın tedavi edilme sürecinde binlerce yıldır kullanılan ve başarı oranı oldukça yüksek olan yöntemlerden biridir.

Akupunktur Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Akupunktur yönteminin farklı yöntemleri bulunmaktadır. Bu fark kullanım alanlarına göre belirlenmektedir. Geleneksel tamamlayıcı tıp yöntemleri içerinde belki de en çok tercih edilen yöntemlerinden biri olan akupunkturun bazı çeşitleri burun akupunkturu, vücut akupunkturu, kulak akupunkturu, el ve ayak akupunkturu ve yüz akupunkturudur. İsimlerden de anlaşılacağı gibi isimlerini uygulandıkları bölgeden alırlar.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yaptığı araştırmaya göre Geleneksel tamamlayıcı tıp yöntemi akupunktur yaklaşık 40 kadar hastalığın tedavisinde destekleyici tedavi olarak kullanılmaktadır. Yöntemin çok yönlü ve etkili olması nedeniyle birçok akut ve kronik hastalık kontrol altında tutulabilmekte bazı hastalıklara ise tamamen çözüm bulunabilmektedir. Akupunkturun uygulama alanı hastalığın veya sorunun bulunduğu bölgeye göre değişkenlik gösterir.  Geleneksel tamamlayıcı tıp yöntemi akupunktura sırt ağrıları, baş ağrıları ve migren ağrılarında başvurulabilir.

Astım, bronşit gibi kronikleşmiş üst solunum yolu sorunlarında hastaların rahatlatılmasını sağlar. Romatizma gibi iskelet sistemi sorunlarının yaratığı ağrıların hafifletilmesinde kullanılır. Kadınlara özgü hastalıklarda ve doğum sonrası sorunların çözümüne yardımcı olur. Hamilelerin doktorlarına danışmaları önerilir. Bağımlılık sorunları, alkol, sigara, uyuşturucu gibi maddelerin bırakılmasında yardımcı olur. Geleneksel tamamlayıcı tıp yönetimi akupunktur vücuda, sinir sistemi ve hormonlar aracılığıyla ulaşır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarla savaşılmasını sağlar. Kan damarlarını aktive eder. Kasların gevşemesi sağlandığı için sırt ağrılarına ve eklem ağrılarına iyi gelir. Akupunktur tedavisin yöntemi hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak isteyenler akupunktur tedavisi nedir yazımızı okuyabilirler.