Genital Herpes

Jenital bölgede kendini belli eden önemli enfeksiyonlardan biri olan genital herpes, aynı zamanda bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Herpes virüsü, hastalığı taşıyan birinden bir başkasına cinsel yolla rahatlıkla bulaşabilir. Genital uçuğun varlığını tespit etmeniz halinde hastalığın bulaşmasını önlemek amacıyla cinsel aktiviteyi azaltmak, yararınıza olacaktır. Genital uçuk, kızarıklık, kaşıntı ve idrar esnasında yanma ile kendini gösterir. Kadınlar, vajina ve kalça bölgesinde; erkekler ise penis bölgesinde sıklıkla genital uçuk ile karşılaşır. Bulaşıcı olması ve cinsel ilişkiyle yayılması ile tip 1 herpes virüsünden ayrılan genital herpes, tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır.

Genital Herpes Nedir?

Dudak çevresi ve yüzde ortaya çıkan tip 1 virüsünün tersine, genital bölgede oluşan virüs çeşidine genital herpes denir. Genital uçuk adıyla da bilinen genital herpes, etkili tedavi yöntemleri sayesinde kolaylıkla iyileştirilir. Uçuk iyileştirilene kadar partner ile yaşanan aktivitelerin az olması önemli bir detaydır. Bunun nedeni, virüsün farklı cinsel ilişki türlerinde bile kolaylıkla bulaşır olmasından kaynaklanmaktadır. Genital herpes, birden fazla kabarcık şeklinde ortaya çıkar. İyileşme süresi bir haftadır. Bu rahatsızlığı, bağışıklığı güçlü olanlar daha kolay atlatabilmektedir. Genital herpes, tip 1 herpes virüsüne göre daha az görülme özelliğine sahiptir. İlk çıktığı dönemde oldukça ağır atlatılmaktadır. Hastalık tedavinin seyrine göre daha sonraki süreçte daha hafif atlatılmaktadır.

Genital Uçuk Neden Çıkar?

Herpes virüsünün neden olduğu genital uçuk, birtakım enfeksiyonlar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Virüs, hormon değişikliği, yaşanan enfeksiyon ve hastalıklar sonrasında bireylerin genital bölgesinde kendini belli eder. Genital herpes, bazen oldukça acılı ve sancılı bir şekilde oluşabilmektedir. Bazı bireylerde oluşurken hiçbir belirti vermez. İdrar yaparken aşırı yanma hissi, kızarıklık ve içi dolu kabarcıklar, genital uçuk oluşurken görülen özellikler arasındadır. Böyle durumlarla karşılaşan bireylerin vakit kaybetmeden tedavi olması gerekir. Kendilerinin ve partnerlerinin sağlığı açısından bu tedavi büyük öneme sahiptir. Herpes virüsü, bulaşmak için en uygun ortamı arar. Buna en uygun yer olan genital bölge, virüsün yayılmaya müsait olduğu bu ortamlardan en önemlisidir.

Genital Herpes Nasıl Anlaşılır? Genital Uçuk Belirtileri

Kadınlarda vajinada, anüs ve kalçaya yayılan; erkeklerde ise penis üzerinde görülebilen genital herpes, çıkmaya başladığı anda birtakım belirtilere neden olur. Bu belirtiler arasında en sık bilineni, bölgede oluşan yanma ve ağrıdır. Bununla birlikte;

  • Vücutta ateş,
  • Halsizlik,
  • Yorgunluk,
  • Vücut ve kas ağrıları gibi ağrılar da genital uçuğun belirtileri arasındadır.

Bu belirtiler, bireyden bireye farklılık gösterir ve görülme sıklığı da yine aynı şekilde değişiklik gösterir. Bölgede oluşan kabartı ve ağrıdan sonra bir dokunmayla bile kendini belli ettirir. Nadir de olsa genital uçuğu ağrısız atlatan bireyler de mevcuttur. Bunun nedeni bireylerin gelişmiş bir bağışıklık sistemine sahip olmaları ve uçuğun kendini daha az seyirli olarak göstermesinden kaynaklanmaktadır.

Genital Uçuk Bulaşıcı Mıdır? Genital Herpes Bulaşma Yolları

Herpes 1 ve Herpes 2 olarak tanımlanan virüs çeşitlerinin en önemli özellikleri, bulaşıcı olmalarıdır. İlk olarak bahsedeceğimiz herpes 1 virüsü, tükürük, kişisel eşyalar ve direkt temas ile bulaşır. Herpes 2 virüsü de cinsel yolla bulaşmaktadır. Partnerlerin seks aktiviteleri esnasında bulaşan genital herpes, aynı şekilde jenital bölgelerde görülmektedir. Herpes enfeksiyonları, bulaşıcı ve bireylere sancılı zamanlar yaşatan viral enfeksiyonlar arasındadır. Ağrılı bir süreçten sonra ortaya çıkarak, bölgede yayılmaya müsait hale gelirler. Erkeklerde herpes, daha görünür bir şekilde belli eder. Fakat bu durum kadınlarda biraz daha farklıdır.

Cinsel Bölgedeki Uçuklar ve Cinsellik

Bireylerin aktif oldukları cinsel hayatları, bölgede oluşan birtakım rahatsızlıklardan dolayı pasif hale dönüşebilmektedir. Bu durum partnerlerin her ikisinde de görülebilmekte. Ayrıca ilişkinin yaşanmasına büyük ölçüde engel olur ve bireyleri cinsellikten soğutabilmektedir. Bundan dolayı, en erken sürede tedavi olmak, cinselliğin sürdürülebilirliği açısından önemlidir. Genital herpes, genital bölgede oluşan virüsler arasında ilk sırada yer alır. Kadınların genital bölgesinden partnerlere bulaşabildiği gibi, aynı zamanda erkeklerin genital bölgesinden de bulaşma durumu oldukça fazladır. Herpes genitalis olarak da adlandırılmaktadır. Bu virüs, cinselliğin yanı sıra oturup kalkınca veya idrar yapınca da bireylere zor anlar yaşatabilmektedir.

Uçuk
Genital Herpes

Genital Herpes ve Doğum

Genital herpes, doğum yapan ve yapacak olan kadınlarda da sıklıkla görülen bir enfeksiyondur. Hamile kalmaya engel bir durum olmayan genital herpes, doğum anında bebeğe bulaşabilecek özelliğe sahiptir. Bu aşamada önemli olan genital uçuğun aktif olup olmamasıdır. Hamile kadınların, bu süreçte karşılaştıkları sıkıntılı rahatsızlıklarından biri de herpes virüsüdür. Doğuma yakın süreçte anne adayına zor anlar yaşatır. Doğum anında yeni oluşmaya başlayan virüs, aktif virüstür ve iyileşme doğumdan sonra gerçekleşir. Bu süreçte doğan bebeğe, herpes virüsünün bulaşma ihtimali de oldukça fazladır. Hamilelerde bu uçuk, doğum gerçekleşmeden tedavi edilme özelliğine sahiptir. Kısa süre içerisinde kendiliğinden iyileşmektedir. Virüs, pasif hale dönüşür ve anneyi de bebeği de fazla etkilemez.

Herpes Enfeksiyonları Cinsel Riskleri Arttırır Mı?

Jenital bölgede oluşan genital herpes, cinsellik üzerinde doğrudan etkili olan bir enfeksiyondur. Cinsel riskleri arttıran bu virüsün yayılma hızı da oldukça fazladır. Bu enfeksiyonla karşı karşıya kalan bireylerin, oluşabilecek cinsel riskleri minimum seviyeye indirmeleri önemlidir. Bu doğrultuda partnerlerinden bir süre cinsellik konusunda uzak kalmaları, virüsün iyileşmesini kolaylaştıracaktır.

Herpes Genitalis Enfeksiyonları ve Tanısı

Genital bölgede oluşan uçuklara verilen bir diğer isim de herpes genitalis olarak ifade edilir. Viral enfeksiyonlar arasında önemli yeri olan bu enfeksiyonların tanısını bireyler rahatlıkla koyabilir. Dudaklarda oluşan uçuktan farklı olarak üreme bölgesinde oluşan genital herpes virüsü ortaya çıkarken, bölgede yanma ve ağrı oluşur. Birden fazla şişliğin ve kabarcığın bir bölgede yayılması, genital herpes enfeksiyonunun oluştuğunu gösterir.

HSV 1

Herpes Simpleks Virüsü ’nün kısaltılmış hali olan HSV 1, genellikle öpme, tükürük ve direkt temas ile bulaşan, dudaklarda ağız ve çevresinde görülen bir enfeksiyondur.

HSV 2

Genital herpes olarak bilinen ve üreme bölgesinde oluşum gösteren HSV 2, bir uçuk çeşidi olarak bilinmektedir. HSV 1 ile arasındaki benzerlik, bulaşıcı olmasıdır.

Genital Uçuk Tanısı

Genital bölgede şişlik, ağrı ve yanma oluşması durumunda bireylere doktor tarafından genital herpes tanısı konulur. Bölgeye dokunma anında hissedilen ağrı ve acı, idrar yapma esnasında oluşan yanma hissi, cinsellik esnasında bölgenin ağrıdan hissizleşmesi gibi bazı nedenler, genital uçuk tanısı koymaya yardımcı olur. Daha sonraki süreçte ise belli başlı birtakım tedavilerle uçuğun tedavisi mümkün hale gelir. Tanının erken koyulması, partnerlerin sağlığı açısından önemlidir. Aynı zamanda tanı sonrası tedavi mümkün olduğu için ağrılarla baş etmek kolay bir hal alır.

Genital Uçuktan Kurtulma Yolları

Genital uçuktan kurtulma süresi, bireyden bireye farklılık gösterse de tek partnerli olmak bu aşamada büyük öneme sahiptir. Cinsel aktivitenin eskisine göre daha az gerçekleşmesi, partnere genital herpes bulaşmasını büyük ölçüde azaltır. Genital uçuk kremleri ve ilaçlarından kullanmak da virüsün sebep olduğu ağrıyı büyük oranda azaltır. Doktorlar, bireylere genital uçuk tanısı koyduktan sonra etkili ilaçları reçete ederler. Bu ilaçların düzenli kullanımı, virüsün kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlar.