Göbek fıtığı

Göbek fıtığı, birçok insanın son yıllarda çeşitli problemler yaşamasına neden olan fiziksel hastalıklar arasında yer almaktadır. Birçok kişinin yaşam kalitesi bu hastalık nedeniyle gözle görülür biçimde düşmektedir. Bu hastalığın ortaya çıkmasında da etkili olan çok çeşitli bazı faktörler bulunuyor. Bu faktörler hakkında bilgi sahibi olmak çok önemli. Çünkü henüz göbek fıtığı rahatsızlığı yaşamıyor olmanız ilerleyen zamanlarda böyle bir problem yaşamayacağınızı ne yazık ki garanti etmiyor.

Bu rahatsızlığın tedavisi ve bu hastalıktan korunmak ile ilgili olmak üzere bazı noktalara değineceğiz. Ancak bunlardan önce hastalık ile ilgili bir tanım yapmak ve tam olarak bu hastalığın ne olduğuna değineceğiz. Eğer sizler de bu hastalık ile ilgili olarak yeterli bilgiye sahip değilseniz aşağıdaki başlıktan gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Göbek Fıtığı Hastalığı Nedir?

Göbek fıtığı

Bu hastalık ile ilgili basit bir tanım yapacak olursak şunları söyleyebiliriz: Kişinin bağırsağındaki dokuların ya da mide, bağırsak bölgesinde bulunan yağ dokularının göbek deliğine yakın bir yerden geçmesi ya da dışarıya doğru bir çıkıntı yani fıtık oluşturmasıdır. Eğer sizler de bu rahatsızlıktan yakınıyorsanız zaten söz konusu hastalığın oldukça rahatsız edici olduğunu ve yaşam kalitesini bariz bir şekilde düşürdüğünü çok iyi biliyorsunuz demektir.

Bu rahatsızlıktan yakınıyorsanız şifa bulmak ve ağrılarınızdan kurtulabilmek adına mevcut tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz. Ancak öncelikle yaşadığınız sıkıntıların tam olarak nedenini keşfetmeniz gerekiyor. Bu konuda tabi ki de bir doktordan yardım almanız en önemli ve en pratik çözüm yoludur. Ancak biz yine de yazımızın ilerleyen bölümlerinde hastalığın belirtileri ile ilgili olarak bilgi vereceğiz. Bu bilgileri dikkatli bir şekilde okuduğunuz takdirde hastalık hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Dolayısıyla bu hastalığın rahatsızlığınızın nedeni olup olmadığını çok iyi bir şekilde anlayabilirsiniz. Ancak tekrarlamakta yarar var: Net bir teşhis alabilmek adına ilgili bölümden bir doktor ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

Göbek Fıtığı Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Göbek fıtığı

Hastalıklar ile ilgili teşhis almak noktasında bazı belirtileri göz önüne getirmek ve bu belirtilere göre hareket etmek en doğru yaklaşım olabilir. Burada doktorların kullandığı ekstra yöntemler kadar etkili olduğunu söylemek tabi ki de mümkün değil. Ancak aşağıda sizler için listelediğimiz sorunları yaşıyorsanız göbek fıtığı olabilirsiniz. Şimdi, bu belirtiler listesine bir göz atalım.

Sizler de böylece hastalığınızın bu hastalık ile bir ilişkisi olup olmadığını net bir şekilde görme fırsatı yakalayın.

 • Ateş
 • Kabızlık
 • Vücutta kızarıklık ve genel olarak renk değişimi
 • Mide bulantısı
 • Oldukça şiddetli karın ağrısı
 • Karın bölgesinde şişkin bir yumrunun varlığının hissedilmesi
 • Kusma
 • Hassasiyet

Bu belirtilerin bir kısmına sahipseniz sizler de bu hastalıktan muzdarip olabilirsiniz. Ancak tabi ki de birçok farklı hastalığın benzer belirtileri olabiliyor. Bu nedenle kesin bir şey söylemek mümkün değil. Yine de bu noktada bir doktora görünmek ve tedavi olmak yapacağınız en akıllıca şeydir.

Göbek Fıtığı Hastalığı Neden Olur? Göbek Fıtığının Sebepleri!

Göbek fıtığı

Bugünlerde birçok kişi göbek fıtığı hastalığı nedeniyle ciddi anlamda mağduriyet yaşayabiliyor. Bu durumun nedeniyle ilgili olarak ise büyük bir merak söz konusu diyebiliriz. Birçok kişi bu hastalığın nedenlerinin ne olduğu konusunda sorular soruyor ve yanıt arıyorlar. Eğer sizler de bu hastalığın nedenleri ile ilgili çeşitli noktalar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki listeye bir göz atabilirsiniz. Bu liste içerisinde göbek fıtığı hastalığının nedenleri hakkında bilgiler yer alıyor. Şimdi, sizler için hazırladığımız bu listenin detaylarına bir göz atalım:

 • Çeşitli nedenlerle aşırı derecede ıkınmak
 • Kabızlık sorunu yaşamak
 • Hamilelik döneminde yaşanan çeşitli bazı sıkıntılar
 • Çok fazla ağır yük kaldırmak ve zorlanmak
 • Bele yük bindirmek
 • Aşırı basınç altında kalmak

Bu nedenler ile sizlerin de bu rahatsızlığa yakalanmış olma ihtimaliniz var. Özellikle de fiziksel olarak zayıf kişilerin büyük yükler altına girmesi bu problemin ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu nedenle henüz bu tip bir rahatsızlığınız yoksa dikkatli olmanız sizler adına iyi olacaktır.

Çocuklarda Göbek Fıtığı Olur Mu?

Tıpkı yetişkinler de olduğu gibi çocuklarda ve bebeklerde de bu rahatsızlığın ortaya çıkma ihtimali bulunuyor. Bundan dolayı ebeveynlerin dikkatli olması ve çocuklarına yeterince özen göstermesi büyük bir önem taşıyor. Ancak tabi ki de bazı durumların genetik yatkınlıklardan ve hamilelik dönemindeki etkenlerden dolayı ortaya çıktığını ifade etmemiz de yanlış olmaz.

Tüm bu bilgilerden yola çıkarak çocukların ve bebeklerin de bu rahatsızlığa yakalanma ihtimalleri olduğunu biliyoruz. Böylesi bir durumla karşılaşan anne ve babaların vakit kaybetmeden doktora gitmeleri gerekiyor. Böylece riskli durumlardan kaçınmanız mümkün olur. Hem de çocuğunuzun yaşam kalitesini kısa bir tedavi sürecinin ardından arttırabilirsiniz. Bunları dikkate alarak hızlı hareket etmek ve çocuğunuzu iyi bir doktora tedavi ettirmek doğru bir yaklaşımdır.

Göbek Fıtığı Hastalığı Tehlikeli Midir? Yaşamı Tehdit Eder Mi?

Bu hastalık ile ilgili olarak birçok kişinin endişeleri olması son derece doğal. Eğer sizler de bu hastalığa yakalandığınızı düşünüyorsanız burada endişeli olmanıza gerek yok. Ancak hızlı bir şekilde doktora gitmeniz ve gerekli tedaviyi görmeniz de büyük bir önem teşkil ediyor. Çünkü diğer birçok rahatsızlık gibi tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlara yol açabilir. Hatta bazı durumlarda yaşamı dahi tehdit edebilir.

Tüm bunlara rağmen çoğunlukla hastalar doğru zamanda tedavi oldukları için sorun yaşamadan bu rahatsızlıktan kurtulabilirler. Kısa bir tedavi sürecine razı gelmek burada hastaların yapabileceği en iyi şey olacaktır. Hızlı bir şekilde doktorlar ile iletişim kurmak ve mümkün olan en kısa zaman içerisinde tedavi olmak gerekiyor. Bunları yaptığınız takdir de endişelenmeniz gereken bir durum kalmayacaktır.

Göbek Fıtığı Hastalığının Tedavisi Nedir? Göbek Fıtığı Ameliyatı!

Bu rahatsızlığı yaşayan birçok kişi bu hastalığın tedavisi ile ilgili olarak araştırmalar yapıyor. Genellikle şunu söylemek gerekiyor ki bu hastalığın tedavisinde ameliyat yapılıyor. Bu ameliyat sonucunda da kesin bir çözüm ortaya çıkıyor. Yine de tabi ki sürecin devamında dikkatli olmak ve ağır yüklerin altına girmemek, kendinizi çok fazla sıkmamak ve strese maruz kalmamak gerektiğini ifade etmeliyiz. Eğer tüm bunlara dikkat ederseniz kısa süre içerisinde tedaviniz tamamlanacaktır. Böylelikle sizler de eski halinize dönebileceksiniz.

Bu noktada doktorların uyarılarına ve tavsiyelerine dikkat etmeniz gerektiğini, ilaçlarınızı günü gününe tüketmeniz gerektiğini unutmayın. Aksi durumda rahatsızlığınızın tekrarlaması mümkündür. Ayrıca çeşitli sorunlar ile karşılaşmanız söz konusudur. Bu tip yaşam kalitesini düşüren problemler ile karşılaşmak gerçekten de oldukça zor. Bundan kaynaklı olarak hastalığınızın tekrarlamaması adına oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Hastalığınızın tekrarlamasına davetiye çıkaracak davranışlarda bulunmamanız son derece mantıklı olacaktır. Şimdiden göbek fıtığı sorunu yaşayan herkese geçmiş olsun, en kısa süre içerisinde şifa bulmanız dileğiyle!