Göz Kapağı Düşüklüğü

Tıbbi adı ile pitozis yani göz kapağı düşüklüğü adını verdiğimiz rahatsızlık, göz kapağının normal seviyeden aşağıda olmasıdır. Bu durum, gözle bariz fark edilir derecede olabileceği gibi estetik açıdan fark edilmeyecek derecede de olabilir.

İki gözünüzde birden bu durumu yaşayabilirsiniz. Tek gözünüzde de yaşayabilirsiniz. Doğuştan göz kapağı düşüklüğüne sahip olabileceğiniz gibi ileri yaşlarınızda da ortaya çıkabilir. Bununla beraber her yaşta insanın rastlayabileceği bir durumdur.

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?

Göz kapağı düşüklüğü erişkin bireylerde sıkça görülüyor. Yaşlanmaya bağlı faktörle birlikte bazı uzun süreli yapılan eylemler sonucu da yaşayabilirsiniz. Mesela kontakt lens ve sık sık göz ovuşturma hareketleri ileriki yaşlarda göz kapağı düşüklüğüne neden olabilir.

Bütün bunların yanında doğuştan sahip olduğunuz bir bozukluk olabilir. Bunun nedeni de anne karnında iken göz kapağı kaslarının yeterince gelişmemesidir. Bu durum, bebek doğduktan sonra gözlerini açmaya başladığı zamanlar fark edilir. Ancak doktorun tanımı için bebeğin göz kapağı kıvrımlarına fiziki muayene yapılması gerekir.

İlerleyen yaşlarda oluşan bu sorun ise genelde göz kapağı kaslarının zayıflamasından dolayı ortaya çıkar. Sonradan oluşmasına neden bazı etkenler de vardır. Mesela göz tembelliği veya göz tümörünüz varsa göz kapağı düşüklüğü yaşayabilirsiniz. Bunun yanında göze alınan darbe ve yaralanmalar da etkili oluyor.

Bebeklerde ve Gençlerde Göz Kapağı Düşmesi

Doğumsal pitozis sahibi olan bebeklerde öncelikle tedavi yöntemi ameliyattır. Göz kapağı düşüklüğü için bebeklerde cerrahi müdahalenin zamanlaması oldukça önemlidir. Tabi yaş faktörü bu bozukluğun değerlendirilmesi ve ameliyat tedavisi için fark yaratır.

Kapak ile birlikte, gözbebeği muayenesi ve göz hareketlerinin takibi de son derece önem arz ediyor. Yani eğer göz tembelliğiniz varsa, göz hareketleriniz kısıtlı ise bu sıkıntılar başka rahatsızlıkların sebep olduğu sonuçlar olabilir. Yani göz kapağı kasları diyerek geçiştirme yapmayın ve muayene olun.

Gençlerde ise göz kapağında görülen düşüklük, güçsüz olan kaslar ile göz bölgesinde yaşanılan travmalar sebebi ile görülebilir. Eğer daha önce geçirdiğiniz bir göz ameliyatınız var ise bu da sizin bu bozukluğu yaşamanıza sebep olabilir. Bunun yanında genç yaşta miyokondrial miyopati tarzı kas hastalığınız varsa bu tip göz kası hastalığını da yaşayabilirsiniz.

Tek Taraflı Göz Kapağı Düşüklüğü İçin Risk Faktörleri

Pitozis için en büyük risk faktörü yaştır. Yani göz kapağı düşüklüğü yaş ilerledikçe herkesin başına gelebilecek bir bozukluktur. Bunu dışında tek taraflı göz kapağı düşüklüğünde risk oluşturan faktörlerden bazıları sizler için aşağıda listeledik.

 • Yaşam tarzı: Dengesiz ve sağlıksız beslenme tarzı bir risk faktörüdür. Yani gözleriniz ve göz kaslarınızı ihtiyaç duyduğu güç ve sağlık için almanız gereken vitaminler vs. vardır. Zaten dengesiz beslenme her sağlık sıkıntısının başında bir problemdir. Bununla birlikte alkol ve sigara tüketimi ile güneşe aşırı derecede maruz kalma da bir diğer yaşam tarzı etkenlerdir.
 • Tıbbi durumlar: Sinir yaralanmaları ve arpacık gibi geçici durumlarda da göz kapağında şişme olur. Bu şişmenin etkileri de zamanla göz kapağı kaslarında kalıcı etki bırakabilmektedir. Bunun dışında inme, geçici felç, beyin tümörü ve bazı kanser türlerinin de vücutta bıraktığı bazı etkiler görmek mümkün.

Kısaca tek taraflı göz kapağı düşüklüğüne neden olabilecek altında yatabilecek birçok rahatsızlık mevcuttur. Şikayetleriniz için doktora görünüp muayene olmanızda fayda var.

Göz Kapağı Düşmesi Kimlerde Görülür?

İlerleyen yaş ile gelişen pitozis sıkça rastlanılan bir rahatsızlıktır. Yani göz kapağında ortaya çıkan düşüklük her yaşta görülebilir. Yaşa bağlı yaşanılan bu göz kaslarında oluşan rahatsızlığın pek çok sebebi de olabilir.

Bu bozukluk 30 ile 40 yaşları arasında çokça görülebilir. Bunun dışında yaşa bağlı faktöre dayanarak ve bazı rahatsızlıkların sonucu olarak 50-60 yaşlarında belirginleşir. Hatta doğal faktörler sonucu yani yaşlanma ile deride sarkmalar olması sonucu oluşabilir. Bu durumda yaşanılan rahatsızlığa aponevrotik pitozis adını veririz. Herhangi bir hastalığın sonucu olmadan doğal yaşam süresince ortaya çıkan pitozistir.

Bebeklerde doğuştan gelişimin eksik tamamlanmasından dolayı oluşması muhtemeldir. Çocuklarda yine aynı şekilde göz kaslarının tembelliğine de dayalı olarak görülebilir. Gençlerin dış etkenlere bağlı bu rahatsızlığı yaşayabilmesi mümkündür. Yaşlılarda, yaşa dayalı oluşan bir evrim olabilir. Bununla birlikte hastalığınız var ise bunu bir sebebi olarak her yaşta ortaya çıkması söz konusudur.

Göz Kapağı Düşüklüğü
Göz Kapağı Düşüklüğü

Göz Kapağı Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

Bu rahatsızlıkta gerekli tıbbi tedaviyi aldıktan sonra iyileşme süreci için kullanabileceğiniz yöntemler vardır. Bunlar göz sizi rahatsız eden ancak müdahaleye gerek kalmayan göz kapağı düşüklüğü sıkıntılarınız için de geçerlidir. Doğal tedavi yöntemlerinden olan ve pansuman olarak uygulayabileceğiniz formüller aşağıdaki gibidir:

 • Buz küpleri: Cilt sarkıklığını toparlar. Ciltte kan akışını hızlandırır. Buz küplerini masaj şeklinde kısa süre (1 dakika kadar) uygulayınız.
 • Aloe vera: Kullanıma hazır aloe verayı masaj yaparak uygulamalısınız.
 • Yeşil çay: Cildin esnekliğini arttırır. Demlediğiniz yeşil çayı masaj şeklinde de uygulayabilirsiniz.
 • Salatalık: Direkt uygulayabileceğiniz gibi maske de yapabilirsiniz.
 • Yumurta akı: Maske şeklinde uygulanır. Doğal botoks etkisi vardır. Hem kırışıklığı hem de göz kapağındaki sarkıklığı azaltır.
 • Hindistan cevizi yağı: Hem göz kapağındaki sarkmayı azaltır hem de nemlendirir. Yine masaj şeklinde haftada birkaç kez uygulamalısınız.
 • Papatya çayı: Hem göz kapağı sarkması hem de göz torbaları üzerinde etkilidir. Demlediğiniz papaya çayını pamuk yardımı ile alıp gözler üzerinde 10-15 dakika bekletmelisiniz.

Bu doğal formülleri günlük hayatın içinde düzenli olarak uygulayabilirsiniz. Bunlar hem pratik hem doğal hem de evde uygulayabileceğiniz yöntemlerdir.

Göz Kapağı Kaslarımı Nasıl Güçlendiririm?

Gözlerinize masaj yaparak göz kapaklarınızı istediğiniz ölücüde güçlendirebilirsiniz. Göz kapağı düşüklüğü sorununda kasları iyileştirmek için yapabileceğiniz egzersizler vardır. Bu egzersiz örneklerini aşağıdaki başlıkta da detaylıca bulabilirsiniz.

Masaj ve egzersizler dışında göz yogaları ile göz kapağı kaslarınızı güçlendirmeniz mümkündür. Yani set halinde yapabileceğiniz göz yogaları vardır. Bu yogalar; göz kapakları, göz torbaları, göz şişkinliği vb. şikayetler için ayrı ayrı kategorilerdedir.  Ancak bu tarz güçlendirmeler göz kapağındaki sarkmalar için net tedavi değildir. Yani eğer böyle bir şikâyetiniz varsa yüz egzersizleri ve göz yogaları ile kendi kendinize iyileşme beklememelisiniz.

Göz Kapağı Düşmesine İyi Gelen Egzersizler

Göz kapağı düşüklüğü için gerekli egzersizler ile göz kapağı kaslarınızı güçlendirmeniz mümkündür. Bu egzersizler detayları ile aşağıdadır. Gelin birlikte kendi kendinize rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu egzersizleri inceleyelim.

 • İşaret ve orta parmaklarınızı kaş çizgisinin altına konumlandırın. Bu parmaklarınızı hafif bir baskı ile yukarıya doğru hareket ettirin. Bu esnada gözleriniz kapalı olsun. Ancak sıkı sıkıya gözlerinizi kapatmayın ve egzersizi yaparken gözleriniz açılmasın. Hareketi yaparken göz kapaklarınızın gerildiğini hissettiğiniz an 5 saniye o pozisyonda durun. Sonra 3 saniye ara verin ve hareketi 5 defa daha yapın.
 • İşaret ve orta parmaklarınızı kaşlarınızın üstüne konumlandırın. Bu parmaklarınızı yine hafif bir baskı ile aşağı doğru bastırın. Bastırma işlemini yaparken kaşlarınızı yukarı kaldırın. Göz kaslarınızın verdiği direnci parmaklarınızda hissedin. Aynı pozisyonda 5 saniye durun ve kaşlarınızı bırakıp rahatlatın. Yine 3 saniye ara verdikten sonra, hareketi 5 defa daha tekrarlayın.
 • Baş ve orta parmaklarınızı kullanarak göz çevresinde çember yapın. Göz çevrenize hafif ve nazik hareketler ile bastırın. Bu esnada gözlerinizi yine sıkı olmayacak şekilde kapatın ve bekleyin. Gerilimi göz kaslarınızda hissettiğiniz noktada 5 saniye durun ve sonra 3 saniye ara verin. Bu hareketi 5 defa tekrarlayın.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ciddi Hastalıklara İşaret Midir?

Sinir ve kas hastalıkları gibi birçok hastalığın vücutta neden olduğu birçok bozukluk vardır. Bunlardan biri de göz kapağında görülen düşüklük dediğimiz pitozistir. Çoğunlukla yaş faktörüne bağlı olarak deride sarkmalardan oluşan bu bozukluğun altında başka sebepler yatması muhtemeldir.

Oküplastik cerrahlar tarafından muayene edilmesi gereken bu bozukluğun altında ciddi bir hastalık olup olmadığı değerlendirilmektedir. Ayrıca orbital bir hastalık olup olmadığı da değerlendirme sonucu ortaya çıkar.

Nörolojik bazlı hastalıklar ile geçici oluşan rahatsızlıktan kalıcı bir göz kapağı sarkması oluşabilmektedir. Miyastenia gravis tarzı göz sinirler ve kaslarını etkileyen nörolojik bozukluklar da göz kapağı düşüklüğü için risk teşkil eden faktörler arasındadır. Kısaca bu durum ciddi hastalıkların işareti olarak karşımıza bazı durumlarda çıkar. Erken teşhis ve tedavi için tedbiri elden bırakmamakta fayda vardır.

Tek Taraflı Göz Kapağı Düşüklüğü İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Tek taraflı göz kapağı düşüklüğü sorunu yaşayan bireylerin gidebileceği çeşitli hastane bölümleri vardır. Her ne kadar göz doktoruna gideceğinizi düşünseniz de hastanelerin oftalmoloji bölümü ya da plastik cerrahiye gitmelisiniz. Hatta doktorunuz gerekli görür ise sizi nöroloji bölümüne sevk etme ihtimali vardır.

Göz kapağı sarkması rahatsızlığı daha çok estetik açıdan yaşanılan bir problemdir. Bu yüzden göz kapağı cerrahisinde uzman olmuş plastik cerraha gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi ve Ameliyatı

Göz kapağı düşüklüğü hastalığı için birkaç tane tedavi yöntemi vardır. Doğuştan sahip olduğunuz ya da küçük yaşlarınızda ortaya çıkan bir durum ise tedavi yöntemi farklıdır. Çünkü hastanın yaşı, göz hareketleri, göz kapağındaki düşüklük durumu ve iki gözün ne derece etkilendiği göz önüne alınıyor. Bu şekilde, göz kapağını tutan kasların sahip olduğu güç doktor tarafından değerlendiriliyor. Ayrıca tedavi süreciniz doktor takibi ile olmalıdır. Kendi inisiyatifinizi kullanarak tedaviyi yarıda bırakmamalısınız.

Sizin de göz kapağı düşüklüğünden dolayı endişeniz varsa, doktorunuza danışabilirsiniz. Çünkü görmeyi etkileme gibi günlük hayatınızı zora sokan ve sizi ciddi rahatsız eden tarzda bir şikâyetiniz yoksa müdahaleye ihtiyacınız olmaz çoğunlukla. Bunun dışında rahatsızlığınız ile ilgili ilerlemeler olursa doktor takibinde olmalısınız. Herhangi bir iyileşme olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz.

Bazı tedavi yöntemlerinde hekimler, hastanın mevcut durumu ve etkilenme derecesine göre inisiyatif kullanabilirler. Yani tedavinin ne zaman, hangi koşullarda ve ne derece yapılması gerektiğine göre tedaviyi sonraya erteleyebilir ya da doktor buna gerek görmez. Müdahaleye gerek olmayan göz kapağı düşüklüğü durumları da mevuttur.