göz nezlesi nedir

Göz nezlesi alerjik bir hastalıktır ve çoğunlukla bahar aylarında görülür. Daha çok polene karşı alerjisi olan kişilerde bu rahatsızlığa rastlanır. Aynı zamanda virüs ve bakterilerden de ortaya çıkar. Hastalığın tıptaki adı adenoviral konjonktivittir. Bu hastalık gözde şişkinlik, kızarma ve göz yaşarması gibi belirtilerle kendini belli eder. Her yaşta görülür ve farklı türleri vardır. Yetişkinlerde daha çok viral olan türüne rastlanırken yaşlı ve çocuklarda bakteriyel türde görülür. Bulaşıcı bir hastalık olan göz nezlesi evde kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Ancak gözünüzde şiddetli bir ağrı, ışığa karşı fazla hassasiyet ya da görüşünüzde bulanıklaşma varsa uzman bir doktora görünmenizde fayda var. Eğer doğru zamanda önlem alınmazsa şikayetler uzun sürer hatta görmede azalma riski oluşur.

Göz Nezlesi Nedir?

Adenoviral konjonktivit gözün ön yüzeyinin ve göz kapaklarının içini örten şeffaf zar dokusunun iltihaplanmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. Bu zar dokusu iltihaplandığında gözlerde yanma, kızarıklık, şişlik, ağrı ve bulanık görme gibi şikayetler oluşur. Bu hastalığa aynı zamanda göz nezlesi veya göz gribi de denilmektedir. Çeşitli bakteriler ve virüsler bu hastalığa neden olur. Özellikle kontakt lens kullanan kişilerde bakteri oluşma ihtimali daha yüksek olduğu için bu hastalık da görülebilir.

adoneviral

Yanlış bir şekilde kullanılan göz kremleri, bazı ilaçlar, göz için kullanılan kozmetik ürünler bu göz hastalığına sebep olur. Hastalık genellikle ilkbahar aylarında ortaya çıkar. Polene alerjisi olan ve göz damlası kullanan kişilerde görülme olasılığı yüksektir. Her yaştaki insanın deneyimleyebileceği göz nezlesi tek bir gözde ya da iki gözde birden görülebilir. Yalnızca yetişkinlerde değil bebeklerde de tahriş ve gözyaşı kanallarının tıkanması sonucu bu rahatsızlığa rastlanma ihtimali vardır. Uygun yöntemler uygulandığında ve gerekli önlemler alındığında bu hastalığı yaşayan kişiler 1 hafta içinde iyileşir.

Adenoviral Konjonktivit Belirtileri

Türüne göre belirtilerin değişiklik gösterdiği bir rahatsızlıktır. Bakteri, viral ve alerjik türlerinde farklı belirtiler ortaya çıkar. En sık rastlanan göz gribi türü alerjik olandır. Polene alerjisi olan kişiler bu türü deneyimler. Göz gribinin kişiden kişiye değişen pek çok farklı belirtisi vardır. En yaygın görülen belirtiler arasında kaşınma, yanma, gözün beyaz kısmında ve göz kapağında oluşan kızarıklık, ağrı ve aşırı sulanma vardır. Bunlar dışında kişilerin görüşünde bulanıklık meydana gelir. Adenoviral konjonktivit sırasında ışığa karşı aşırı bir hassasiyet durumu ortaya çıkar. Sarı akıntı, kirpik üstünde kabuklanma, gözde kanlanma ve burun akıntısı görülen diğer belirtiler arasındadır. Eğer bu belirtilere sahipseniz uzman bir doktora gözükmenizde fayda var.

Göz Nezlesi Ne Tür Sorunlara Neden Olur?

Göz nezlesi aslında hafif geçirilen bir göz hastalığıdır. Maksimum 6 hafta içinde kişide iyileşme olur. Ancak bu hastalığı yaşayan kişiler bazı noktalara dikkat etmediğinde süreç uzayabilir. Şikayetler artabilir ya da daha kötü bir hale gelebilir. Alerjen maddeden uzak durulmadığı zaman, bölgenin bakım ve temizliği iyi yapılmadığında ya da bağışıklık düştüğünde sorunlar büyür. Dikkat edilmediği taktirde gözde aşırı kuruluk, gözdeki kılcal damarlarda kanama, gözyaşı kanallarında kuruluk ve gözde iltihaplanma problemi meydana gelir.

Göz Nezlesi Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz Nezlesi Nasıl Bulaşır?

Göz gribinin viral ve bakteriyel olan türü bulaşıcıdır. Göz gribi öksürme ve hapşırmayla bir kişiden diğerine geçebilir. Elin göze temas ettikten sonra başka bir nesneye temas etmesiyle de hastalık bulaşır. Böyle bir sorun yaşanmaması için hastalığı olanların sadece kendi kişisel eşyalarını kullanmalarında fayda var. Bu süreçte mümkün olduğunca kalabalık ortamlara girmemeniz gerekir. Çocuklar göz gribi yaşadıklarında pek dikkat etmezler bu yüzden onlar tarafından hastalığın yayılma riski daha fazladır. Çocukların bu süreçte okula gitmemesi tavsiye edilir. Önlemler alındığı sürece göz gribinin başkalarına bulaşma olasılığı azalacaktır.

Göz Nezlesi Nasıl Geçer?

Bakteri, virüs ve polenler gibi sebeplerle oluşabilen hastalık göz sağlığı için önemlidir. Birtakım çözüm yolları ve tedavilerle bu hastalık kısa süre içinde giderilebilir. Tedavisi oldukça kolaydır. Göz nezlesi tedavisinde ilaç kullanımı gerekir. En sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biri de göz damlalarıdır. Ancak göz damlası kullanılmadan önce kişinin ellerini iyi bir şekilde yıkaması gerekir. Bu süreçte başka birinin havlu, yastık ve mendil gibi kişisel eşyaları kullanılmamalıdır. Bu hastalık tamamen geçene kadar yastık kılıflarının her gün değişmesi gerekir. Göz gribi sürecinde göz makyajından uzak durulmalıdır ve başka kişilerin makyaj malzemeleri kullanılmamalıdır. Unutmayın ki bu göz hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Lens kullanan kişilerin bu göz hastalığı geçene kadar lens kullanmamaları önerilmektedir. Eğer gözünüzü silmek istiyorsanız peçete kullanmamalısınız.

Ilık ya da soğuk kompresler yapmak gözü yatıştıracak ve iyi gelecektir. Gözlerde meydana gelen kızarıklıkları azaltmak için göz kapaklarının üstüne patates, siyah çay konulabilir. Elma sirkesi de gözde oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçmede etkilidir.

Göz Nezlesi Tedavileri

Göz Nezlesi Tedavileri

Basit olan konjonktivit vakalarında tedaviye gerek yoktur. Göz nezlesi hızlıca evde uygulanabilecek yöntemler ve bitkisel çözümlerle hafifler ve kolayca geçer. İleri düzeyde olmayan göz gribi yaklaşık olarak 3-4 günlük bir sürede tamamen iyileşir. Biraz daha ileri düzeyde olan göz gribi bazen doktor tarafından zamanında müdahale edilmediğinde herpetik keratite dönüşebilir. Bu da görmede bozukluğa yol açabilir. Yine de genel olarak göz damlası, solüsyon ve merhemlerle kısa zamanda iyileşme görülür. İleri derecede yaşanan göz gribinde antibiyotikler ve kortikosterodilerle tedavi uygulanır.

Göz Nezlesini Evde Tedavi Yöntemi

Göz gribi yaşayan kişiler için tuzlu solüsyon doğal bir dezenfektan etkisi görür. Tuzlu su ile yıkanan göz etkili bir şekilde temizlenecektir. Aloe vera göz üzerinde antibiyotik etkisi yaratır ve hastalığın iyileşmesine yardımcı olur. Elma sirkesi enfeksiyonlar için oldukça etkilidir. Ilık süt ve bal karışımı göz gribini hafifleterek gözlerin rahatlamasını sağlar. Siyah çay, göz gribi sırasında oluşan kızarıklıkların hafiflemesine yardımcı olur. Göze soğuk ve ılık kompres uygulamak kaşıntıları ve şişkinliği azaltır. Aynı zamanda borik asit uygun olan miktarda kullanıldığı zaman hastalığın iyileşmesine katkıda bulunur. Göz gribi sırasında gözde oluşan yanma, kızarıklık, kuruluk ve akıntı gibi belirtilere oldukça iyi gelir.

Göz gribi sırasında çoğunlukla gözlerde belirgin bir şişlik meydana gelir. Çiğ patatesin göz kapaklarının üzerine yerleştirilmesi bu şişkinliği azaltır. Göz otu kullanımı da gözdeki akıntıyı kurutmaya yardımcı olur. Ayrıca kanlanma ve iltihaba da oldukça iyi gelir. Anne sütü göz gribinde şifa etkisi yaratır. 1-2 damla damlatılan anne sütü şikayetlerin azalmasına katkıda bulunur. 

Göz Nezlesi Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz nezlesi yaşayan kişilerin kısa bir sürede iyileşmesi ve şikayetlerinin artmaması için dikkat etmesi gereken birkaç nokta vardır. Bunlardan biri zaten hassas olan gözlerin güneş ışığına direkt olarak maruz kalmamasıdır. Bu süreçte güneşe çıktığınız zaman mutlaka güneş gözlüğünüzü takmalısınız. Bilgisayar, televizyon ve cep telefonu gibi teknolojik aletler gözleri yorduğu için uzun süre bakmamanızda fayda vardır.Göz gribi yaşadığınızda denize ve havuza girmekten kaçınmalısınız. Eğer girmeniz gerekiyorsa deniz gözlüğü kullanmalısınız.

Evde evcil hayvan besliyorsanız bir süre onlardan uzak durmalısınız. Sigara dumanı, klima ve tozlu ortamlar göz gribini kötü etkileyecektir bu yüzden mümkün olduğunca böyle ortamlara girmemelisiniz. Enfeksiyonlu olan göz bir bant yardımıyla kapatılabilir. Bütün bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece göz nezlesi hızlı bir şekilde geçecektir.