Mevsim geçişi dediğimizde aklınıza öncellikle grip geliyor değil mi? Hava sıcaklarının bir sıcak bir soğuk seyretmesinden kaynaklanan bu sağlık sorunu, genelde kendini soğuk algınlığı olarak gösterir. Özellikle bu dönemlerde çevrenizde burnunu çeken, öksüren, tıksıran ve grip oldum diyen çok kişiye rastlarsınız. Peki mevsim geçişlerinde kendimizi hastalıklardan nasıl koruyabiliriz? Grip olmamak için neler yapmalıyım diyorsanız içeriğimize göz atabilirsiniz.

Mevsim Değişimlerinde Neden Grip Oluruz?

Bir hastalık veya sorun konusunda çözüm arıyorsanız, önce onun hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Çünkü zaaflarını bilmediğiniz düşmanı yenmeniz zordur. Üstelik yapmanız gereken hamleleri geç yaparsanız düşmanınıza yakalanma riskiniz de büyük. Kışa giriş gibi mevsim geçişlerinde grip olmanın birkaç nedeni vardır. Bu nedenlerden yaygın olanlar şunlardır:

 • Uyku düzeni bozulur.
 • Beslenme düzeni şaşar.
 • Gece gündüz arası sıcaklık farkları artar, dolayısıyla vücut bağışıklık metabolizmasını zayıflatır.
 • Genelde 36-37 derece olan vücut ısısı etkilenir.
 • Havadaki nem ve sıcaklığın değişir.
 • Hava koşullarıyla birlikte burun ve boğazdaki nem dengesi değişir.
 • Alerjik bünyeye sahip kişilerin hastalık riskinin artacağı toz ve yaprak partikülleri içeren ortam şartları oluşur.
 • Okulların açılması ile bulaştırma riski olan ortamlar çoğalır.
 • Tüm bu durumlardan kaynaklı vücut direncinin düşmesi yanında grip virüsünün sık sık mutasyona uğramasıyla hastalık riski artar.

Tüm bu sebepler nezle, alerjik reaksiyonlar ve grip açısından daha elverişli bir ortam hazırlamaktadır. Durum böyle olunca mevsim değişimlerinde grip olma olasılığı artar.  Dolasıyla herkes grip olmamak için kendince bir çare arar.

Gripten Korunma Yolları

Grip olmamak için korunma yolları

Grip, nezle ve soğuk algınlığı birbirine benzeyen belirtiler gösterir. Bu hastalıklar çoğu kişinin ömrü boyunca yılda en az bir kez geçirmesiyle, bağışıklık kazanılan enfeksiyonlardır. Ancak özellikle grip virüsü çok sık mutasyona uğradığı için çoğu kişiyi hasta etmeye yeter. Bunun yanında  virüsün geçirdiği mutasyon şayet küçük çapta ise yerel veya bölgesel olarak etkiler. Şayet daha büyük değişimler yaşadıysa bu dünya çapında bir salgın nedeni olabilmektedir. Mutasyona uğrasın veya uğramasın yaşam kalitesini düşüren grip mikrobundan korunmak mümkündür. İşte grip olmamak için yapılması gerekenler;

Hastalık Belirtilerine Dikkat Edin

Birbirine benzer özellikler gösteren grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi solunum yolları hastalıkları daha belirtileri fark edilmeden bile bulaşma potansiyeline sahiptir. Kuluçka dönemi 1-3 gün olan grip hastalığının bulaşıcılığı 5 gündür. Hatta çocuklarda bu süre 10 güne kadar çıkabilmektedir. Özellikle yenidoğan, kronik hastalığı olanlar ve 65 yaş üstü bireylere bulaşması durumunda ise hayati risk teşkil edecek ciddi seyretme potansiyeli vardır. Bu yüzden çevrenizde grip belirtileri yaşayanlar varsa grip olmamak için öncelikle onlara yaklaşmamalısınız. Dikkat etmeniz gereken grip belirtilerinden yaygın görülenler şu şekildedir:

 • Aşırı halsizlik
 • Geçmeyen öksürük
 • Yutkunma esnasında ağrı hissetme
 • Baş ağrısı
 • Burun tıkanıklığı ve akıntısı
 • Boğazda yanma hissi
 • Yüksek ateş

Bol Sıvı Tüketin

Bol sıvı tüketin

Kışa girerken grip olmamak için öncelikle bağışıklık sisteminizi güçlendirmelisiniz. Bununda en pratik ve etkili yolu bol sıvı alımıdır. Çünkü vücudun tüm metabolizmalarında suyun önemli rolü vardır. Günlük olarak en az 2.5 litre su  tüketilmesi önerilirken, bu boğazdaki ve burundaki nem dengesini de korur. Bunun yanında içilen suyun mineral değerleri bakımından yüksek olması vücudun ihtiyacı olan değerleri de sağlar. Dolayısıyla bağışıklığa artı katkılarda bulunur.

Uyku Düzenine Dikkat Edin

Uyku düzeninin bozulması hastalıklara davetkar bir ortam sunar. Özellikle mevsim geçişlerinde uyku düzeniniz bozuluyorsa daha kolay hasta olursunuz. Böyle dönemlerde sağlıklı bir uyku rutini için bitki çayları, ılık duş alma, aromaterapi yağları ile masaj yaptırma veya rahatlatıcı tarzda müzik dinleme yardımcı olabilmektedir. Ayrıca günün belli saatlerinde uykuya hazırlık rutini oluşturmak bu anlamda yardımcıdır. Bunun yanında karanlıkta uyumak melatonin salgılamaya yardımcı olur. Böylelikle bağışıklık sistemi üzerinde olumlu katkıları bulunmaktadır. Dolasıyla grip olmamak için uyku düzenine dikkat etmelisiniz.

Düzenli ve Dengeli Beslenme

Vücut metabolizması için gereken enerji, yakıtını besinlerden alır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir. Çünkü düzenli olarak vücudun ihtiyacı olan besinlerin alınması vücudu dinç kılar. Dolayısıyla hastalık riski azalır. Özellikle C vitamini içeren portakal, mandalina gibi meyvelerin tüketilmesi grip olmamak için alınması önerilen besinler arasındadır. Bunun yanında düzenli olarak taze sebze ve meyve tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca ıspanak gibi yeşil yapraklı besinlerde bağışıklığı destekler. Bunun yanında protein ve karbonhidrat içeren besinlerinde düzenli tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Ortamı Rutin Aralıklarla Havalandırın

İnfluenza virüsü havada 8 saat kadar asılı kalabilmektedir. Asılı kalan bu virüs canlı olduğu için aynı ortamdaki kişiye bulaşma riski vardır. Dolayısıyla bulunduğunuz ortamda hasta birinin hapşırması veya öksürmesi ile grip olabilirsiniz. Bu yüzden bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırmalısınız. Özellikle işyeri gibi sürekli insan sirkülasyonu olan ortamlar bundan dolayı daha fazla hastalık riski taşımaktadır. Dolayısıyla daha sık havalandırmaları gerekir. Su buharı ile ortam havasını nemlendirmek ise boğaz ve burun kuruluğunu önler.

Hijyen ve Temizlik Şartları

Grip olmamak için en önemli adımlardan biri hijyen ve temizliktir. Özellikle kalabalık ortamlarda hapşırma veya öksürme kaynaklı tükürük çevreye bulaşmaktadır. Ayrıca ellerden de mikrop bulaşır. Bu yüzden eller sık sık en az yirmi saniye uzmanların önerdiği şekilde yıkanmalıdır. Antibakteriyel jel kullanılması önerilirken, ortak kullanım alanlarındaki kapı kolu, masa, priz veya fotokopi makinesi gibi araçlar da sık sık temizlenmelidir.

Açık ve Temiz Havada Yürüyüş Yapın

Yürüyüş; kalp ve damar rahatsızlıkları gibi ciddi sağlık sorunlarından korunma adına bağışıklık sistemini geliştirir. Grip olmamak için de atılması gereken en önemli adımlardan biri bağışıklık sistemini geliştirmektir. Açık ve temiz havada günlük 30-45 dakika yürüyüş gripten korunmak için de yararlı olur. Ancak uzmanlar haftada 3’ten fazla yapılan ağır egzersizlerin bağışıklık sistemini baskılayabileceklerini bildirmektedir. O yüzden ağır olmayan ve çok uzun olmayan yürüyüşler yapılması tavsiye edilir.

Aşı ile Korunma

Grip aşısı olun

Aşı hastalıklardan korunmanın en etkin yollarından biridir. Bu yüzden grip aşısı olmanız grip olmamak için önleyici bir adım olarak uygulanmaktadır. Böylelikle vücut bir sene boyunca grip virüslerine karşı daha güçlü olur. Bunun yanında grip aşısı olmak hiç grip olunmayacağına anlamına gelmez. Ancak kişi grip olsa bile belirtilerini hafif geçirmektedir. Özellikle 65 yaş üstü ve farklı kronik hastalıklara sahip bireylerin aşı olması önerilmektedir.

Gripten Korunmak İçin Alınması Gereken Diğer Önlemler

Yukarıda belirtilen önlemler grip olmamak için etkin koruma sağlayan faktörler arasında yer alır. Ancak gripten korunmayı sağlayan alınması gereken farklı önlemler de vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Klima bakımlarını düzenli olarak yaptırın.
 • Bulaş riski olan ortamlara mümkün olduğu kadar girmemeye özen gösterin.
 • Kalabalık ortamlara girerken maske kullanın.
 • Ellerin yıkanmasına imkân olmayan ortamlarda kolonya veya el dezenfektanı kullanın.
 • Öpüşme ve yanak yanağa selamlaşma alışkanlığından vazgeçin.
 • Sıra beklediğiniz ortamlarda öndeki kişi ile aradaki arasındaki mesafeyi koruyun.

Grip her ne kadar doktora gitmeye pek gerek duyulmayan bir hastalık olsa da bazı durumlarda riskli olabilmektedir. Bunun yanında bir hastalıktan korunmakta en etkili adım hiç hasta olmamaktır. Dolayısıyla  grip olmamak için dikkat etmek korunma da önem arz eder. Ancak hasta olduğunuz zaman tedavinizi aksatmamanız şarttır. Aksi takdirde daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.