Bronzlaşmış cilt kozmetik olarak çekici olsa da cildin koyulaşması esasen cildin bir savunma mekanizmasıdır. Güneşlenme saati hesaplama bilgilerine cilt sağlığı için sahip olunmalıdır. Güneş ışığına maruz kaldığında vücut, sağlıklı hücrelerini korumak için daha fazla melanosit üretir. Çünkü fazladan güneş altında kalmak cildinize ciddi zararlar verebilir. Dolayısıyla vücut da kendisini savunmaya geçer. Peki, nedir bu cildimizi korumak için devreye giren melanosit?

Güneşlenme Saati Hesaplama Nasıl Yapılır?

Cilde renk veren pigmentin üretilmesidir. Melanositler büyür ve onları korumak için yüzeydeki cilt hücrelerinin etrafına bir duvar oluşturur. Bu, bronzlaşmaya veya cilt tonunun koyulaşmasına neden olur. Güneşlenme zamanı, cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak için kritik öneme sahiptir. Güneş ışınlarının dünyaya dik olduğu 11:00-15:00 saatleri arasında güneşlenmek uzmanlara göre cilt kanseri riskini artırıyor. Bu saatlerde güneşe çıkmamanız ve 20 dakikadan fazla güneş ışığına maruz kalmamanız önerilir. Güneşlenme saati hesaplama işlemi bu kadar basittir.

UVB Işınları Saat Kaçta Yoğunlaşır?

Güneş ışınları UVA, UVB ve UVC olmak üzere üç tipe ayrılır. Güneşin gezegen üzerindeki etkisi olarak UVA en geniş dalga boyuna ve en büyük etki alanına sahiptir. Deniz seviyesinin altına inebilir, epidermiden geçebilir ve insan derisinin dermisine ulaşabilir. Güneşin tam tepede olmadığı 08.00-11.00 / 16.00-18.00 saatleri haricinde aktif olan UVA ışınları, ciltte bronzlaşmaya ve kansere neden olan ışınlardır.

Güneşlenme saati hesaplama nasıl yapılır ve UVB ışınları saat kaçta aktiftir? UVB ışınlarının insan derisinin ön yüzeyinde etkisi vardır. Bu ışınlar ciltte D vitamini sentezini sağlayan ve en verimli olduğu öğle vakti, yani güneşin en güçlü olduğu ışınlardır. Son olarak UVC ışınları ise ozon tabakası tarafından emildiği için yeryüzüne ulaşamazlar. Sonuç olarak, ele almamız gereken ultraviyole radyasyon UVA ve UVB ışınlarıdır.

UVB ışınları saat kaçta yoğunlaşır

D Vitamini İçin Ne Kadar ve Ne Zaman Güneşlenmeli?

Güneş, D vitamininin birincil kaynağıdır. D vitamini, UV fotonlarının cilde çarpmasından sonra meydana gelen metabolik süreçlerin bir sonucu olarak oluşur. D vitamini için ne kadar güneşlenmeli? Ya da güneşlenme saati hesaplama nasıl olmalı? Güneşin açısına göre günde 20-30 dakika yüz ve kollar açıkta güneşlenerek yeterli miktarda D vitamini oluşturulabilir. Günlük D vitamini ihtiyacını sadece yemek yiyerek sağlamak mümkün değildir. Çünkü yiyecekler günlük ihtiyacın %20’sini ancak karşılar. Güneş ışığından yararlanamayan kişiler özellikle savunmasızdır. Sonuç olarak bu bilgiler mutlaka hekim ile paylaşılmalı ve gerekirse D vitamini takviyesi yapılmalıdır.

UVB’nin yeryüzüne en dik olduğu zaman olduğu için sağlık nedenleriyle güneşlenme saati 10:00 ile 15:00 saatleri arasında olmalıdır. Güneşlenme saati hesaplama için bu zaman aralıkları Türkiye’de temmuz ve ağustos ayları boyunca geçerlidir. Nerede olursanız olun D vitamini üretimi için 50-90 derece aralığındaki ışınlara ihtiyaç vardır. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için ilk almanız gereken önlem en yakıcı güneş saatinden kaçınmanızdır. Güneş ışınlarının en yoğun olduğu 10.00-16.00 saatleri arasında, özellikle 11.00-14.00 saatleri arasında güneşten uzak durmalısınız. İzlenecek yol büyük ihtimalle şu şekilde olmalıdır; güneşlenmek için en uygun zaman öğleden sonra 14.00 ile 18.00 arasıdır. Bu saatlerde onarım enzimleri son derece güçlüdür ve takdire şayan bir performans sergiler.

En yakıcı güneş saat kaçta olur

D Vitamini En Hızlı Nasıl Alınır?

Son zamanlarda ortaya çıkan salgın hastalıklar, bağışıklık sisteminin sağlıklı beslenme ile ilişkisinin önemi ortaya çıkmaya başladı. D vitamini en hızlı nasıl hızlı alınır? D vitamininin bağışıklık ve metabolizma üzerindeki potansiyel etkileri bu süreçte önemini bir kez daha göstermiştir. D vitamini öncelikle ciltte 7-dehidrokolesterolü UVB radyasyonuna maruz bırakarak üretilir ve çok az besin içerir. Güneş ışığının vücuttaki D vitamininin yüzde 90-95’ini ürettiği bilinmektedir. Sonuç olarak D vitamini seviyemiz maruz kalma süresinden, uygun ultraviyole ışıktan, yaşadığımız paralelden, yılın mevsiminden ve günün saatinden etkilenir.

Vücuttaki D vitamini seviyesini etkileyen diğer faktörler arasında cinsiyet, ten rengi, beslenme alışkanlıkları, güneşlenme alışkanlıkları ve çeşitli hastalıklar, kullanılan ilaçlar sayılabilir.

Güneş Saat Kaçta Bronzlaştırır?

Güneşten doğru bir saatte yararlanarak cildinizi bronzlaştırabilirsiniz. Tabii ki bu noktada dikkat etmeniz gereken şey, doğru vakitlerde güneşlenmek ve güneşin altında kalacağınız süreyi iyi ayarlamaktır.

  • Aşırı bronzlaşmaktan kaçınmalısınız. Çünkü cilt pigmentleri renk değiştirir ve koyulaştıkça UVB ışınlarının cilde nüfuz etmesini engeller. Güneş saat kaçta bronzlaştırır? Doğru biliye sahip olarak doğru zamanda güneşlenmelisiniz. Güneşlenme saati hesaplama yöntemini bilerek sağlıklı bir şekilde bronzlaşabilirsiniz.
  • Cildiniz çok bronzlaşmışsa, vücudunuzda fazla yağ hücresi varsa veya 70 yaş ve üzerindeyseniz, D vitamini üretiminiz nispeten düşük olduğu için öğle saatlerinde 20 dakika yerine 40 dakika güneşte kalmalısınız.

Güneş saat kaçta bronzlaştırır

  • Araştırmalar, güneşli bir gökyüzü altında mümkün olduğunca açık vücutla hatta mümkünse bikini ile haftada 3-4 kez ve 10-20 dakika boyunca güneşlenmek gerektiğini söyler. Çünkü güneşlenmek vücudun doğal D vitamini ihtiyacını önemli ölçüde arttırır.
  • UVB’nin yeryüzünde en dik olduğu zaman olduğu için sağlık nedenleriyle güneşlenme saati 10:00 ile 15:00 saatleri arasında olmalıdır. Bu zaman aralıkları Türkiye’de temmuz ve ağustos aylarında geçerlidir. Güneş ışınlarının açısı mevsime, zamana ve Dünya’daki konuma göre değişir. Nerede olursanız olun, D vitamini sentezi için 50-90 derece aralığındaki ışınlar gereklidir.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda güneşlenme saati hesaplama nasıl yapılır bilgisine sahipsiniz. Gün içinde doğru saatlerde güneşlenerek vücudunuzu zararlı ışınlardan koruyabilirsiniz.