Hamilelik belirtileri nelerdir?

Hayatın döngüsün temel yapı taşlarından biri üremedir. Üreme, hamilelik diğer adıyla gebelik durumunun oluşmasıyla başlayan bir süreçtir. İnsanlar için çocuk yapmak güçlü bir hayaldir. Heyecanlı bir dönem olan hamilelik, belirtiler doğrultusunda anlaşılabilir. Hamilelik belirtileri nelerdir sorusunu cevabı, oldukça geniş kapsamlıdır. Öne çıkan ve yaygın olarak doğru kabul edilen en geçerli yöntem hamilelik testi yaptırmaktır. Her hamile kadında çok farklı hamilelik belirtileri ortaya çıkabilir. Regl dönemini takip eden kadınlar, yaşadığı düzensiz bir durumda hamilelik ihtimalini düşünebilir. Hamileliğin önemli işaretlerinden biri regl gecikmeleri olarak ifade edilir. Tabii ki tek belirtinin bu olmadığını söylemeliyiz. Ayrıca regl gecikmesi sadece hamilelik durumlarında görülmez.

Erken Dönem Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Gebeliğin erken dönem belirtileri, adet gecikmesi, kasık ağrısı, kasıklarda dolgunluk hissedilmesi olarak belirtilir. İştahta azalma ya da artma, devamlı uyuma isteği, göğüslerde duyulan hassasiyet diğer öne çıkan belirtilerdir. Bu noktada bu belirtilerin kişiden kişiye değişebildiğini belirtilmelidir. Genel belirtileri şu şekilde ifade edebiliriz:

  • Reglden önce göğüslerde duyulan hassasiyetin daha yoğun olması hamileliğin işareti olabilir.
  • Özellikle memelerin önünde oluşan karıncalanma durumu, bazı kadınlarda gebeliğin ilk haftasında ortaya görülebilir.
  • Hamileliğin sekizinci haftalarında göğüslerde koyulaşma ortaya çıkabilir.
  • Çok sık idrara çıkma, hormon değişikliklerinden kaynaklı gebelik sürecinin habercisi olabilir.
  • Vajinal kanamalar, bazı kadınlarda hamileliğin öncü habercisidir. Bu kanamalar ile bazen kramplar birlikte hissedilebilir.
  • Çok fazla bulantı ve kusma durumları yaşanması, hamileliğin ilk üç ayında çokça görülebilir.

Genel olarak sayılabilecek erken dönem hamilelik belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hamilelik testi ne zaman yapılmalıdır

Hamilelik testi, hamilelik belirtilerinin görülmesinden sonra yapılması gereken en önemli tespit aracıdır. Belirtiler oluştuğu takdirde hemen hamilelik testi yapmak doğru sonucu vermeyebilir. Bu nedenle adet döneminin en az birkaç gün gecikmesinden sonra hamilelik testi yapılması daha doğru sonuç verecektir.  Bu doğrultuda gebelik testi ne zaman yapılmalıdır sorusunun cevabı için adet döngüsünün takibinin önemli olduğu ifade edilir.

Hamilelik testi kandan ve idrardan alınan örneklerle yapılabilir. İlk yapılması gereken kandan alınan örnekle yapılan gebelik testidir. Bunun nedeni idrardaki gebeliğin işareti olan hormonun belirmesi kandaki değerlere bağlıdır. Kandaki değerler netleşmeden idrardan yapılan hamilelik testi her zaman doğru sonucu vermeyebilir. Kanda hamilelik testinin daha doğru sonuç olduğu uzmanlar tarafından dile getirilir.

Yerleşme Kanaması Nasıl Anlaşılır?

Yerleşme kanaması diğer adıyla implantasyon, hamileliğin en erken habercilerinden biridir. Embriyo, rahmin içine yerleşmeye başlarken birliktelikten 6 ile 12 gün sonrasında normal kanamalardan biraz daha fazla olmasına yerleşme kanaması adı verilir. Yerleşme kanaması belirtileri arasında bazı kadınlarda kramp ve ağrı görülür. Yerleşme kanamasının ardından diğer belirtilerin görülmeye başlanması hamileliğin oluştuğuna işaret ediyor olabilir.

  • Hâlsizlik, genellikle görülen bir hamilelik bulgusudur. Yoğun hâlsizlik durumu günün her saatinde hissedilebilir.
  • Vücudun şişkin olduğu hissedilmesi erken dönem işaretlerindendir.
  • Koku hassasiyeti ve aşermeler yoğun olarak görülür. Bazı kadınlar aşermeler, adet döneminden evvel görülmeye başlanır.
  • Vücut sıcaklığı hamilelik öncesinden daha fazladır ve gebelik boyunca yüksek derecede görülür.

Bu belirtilerin kendinizde olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Eğer kanama sonrası bu belirtiler geliyorsa hamileliğin oluşmaya başlamış olma ihtimali artar.

Gebeliğin Psikolojik Etkisi Nasıldır?

Gebeliğin psikolojik etkileri nelerdir

Gebelik, bir kadının hayatındaki en özel ve duygusal zamanlardan biridir. Ancak, gebelik fiziksel değişikliklerin yanı sıra psikolojik etkiler de yaratabilir. Gebelik döneminde hormon değişiklikleri, kaygı, endişe, stres, uyku problemleri, depresyon ve duygu dalgalanmaları gibi çeşitli psikolojik semptomlara neden olabilir. Gebeliğin getirdiği sorumluluklar ve yaşam tarzı değişiklikleri de psikolojik stres yaratabilir. Bununla birlikte, destekleyici bir aile ve sağlık ekibi ile birlikte, gebelik dönemi genellikle kadınlar için olumlu bir deneyim olabilir. Kadınların gebelik sırasında psikolojik semptomlar yaşaması normaldir, ancak semptomlar şiddetliyse mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Şiddetli semptomların kontrol altında tutulması, bebeğin sağlığı için de anne sağlığı için de önemlidir.

Doğum korkusu, ağrı, kontrol kaybı ve doğum sonrası depresyon gibi semptomlar yaşanabilir. Bu nedenle, gebelik ve doğum öncesinde ve sonrasında kadınların psikolojik desteğe ihtiyaçları olabilir. Psikolojik destek, kadınların gebelik dönemini daha rahat geçirmelerine ve doğum sonrası döneme daha iyi adapte olmalarına yardımcı olabilir. Kadınların, gebelik döneminde yaşadıkları psikolojik semptomlardan dolayı utanç veya suçluluk duymamaları ve bu konuda yardım almaktan çekinmemeleri önemlidir.