Hamilelikte grip nasıl önlenir?

Grip, bir insandan diğer insana temas ya da damlacık yoluyla bulaşır ve kuluçka süresi vardır. Bu sebeple bulaşıcılığı uzun sürmektedir. Grip kesinlikle hafife alınmamalıdır. Kış ayları ve geçiş mevsimlerinin yaygın hastalığı olan grip, birçok insanın günlük yaşamını etkileyebiliyor. Bu hastalık hamilelik döneminde daha zor geçirilebiliyor. Grip hem anneyi hem de bebeğinin sağlığını etkilediği için hamilelikte dikkat edilmesi gerekiyor. Ne yazık ki hamile bir annenin bağışıklık sistemi baskılanıyor bu sebeple de grip daha dayanılmaz bir hal alıyor. Hamile bireylerin kendini korumak için bu dönemde beslenmelerine her zamankinden daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Tabii doktor kontrolü altında olmak da bu noktada önemlidir.

Hamilelikte Gribin Seyri Nasıldır?

Eğer gebelikte grip geçirirseniz bu kalp atım hızınızda, pompalanan kan miktarınızda, akciğer kapasitenizde, bağışıklık sisteminde ortaya çıkabilecek sorunlara neden olabilir. Astım rahatsızlığı olan hamilelerin grip sezonunda hastaneye yatma ihtiyaçlarında da artış olmaktadır. Grip, yalnızca annenin sağlığını etkilemekle kalmaz aynı zamanda eğer annenin ateş problemi meydana gelirse çocuğun olumsuz etkilenmesine de neden olduğu bilinmektedir. Bu hastalığı tehlikeli kılan bir diğer konu da doğum sancılarının başlamasına neden olabilmesidir. Bu sebeple hastalığın ve varsa ateşin doktorlar tarafından bir an önce kontrol altına alınması gerekmektedir. Doğumdan sonra ise bu hastalığı çocuğunuza geçirmeniz mümkündür. Aslında bu tarz komplikasyonları önlemenin yolu grip aşısıdır. Aşıdan sonra anne vücudunda üretilen antikorlar hem bebeği hem de anneyi korur. Genelde hamileliğin ikinci ve üçüncü aylarında bu aşıyı yaptırmanız önerilir.

Hamilelik Döneminde Grip Tedavisi Nasıl Olur?

Hamilelikte grip tedavisi nasıl olur?

Her şeye rağmen gribe yakalandıysanız, doktorunuza danışmadan ilaç ve antibiyotik kullanmamalısınız. Bu konu hamile olsanız da olmasanız da önemlidir. Kendinizde şu belirtileri görmeniz halinde doktorunuzla iletişime geçebilirsiniz;

 • Sizin için en iyi tedavi istirahattir. Bol bol yatınız, dinleniniz.
 • Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırınız.
 • Sıvı alımına dikkat ediniz, doktorunuza danışmadan bitki çayı tüketmeyiniz.
 • Burun tıkanıklığı sorunu yaşıyorsanız, deniz suyu ya da tuzlu su tercih edebilirsiniz.
 • Öksürüğünüzü ballı süt içerek yatıştırabilirsiniz.
 • Boğaz ağrısı için doktorunuzdan pastil ya da tablet isteyebilirsiniz ya da evde ada çayı ile yapacağınız gargara ile ağrınızı azaltabilirsiniz.
 • Ateş, göğüs ağrısı, solunum güçlüğü, kulak ağrısı, döküntü, kronik öksürük belirtileriniz varsa, en yakın zamanda doktorunuza başvurunuz.

Özellikle hamileyken hastalanmamaya daha çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu nedenle hamile bireylerin, kendisinde bu belirtileri fark etmesi halinde hiç vakit kaybetmemesi gerekir.

Hamilelikte Nasıl Beslenmeliyim?

Hamilelikte beslenme konusu hem anne sağlığı hem de bebeğin sağlığı için önemlidir. Nasıl beslendiğinize dikkat etmeniz sizi hastalıklardan koruyacak, bağışıklığınızı güçlü tutmaya yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bebeğinizin sağlığı da buna göre şekillenecektir. Hamilelik dönemi, anne adaylarının beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi gereken bir dönemdir. Çünkü anne adayları, hem kendilerinin hem de gelişmekte olan bebeğin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak zorundadırlar.

Hamilelik sırasında nasıl beslenmek gerekir?

Hamilelikte beslenme, sağlıklı bir gebelik ve doğum için son derece önemlidir. Bu dönemde beslenmenin temel prensibi, dengeli ve yeterli beslenmektir. Anne adayları, düzenli aralıklarla öğünlerini almaları ve tok kalmaları için yeterli miktarda protein, karbonhidrat ve yağ tüketmelidirler. Bunun yanı sıra, hamilelik döneminde vitamin ve mineral ihtiyacı da artar. Bu nedenle, sebze, meyve ve tam tahıllı gıdaların tüketimi artırılmalıdır. Ayrıca, süt, yoğurt, peynir ve kalsiyum açısından zengin diğer gıdalar da tüketilmelidir. Tüketebileceğiniz sağlıklı gıdaların bir listesini yapmak gerekirse;

 • Protein kaynakları: Tavuk, hindi, balık, kırmızı et, yumurta, tofu, kuru fasulye, mercimek, nohut, bakla gibi gıdalar.
 • Süt ürünleri: Süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünleri, özellikle yoğurt ve kefir gibi probiyotik içeren ürünler faydalıdır.
 • Tam tahıllar: Tam buğday ekmeği, yulaf ezmesi, bulgur, kahverengi pirinç gibi tam tahıllar, sindirim sistemi sağlığı için faydalıdır.
 • Meyve ve sebzeler: Hamilelikte taze meyve ve sebzeler tüketmek önemlidir. Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler, turuncu sebzeler, kırmızı meyveler gibi antioksidan açısından zengin gıdalar tercih edilmelidir.
 • Yağlar: Avokado, zeytinyağı, fındık, badem, ceviz gibi sağlıklı yağlar tüketebilirsiniz.
 • Su: Hamilelikte yeterli miktarda su içmek önemlidir. Günlük olarak en az 8-10 bardak su içmeye özen gösterin.

Bunları tüketilmesi hem sizin için hem de bebeğinizin sağlıklı büyümesi için fayda sağlayacaktır. Ayrıca tuzlu, şekerli, işlenmiş, fast food tarzı gıdalardan uzak durmanız da yararınıza olacaktır.