Haşimato

İnsan sağlığını tehdit eden ve gündelik yaşantısına engel olan birçok hastalık söz konusu olmaktadır. En yaygın olarak görülen ve araştırılan hastalıklardan biri ise tiroid bezinden kaynaklı oluşan haşimato hastalığıdır. Vücudun işleyişi açışından en önemli konumda ki organlardan biri de tiroid bezidir. Tiroid bezi ise insanın enerjisinin denge içerisinde kalmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra birçok organın çalışması açısından önemli bir göreve sahiptir.

Bu hastalık tiroid bezinin iyi çalışmaması durumunda oluşmaktadır. Önemli ve ciddi rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Hastalığın belirgin bazı belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtilere dikkat ederek tiroid bezinde sorununuz olup olmadığını anlayabilirsiniz.  Bu içeriğimizde hastalığın detaylı tanımına, belirtilerine ve diğer önemli detaylara kısa bir bakış atalım. Olumsuz etkilerinin neler olduğunu ve hayatınızı ne derece etkileyebileceğini açıklayalım.

Haşimato Hastalığı Ne Demektir?

HaşimatoBu rahatsızlık, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve tiroid bezinde yer alan sağlıklı hücrelerin saldırıya uğraması sonucu oluşmaktadır. Haşimato hastalığı nedeniyle işlevini sağlıklı şekilde yerine getiremeyen tiroit bezi daha az salgı sağlamaktadır. Bunun sonucunda ise vücut tiroit bezinin ortadan kalkması için antikor üretmeye başlar. Üretilen antikorlar tiroid bezine bağlanması sonucu iyi hücrelerin tahrip edilmesine neden olur. Yani hücreler işlevini yerine getiremez hale gelmektedir.

Hücrelerin tahrip edilmesinin yanı sıra tiroit bezinde iltihap da oluşur. Oluşan iltihap sonucunda ise tiroit hormonunda yavaş yavaş azalmalar görülür. Zamanla tiroid bezi küçülür. Bu küçülme ile birlikte yeterli miktarda hormon üretemez hale gelmektedir. Bu durumda kişilerde hormon yetersizliği ortaya çıkmaktadır. Çünkü tiroit bezi artık olması gerektiği şekilde çalışmamaktadır. Hastalığın yeni oluşmaya başladığı zamanlarda kişilerde guatr sorunu da ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda antikor yüksekliği de oluşur. ‘Haşimato hastalığı nedir?’ sorusunun en net cevabı ise bu şekilde olmaktadır. Hastalık ilk süreçte hafif seyrinde olsa bile sonradan durum değişmektedir.

İlk olarak tiroid hormonu yetersizliği şeklinde olmakla beraber daha sonraları tiroid yetmezliği olarak kendini göstermektedir. Bu nedenle zamanında tanı ve teşhis önemli olduğu kadar iyi bir tedavi gerektiren hastalıkların başında yer almaktadır. Vücudun işleyişi açısından önemli olan tiroid bezi, hastalık sonucunda yetersiz olduğunda bazı belirtiler göstermektedir. Hastalığın temel ve yaygın belirtileri hakkında bilgi sahibi olmanız da oldukça hayat kurtarıcıdır.

Haşimato Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

HaşimatoHastalığın yaygın belirtilerini bilmek tanı açısından kolaylık sağlamının yanı sıra tedavi süreci içinde çok yararlıdır. Öncelikle hastalığın kendine has belirtileri söz konusu değildir. Yani diğer hastalıklarda olan birtakım belirtiler bulunmaktadır. Mevcut belirtilere bakıldığı zaman hastalık kolaylıkla anlaşılmaz. Hastalığın belli başlı belirtileri şu şekilde olmaktadır.

 • Kilo artışı
 • Kabızlık
 • Ses değişikliği
 • Yorgunluk hissi
 • Çabuk ve çok üşüme
 • Cilt kuruması
 • Kadınlarda düzensiz adet döngüsü
 • Dilin büyümesi
 • Sinir ve asabi ruh hali
 • Yemek yiyememek ve iştahsızlık hali
 • Cilt solgunlaşması
 • Yüzde şişlik oluşması
 • Yavaş konuşma
 • Dikkat dağınıklığı
 • Yavaş hareket etme, unutmak
 • Düşük nabız

Haşimato belirtileri kısaca bunları kapsamaktadır. Hastalığın ilk başında bu belirtiler baş göstermektedir. Elbette ki bu belirtileri kişilerin anlayabilmesi mümkün değil. Çünkü diğer birçok hastalıklarda da aynı belirtiler görülmektedir. Bu nedenle mutlaka doktor tarafından yapılan kontroller sonrası teşhis konulması gerekir.

Söz konusu belirtiler hastalık sürecinin başında yer alırken sonraları farklı belirtiler meydana gelebilmektedir. Kandaki sodyum oranında azalma, cinsel isteksizlik, göğüslerden süt gelmezken artık gelmeye başlaması, kalp ve akciğerde oluşan sıvıların birikmesi son olarak uyku apnesi ise hastalığın ilerleyen süreçlerinde meydana gelen belirtiler arasında yer almaktadır. Söz konusu belirtiler kişilerin hayatını olumsuz etkileyecek nitelikte olmaktadır. Bunlar yaygın olarak görülen belirtiler olmakla beraber kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir.

Haşimato Hastalığının Nedenleri?

HaşimatoBirçok hastalıkta olduğu gibi haşimato hastalığına da neden olan birçok etken söz konusu olmaktadır. Özellikle bazı risk grubu içerisinde yer alan hastalığa sahip kişilerin yakalanma olasılığı daha yüksek olmaktadır. Sigara içen kişilerin bu hastalığa yakalanma oranı, içmeyen insanlara göre çok daha fazla olmaktadır. Hamile kişilerin de hastalığa yakalanma oranı daha yüksek olmaktadır. Daha önce aile bireylerinden birinin bu hastalığa yakalanması da önemli bir etkendir. Aile bireylerinde yer alması hastalığın en büyük nedenleri arasında yer alır.

Ciddi öneme sahip bazı hastalıkları olan kişilerin bu hastalığa yakalanma olanağı da oldukça yüksektir.  Örneğin lupus, tip 1 diyabet, çölyak veya hepatit gibi hastalığı olan kişiler risk grubu içerisinde yer almaktadır. Çünkü genel itibari ile bu hastalıklar bağışıklık sistemi ile yakından ilişkili olan hastalıkları kapsamaktadır.

Kadınlar, erkeklere oranla daha çok risk grubu içerisinde yer almaktadır. Kadınların haşimato hastalığına yakalanma oranı yaklaşık 9 kat daha fazla olmaktadır. Belirli bir yaş aralığına mahsus bir hastalık değildir. Fakat genç ve orta yaşlı bireylerde daha sık görülen bir rahatsızlık olmaktadır. Hamilelik sürecinde sürekli düşük ve benzeri sorun yaşayan kadınların daha fazla dikkat etmesi gerekir.

Aynı zamanda kansızlık sorunu ve kolesterol hastalığı olan kişilerin yakalanma oranı daha yüksek olduğu için dikkatli olmaları gerekir. Risk grubu içerisinde yer alan kişiler düzenli aralıklar ile kontrollerini yaptırması çok daha faydalı olmaktadır. Çünkü hastalığın ilerleyen noktalara gelmesi durumunda tedavi süreci daha ağır gerçekleşebilir. Bu süreçte yıpranma payı daha çok artacaktır.

Haşimato Hastalığı Nelere Yol Açar?

HaşimatoHastalık fiziksel ve psikolojik olarak sizlere zarar verebilmektedir. Sosyal ve günlük yaşantınızda birtakım değişiklikler meydana gelebilir. Çünkü hastalığın birçok alanda olumsuz etkileri söz konusu olmaktadır. Elbette ki kişiden kişiye bu etkiler değişir fakat herkes için farklı olumsuzluklara neden olmaktadır. Örneğin uyku sorunu hayat kalitesini azaltan ve kişileri olumsuz etkileyen noktalardan biridir. Kalp gibi önemli organlarda oluşan sıvı birikmesi ise yol açtığı olumsuz etkilerden biridir. Aynı zamanda akciğerde de sıvı birikmesine neden olmaktadır.

Unutkanlık halinin yanı sıra yavaş hareket hali durumları da kişilerin hayatını olumsuz etkiler. Psikolojik olarak daha narin ve kırılgan olmaya neden olmaktadır. Ancak daha sinirli ve asabi bir ruh hali oluşmasına da neden olmaktadır. Psikolojik olarak da yıpranma meydana gelir. Hastalığın yanı sıra psikolojik olarak yıpranmakta kişilerin daha zor toparlanmasına neden olmaktadır. Haşimato hastalığı ve yol açtığı bazı olumsuzluklar bu şekilde olmaktadır. Yol açtığı olumsuzlukları en aza indirmek için doktor tarafından verilen tavsiyelere dikkat edilmesi gerekir. Bu sayede hastalık sürecini daha rahat atlatmak mümkün hale gelir.

Haşimato Ciddi Bir Hastalık Mı?

HaşimatoCiddi bir hastalık olup olmadığı kişiler tarafından en çok merak edilen noktalar arasında yer almaktadır. Elbette ki ciddi ve önemli bir hastalıktır. Çünkü vücut için kritik seviyede yer alan organların tahribat görmesi sonucunda oluşan bir hastalıktır. Tiroid bezindeki hücrelerin tahrip edilmesi ile başlayan bir hastalık daha sonra tiroid bezi yetmezliğine kadar ilerlemektedir. Ancak bunun yanı sıra birçok organın tahrip edilmesine neden olmaktadır. Bu yüzden ciddiye almak ve doktor yardımına başvurmak büyük önem taşımaktadır. Vücudunuzda komplikasyonlara neden olması nedeni ile de ciddi rahatsızlık olarak nitelendirilmektedir.

Öncelikle kendinizde Haşimato hastalığı belirtileri olduğunu düşünüyorsanız ciddiye almanız gerekir. Çünkü hastalığın ilerlemesi durumunda daha farklı ve ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Hastalık ilerleyen süreçlerde iyi bir tedavi olmaz ise kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Hastalığı ciddiye almanız ve tedaviyi önemsemeniz gerekir. Çünkü hayatınızın gidişatını etkileyen önemli noktalarda olumsuz tahribatlara neden olmaktadır.

 Haşimato Unutkanlık Yapar Mı?

HaşimatoHastalığın en çok merak edilen noktalarından biri ise yan etkileri arasında unutkanlık olup olmadığı konusudur. Belli başlı bazı belirtileri ve etkileri söz konusu olan hastalıklardan biridir.  Hastalığın belirgin ve yaygın olarak görülen belirtilerinden biri unutkanlıktır. Yani söz konusu hastalık kişilerde unutkanlık yapmaktadır.

Unutkanlığın derecesi her kişide farklı olabilir. Hastalığın başlangıç sürecinde daha az seviye de olmakla beraber ilerleyen süreçlerde daha fazla artış göstermesi mümkündür. Sadece hastalığın ilerleyen zamanlarında meydana gelebilir. Elbette ki bu durum kişiden kişiye göre değişmektedir. Ancak kesin olarak haşimato hastalığının olumsuz etikleri arasında unutkanlık vardır.

Hastalığın kişilerde gösterdiği yan etkileri ve belirtileri farklı olabilmektedir. Bu nedenle unutkanlık her hastada görülmeyebilir. Herkes aynı belirtileri taşımaz. Ayrıca aynı ölçüde etkilenmemektedir.  Ancak çoğunlukta görülmektedir. Bu herkesin unutkanlık sorunu yaşayacağı anlamına gelmemektedir. Kişilerde farklı şekilde kendini gösterebilir ve farklı yan etkilere sebep olabilmektedir.

Haşimato Tiroidi İyileşir Mi?

HaşimatoHastalığın tedavi sürecinde kişilerin en çok üzerinde durduğu konu ise tamamen iyileşmesinin mümkün olup olmadığıdır. Çoğu hastalıklarda tamamen iyileşme durumu söz konusu mümkün olmaz. Haşimato tiroidi de bu hastalıklar arasında yer almaktadır. Kısacası tamamen iyileşmesi gibi bir durum mümkün değildir. Bağışıklık sistemi ile ilişkili bir hastalıktır. Bu nedenle tamamen bu hastalıktan kurtulmak mümkün olmamaktadır.

Uygulanan tedavi ise kişilerin rahatlamasına ve günlük yaşantısına dönebilmesine yöneliktir. Hastalığın sönük veya şiddetli olduğu dönemlere göre tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu nedenle hastalığın hangi seviye de ve hangi dönemde olduğunun büyük bir önemi vardır. Hastalığın neden olduğu diğer olumsuz etkenlerde bu süreçte tedavi edilmektedir. Kısaca ifade etmek gerekir ise haşimato tamamen iyileşen bir hastalık değildir. Ama uygulanan tedavi ile birlikte hastalığın olumsuz etkileri tedavi edilebilmektedir.

Haşimato Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

HaşimatoHastalığın tedavi süreci kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Hastalığın hangi seviye ve dönemde olduğu tedavinin gidişatı için büyük önem taşır. Bu nedenle hastalığın ilerlemesine göre bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Tedavi ise genel olarak ilaç ile yapılmaktadır. İlaç tedavisinin kontrollü ve düzenli olmasının önemi de büyüktür.

İlaç tedavisinin yanı sıra egzersiz ve iyi bir diyet programı uygulanması da kişilerden talep edilmektedir. Bu sayede tedavinin başarı şansı daha yüksek olmaktadır. Ancak rastgele egzersizler yapmak kişilere daha çok zarar verebilir. Bu nedenle doktor tarafından tavsiye edilen egzersizlerin yanı sıra diyet programı da doktor ile hazırlanmalıdır. İlaç tedavisi, egzersiz ve diyet sürecinde ki tüm gelişmeler doktor tarafından takip edilir. Hastalığın seyri doktor kontrolü altında tutulur. Ayrıca devamında buna göre bir tedavi yöntemi uygulanır.

Kullanılan ilaçlar genel olarak hap yapısında olmaktadır. Temel işlevi ise yıpranan ve işlevini yerine getiremeyen tiroid bezini taklit etmektir. Ancak kişiler bu ilaçları ömür boyu kullanmak zorunda kalabilmektedir. Bunun nedeni ise bağışıklık sisteminin saldırılarının engellenememesidir. Engellenemeyen saldırılardan dolayı kişiler hayatının sonuna kadar bu ilacı kullanmak zorunda kalabilmektedir. Verilen ilaçlar farklı dozlarda ve niteliklerde olur. Tamamen kişiye yönelik bir tedavi benimsenmekte ve uygulanmaktadır. Mutlaka doktor tavsiyesine uyulması gerekir. Bu sayede haşimato hastalığının neden olduğu olumsuz etkilerden kurtulmak