Hemoroid tedavisi evde

Hemoroid hepimizin başına gelebilecek son derece ciddi bir hastalıktır. Hemoroid tanısı ve tedavisi, uzman hekimler tarafından onaylanıp uygulanır. Peki, hemoroid tedavisi evde uygulanabilir mi? Bu sorunun en net cevabını yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Hemoroid Nedir?

Hemoroid tedavisi evde

Hemoroid veya diğer adıyla basur, en kaba tabirle anal kanalında olan genişlemiş damarlara verilen isimdir. Bölgedeki damarlar, yani anal kanallarındaki damarlar bir zaman sonra olması gerekenden çok daha fazla genişler. Bu genişlik anal kanalında tahrişe veya zarara sebebiyet verir. Tahriş olan bölge kaşınarak çok daha fazla şişer.

En sonunda ise olması gereken yerden dışarı çıkar. Makatın dışına çıkan basur, mayasıl adıyla da bilinmektedir. Basur, iki farklı başlıkta karşımıza gelir. Bunlar iç veya dış hemoroidlerdir. İç hemoroid tedavisi evde yapılamaz. Fakat dış hemoroid tedavisi farklı yöntemler ile de yapılır.

Hemoroid Tanısı Nasıl Konur?

Hemoroid tedavisi evde

Hemoroid hastalığı bulunan insanların %40’ının vücudunda herhangi bir semptom gözükmez. %40’ın dışında kalan hastaların belirtileri ise kanama ile ortaya çıkar. Makat bölgesinde şiddetli kanama veya şişlik basurun en dikkat çeken belirtisidir. Ayrıca makatta tahriş ve yanma hissi de basur semptomlarından biridir. İnsanların %60’ı bu belirtileri vücudunda görüp uzman hekimlere başvururlar.

Hemoroid hastalığı oluşmuş bir bireyde, kanamalar genellikle dışkılama olurken gerçekleşir. Basur kanallarında çatlama ile anal yolları sertleşir. Tahrişle beraber dışkıda kanama gözükür. Bu durum hastalığı çok daha ilerlemiş veya tedavisi gerçekleşmemiş insanlarda görülür. Hemoroid tedavisi evde yapılarak insanlar kendilerini tedavi etmeye çalışır. Tedavinin gerekliliğinin en çok hissedildiği yer ise kanamadır.

Çok fazla olan kanama, halsizlik ve yorgunluk hissini beraberinde getirir. Eğer hastanın daha önce kronikleşmiş bir hastalığı varsa bu duruma daha çok rastlanır. Kronikleşmiş bu hastalıklar ise demir eksikliği ve kansızlıktır. Bu belirtiler genellikle dış hemoroid hastalığının semptomlarıdır.

İç hemoroidde belirti görülme olasılığı nadirdir. Fakat imkânsız değildir. Makattan sarkan bir iç hemoroid hastalığı bu belirtilerle beraber şiddetli kaşınmayı da beraberinde getirir. Günlük hayatınızı mahveden ve yolda yürümenize bile engel olan basur hastalığının tedavisi, kesinlikle geciktirilmemeli acil yaptırılmalıdır.

Hemoroid Hastalığının Nedeni

Hemoroid tedavisi evde

Basur rahatsızlığının önce nedenini bildikten sonra ve doktorunuz izin verirse hemoroid tedavisi evde seçeneğine başvurun. Bu arada basurun oluştuğu anüsten bahsedelim. Anüs, esnek yapısı ile şişmeye ve daralmaya müsait bir iç organdır. Öyle ki baskı altında ciddi bir şekilde şişerek kendini ve bölgesini koruma altına alır. Basur hastalığı, rektum bölgesinde olan basıncın artması ile meydana gelir. Sonuçta bu basınç, damarların şişmesini doğurur.

Dışkılama yaparken çok zorlamak, makat etrafındaki damarların şişmesine sebebiyet verir. Özellikle tuvalette uzun vakitler geçiren insanlarda bu durum gözlenmiştir. Kronik rahatsızlığı olan insanlarda da hemoroid tanısı sık rastlanır. Kabızlık sorunu olan insanlar, hemoroidin temellerini atan insanlardır. Kabızlığın yaratmış olduğu zorlanma neticesinde hemoroid kaçınılmazdır. Hemoroid tedavisi evde sağlıklı beslenmekten geçer. Evde tedavi yollarının başında kesinlikle iyi beslenmek vardır.

Özellikle trans yağ içermeyen ve sıvı gıdaların tüketimi, dışkılamadaki zorlamayı azaltacaktır. Zorlamanın olmadığı bir makat ortamında ise basurun baş göstermesi çok zor bir ihtimaldir. Dengesiz beslenme basurun oluşmasında çok önemli bir etkendir. Lifli gıdaların tüketimine özen gösterilmeli ve kilo kontrolü yapılmalıdır.

Ağırlık Basura Neden Olur Mu?

Basur hastalığı olan ya da basur hastalığının önüne geçmek isteyen bireyler, ideal kilolarına kavuşmalılardır. Hemoroit hastalığına bir başka kucak açan eylem ise ağır kaldırmaktır. Ağır kaldırmak belinize ve bacağınıza büyük zarar vermekle kalmaz, anüsün sıkışmasına ve gerilmesini de birlikte getirir. Anüsün zorlanması ve fazla sıkışması ile de basur makat dışına çıkar.

Bu yüzden hem hemoroid tedavisi evde olabilmesi için hem de tıbbi yoldan tedavi için ağır kaldırılmaması önerilir. Hemoroid kadınlarda gebelik döneminde en çok rastlanır. Gebelikte çok rastlanmasının nedeni ise anüsün gevşemesidir. İç hemoroid hastalığı olan fakat bunu fark etmeyen bireyler, hamilelik dönemlerinde farkına varırlar. Gevşeyen anüs damarları esnek bırakır. Esnek bırakılan damarlar makat dışına çıkar.

Sonunda ise kanama ve kaşıntı beraberinde gelir. Aynı durum yaşlı bireyler için de geçerlidir. Yaşlanma neticesinde makattaki damarları tutan dokular sarkarak dışarı çıkar. Aynı gebelikte olduğu gibi hemoroid dışarı çıkar. Hemoroid tedavisi evde dengeli, kaliteli ve özverili beslenmekten geçmektedir.

Hemoroidin Evde Tedavi Yöntemleri

Hemoroid tedavisinin yöntemleri, hastalara göre değişkenlik gösterebilir. Hemoroid tedavi şekilleri; yaşa, hastalığa, kronik hastalıklara, cinsiyete veya rutin hayatınıza göre farklılık gösterir. Uzman hekimlere başvuran hastaların tedavi süreci, çeşitli ilaçlarla ve antibiyotiklerle sağlanır. Ayrıca uzman hekimler, basur hastalığı olan bireylere en az günde 2,5 litre su içmesini önerecektir. Su, dışkılama yaparken zorlanmanızın azalmasına ve rahat bir tuvalet sürecinden geçmenize kolaylık sağlar.

Hemoroid tedavisi evde bol suyla mümkündür. Ayrıca doktorlar, lifli gıdaların günde en az 20 gram tüketilmesini de önerir. Makatın basıncını azaltırken kaşıntının geçmesinde büyük rol oynar. Uzman hekimler, kaşıntısı olan hastalara çeşitli antibiyotik kremler yazarlar. Bu yazılan kremleri düzenli bir süreyle kullanmak, hastalığın geçmesinde azımsanamayacak bir rol oynar. Ayrıca fiziki olarak önerilen bir diğer şey ise oturma banyosudur.

Basur Tedavisi İçin Kullanılan Oturma Banyosu Nedir?

Oturma banyosu, makatta olan çatlaklıklara en iyi gelen yollardan biridir. Ayrıca yine anüs bölgenizde bulunan hemoroid temelli iltihaplarınız için bu oturma banyoları gerekir. Oturma banyosu, tıbbi oturma küvetleri ile şekil alır. Gereksiz su tüketiminin önüne geçip ağrıyı azaltmanın en güzel yolu bu oturma küvetleri veya banyolarıdır.

Bu arada hemoroid tedavisi evde seçenekleri arasında oturma banyosu yerine geçecek olan plastik leğenler kullanılır. Aynı görevi alan bu leğenler, evde tedavi yöntemlerin başında kullanılır. Dış hemoroidi bulunan hastalarda genellikle kanama gözükmez. Kanama, iç hemoroidin belirtileri arasındadır. Kanamanın bir akut yoluyla tedavi edilmesi söz konusu değildir. Bu durumda bant ligasyon yöntemi uzman hekimler tarafınca uygulanır.

Bu yöntem, makat bölgesine girerek basur damarlarının köküne bant yerleştirme esasına dayanır. Bantlar, hemoroide giden kan dolaşımını durdurur. Sadece durdurmak ile de kalmaz hemoroidi yukarı kaldırır. Özellikle yaşlı bireylerde bu yöntem, tercihler arasında ilk sıradadır. Sarkmış olan basurun tekrar yukarı kaldırılması veya içeri sokulması bu bant ligasyon ile mümkündür. Genelde bu yöntem hastalığı ilerlemiş bireylere uygulanır. Hastalığı daha da ilerleyen bireylere ise cerrahi yöntemler uygulanır. Cerrahi yöntemlerin girdiği bu aşamada hemoroid tedavisi evde düşünülemez.

Hemoroid Çeşitleri Nelerdir?

Hemoroid, 4’e ayrılır. Bunlar; iç hemoroid, dış hemoroid, sarkmış hemoroid veya pıhtılaşmış hemoroiddir. Bunların kategorilenmesi veya kendi içlerinde başlıklara ayrılması ise bulundukları ortama göre isim alır. Rektum adındaki kanalda oluşan hastalığın adı iç hemoroiddir. Uzman hekimler, rektumun dentat çizgisinin altında kalan çeşidine ise dış hemoroid demiştir. İç hemoroid kendi içinde, şiddetin dozuna göre 4 başlığa dönüşür. Dış hemoroidde herhangi bir kategori mevcut değildir.  Hemoroid çeşitleri aşağıdaki gibidir:

  1. Derece iç hemorid: Sarkmayan, görüntülenebilen ve şişkinlik oluşturur.
  2. Derece iç hemorid: Zorlanma neticesinde sarkma gözükür. Zaman zaman kendiliğinden düzelir.
  3. Derece iç hemorid: Dışkılama ile anala sarkan parmak yardımıyla düzelen iç basurdur.
  4. Derece iç hemorid: Hiçbir şekilde düzelmez. En şiddetli basur derecesidir.

Hemoroid tedavisi evde şiddetine göre çeşitli yollar ile kısmen gerçekleşebilir. Fakat kesin bir tedavi, evde mümkün değildir. Mutlaka bir hekim kontrolüne gitmeli veya derecesiyle birlikte tanısını koymalısınız.