hipertansiyon belirtileri

Hipertansiyon, dünya üzerinde en çok görülen kronik hastalıklardan biri olarak biliniyor. Ülkemizdeki verilere göre, her 3 kişiden birinde hipertansiyon yani yüksek tansiyon belirtileri vardır. Bundan dolayı yazımızda hipertansiyon belirtileri ile hastalığın tedavisi hakkında bilgilere yer vereceğiz.

Kan basıncı ya da tansiyon olarak adlandırılan olay, kalbin kanı pompaladığı sırada damarda oluşturduğu basıncı ifade eder. Bu basıncın olması gereken normal değerler vardır. Eğer değerler, normalin üzerine çıkarsa bu durum hipertansiyon olarak tanımlanır. Normal bir insanda olması gereken değerler büyük tansiyonda 120 mmHg, küçük tansiyonda ise 80 mmHg olmalıdır. Bu sayılar büyükte 140 mmHg, küçükte ise 90 mmHg üzerinde çıkarsa hipertansiyon yani yüksek tansiyon olarak kabul edilir.

hipertansiyon belirtileri

Hipertansiyon Belirtileri

Hipertansiyon, oldukça sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Hiçbir belirti göstermeden yıllarca bu hastalığa sahip olabilirsiniz. Hatta hastalık tehlikeli seviyelere geldiği zaman bile bazı hastalarda herhangi bir belirti olmadığı gözlemlenmiştir. Bundan dolayı da size fark ettirmeden vücudunuzdaki diğer organlara ciddi hasarlar verebilir. Kalpten beyne, böbrekten damarlara kadar vücudun hayati öneme sahip organlarında büyük sorunlar yaratabilir. Çoğu kişi hipertansiyon hastalığına sahip olduğundan bile bihaberdir. Bunu anlayabilmenin en temel yolu kan basıncının ölçülmesidir.

hipertansiyon belirtileri Tüm bunlar dışında bazen, bazı rahatsızlıklarla kendini hissettirir. Bizler bu rahatsızlıkları başka şeylere yorabiliriz ve aklımıza yüksek tansiyon gelmez. Ancak dikkat etmeli ve vücudumuzdaki değişimleri araştırıp sebebini öğrenmeliyiz. Bundan dolayı sizlere en çok karşılaşılan hipertansiyon belirtileri hakkında detaylar sunacağız. Bu belirtileri şöyle sıralamak mümkün:

  • Hipertansiyonda en büyük ve belirgin belirtiler baş kısmında yaşanılan sorunlardır. Buna bağlı olarak yoğun bir şekilde baş ağrısı ve baş dönmesi yaşanır.
  • Kalbin kan pompalarken damarlara yaptığı basınç ile alakalı olan hastalığın belirtileri arasında doğal olarak çarpıntı, nefes darlığı ve göğüs ağrısı da vardır.
  • Halsizlik ve yorgunluk belirtiler arasında yer alır.
  • Burun kanaması, görme problemleri ve kulaklarda çınlama olması hipertansiyonu işaret ediyor olabilir.
  • Çok sık idrara çıkmak ve vücutta özellikle de bacaklarda ödem olması yüksek tansiyonun belirtilerindendir.

Bu hipertansiyon belirtileri olarak saydığımız rahatsızlıkları yaşadığınız takdirde mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Böylece hastalık varsa ortaya çıkar ve çok daha büyük sorunlara engel olunmuş olur. Bu belirtiler ara ara gelip gidebilir ve bu sizi aldatabilir. Bundan dolayı doktora gitmeye gerek duymayabilirsiniz. Ancak uzun bir zamandan sonra ciddi hastalıklar ortaya çıkar ve tedavi için çok geç olabilir.

hipertansiyon belirtileri

Hipertansiyonun Nedenleri

Hipertansiyon hastalığı durduk yere ortaya çıkmaz. Bu hastalığın sizde çıkmasında bazı sebepler etken olabilir. Bunlar sizin elinizde olan sebepler olabileceği gibi bazen sizin dışınızda olan nedenlerden gelişir. Hastalığın çıkma nedenlerden biri arasında genetik yatkınlık yer alır. Hastalığa sahip olan kişilerin %60’ının ailesinde de hastalık olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca hamilelik, uyku apne sorunu, bazı endokrinolojik hastalıklar, doğum kontrol hapları, psikiyatrik ilaçlar, bazı ağrı kesiciler de hipertansiyona sebep olmaktadır.

hipertansiyon belirtileri

Fazla kilolar, obezite yüksek tansiyonun en önemli tetikleyicilerindendir. Fazla kilosu olan kişilerin %40’ında hastalığın varlığı ortaya çıkmıştır. Aşırı tuz tüketimi, diyabet yani şeker hastalığı yüksek tansiyona sebep olabilmektedir. Hareketsiz bir yaşam biçimi hastalığa sebep olur. Neredeyse her hastalıkta adları geçen sigara ve alkol, burada hipertansiyon nedenleri arasında yer alır. Stres birçok ciddi rahatsızlığa sebep olduğu gibi yüksek tansiyona da sebep olmaktadır. Eğer bu saydığımız durumlar sizde mevcut ise ve hipertansiyon belirtileri gösteriyorsanız önleminizi almanızı öneririz.

hipertansiyon belirtileri

Hipertansiyonun Sebep Olduğu Komplikasyonlar

Hipertansiyon vücudun birçok organını etkiler. Ancak yoğun olarak ve ciddi anlamda zarar verdiği birkaç organ vardır. Bunlar kalp, böbrekler, beyin, gözler ve büyük atardamarlardır. Hipertansiyon bu organları olumsuz etkileyerek ani ya da bir süre sonra ölüm ve kalıcı sakatlıklara sebebiyet verebilir.  Bunların olmaması için hipertansiyon belirtileri iyi bir şekilde takip edilip en başta önlem alınmalıdır. Hipertansiyon sonucunda oluşan diğer komplikasyonları şöyle sıralayabiliriz:

  • Kalbi besleyen damarlarda daralmalar, kalp yetmezliği, kalp kaslarında kalınlaşma meydana gelebilir. Bununla birlikte kalp krizine de sebep olabilir.
  • Beyin damarlarında daralma ve tıkanmalar olabileceği gibi beyin kanaması ve felce sebep olabilir. Hafıza kaybından anlama güçlüğüne kadar çeşitli beyinsel faaliyetleri etkileyebilir.
  • Böbrek yetmezliği gibi sorunlar oluşur ve böbrek fonksiyonları normal bir şekilde çalışmaz konuma gelir.
  • Görme bozukluğu gibi problemlere sebep olabilir. Hatta daha da ileri giderek körlük bile yapabilir.
  • Atardamarlarda genişleme ve yırtılmanın yanı sıra boyun ve bacak damarları tıkanabilir.

Saydığımız bütün bu komplikasyonların hastada oluşma ihtimali vardır. Hipertansiyon belirtileri oldukça hafif bir şekilde seyrederken hastalık sinsi bir şekilde vücutta ilerleyerek bu ciddi problemleri oluşturabilir.

hipertansiyon belirtileri

Hipertansiyon Tanısı

Hipertansiyon tanısını gerçek anlamda ortaya koymak için bir doktora gitmek şarttır. Gösterdiğiniz hipertansiyon belirtileri ya da komplikasyonları sonucunda iç hastalıkları, kardiyoloji, beslenme ve diyetetik, endokrinoloji ve nefroloji gibi branşlardaki doktorlara başvurabilirsiniz.

Hipertansiyon tanısı bir uzman kontrolünde, uygun şartlarda ve düzenli olarak yapılan ölçümler sonucunda ortaya konur. Tek bir kere tansiyon ölçülerek bu hastalığın tanısını koymak mümkün değildir. Doğru bir tanı için 2 haftalık bir süre içinde, haftada birkaç defa olmak üzere ölçüm yapılması gerekir.

Düzenli tansiyon ölçümlerinin yanı sıra detaylı bir fizik muayenesi, ekokardiyografi ve elektrokardiyografi yapılır. 24 saatlik kan basıncı izlemine ek olarak idrar, kan gibi çeşitli laboratuvar testleri de yapılmaktadır. Ortaya çıkan hipertansiyon belirtileri ardından doktora giderek yaptıracağınız tüm bu işlemler sonucunda tam anlamıyla hastalığın tanısını koymak mümkündür.

hipertansiyon belirtileri

Hipertansiyon Tedavisi

Yaşanan hipertansiyon belirtileri sonrasında doktora gidilmeli ve tanı konulması durumunda tedaviye başlanmalıdır. Hipertansiyon tedavisinde temel olarak amaçlanan şey tansiyonun normal yani olması gereken seviyelere getirilmesidir. Hastalığın tedavisi için iki yöntem uygulanır. Bunlardan birincisi yaşam tarzıyla alakalı müdahalelerdir. Eğer hastalığı tetikleyecek bir yaşam tarzına sahipseniz tansiyonu kontrol altında tutmak için bazı değişiklikler yapmanız gerekecektir.

hipertansiyon belirtileri

 

Yaşam tarzınızda yapacağınız önemli değişikliklerden biri beslenme alışkanlıklarınızdır. Tuzu azaltmak ve sağlıklı yiyecekler ile beslenmek gerekir. Konserve besinler, zeytin ve turşu gibi tuz oranı yüksek ürünler tüketmekten, kuru meyvelerden sakatatlardan uzak durulmalı ya da azaltılmalıdır. Bununla birlikte meyve ve sebze tüketimini artırmak iyi olacaktır. Hareketsizliğe son vererek düzenli fiziksel aktivite yapmak, kiloyu olması gereken seviyede tutmak, sigara ve alkolden uzak durmak, stres yönetimini yapabilmek tedavinin yaşam tarzı ile ilgili kısmıdır. Hafife alınmayacak kadar değerli ve işe yarar bir tedavi şeklidir. Ancak burada önemli olan nokta bunun sürekliliğini sağlamaktır.

hipertansiyon belirtileri

Tedavi sırasında sadece yaşam tarzı ile ilgili değişiklikler çoğunlukla yetmez. Bu durum ikinci tedavi yöntemi olan ilaçlarla desteklenmelidir. Vücudunuzda hissettiğiniz hipertansiyon belirtileri sonucunda bir kesinlikle bir doktora gitmelisiniz. Kendi kafanıza göre başkaları tarafından verilen ilaç tavsiyeleri üzerine hareket etmemelisiniz. Çünkü yanlış yapılacak herhangi bir uygulama kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Doğru tedavi ancak yapılan test ve ortaya çıkan sonuçlara göre uygulanabilir.