Hipertiroidi belirtileri nelerdir

Vücudumuzda bulunan tiroid bezleri, belirli bir konsepte çalışır. Hipertiroidi belirtileri hakkında bilgi vermeden önce tiroid bezlerinin çalışma şeklinden bahsedelim. Hipofiz bezi birtakım komutları, yine kendi salgıladığı TSH hormonu aracılığı ile tiroid bezine göndermektedir. Bu komutun iletimi kan yoluyla sağlanmaktadır. Tiroid bezine iletimi sağlanan bu hormon sayesinde T4 ve T3 hormonları salgılanması başlanır.

Tiroid bezlerinin normal seviyenin üzerinde çalışması hipertiroide neden olmaktadır. Bu duruma bağlı olarak ise kanda TSH hormonu yani tiroid hormonu çok yüksek oranlarda bulunmaktadır. Hipertiroidi, kadın ya da erkek fark etmeksizin bütün bireylerde görülebilen bir hastalıktır. Fakat bu hastalığın görülme oranları erkeklere nazaran kadınlarda daha fazladır. Hipertiroidinin kadınlarla görülme olasılığı erkekler ile karşılaştırıldığında yaklaşık olarak on kat daha fazladır. Spesifik bir yaşın olmaması ile birlikte hastalık genellikle 20 ve 40’lı yaşlar arasında görülmeye başlanmaktadır. Teşhis için yapılan kan testlerinde TSH seviyesi oldukça düşük değerlere sahiptir. Bunun yanı sıra T3 ve T4 değerleri bir o kadar da yüksektir. Hipertiroidi belirtileri arasında en kayda değer olanı da budur.

Hipertiroidi Nedenleri  ve Çeşitleri Nedir?

Pek çok farklı neden doğrultusunda gelişim gösterebilen bir hastalıktır. Hipertiroidi semptomları taşıyan bireyler, hastalığın nedenleri için doktora görünüp teşhis için gerekli testleri yaptırdıktan sonra tam tanı konmaktadır. Belirtileri ve nedenleri karşılaştırıp kendi kendinize bir tanı ya da teşhis koymayın. Bu durum son derece yanlış bir davranıştır. Böyle durumlarda her zaman öncelikle bir uzman hekime başvurulması gerekmektedir. Sizler sadece belirtilerden haberdar olarak, kendinizde bu değişiklikleri fark ettiğiniz anda bir uzmana görünmelisiniz. Hipertiroidi nedenleri ve çeşitlerini  gelin hep birlikte inceleyelim.

Graves Hastalığı

Hipertiroidi şikâyeti ile başvuran kişilerin yaklaşık yüzde yirmi beşinde graves hastalığı görülmektedir. Graves hastalığı aslında bağışıklıkla alakalı nedeni tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Hastalığın görüldüğü bireylerdeki asıl problem vücudun herhangi bir dış etken olmaksızın tamamen kendi kendine tepkiler göstermesi sonucu tiroid bezinin fazla çalışması ve buna bağlı görülen diğer etkilerdir.

Grave Hastalığı

Tiroid bezinin fazla çalışması vücutta aşırı salgılanan hormonlara işarettir. Hormonların aşırı salgılanması ise metabolizmanın hızlanması ve nabız yükselmesini de beraberinde getirir. Bu hipertiroidi belirtileri sonucunda hastanın iştahında herhangi bir problem olmamasına rağmen kilo alamaz. Uzun süreli olarak yaşanan kilo kaybı ise yüksek hayati riskler barındırmaktadır.

Kalpte çarpıntı, gözlerde kızarıklık ya da şişme, ışığa karşı hassasiyet gibi semptomlar graves hastalığının belirtilerindendir. Araştırmalara göre aslında graves hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hastalık, kalıtsal yollarla geçmektedir. Kadınlarda erkeklere nazaran daha sık karşılaşılmaktadır. Tam nedeni bilinmese de sigara, alkol ya da uyuşturucu gibi bağımlılıklar hastalığı tetikleyen faktörlerin başında gelmektedir.

Toksik Nodüler Guatr

Toksik nodüler guatr, hipertiroidi belirtileri ve nedenleri arasından yer alır. Tiroid nodülleri arasından birinin ya da daha fazlasının faal hale geçerek aşırılık kazanması sonucu halk arasında zehirli guatr adı verilen toksik nodüler guatr gelişim göstermektedir. Graves hastalığında olduğu gibi bu hastalığın da tam nedeni bilinmemektedir. Fakat tedavisinde birtakım ilaçlar kullanılmaktadır.

Toksik nodüler

Hipertiroidi belirtileri arasında olan toksik nodüler guatr tedavisinde kullanılan ilaçlar ağır ilaçlardır. Kanser ilaçlarından bazıları ya da hormonal ilaçlara bağlı olarak şikayetlerde azalma görünmektedir. Her halükârda doktorunuza danışmadan herhangi bir ilacı kullanmayın ya da bırakmayın.

Hipertiroidinin Diğer Nedenleri

Hipertiroidi diğer nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Viral enfeksiyonlar, bazı ilaçlar veya hamilelikten sonra tiroid
 • Çok fazla tiroid hormonu almak (yaygın)
 • Tiroid veya hipofiz bezinin kanserli olmayan tümörleri (nadir)
 • Testis veya yumurtalık tümörleri (nadir)
 • İyot içeren çok fazla yiyecek yemek (nadiren ve yalnızca tiroidinizle ilgili bir sorun varsa)

şeklinde sıralanabilir.

Hipertiroidi Belirtileri

Tiroid bezlerinin olması gerekenden daha fazla çalışması sebebiyle oluşan hipertiroidi, metabolizmanın daha fazla çalışmasına neden olur. Bu bezler boyunun tam olarak arka kısmında yer alırlar. Organların nasıl işlemesi gerektiğine ya da metabolizmanın genel işleyişini düzenleyen hormonların salgılandığı yerlerdir. Bu sebeple tiroid bezleri, vücudumuz için son derece önemli işlevlere sahip bir konumdadır. Tiroid bezinin az çalışması ya da çok çalışması vücudun dengesini bozabilir. Ayrıca vücudun genel işleyişine dair birtakım sıkıntıların yaşanması neden olmaktadır. Hipertiroidi, birtakım semptomlar ile kendini göstermektedir. Hipertiroidi belirtileri ise;

 • Yüksek tansiyon,
 • Göğüste çarpma hissi (çarpıntı),
 • Vücut sıcaklığındaki yükseklik ve buna bağlı olarak gelişen terleme,
 • Isıya karşı artan hassasiyet,
 • İştahta herhangi bir problem olmamasına rağmen yaşanan kilo kaybı,
 • Sinirlilik ve asabiyet,
 • Kadınlarda regl düzensizliği,
 • Uyuyamama ya da uykusuzluk,
 • Huzursuzluk,
 • Saç dökülmesi,
 • Ellerde ve ayaklarda titreme,
 • Guatr

olarak ifade edilir.

Hipertiroidi teşhisi nasıl konulur

Hipertiroidi Teşhisi

Hipertiroidi, pek çok semptom ile kendini göstermektedir. Fakat bu belirtiler farklı hastalıkların da habercisi olabilir. Hipertiroidi belirtileri arasında açıklanamayan kilo kaybı, hızlı kalp atışı, olağandışı terleme, boyun tabanında şişlik veya hipertiroidi ile ilişkili diğer belirti ve bulgular yaşarsanız, bir doktora başvurmanız gerekir. İlgili hastalığın herhangi bir belirtisi çeşitli hastalıklarla da ilişkili olabileceğinden, gözlemlediğiniz değişiklikleri tam olarak tanımlamanız önemlidir. Tedavisini gördüyseniz veya şu anda tedavi görüyorsanız, durumunuzu yönetebilmesi için önerilen şekilde doktorunuzu düzenli olarak görünün. Tanının konması kesinlikle bir doktor tarafından yapılmalıdır. Bu sebeple öncelikle bir sağlık kurumuna başvurmanız şarttır. Hastalığın teşhisinde ise kan testleri ve radyolojik görüntüleme tekniklerinden yararlanılmaktadır. Hipertiroidi belirtileri kapsamında teşhisi için şu yöntemler kullanılmaktadır:

 1. Tiroid Sintigrafisi: Nodülün varlığı ya da yokluğunun tespiti için yapılan tiroid sintigrafisi hastaya verilen radyoaktif madde sayesinde gerçekleştirilir. Bu radyoaktif madde hap şeklinde olmaktadır.
 2. Tiroid Ultrasonu: Tiroidin değişim ve gelişiminin takibi için yapılmaktadır.
 3. Kan testi: Hipotiroidi tanısı, TSH seviyesini ve bazen de tiroksin adı verilen başka bir tiroid hormonunun seviyesini ölçen kan testlerinin semptomlarına ve sonuçlarına göre konur. Düşük bir tiroksin seviyesi ve yüksek bir TSH seviyesi, tiroidin az aktif olduğunu gösterir. Bunun nedeni, hipofiz bezinin tiroid bezini daha fazla tiroid hormonu üretmesi için uyarmak amacıyla daha fazla TSH üretmesidir.

Hipertiroidi Tedavisi

Aşırı aktif tiroid, tiroid bezi çok fazla tiroksin hormonu salgıladığında ortaya çıkar. Bu hastalık, vücudun metabolizmasını hızlandırdığı için kişide kilo kaybına, düzensiz ve hızlı kalp atışına sebep olur. İlgili hastalık için çeşitli tedaviler vardır. Doktorlar, tiroid hormonlarının üretimini yavaşlatmak için ilaçlar ve radyoaktif özellikli iyotu tedavide kullanırlar. Bazen tedavi, tiroid bezinin tamamını veya bir kısmını çıkarmak için ameliyatı içerir. Hipertiroidi belirtileri göz ardı edildiğinde ciddi durumlar yaratsa da çoğu insan teşhis edilip tedavi edildikten sonra iyileşir.

Hipertiroidi için ilaçlar şunları içerir:

Hipertiroidi tedavisi

 • Antitiroid ilaçlar: Bunlar tiroidinizin daha az tiroid hormonu üretmesine neden olur. Muhtemelen 1-2 yıl boyunca ilaçları almanız gerekecektir. Bazı durumlarda, onları birkaç yıl boyunca almanız gerekmektedir. Bu en basit tedavidir, ancak genellikle kalıcı bir tedavi değildir.
 • Beta bloker ilaçlar: Bunlar titreme, hızlı kalp atışı ve sinirlilik gibi semptomları azaltır. Hızlı çalışırlar ve diğer tedaviler etkili olana kadar daha iyi hissetmenize yardımcı olacaklardır.

Radyoaktif iyot tedavisi hipertiroidi belirtileri için yaygın ve etkili tedavidir. Bir kapsül veya sıvı olarak ağızdan radyoaktif iyot almayı içerir. Bu, tiroid hormonu yapan tiroid bezindeki hücreleri yavaş yavaş yok eder. Hastanın diğer vücut dokularını etkilemez.