Histamin diyeti

Histamin adı verilen şey aslında bağışıklık ve sindirim sistemi içerisinde yer alan bir nörotransmitter’dir. Histamin diyeti ise bunu kullanarak insanların diledikleri kiloya erişmelerini sağlar. Asıl görevi, dışarıdan gelen alerjen ve toksinlerden vücudu korumaktır. Bu ve buna benzer zararlı maddenin vücuda girmesi sonrasında histamin miktarı artar. Böylece vücut zararlı maddeler ile savaş haline girmektedir.

Kanda da bir miktar histamin bulunmaktadır. Bunun sebebi ise yaralanmalar sonucu bedenin kendini iyileştirmesine yardımcı olmaktır. Histamin adlı diyetin ana amacı ise, beslenmenin histamine olan etkisini en aza indirmektir. Sıfır seviyesine düşürmek elbette mümkün olmaz. Fakat yine de düşük denebilecek seviyelerde histamin ile birlikte bu diyeti gerçekleştirebilirsiniz.

Histamin Diyeti Kuralları

Histamin diyeti Öncelikle histamin diyeti için gerekli olan kurallara değinelim. Şöyle ki taze ve buzdolabına girmemiş ürünlerde daha fazla histamin bulunduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra fermante edilmiş gıdalarda da histamin seviyesi yüksek olacaktır. Histamin seviyesini düşünmek için C ve D vitamini, kalsiyum gibi takviye edici gıdalar kullanılmaktadır. Kişiden kişiye değişen histamin diyeti 1 hafta ile 1 ay arasında devam eden bir sürece sahiptir. Histamin oranı yüksek olan ve histamin diyeti sürecinde özellikle uzak durmanız gereken gıdaları ise şu şekilde listeleyelim:

 • Fermente edilen gıdalar
 • Eski peynirler
 • Kuru meyveler
 • Avokado
 • Mercimek ve nohut
 • İçeriğinde maya olan bütün gıdalar

Bunların yanı sıra histamini destekleyen alkol, çilek, ceviz, kivi gibi gıdalardan da bu süre zarfında uzak durulması tavsiye edilmektedir. Histamin diyeti yaparken, olabildiğince az histamin içerikli gıdalar tüketilmelidir. Bu sayede diyetin yapıldığı süre zarfında daha az salgılanacaktır. Diyet sonucunu ise bireyin metabolizma ve bünyesine göre etkisini göstermektedir. Her bireyde farklı etkileri olmaktadır. Diyete başlamadan önce yine de bir doktor veya diyetisyen önerisi almak gerekmektedir. Bu sayede kontrollü bir şekilde başarıya ulaşmak mümkün olacaktır.

Histamin İntoleransı Nedir?

Histamin diyeti İnsan vücudunda bazı nadir durumlarda histamin oranı çok yükselmektedir. Doğal koşullarda üretilmeyenden fazlası meydana gelmektedir. Bu durum olağandışı bir durum olarak nitelendirilmektedir.

Böyle bir olay karşısında vücut, histamini yeterli hızda atamamaya başlamaktadır. Sonuç olarak da histamin intoleransı ortaya çıkmaktadır. Ancak bu koşullar altında vücut, herhangi bir gluten intoleransı gibi alerjik bir reaksiyon göstermemektedir. Bu durum sadece kandaki histomin yüksekliğini göstermektedir.

Kanda meydana gelen histamin yükselmesinin sebebi ise; alerji, çölyak hastalığı, ilaç kullanımı gibi sebeplere dayanmaktadır. Histamin yüksekliği olduğu şüphesi bulunan hastada ise bazı belirtiler baş göstermektedir. Alerjiden farklı olarak uzun sürmesi ve aniden ortaya çıkması gibi örnekler verilmektedir. Kademeli şekilde ilerlemektedir. Histaminden kurtulmak ve bu riskleri en aza indirgemek için de yine vücuttaki histamin oranının düşürülmesi gerekmektedir. Bunun en kolay yolu ise histamin diyeti olacaktır.

‘Histamin intoleransı nedir?’ diye sorduğumuzda aslında vücudun herhangi bir besine olan alerjisi ile benzerlik gösterdiğini görebiliriz. Ancak bu durum, histaminin bir alerji olması anlamına gelmemektedir. Aynı zamanda herhangi bir gıdaya olan alerji, yapılacak hiçbir diyet ile son bulmayacaktır. Histaminin alerji karşısında en önemli avantajı da tam olarak diyet ile giderilebilme imkânı olarak göze çarpmaktadır. Sizler de yaklaşık 1 ay sürecek bir diyet ile histamin seviyesini sıfır olmasa da istenilen seviyeye getirebilirsiniz. Daha sağlıklı bir hayat için histamin için diyet kesinlikle önerilmektedir.

Histamin Diyetinde Ne Yenir?

Histamin diyeti Kilo vermek için histamin diyeti yapılmaz. Bu diyetin ana amacı, kilo vermeye yardımcı olsa da aslında vücuttaki histamin miktarını minimuma düşünmektir. Dolayısıyla da diyet esnasında kalorisi düşük olan besinler değil, histamin seviyesi düşük olan gıdalar tercih edilmektedir. Biraz önceki paragrafta histamin oranı yüksek gıdalar ve onu tetikleyen besinlere değinmiştik. Şimdi ise tüketilmesinde sakınca olmayan, histamini düşük gıdalara bir göz atalım:

 • Organik ve hayvansal gıdalar
 • Taze pişirilmiş balık
 • Karpuz, elma, soğan ve yaban mersini meyveleri
 • Gluten olmayan tahıllar
 • Yumurtanın yalnızca sarısı
 • Zeytinyağı
 • Taze baharatlar

Yukarıda belirtilen gıdalar elbette fazlası zararlı olacak gıdalar olarak öne çıkmaktadır. Bu noktada gıdaların tüketilmesinde doktor ve diyetisyen kontrolü ön plana çıkmaktadır. Uzun vadede histamin seviyesini düşük tutmak isteyen hastalar, 28 gün dolaylarında bu besinler ile beslenerek sağlıklarını koruyabilirler.

Özellikle de ilerleyen yaşlarda histamin, her birey için başa bela bir kavramdır. Özellikle de işinin uzmanı yetkin kişilere danışmak gerekmektedir. Bu sayede vücudunuzdaki histamini artıran asıl sebebi bulabilirsiniz. Erken tanı koyarak önüne geçme imkânı sağlarsınız. Aynı zamanda eğer hali hazırda histamin seviyesi yüksek ise, yapılacak bir histamin diyet ile bunu düşürmek de mümkündür. Hiçbir insanın vücudunda histamin sıfır değildir. Ancak minimum seviyede olan insanlara rastlamak son derece mümkün olacaktır. Bunun için ise histamin için yapılan diyet sağlıklı bir şekilde önerilmektedir.

Sizler de vücudunuzu seviyor ve histamin seviyesinin yüksek olduğunu biliyorsanız, hemen diyete başlayın. Sadece histamin seviyesi yüksek gıdalardan uzak durmak yetmez! Aynı zamanda histamini düşük gıdalarla beslenmeniz de gerekir. Gelin bir de bu diyetin kaç gün süreceğini inceleyelim.

Histamin Diyeti Kaç Gün Yapılır?

Histamin diyeti Öncelikle histamin diyeti tam olarak şu kadar gün sürer şeklinde bir açıklama yapmak elbette mümkün olmaz. Bu noktada öncelikle bireyin farklı kontrollerden geçmesi gerekmektedir. Bu kontroller sonucunda bireyin öncelikle kilosu hesaplanır. Boy kilo endeksinden sonra histamin seviyesi kontrol edilmektedir. Yapılan kontroller sonrasında üç farklı durumla karşılaşmak mümkün olacaktır:

 • İlk seçenek histamin düzeyi tamamen düşük minimum seviyedeki bireyler için geçerli olmaktadır. Bu noktada bireyin, en azından histamin seviyesi olarak, sağlıklı olduğu belirlenmektedir. Dolayısıyla herhangi bir diyet söz konusu olmayacaktır.
 • İkinci durumda bireyin histamin seviyesi normal düzeyde olabilir. Bu düzeydeki bir insan için, histamin düşürmeye gerek olmasa da düşük gıdaların tüketilmesi önerilmektedir.
 • Son olarak tespit edilen kişilerde ise histamin seviyesinin yüksek olduğuna rastlanmaktadır. İşte bu noktada histamin diyeti devreye girmektedir.

Histamin Diyeti Bir Kilo Verme Diyeti Değildir

Histamin diyeti Histamin diyetinin kaç gün süreceğine ise histaminin seviyesi ve hastanın bünyesi karar vermektedir. Eğer çok yüksek değerlerde ise ortalama 1 aylık bir program yazılmaktadır. Genel olarak ise 1 haftadan başlayarak 1 aylık bir periyoda yayılmaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi histamin, bir kilo verme diyeti değildir. Dolayısıyla da insanların uygularken dikkat etmesi gereken histamin seviyesi düşük olan gıdaları tercih etmesi gerekmektedir. Bu hususa dikkat edilmediği takdirde diyetin süresi uzayacaktır.

Uzmanların yaptığı geniş çaplı araştırmalar, 28 günlük bir histamin diyeti sürecinin yeterli olacağına işaret etmektedir. Bazı insanlarda histamin seviyesi daha kısa süre içinde düşürülebilir. Bu tamamen sizin bünyenize bağlıdır. Ancak yine de kesin ve garanti sonuçlar için 28 güne tamamlamak gerekmektedir. Diyet sonunda kontrollerinizi aksatmamanız gerekir. Doktor veya yetkili diyetisyen ile görüşmelisiniz. Diyet sonunda tekrar bir teste tabi tutulacaksınız. Bu test sonunda diyetin başarılı olup olmadığı kontrol edilir. Eğer istenilen seviyelere inilmiş ise, diyet son bulmaktadır. Ancak hala istenilen seviyenin çok yukarısında olan hastalar için yeni ve daha katı kuralları olan başka bir çalışma programı hazırlanmaktadır.

Histamin Diyeti Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Histamin diyeti Elbette histamin diyeti sadece histamin seviyesini düşürmek için yapılan bir diyet türü değildir. Bu diyetin ana amacı tabi ki minimum seviyelerde histamini amaçlasa da, amacı dışında farklı olumlu sonuçlar doğurduğu da görülmektedir. Vücutta üretilen ve bağışıklık ile sindirim sisteminde önemli rolü olan bir maddedir. Bu madde, an zamanda dışarıdan ek gıdalar ile de alınabilmektedir. Histaminin vücut içerisinde dengeyi sağlayan üç ana görevi olduğu bilinmektedir.

 • Bunlardan ilki, vücut içinde yer alan hücrelerin birbiri ile olan iletişimini sağlamaya yönelik olmaktadır. Bu sayede hücreler birbirine bağlanır. Daha sağlıklı bir şekilde kan damarları içerisinde gerekli yerlere nüfuz ederler ve vücut daha sağlıklı çalışır.
 • İkinci olarak ise, sindirime yardımcı bir madde olduğunu söyleyebiliriz. Hazımsızlığa da iyi geldiği bilinmektedir. Histomin, vücut içinde dengeli yayıldığında metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Herhangi bir gıda alımında onun sindirilmesini kolaylaştırır. Özellikle de ağır gıdalar tüketildiğinde sanılandan çok daha kısa süre içinde onun sindirilmesine yardımcı olur.
 • Histaminin bağışıklık sisteminde de önemli görevleri bulunmaktadır. Vücudun kendini savunmasına yardımcı olur. Alerjik reaksiyonlarda da rol oynayan bir haberci görevi görmektedir. Örneğin vücudun alerjiye sebebiyet veren bir gıda ile karşılaşması durumunda histamin devreye girer. Anlık olarak yükselir ve bağışıklık sistemi için çalışan hücrelerin hızlı bir şekilde olaya müdahale etmesine yardımcı olur. Bu sayede alerji durumu ile karşılaşan vücutta, son derece etkili bir silah görevi görür.

Kısacası histamin diyeti vücutta sindirim sistemi rahatsızlıkları, bağışıklık sorunları ve çeşitli alerjilere karşı iyi geldiği görünmektedir. Sizler de bu diyet ile sağlığınızı daha da kalıcı hale getirebilirsiniz.

Histamin Vücuttan Nasıl Atılır?

Histamin diyeti Histaminin insan vücudunda asla sıfır seviyesine inmeyeceğini daha önce belirtmiştik. Bu noktada yine de histamin diyeti ile minimum seviyelerde düşürmek mümkün olacaktır. Peki ama histamin vücuttan nasıl atılır? Gelin bir bakalım.

Histamin, diyet ile birlikte azaltılması öngörülen bir maddedir. Bu maddenin vücuttan bir bütün halde atılması mümkün olmayacaktır. Ancak parçalanarak ve bölünerek atılmaktadır. Histamin vücuttaki bir enzim aracılığı ile parçalanmaktır. Histamin insan vücudunda iki ayrı yerde bulunmaktadır. Merkez sinir sistemindeki histamin, HMT tarafından yok edilmektedir. Sindirim sistemi içindeki histamin ise DAO enzimi tarafından parçalanmaktır. Histamini azaltan bu enzimlerden DAO daha çok iş gören ve kritik öneme sahip olan enzim türüdür.

Mide asidini azaltsa da, histamin ile mücadele eder ve vücut için gerekli olandan fazlasını direkt olarak egale etmektedir. Bunları yaparken enzimlere destek olmak için bizlere de iş düşmektedir. Histamin seviyesini düşürmek için diyeti uygulamak gerekmektedir. İnternetten diyet hakkında fikir sahibi olunsa da uzman bir doktor veya diyetisyene başvurarak daha kalıcı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Histamin diyeti Özellikle histamin diyeti sırasında enzimlere büyük iş düşmektedir. Histamini parçalayabilecek en önemli görevi daha önce de belirttiğimiz gibi HMT ve DAO görmektedir. Ancak işte tam bu noktada enzimlere daha az iş düşmesi için daha az histamin gerekir. Histamin miktarını düşürecek diyet programını ortalama 4 hafta boyunca uygulayarak sizler de başarılı olabilirsiniz.

İnsan sağlığı için histamini düşürün ve kendinize olan saygınızı kaybetmeyin. Her ne kadar tamamen sıfırlamak mümkün olmasa da, vücuttaki oranını düşürmek, hem ilerleyen yaşlar hem de şimdiki zamanda sizin de işinize gelecektir. Obezitenin de artmaya başladığı çağımızda, glütensiz gıdalar ve düşük histamin diyeti ile önlem alabilirsiniz. Aynı zamanda çocuklarınıza da bu önlemleri önceden alarak ilerleyen yıllarda sorun yaşamamaları için fayda sağlamış olursunuz.