HIV

HIV AIDS, kan yoluyla ya da korunmadan yaşanan cinsel ilişki yoluyla bulaşan bir virüstür. Vücutta farklı bölgelere yerleşebilen, büyük etkisini bağışıklık sistemi üzerinde gösteren bir virüs olarak belirtilir. HIV, yoğunluk beyaz kan hücrelerine hasar vererek bağışıklık sisteminin gücünü zayıflatır. Zayıf bağışıklık sistemi vücudu hastalıklara karşı dirençsiz bırakır. Bu doğrultuda verem, menenjit, zatürre gibi tedavisi mümkün hastalıklar HIV taşıyan bireye ciddi zararlar verir.

HIV AIDS

HIV AIDS nedir soruları yoğunlukla uzmanlara sorulur. AIDS, HIV virüsünün etkisiyle ortaya çıkan bir bağışıklık sistemi hastalığı olarak tanımlanır. AIDS olan bireyin bağışıklık sistemi çok zayıf olduğu için yaşamı tehdit eden durumlar ile karşı karşıya kalabilir.

HIV AIDS Belirtileri Nelerdir?

HIV, bağışıklık sistemine saldırarak AIDS hastalığına sebep olur. Bilinmeyen bir nokta ise HIV pozitif her birey, AIDS olmamaktadır.  HIV için geliştirilen Antiretroviral ilaçlar ile vücut, enfeksiyonlara karşı savaşabilir.  HIV tespit edildikten sonra bireyin yaşam şartları ve vücut yapısına göre AIDS oluşmayabilir. Bu durum gerçekleşmediği gibi 5 ile 15 yıl arasında AIDS görülmesi mümkündür.

HIV, yoğunlukla cinsel yolla bulaşan bir virüs olarak değerlendirilir. Peki bu virüsün neden olduğu AIDS belirtileri nelerdir?

  • Ateş, boğaz ağrısı, lenf bezlerinde büyüme önemli belirtilerdendir.
  • Ağızda, yemek borusunda ve genital bölgede yaralanmalar dikkate değer belirtilerdir.
  • Kas ve eklem ağrıları, uzun süren ishal, bulantı ve kusma göz ardı edilmemelidir.

HIV Kolay Bulaşır mı?

HIV, bulaştığı düşünüldüğü takdirde doktora başvurmakta gecikilmemelidir. Her hastalığın tedavi için en önemli aşaması erken tanıdır. Erken tanı, AIDS olmadan HIV virüsünün etkisini azaltmada oldukça etkilidir. HIV kolay bulaşır mı? Birçok yolla bulaşması mümkün olan bir virüstür. Hangi yollarla HIV bulaşır bulaşmaz detaylandırmaya çalışacağız.

  • HIV, insandan insana geçen bir virüstür. Dünyada AIDS hastalığının büyük çoğunluğu korunmasız cinsel birliktelik sonucunda bu hastalığa yakalanmıştır. Vajinal, oral ve anal birlikteliklerle geçebilir. HIV pozitif kişiyle tek bir kere yaşanan cinsel ilişki bulaşma için yeterlidir.
  • Kan ve kan ürünleri ile bulaşabilir.
  • HIV pozitif anne, hamilelik boyunca veya sonrasında bebeğe bulaştırabilir.
  • Aynı ortamda bulununca, hapşırınca, aynı kaptan yemek tüketince, el ele tutuşunca, sarılınca HIV virüsü bulaşmaz.

HIV

AIDS Evreleri Nelerdir?

HIV bulaşan kişide bazı belirtilerin görülmesi AIDS olduğuna işaret edebilir. AIDS, bazı hastalıklar gibi belirli evrelerde daha etkin bazı dönemlerde ise etkinliği az bir hastalıktır.  HIV taşıyan birey hiç belirti olmadan uzun zaman yaşayabilir. Bilinmesi gereken önemli nokta HIV pozitif kişi, bu virüsü yaşamı boyunca taşıyacaktır.

AIDS hastalığında sessiz diğer adıyla belirtisiz dönem ve ileri dönem olmak üzere iki evre görülür. Sessiz dönemde HIV virüsü 2-10 yıl aralığında kendini hiç göstermeyebilir. Bu süre zarfında sağlıklı bir yaşam sürülür. Tespit edildiği takdirde ilaç tedavisine başlanır ve virüs etkisi azaltılır. İleri dönem AIDS ise bağışıklık sisteminin en zayıf olduğu evredir.  Bu evrede her türlü hastalık, kişiye büyük zararlar verebilir.

AIDS Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tıptaki gelişmeler doğrultusunda ölümcül hastalıklar kategorisinde yer alan AIDS için 4 farklı tipte ilaç geliştirilmiştir. Anti-Retroviral adı verilen ilaçlar, farklı şekillerde birlikte kullanılarak HIV virüsünün etkisi zayıflatılır.

HIV virüsünün tamamen vücuttan atılması mümkün değildir. İlaçlar ile kontrol edilebilir. Tedavi ile viral yük olarak adlandırılan kandaki bu değer en al seviyeye çekilir. Bağışıklık sistemi güçlendirilir. HIV pozitif bireyin yaşam kalitesi artırılması hedeflenir. AIDS tedavi edilebilir bir hastalık olmadığı belirtilir.