hızlı adet söktürücü ilaçları

Stresli ya da yoğun olduğunuz dönemlerde vücudunuzun verdiği bir reaksiyon olarak adet gecikmesi yaşadığınız durumlarda hızlı adet söktürücü ilaçlar sayesinden adet olma zamanınızı daha erken bir tarihe çekebilmeniz mümkündür. Adet söktürücüler progesteron içeren ilaçlardır. Adet döngüsü kişi ergenlik dönemine girdiği dönemlerde başlar. Yaklaşık 28 günde bir adet oluyor iseniz düzenli bir adet döngünüzün olduğunu düşünebilirsiniz. Kişi, adet dönemine girdikten sonra fiziksel olarak birçok değişiklik gözleyebilirsiniz. Bu durum adet olmanızı sağlayan hormonların artış göstermesi ile ilgili bir durumdur.

Gayet doğal bir süreç olarak bilinen adet olma durumu zaman zaman yaşanılan stres, kaygı bozukluğu ya da yeme bozukluğu, şehir ve hava değişimi, ortam değişimi, yaşanılan olaylara bağlı olarak gecikebilir ve uzun süre adet görmeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda ilk olarak doktorunuza danışmanız en uygun seçenek olacaktır. Adet kanamaları ise her ay yaklaşık olarak 4 ile 7 gün arasında sürebilir. Bayanlarda bu döngünün periyodu kişiden kişiye değişir.

Regl döngüsü ergenliğe girdikten sonra tamamen düzenli bir şekilde seyretmeyebilir ki bu durum çok da anormal bir durum değildir. Adet döngüsünün düzeni kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Bunun yanında adet olan kişinin kanama sıklığı ve sancı miktarı da kişiden kişiye değişebilen bir diğer durumdur. Eğer adet düzeninizde herhangi bir bozulma ya da farklılık gözlemliyorsanız doktorunuza danışmanız ve onun önerdiği ilaçları kullanmanız sizler için en doğrusu olacaktır. Bu içeriğimizde 4 tane hızlı adet söktürücü ilaçları sizlere tüm detayları ile anlatalım.

1.Tarlusal

hızlı adet söktürücü ilaçları

Tarlusal, hızlı adet söktürücü özellikli ilaçlar arasında yer alan ve ağızdan alınan bir ilaçtır. Eğer bu ilacın içinde bulunan etken maddelere alerjik bir durumunuz varsa ilacı kullanmamanız gerekmektedir. Ayrıca geçmişte beyin kanaması, damar tıkanıklığı veya damar iltihabı gibi durumlarla karşılaştıysanız kullanmayınız. Bunların dışındaki durumlar için lütfen prospektüsü ayrıntılı bir biçimde okuyunuz ve kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Tarlusal, basit bir şekilde vücudunuzun fazla östrojen salgılamasını sağlayan ilaçtır. Tarlusal adetinizin gecikmesi ve adet görememe gibi durumlarda kullanılmaktadır. İlacı hangi dozda ve hangi yoldan alacağınıza siz değil doktorunuz karar vermelidir. Hızlı adet söktürücü ilaçlar arasında yer alan Tarlusal adlı ilacın birçok yan etkisi bulunabilmektedir. Bunlardan bazılarını akne oluşması, saç dökülmesi, mide bulantısı, kilo değişimi, bileklerde şişlik, depresyon hali, uykusuzluk hali, sinirli olma durumu, baş ağrısı, sersem olma durumu, vücutta tüylerin çıkması, vücutta kaşıntı olarak sıralarız. Daha ayrıntılı bilgi için ilacın prospektüsünü okumanız önemle rica olunur. En önemlisi ise bu tür ilaçları kullanmadan önce doktorunuzdan bilgi almanız gerekmektedir.

2.Duphaston

hızlı adet söktürücü ilaçları

Duphaston adet düzenleyici ilaç olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda rahim içinde oluşan anormal durumları önlemek için de öneren doktorlar vardır. Duphaston hızlı adet söktürücü ilaçlar grubunda olan ilaçların yaptığı şeyi yapar yani östrojen salgılanmasını sağlar. Eğer didrogestrona ya da Duphaston ilacının etken maddelerinin herhangi birine alerjik bir durumunuz ve nedeni bilinmeyen vajinal kanamanız varsa bu ilacı kullanmamanızı öneriyoruz. Ayrıca herhangi bir dönemde karaciğere bağlı herhangi bir sorun yaşadıysanız ilacı kullanmayınız.

İlacı kullanmamanız gereken durumlar sadece bunlar ile sınırlı değildir. Lütfen daha ayrıntılı bilgileri edinmek için ilacın prospektüsünü dikkatlice okuyunuz. Doktorunuz bazı durumlarda bu ilaçla birlikte östrojen hormonu almanızı da isteyebilir. İlacı kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuzdan bilgi alınız ve eğer doktorunuz size uygun görüp yazmadı ise kullanmayınız.

3.Orgametril

hızlı adet söktürücü ilaçları

Bu ilaç adet döngüsünde yaşanan aksaklıkları düzenlemek için kullanılan bir başka hızlı adet söktürücü ilaçlar arasından yer alan ilaçtır. Orgametril tabletlerini her gün aynı saatlerde ve aynı dozlarda almalısınız. Bu ilacı kullanmadan önce olası yan etkilerden kendinizi korumak için doktorunuzdan onay alınız, eğer doktorunuz uygun görüp bu ilacı size reçetelemedi ise kullanmayınız. Yaşlıların ve çocukların bu ilacı kullanması uygun değildir. Eğer almanız gereken miktardan daha fazla orgametril adlı ilacı alırsanız mide bulantısı ve kusma gibi şikayetleriniz meydana gelebilir. Bu yüzden sadece doktorunuzun size yazdığı dozda düzenli olarak kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Orgametril adlı ilacın her ilaçta olduğu gibi çeşitli yan etkileri vardır. Bunlardan bazıları aşırı duyarlı olma hali, sinirlilik, baş dönmesi, bulantı, kusma, kabızlık, ishal, terlemedir. Ayrıca memelerde hassasiyet, kaşıntı, akne, deride yağlanma olarak yan etkileri sıralayalım. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen ilacın prospektüsünü okuyunuz.

4.Progestan Kapsül

hızlı adet söktürücü ilaçları

Bu ilaç hızlı adet söktürücü ilaçlar arasında yer almaktadır. Progestan kapsül bir progestan hormonu takviyesidir ve bu sebeple bu şekilde bir ismi vardı. Kapsül formu dışında enjeksiyon ya da vajinal yolla yani fitil ile progestan takviyesini alabilirsiniz.

Eğer kardiyovasküler rahatsızlığınız varsa bu ilacı almamanız önerilmektedir. Progestan hormonunun etkin olduğu alanları sıralayalım. Adet düzensizliği yaşıyor iseniz adet döngünüzün düzene girmesini sağlar. Hamile iseniz bebeğin rahimde tutunabilmesini sağlar. Hamilelik döneminde rahimde oluşan hareketlerin daha rahat bir şekilde oluşmasını sağlar. Bebeğin düşük riskinin azalmasını sağlar.

Eğer karaciğer hastalığınız var ise bu ilacı kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Bunun dışında Progestan hızlı adet söktürücü ilaçlar arasındadır. Bu kapsülün alınmaması gerektiği başka durumlar da vardır. Depresyon tedavisi görenler, meme kanserine geçirmiş olanlar bu ilacı kullanmaz. Vajinal kanaması olanlar, kan pıhtılaşması konusunda problem yaşayanlar, hamile kadınlar, emziren kadınlar Progestan’ı kullanmayanlar arasındadır. Bunlar dışında daha ayrıntılı bilgi almak için lütfen ilacın prospektüsünü okuyunuz. Eğer doktorunuz bu ilacı yazmadı ise kullanmayınız. Ayrıca doktorunuz bu ilacı size reçetelendirdiğinde kullanmadan önce doktorunuzun tavsiyelerine dikkat ediniz.