homeopati nedir

Vücudun kendi kendine iyileştirebileceği inancına dayanan homeopati, Dünya Sağlık Örgütü tarafından alternatif tıbbi bir bakım sistemi olarak kabul edilmektedir. Bu tedavi; doktorlar, natüropatlar ve diğer sağlık profesyonelleri tarafından uygulanmaktadır. Birçok insana uygulanabilen bir tedavi türüdür.

Bu yöntem uygulanırken çok az miktarlarda bitkiler ve mineraller gibi doğal maddeler kullanılır. Kullanılan doğal maddelerin insanların ruhlarının ve bedenlerinin iyileşme sürecini hızlandırdığına inanılmaktadır. Homeopathy, 1700’lerin sonlarında Almanya doktor ve eczacı Samuel Hahnemann tarafından Almanya’da geliştirilmiştir. Birçok Avrupa ülkesinde yaygın olarak yapılırken Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler değildir.

Homeopati işlemindeki temel düşünce; sağlıklı bir insanda semptomlara yol açan az dozda bir madde düşünelim. Bu madde aynı belirtilere sahip bir rahatsızlığı tedavi eder, düşüncesidir. Örneğin; soğan gözleri yaşartır. Bu yüzden soğan alerjiler için homeopathy ilaçlarda kullanılmaktadır. Diğer hastalıklar için bu tedavi çeşitli doğal içeriklerle ve ilaçlarla yapılır.

homeopati

Homeopathy’nin Temel Prensipleri Nelerdir?

Benzerlik prensibi, homeopathy tıbbi işleminin üç prensibinden biridir. Bu prensip sağlıklı bireylerde semptomlara neden olan yüksek dozlarda verilen bir maddenin, hasta bireylerde küçük miktarda uygulandığında ortaya çıkan aynı semptomları iyileştirme anlamına gelmektedir. Bu durum, klinik gözlem ve araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Bu tıbbi işleminin ikinci prensibi bireyselleştirmedir. Bu prensipte bireylerin kendi bünyesine has özellikler çok önemlidir. Buna bağlı olarak da her bünye farklı tepkiler vermektedir. Sonuncu homeopati prensibi ise sonsuz seyreltme ilkesidir. Bu ilke, çözeltinin hazırlanışını içermektedir.

Toksik maddeleri seyrelterek aktif bileşenler kaybedilir. Hahnemann’a göre hazırlanan çözelti hasta bireye enerji verme ve onu iyileştirme etkisine sahiptir. Bu prensip homeopathy tıbbı işlemin sağladığı yararları açıklamaktadır.

homeopati

Homeopathy Hangi Hastalıkları Tedavi Etmektedir?

Bu tıbbi işlem kronik hastalıklar ve sendromlarla beraber çok çeşitli hastalıkların semptomlarını tedavi edebilmektedir. Homeopathy aynı zamanda hayvanlar içinde uygulanabilmektedir. Homeopati tıbbi işleminin semptomlarını tedavi edebildiği hastalıklardan bazıları:

 • Eklem ve kemik bozuklukları sendromları
 • Sırt ağrısı
 • Uyku bozuklukları
 • Yanıklar, sokmalar, ısırıklar ve morluklar
 • Migren
 • Cilt hastalıkları
 • Jinekolojik sendromlar
 • Prostat bozuklukları
 • Solunum yolu hastalıkları

homeopati

 • Sindirim sistemi hastalıkları
 • İşitme ve görme hastalıkları
 • Gıda ve solunum alerjileri
 • Üriner ve böbrek sistemi hastalıkları
 • Otoimmum hastalıklar
 • Dolaşım ve kan hastalıkları sendromları
 • Çocuklardaki gelişim bozuklukları
 • Psikolojik ve zihinsel rahatsızlıklar

Bu Tedavi Etkili Midir?

Birçok bilimsel çalışma alternatif tıbbi işlemin etkili olduğu sonucuna varmadan birçok patolojilerin tedavisinde kullanıldığında verim alındığı sonucunu göstermiştir. Bu çalışmalarla birlikte, uygulama sırasında ilaçların aşırı seyreltilmesi, etkilerinin plasebo etkisinden daha üstün olacağı için yapılmamaktadır.

Bu tedavi hastalıkların belirtilerini tedavi etmektedir. Hayati tehlike arz eden ciddi durumlarda, antibiyotik tedavisinin gerektiren enfeksiyon durumunda, kalp hastalıklarında veya ameliyatın gerekli olduğu durumlarda homeopati tedavi uygulanamaz.

Ayrıca, aşının yerine de bu tedavi kullanılmamaktadır. Organları veya kemikleri onaramaz ve kanser türlerini tedavi edemez. Homeopathy tedaviler eczanelerde reçetesiz olarak satılmaktadır. Ancak, rahatsızlık veya hastalık durumunda öncelikle en doğru teşhisi koyabilecek ve size en uygun tedavi yöntemlerini önerebilecek doktorunuza veya sağlık uzmanınıza danışınız.

homeopati

Tedavinin Faydaları Nelerdir?

Kaliteli uyku için bu tıbbi işlem yapılabilir. Yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre homeopathy işleminin şiddetli uyku sorunları üzerinde faydalı etkisi olduğu sonucuna ulaşıldı. Homeopati; uyku süresine, uykunun gecikmesine ve uyku kalitesine olumlu etki etmektedir. Ancak bu etkiler plasebo etkisinden daha üstün değildir.

Bir araştırmada, bu tedavi uygulanan hastalarla ve plasebo gruplarını karşılaştırınca her iki grup için de uyku süresinde bir artış görülmüştür. Ayrıca uyku kalitesinde iyileşme ve uykudan uyanma sayılarında bir azalma olduğu sonucunu göstermiştir. Bir çocuk üzerinde yürütülen bir başka araştırmada ise, bu tedavinin reflü ile ilişkili hastalıkların üzerinde faydalı etkileri görülmüştür.

2009 yılında yapılan bir araştırmada da kemoterapinin sebep olduğu ağız iltihaplarının homeopati tedavinin azalttığı tespit edilmiştir. Ayrıca radyoterapinin sebep olduğu cilt üzerindeki hiperpigmentasyon etkilerini de azalttığı görülmüştür.

Tedavinin, bağırsak fonksiyonlarının ameliyat sonrası iyileşmesinde katkıda bulunduğu gözlemlenmiştir. Bu hastalıkların dışında;

homeopati

 • Grip enfeksiyonları,
 • Kronik astım semptomları,
 • Diş ağrıları,
 • Baş ağrısı ve migren,
 • Depresyon ve anksiyete,
 • Menopoz semptomları,
 • Premenstrüel sendromu,
 • Egzama semptomları gibi birçok hastalıkların sendromlarının iyileştirilmesinde pozitif etkisi görülmektedir.

Bireye saygı duyan ve birçok patoloji konusunda önlemeyi sağlayan tedavi, aşırı ilaç tüketimini sınırlandırarak toplum düzeyinde sorumlu bir seçim olarak sağlık sorunlarına karşı savaşır.

homeopati

Tedavinin Doğal Çevreye Katkısı ve Iyatrojenik Etkisi Nedir?

Homeopathy ilaçların üretilmesi ve kullanılmasının doğal çevreye zararlı etkisi diğer ilaçlardan daha azdır. Belirli hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçların, tek veya diğer ilaçlarla kullanımında hastaların sağlık durumu üzerinde olumsuz etkisi vardır. Tedavilerde kullanılan ilaçların iyatrojenik etkisi dediğimiz yan etkileri olabilmektedir.

Buna karşın homeopathy ilaçların bileşimleri dikkate alındığında bu ilaçlar herhangi bir yan etki oluşturmazlar. Homeopathy ilaçlar diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilmektedir. Birçok homeopathy ilaç şurup, tablet, jel, merhem ve göz damlası olarak mevcuttur. Homeopathy ilaçlar hakkında daha detaylı bilgi için ‘Homeopatik İlaçlar Nelerdir?’ başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

 

Homeopathy Nasıl Uygulanır?

Uzmanlar hastaya muayene sırasında zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlığı hakkında çeşitli sorular sormaktadır. Bu soruların yanı sıra yaşam ve beslenme tarzı hakkında sorularda sorarlar. Ayrıca hastalık geçmişi, genetik hastalıklar konusunda bilgi almaya çalışırlar. Kişinin alkol ve sigara kullanımı hakkında sorular da sormaktadırlar.

Bu soruların cevaplarına göre homeopathy tedavi süresi ve tedavide kullanılacak ilacın dozu değişmektedir. Muayeneden sonra ona uygun homeopathy ilaçları seçerek tedavi sürecine başlanır. Bu ilaçlar hasta tarafından suyun içinde ya da oral olarak alınmaktadır. Geleneksel ilaçların yan etki yaptığı sırada, bağışıklık sisteminde çökme meydana geldiğinde bu tedavi uygulanabilmektedir.

Bu tedavide kullanılacak ilaçlar T.C yönetmeliklerine göre homeopati eğitimi almış bir uzman tarafından hastaya verilmelidir. Sağlık sorunları yaşamamanız için bilinçsiz ve sertifikasız kişilerden bu tedaviyi almayınız. Bu eğitim temel olarak sağlık veya paramedikal profesyonellerine (eczacılar, doktorlar, ebeler, hemşireler, osteopatlar, veterinerler) verilmektedir.

homeopati

Tedavide Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler Nelerdir?

Bu tedavi sürecinde hasta hareketli ve yorucu aktivitelerden kaçınmalı, enerji kaybetmemelidir. Ayrıca, bazı besinleri tüketmemesi ya da en az seviyeye indirmelidir. Tedavide dikkat etmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Tedavi sırasında hasta çay ve kahve gibi kafein içeren içecekler tüketmemesi gereklidir.
 • Şeker ve baharatlı yiyeceklerin yanı sıra peynir ve soğan tüketmemesi önemlidir.
 • Protein içeren besinlerin tüketimini en az indirmek gereklidir.
 • Mentol içeren yiyecekler ve içeceklerin tüketilmemesine dikkat edilmelidir.

Bu besinler tedavi sürecini olumsuz etkilediği için dikkat edilmesi tedavi için çok önemlidir. Bu makalemiz bilgilendirme amacıyla yazılmaktadır. Makalemizde yer alan bilgilerle birlikte tedavi süreci hakkında daha fazla bilgi için doktorunuza veya sağlık uzmanınıza danışınız.

homeopati

Homeopathy Tedavisinin Ücreti Ne Kadardır?

Bu tedavi bireye özel uygulandığı için, hastalığın semptomlarına ve tedavi edilme sürecine bağlı olarak birkaç seans sürebilmektedir. Tedaviyi uygulayan sağlık uzmanına ve tedavinin uygulanacağı hastane ve sağlık merkezine göre de seans süresi değişebilmektedir. Ücretler ise bu kriterlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Doktorunuza ve sağlık uzmanınıza homeopati tedavi süreci hakkında danışabilir ve detaylı fiyat bilgisi alabilirsiniz.