Doğadaki çeşitli malzemelerden elde edilen homeopatik ilaçlar birçok farklı rahatsızlığın tedavisinde rol oynar. Bu ilaçların öncelikli amacı insan sağlığını korumaktır. Bu ilaçlarda kullanılan maddeler arasında mineral, bitki, hayvansal dokular ve yılan zehri yer alır. Bazen de bu ilaçların yapımında insanlara ait hastalıklı dokular kullanılır. Bu dokular, tedavi için etkin bir hale getirilir. Hahnemann ve uzman arkadaşları ilaçlarda kullanılan maddeleri öncelikle kendi üzerlerinde deneyerek sonuçları gözlemlemişlerdir.

Homeopatik İlaçlar

Birçok farklı ülkede özel laboratuvar koşullarında homeopatik ilaçlar üretilir. Bu ülkeler arasında özellikle İngiltere, Fransa ve Almanya yer alır. Bu ilaçların yapımında yüksek oranda seyreltilmiş mineraller, bitkiler ve hayvan dokuları kullanılır. Günümüzde üç binden fazla bu alanda ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçların kullanım avantajlarından biri yan etkisi bulunmamasıdır. Aynı zamanda alışkanlık yapmamalarından dolayı güvenle kullanmak mümkündür. Bu arada ‘‘Homeopati Nedir? Nasıl Yapılır?’’ konusuna diğer içerikten ulaşabilir ve bu konuda da ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Şimdi de en sık kullanılan homeopathy ilaçların neler olduğunu birlikte inceleyelim.

1. Arsenicum Album

Arsenicum Album, akut durumlarda önemli olan homeopatik bir ilaçtır. Grip, soğuk algınlığı, ishal, besin zehirlenmesi, kusma gibi rahatsızlıklarda oldukça etkilidir. Bu ilaç beyaz arsenik asitten elde edilir. Homeopathy ilaçlar arasında en bilinenlerdendir. İlacın birçok rahatsızlık için etkin bir tedavi uygulaması, sizi onu seçmeye yöneltecektir. İlacın damla ve tablet şeklinde kullanımları vardır. Çürümüş etlerden dolayı olan gıda zehirlenmeleri ve yanık tedavisi için etkili olan bir ilaçtır. Bunların dışında boğaz ağrısı, baş ağrısı, uyku bozuklukları, cilt döküntüleri, astım, konjunktivit ve alerjilere de iyi gelir. Arsenicum album, çocukların da kullanımına uygun olan homeopatik ilaçlar arasındadır. Özellikle çocuklardaki   ateş, solunum zorluğu ve hazımsızlık gibi problemlere yardımcı olur.

Atropa

Kaygılı kişilerin kullanması için de önerilmektedir. Size stres yaratan sınav kaygınız, sahne korkunuz ya da bir sunumunuz varsa arsenicum album kaygınızı yatıştırmada etkili olacaktır. Yorgunluk ve halsizlik için de tercih edilen homeopathy ilaçlardan biridir. Uyku bozukluklarında, kâbus görülmesinde, geceleri ani uyanmalarda etkilidir. Sabahları depresif ve umutsuz hissetme gibi şikayetleri de azaltır. Uyku düzeninizi iyileştirmek için rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

2. Atropa Belladona

Diğer adı güzelavrat otu olan atropa belladona, özellikle yüksek ateş, deliryum ve baş ağrısı tedavisinde kullanılan homeopathy bir ilaçtır. İlaç, ismini Yunan mitolojisinde yer alan kader tanrısı Atropa’dan alır. Bella dona sözcüğü ise İtalyanca güzel kadın anlamını taşır. Bu ot, ülkemizde Karadeniz Bölgesi, Kırklareli, Balıkesir, Adana ve Hatay gibi illerimizde yetiştirilmektedir. Dilber otu olarak da anılmaktadır.

Atropa Belladona’nın kullanımı çok eskiye dayanmaktadır. Tarihte bilinen ilk kullanımı, kadınların otu uygun hale getirerek, göz bebeklerini baştan çıkarıcı yapma amacıyla, göz damlası olarak kullanmasıdır. Diğer bir kullanımı da Antik Roma’da düşmanları zehirlemektir. O zamanlar güzelavrat otu, kötü bir üne sahip olan bir zehirleyicidir. Atropa belladona homeopatik ilaçlar arasında iltihapları tedavi etmede ve yaraları iyileştirmede etkilidir. Bunun dışında hipertansiyon ve hipotansiyonda, parkinson hastalığında, ajitasyon, deliryum, mide rahatsızlıkları, baş ağrısı gibi birçok farklı rahatsızlık için kullanılır. Aynı zamanda göz ve kalp hastalıklarına, böbrek ve safra taşı, nefes darlığı gibi sorunlara da iyi gelmektedir.

Kişilerin son dönemlerde şikayetleri için doğal çözümlere yönelmesi bitkisel içerikli ilaçlara yönelimi artırmıştır. Siz de homeopatik ilaçlar kullanarak rahatsızlıklarınıza yan etki olmadan, güvenli çözümler bulabilirsiniz. Atropa belladona da ülkemizde doğal olarak bulunan, içerdiği değerli etken maddelerle faydalı bir bitkidir. Birçok farklı alanda iyileştirici etkiye sahiptir bu yüzden güvenle kullanabilirsiniz.

3. Aconitum Napellus

Aconitum

Aconitum, homeopatik tedavide kullanılan çiçekli bir bitkidir. Mavi ve mor karışımlı bir renge sahiptir ve uzun gövdelidir. Bitki mavi roket ya da leopar isimleriyle de anılmaktadır. Bitkinin bazı bölümlerinin zehirli olması nedeniyle ilaç elde edilirken zorluklar yaşanmaktadır. İlaç genel olarak düşük dozlarda kullanılmaktadır ama doz ayarlamasını homeopatlardan istemenizi öneririz.

Ani başlayan rahatsızlıklarda akıllara ilk gelen tedavi aconittir. Özellikle aniden başlayan soğuk algınlıkları için homeopatik ilaçlar düşünüldüğünde en etkili olanıdır. Ateşi gidermede oldukça etkilidir. Korku, panik, huzursuzluk, stres gibi sorunlar için de aconit oldukça yatıştırıcı bir role sahiptir. İltihapları önlemede ve ağrıları azaltmada da aconit tercih edilmektedir. Günümüzde aconitum napellusun birçok farklı semptomu gidermek için çeşitli kullanım alanları vardır. Kaygıyı azaltmada etkilidir. Kronik öksürüğe iyi gelir. Yüksek tansiyon sorununun tedavisinde rol oynar. İltihaplardan kaynaklanan ağrıları ya da kas ağrılarını gidermeye yardımcı olur. Grip ve soğuk algınlığına karşı başarılı bir tedavi gerçekleştirir. Aconitum napellus oldukça hızlı etki eder. Akut hastalıkların yeni başladığı dönemlerde tercih edilir.

4. Gelsemium

Gelsemium, Amerika kıtasında yetişen bir bitki türüdür. 1800’lerden itibaren tedavide kullanılmaktadır. Nehir ve göl kıyılarında yetişmektedir. Fazla doz alımına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü zehirli olabilir. Doktor tavsiyesiyle kullanarak bu sorunun önüne geçmeniz mümkün.Birçok rahatsızlığın tedavisi için kullanılan, homeopatik ilaçlar arasında en etkililerden olan gelsemium, özellikle ateşli enfeksiyonların remedisinde tercih edilir. Vücut ağrılarını gidermede de etkili olan bir bitkidir. Baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı gibi şikayetleri azaltmada etkilidir.Gelsemium, uyku bozuklukları için de kullanılan bir ilaç olma özelliğindedir. Uyku bozukluklarını tedavi ederek uykunuzu yeniden düzenlemenize yardımcı olur.

Diğer kullanım alanlarına bakılacak olursa, gribal enfeksiyonlar ve ishalin tedavisinde de etkindir.Kullanımı oldukça güvenilir olan bir ilaçtır. Yapılan çalışmalarda ilacın güvenilirliği kanıtlanmıştır. Bu yüzden şikâyetleriniz için rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Güçlü bir içeriğe sahip olduğundan dolayı doz miktarına dikkat etmekte fayda var.

5. Ledum

Ledum, bir çalı bitkisidir ve bataklıklarda bulunur. Yetiştiği bölgeler Kuzey ve Doğu Avrupa, Kuzey Asya ve Kuzey Amerika’dır. Homeopatik ilaçlar arasındadır ve tedavide oldukça etkilidir. Özellikle yaralanmaların tedavisinde etkin bir rol oynar. Güçlü ve keskin bir kokuya sahiptir. Bu kokuyu doğrudan içinize çekmek baş ağrılarına sebep olur. Tedavide bitkinin hem dalları hem de yaprakları kullanılır. İki bölge de tedavi edici özelliklere sahiptir. Ledum yapımında dallar ve yapraklar kurutularak toz hale getirilir. Toz halindeki yapı güçlendirilir ve daha sonra homeopatik ilaçlar arasına alınır.

Ledum, böcek ısırıklarını iyileştirmesiyle meşhurdur. Çivi batması, kıymık batması, morarma gibi yaralanmalara da iyi gelir. El ve ayak parmaklarındaki çıkıkların remedisinde de etkili bir rol oynar. Ledumun böcek dışındaki hayvan ısırıkları için de iyileştirici bir gücü vardır. Günümüzde cilt rahatsızlıkları için de kullanılır. Genel olarak ilaç merhem formundadır.

6. Chamomilla

Chamomilla, papatya çiçeği ailesinden olan bir bitkidir. Asya Bölgesi’nde yetişir ve oldukça şifalı bir bitkidir. Bu bitkiden daha çok bebeklerin ve çocukların hastalığında yararlanılır. Kullanım alanlarından en bilineni bebeklerin diş ağrısını azaltmadır. Bebeklerin diş çıkarma dönemi oldukça sancılıdır ve chamomilla sayesinde bu dönemde yaşanan ağrı hafifler. Sıklıkla tercih edilen ilaç, aynı zamanda diş çürüklerine de iyi gelmektedir.

Homeopatik ilaçlar arasında yer alan chamomilla, bebeklerin yalnızca diş ağrılarına değil, gaz ve uyku problemlerine de iyi gelmektedir. Çocukların öfke problemini yatıştırıcı etkisi de mevcuttur. Ağrı giderici etkisinden dolayı yetişkinler de kulak, baş ve adet ağrılarını gidermek için bu ilaçtan faydalanabilir. İlacın güvenilirliği yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu yüzden tereddüt etmeden kullanabilirsiniz.

Homeopatik ilaçlar nasıl saklanır?

Homeopatik İlaçları Nasıl Saklamalısınız?

Uygun bir şekilde depolandığı sürece ilaçların raf ömrü sınırsızdır. Üzerlerinde son kullanma tarihleri yer alsa da uygun koşullarda saklandığında bunun bir anlamı yoktur. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ilacın kendi kutusunda saklanmasıdır. Homeopatik ilaçlar güçlü ışıktan ve yüksek sıcaklıktan korunmalıdır. İlaç kullanımına başlamadan önce homeopatik doktorunuzun tavsiyelerini dinlemenizde fayda var.