iltihaplı romatizma nedir

Romatoid artrit halk arasında bilinen adıyla iltihaplı romatizma eklemde sık sık görülen iltihaplanma olayıdır. Bu hastalık eklemlerin içinde yer alan zarda veya diğer iç organlarda da iltihaplanmaya neden olur. İltihaplı romatizma eklemde şişme ve ağrıya sebep olmaktadır. Romatoid artrit kronik bir hastalıktır. Vücuttaki farklı eklemleri etkiler ve zarar verir.

İltihaplı eklem romatizmasının nedeni halen bilinmiyor ve hastalık kişiden kişiye farklı türlerde ortaya çıkıyor. Romatizma çocuklardan yaşlılara kadar hemen herkeste ver her yaştan insanda görülmektedir. Aynı zamanda hastalığın genellikle genç ve orta yaşlardan itibaren başladığı da kanıtlanmıştır.

En Tehlikeli Romatizma: İltihaplı Romatizma

En Tehlikeli Romatizma: İltihaplı Romatizma

İltihaplı romatizma kronik bir eklem bozukluğu rahatsızlığıdır. İltihaplı romatizmanın en tehlikeli romatizma olarak adlandırılmasının sebebi; hastaların cildine, akciğerlerine ve vücudun çeşitli sistemlerine zarar verebilme ihtimalinin bulunmasıdır.

Hastalık bazı kişilerde cilt, akciğerler, kalp ve vücudun çeşitli sistemlerine zarar verebileceği için romatoid atrit, en tehlikeli romatizma olarak da adlandırılır.

İnsanlar genellikle romatoid artrite çok soğuk veya sıcak havanın neden olduğuna inanmaktadırlar. Ancak iltihaplı romatizmanın gerçek sebebi bu değildir. Bu hastalık vücutta bulunan sistemlerdeki bir bozukluktan dolayı ortaya çıkar. Bu hastalıkta kişinin bağışıklık sistemi yanlışlıkla eklem dokularına saldırır.

Hastalık boyunca ortaya çıkan iltihap, vücudun diğer kısımlarına da zarar verir. Gelişen tıp dünyasında ortaya çıkan ilaçlar, hastalığı büyük derecede iyileştirse bile şiddetli geçen iltihaplı romatizma hastada fiziksel engele neden olacak zararı verebilir.

İltihaplı Romatizma ve İltihapsız Romatizma

İltihaplı Romatizma ve İltihapsız Romatizma

Romatizma, iltihaplı romatizma ve iltihapsız romatizma olarak 2’ye ayrılır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi iltihaplı romatizma mikroplardan kaynaklı, bağışıklık sistemini ve eklemleri etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle çok ağrılı geçer. Romatoid artrit, hemen hemen bütün organlarda ortaya çıkabilmektedir. Bebeklerde bile görülebilen bir hastalıktır.

İltihapsız romatizma ise kişinin kendisinden, yaşamından kaynaklı sebeplerden dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır. İltihapsız romatizma, genellikle eklemlerde aşınma ve incelme durumlarında fark edilmektedir. Bu hastalık, kemik çıkması gibi durumlara neden olmaktadır. Ayrıca iltihapsız romatizma kaza, düşme gibi durumlardan dolayı oluşur.

İltihaplı Romatizma Neden Olur? Risk Faktörleri Nelerdir?

İltihaplı romatizma genellikle kişilerin bağışıklık sisteminin eklemleri koruyan zarların astarına saldırması sonucunda oluşur. Bu saldırı sonrasında ortaya çıkan iltihaplanma eklemlerin kalınlaşmasına ve eklemdeki kıkırdak ile kemik dokusunun yok olmasına sebep olur. Bu duruma bağlı olarak eklemleri bir arada tutan tendonlar ve bağlar zayıflar. Zamanla da eklem, doğal şeklini ve düzgünce hareket edebilmesini sağlayan konumunu kaybetmiş olur.

Doktorlar, bu hastalığa neden olan bir diğer etmenin ise kalıtsal bileşenler olduğunu düşünmektedir. Yani bu hastalık genlerden dolayı da insanlarda görülebilmekte. Yapılan araştırmalar genlerin doğrudan romatizmaya neden olduğunu ortaya koymadı. Fakat genlerin kişiyi romatizmaya karşı tetikleyebilecek olan bazı virüs ve bakterilere karşı daha hassas hale getirebildiği uzmanlar tarafından açıklandı.

İltihaplı Romatizma Neden Olur

Bu hastalığın risk faktörleri arasında cinsiyet önemli bir yer oynamaktadır. Bu hastalığın kadınlarda görülme ihtimali erkeklerde görülme ihtimaline göre daha fazladır. Her yaş döneminde ortaya çıkabilen romatoid artrid genellikle orta yaş dönemlerinden itibaren görülmeye başlar.

Aşırı kilolu ya da obez olan kişilerde ve özellikle 55 yaş altı kadınlarda bu hastalığın görülme riski diğer yaş ve cinsiyet gruplarına göre daha fazladır.

Sigara içmek, her hastalıkta olduğu gibi iltihaplı romatizmada da hastalığın ilerlemesine ve ağrıların daha da şiddetlenmesine neden olur.

İltihaplı Romatizma Nasıl Anlaşılır

İltihaplı Romatizma Nasıl Anlaşılır? Romatoid Artrit Belirtileri Nelerdir?

Romatoid artrit ilk olarak el ve ayak eklemlerini etkileyerek ortaya çıkmaya başlar. Hastalığın sonraki aşamalarında ise belirtiler ve semptomlar genellikle bilekler, dizler, dirsekler ve omuzlara doğru yayılmaya devam eder.

İltihaplı romatizma hastalarının büyük çoğunluğunda eklemlerde ağrı haricinde başka semptomlar da belirir. Bunlardan en bilinenleri ise eklemlerde şişme, yanmadır. Ayrıca sabah uyandıktan sonra veya bir süre hareketsiz kaldıktan sonra daha kötü bir hal alan eklem sertleşmesi, yorgunluk ve ateşte iltihaplı romatizmanın belirtileri arasında yer alır.

Romatoid artrit, zamanında tedavi edilmezse bir süre sonra eklemlerin daha da kötü etkilenmesine neden olur. Aynı zamanda bu hastalık kemik çıkmalarına ve kaymalara da neden olur. Bu yüzden yukarıda yazan bulgular, vücudunuzda görülmeye başladıysa yakınınızda bulunan sağlık birimlerine başvurmanızı öneriyoruz.

İltihaplı Romatizma Kaç Çeşittir

İltihaplı Romatizma Kaç Çeşittir? Romatoid Artrit Çeşitleri Nelerdir?

İlthaplı romatizma tek bir hastalık değildir. 200’e yakın romatizmal hastalık çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan ek sık görülen romatoid artrit çeşitleri ise şunlardır;

  • Spondiloartropatiler (SpA)
  • Gut
  • Reaktif Artrit ve İltihaplı Barsak Hastalığına kaynaklı artritler
  • Bağ Doku Hastalıkları
  • Behçet Hastalığı
  • Sedef Romatizması (PsA)
  • Ailesel Akdeniz Ateşi (FMF)

İltihaplı Romatizma Ölümle Sonuçlanabilir Mi?

Romatoid artrit, eklemler ve kemikler kadar iç organları da etkiler. Bu hastalık insanların böbreklerinde, ciğerlerinde, cildinde ve kalp damar sisteminde ciddi problemler oluşturur.

Romatoid artrit hastalığı tedavi edilmezse ya da tedaviye geç kalınırsa hem kişinin hareket etme yeteneklerini kısıtlayarak eklemlerde sakatlık, şekil bozukluğu gibi durumlara yol açar hem de iç organlarda ciddi hastalıklara neden olur.

Uzmanlara göre iltihaplı eklem romatizması hastanın yaşam kalitesini düşürür. Bu yüzden de ömür kısalır. Romatoid artrit, doğrudan ölümle sonuçlanmaz. Fakat hastalığın büyük oranda hasar verdiği kalp damar sistemi, bacaklarda iltihaplı romatizma, enfeksiyonlar gibi durumlar nedeniyle hastalık ölüme neden olabiliyor.

Romatizma Ağrıları İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Romatizma ağrıları için romatoloji ve fizik tedavi bölümlerine gidilmelidir. Romatoloji; kas iskelet sistemi ve romatizma hastalıklarıyla ilgilenmekte. Romatologların kararına göre ilk tedaviden sonra romatizma ağrıları için fizik tedavi yöntemlerine de başvurulmaktadır. Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar ve yaptırılan egzersizler, hastalığın daha fazla ilerlemesini engeller. Bu tedaviler hastanın çabucak iyileşmesini sağlar.

Romatizma tedavisinde doktorun yazdığı ilaçların düzenli ve sürekli olarak kullanılması oldukça önemlidir.

İltihaplı Romatizma Tanı ve Tedavisi

İltihaplı Romatizma Tanı ve Tedavisi

Günümüzde iltihaplı romatizma hastalığının tamamen iyileşmesini sağlayan bir tedavi ya da yöntem yok. Ancak uygulanan tedaviler hastalığın daha da ilerlemesini büyük oranda engelliyor. Şu anda uygulanan tedavilerle iltihaplı romatizmanın neden olduğu ağrı ve iltihap oranında azalmalar görülmekte. Aynı zamanda tedaviler sayesinde hastanın ekleminde meydana gelen hasarın daha da ilerlemesi önlenmekte ya da yavaşlatılmaktadır. Gelişen tıpla birlikte gelişen tedavi yöntemleri sayesinde romatoid artrit hastalarının yaşam kaliteleri daha iyi hale getirilmiştir. Ayrıca hastalar gündelik yaşamlarına rahatça devam edebilmektedirler.

Artık yapılan fiziksel, radyolojik testlerin yanı sıra kan tahlilinde de romatizma değeri görülebilmektedir. Yapılan testlerden sonra tedavi programı, hastanın diğer hastalıkları ve romatizmanın ciddiyeti gibi durumlara göre hazırlanıyor.

Mutlaka tedavi edilmesi gereken ve erken teşhis edilmesi gereken bir hastalıktır.