Kabakulak belirtileri

Kabakulak genel olarak küçük yaşlarda görülen virüs ile bulaşan bir hastalıktır. Yüksek oranda bulaşıcı olan bu hastalıktır. Temel olarak tükürük bezleri üzerinde çıkan iltihaplar ve şişliklerle kabakulak belirtileri ortaya çıkar.

Parotis ismindeki büyük tükürük bezleri hastalıkla beraber şişmeye başlar. Kişi yemek yerken zorluklar çeker. Bu tükürük bezleri kulakların hemen altında bulunduğu için hastalığın ismi kabakulaktır. Kabakulak geçiren kişilerin genelinde parotis bezi tutulması olur. Bunun dışında bu hastalık sadece tükürük bezini etkilemez. Aynı zamanda nadir de olmasa pankreas, testis gibi çeşitli bölgelerde iltihaplanmaya sebebiyet verir.

Kabakulak belirtileri

Kabakulak Kimlere Bulaşır?

Kabakulak hastalığı günümüzde insanlar için pek de ciddi bir rahatsızlık değildir. Fakat bu hastalığı geçiren bazı kişilerde duyma problemleri, menenjit gibi sorunlar da meydana gelir. Bunun dışında kolay yayılabilen bir hastalıktır. Bu sebeple salgın yaratma potansiyeli vardır.

Kabakulak geçiren kişiler insanlardan bir süre uzak kalmalıdır. Kabakulak belirtileri ortaya çıkınca bir süre evde dinlenmek önemlidir. Bu hastalığa yakalanmış kişilerle yaşıyorsanız, bir süre herkesten uzak kalmanızda fayda vardır.

Bu hastalığın bulaşmaması için doktorlar genellikle aşı yaparlar. Aşı sayesinde bulaşma vakaları azalır.
Bu hastalığı genel olarak çocukluk döneminde geçirirsiniz. Bunun dışında hastalığa yetişkin yaşlarda da yakalanma riskiniz vardır. Genel olarak 5 ile 10 yaşlarındaki çocuklar bu hastalığa yakalanır. Bu çocuklarla yaşayan yetişkinlerin de mutlaka hastaneye gidip tedavi olmaları gerekmektedir. Çocuklarınız henüz bebekken bu hastalığın aşısını olmaları önemlidir.

Kabakulak belirtileri

Kabakulak Nasıl Bulaşır?

Kabakulak oldukça basit bir şekilde bulaşan rahatsızlıktır. En kolay öksürük ya da hapşırık gibi temaslarla bulaşıp, kabakulak belirtileri ortaya çıkar. Bunun dışında hasta bir kişi ile yakın temasta bulunmamalısınız. Ayrıca aynı ortamda hasta ile bulunmanız bulaşma sebebi olur.

Enfekte olan kişilerin kullandığı eşyaları kullanmamanız oldukça önemlidir. Kıyafet ya da aynı bardaktan su içmek gibi durumlar da hastalığın size bulaşmasına sebebiyet verir. Bunlara ek olarak sohbet etmek ya da öpüşme gibi çok yakın temaslı durumlardan kaçınmalısınız.

Eğer bu hastalığa yakalandığınızı hissederseniz, dışarı çıkmamanız ve evde dinlenmeniz oldukça önemlidir. Bu virüs yoluyla bulaşan bir hastalıktır. En çok anaokullarında, oyun parklarında ya da okul tuvaletlerinde yayılır.

Bu virüse yakalandıktan sonra kabakulak belirtileri yaklaşık olarak 7 ile 9 gün sonrasında ortaya çıkmaya başlar. İlk olarak tükürük bezleri şişecektir. Daha sonraki bir hafta içerisinde kişiyi enfekte etmeye başlar. Virüsün bulaşıcı riskinin en çok olduğu dönem ise temastan sonraki ilk 3 gündür.

Bu hastalık çok kolay bir şekilde başka bir insana bulaşabilir. Aynı zamanda kabakulak olmak için daha önce hiç bu hastalığı geçirmemiş olmanız gerekir. Önceden kabakulak hastalığı geçirdiyseniz, ömrünüz boyunca bir daha bu hastalığa yakalanmazsınız. Aşılı olmanız durumunda da bu hastalığa yakalanmazsınız.

Kabakulak belirtileri

Kabakulak Hastalığının Nedenleri

Rubula virüs cinsi mikroorganizma yüzünden insanlara bulaşan bir hastalıktır. Genel olarak ocak ile haziran ayları arasında kabakulak belirtileri ortaya çıkar. Çünkü bu aylarda virüs daha etkindir. Oldukça kolay bir şekilde yayılan bu hastalık eski dönemlerde büyük bir salgına sebebiyet vermiştir. Ancak günümüzde aşısı olduğu için salgınları daha kolay atlatıyoruz.

Doktorlar herkese çocukluk döneminde kabakulak aşısı yapar. Bu nedenle bu hastalık daha da azalmıştır. Aşı yaptıranlar bu hastalığa yakalanmazken, yaptırmayanlar yakalanır. Bu hastalığı bir kez geçirenler ise ömür boyunca bir daha asla bu hastalığı geçirmezler. Vücut bu virüse karşı bağışıklık kazanır. Bir daha hasta olmayacak hale gelir. Virüs bünyenize girse bile hastalık belirtileri yaşamazsınız.

Kabakulak olduğunuzda ilk önce solunum sıkıntıları ile kabakulak belirtileri kendini gösterir. Hastalığa neden olan virüs damlacıklar halinde bulaşır. Damlacıklar hapşırma, tükürük veya salya olduğu için bulaşmanın en kolay yolu solunumdur.

Vücudunuza nüfuz eden virüs kendini kısa bir süre sonra göstermeye başlar. Genel olarak solunumun iç kısmında bölünerek çoğalan bir virüstür. Devamında bu mikroorganizma tükürük bezlerinizin dokularına ve sinir hücrelerine doğru yayılır.

Bu şekilde enfekte olduğunuzda semptomları hissetmeye başlarsınız. Bu süreçte hastalıktan dolayı kendinizi rahatsız hissedersiniz. Genel olarak çoğu kişi belirtileri gösterir. Çok nadir de olsa semptom göstermeyen enfekte hastalar da vardır. Semptom göstermeyen hastaların oranı yaklaşık olarak %30 gibi bir orandır.

Kabakulak belirtileri

Kabakulak Belirtileri

Genelde herkeste kabakulak belirtileri aynıdır. Fakat bazı kişilerde istisna durumlar da görebiliriz. Doktorlar çocuklarda ve yetişkinler de aynı semptomlara rastlar. Fakat enfekte kişinin bağışıklık duruma göre daha farklı semptomlar da gözleyen doktorlar vardır.

Bunun dışında yetişkin bireylerde meydana gelen hastalık belirtileri, çocuklardakine göre daha fazla orandadır.  Bazı enfekte kişiler hastalığı çok hafif ve kolay yollarla atlatırken, bazı kişilerin iyileşme süresi bir ayı bile bulur. Kabakulağın ilk olarak ortaya çıkan ve çok ağır olmayan semptomları şu şekilde sıralanmıştır:

  • Yorgunluk hissi
  • İştahsızlık
  • Kas ve eklem ağrısı
  • Hafif ateş
  • Mide bulantısı ve baş dönmesi

Bu semptomların dışında en çok yaygın olarak gözlemlenen durum tükürük bezlerinin şişmesidir. Şişliğe ek olarak bez üzerlerinde ağrı ve hassasiyet yaşamanız, kabakulak belirtileri arasında oldukça doğal bir durumdur. Ateşlenmeye müsait bir durumda da olursunuz. Fakat uzmanlar, kabakulak döneminde yoğun ateşe pek rastlamaz.

Tükürük bezlerinin şişmesi kimi zaman tek bölgede olsa da her iki tarafta da meydana gelir. Bu durum enfekte olan size yemek yeme konusunda zorluk çıkarır. Ek olarak kas ve eklem ağrılarınız olur. Mide bulantısı ve mide ağrısı gibi durumlar da yaşamanız, yaygın olan semptomlardandır.

Kabakulak belirtileri

Kabakulak Tanısı Nasıl Koyulur?

Kabakulağa yakalanıp yakalanmadığınızı öğrenmek için ilk olarak bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Hastalığın belirtilerini doktor genel muayenede anlar. Fakat emin olmak adına size testler de yapar.

Doktorlar ilk olarak sizin yüzünüzde şişlik olup olmadığını kontrol ederek kabakulak belirtileri arar. Daha sonra bademciklerinizi doktor kontrol eder. Ardından en belirgin olan semptomları doktor inceler.

Bunun dışında enfekte olduğunuzu düşünen doktor ateşinize bakar. Genel sağlık durumunuzu iyice inceler. Doktor kabakulaktan şüpheleniyorsa mutlaka tükürük, idrar ya da kan gibi testleri sizden ister. Test sonucuna göre kabakulak virüsünün olup olmadığını anlar.

Kabakulak belirtileri

Kabakulak Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kabakulaktan korunmanızın en etkili yöntemi elbette ki aşıdır. Çocuk yaşta kabakulak aşısı yaptırarak ileride meydana gelebilecek hastalığı engellersiniz. Bunun dışında bu hastalığı vücuttan direkt olarak atmanın yöntemi bulunmaz. Bu hastalık için uygulanan tedavi yöntemleri hastalığı bitirmek için değildir. Kabakulak semptomlarınızı azaltmak için tedaviyi doktor uygular.

Tam olarak bir tedavi yöntemi yoktur. Bu süreçte iyice dinlenerek toparlanmanız gerekir. Antibiyotik tedavisi gibi yöntemlere doktor başvurmaz. Her virüslü hastalılarda olduğu gibi bu hastalığında en etkili yöntemi aşı olmaktır.

Kabakulak hastalığına yakalanmamak ve yakalansanız da semptomsuz geçirebilmek için ufak yaşlarda aşı olmak oldukça önemlidir. Aşı olarak, hastalığın hafif ya da çok nadir de olsa ağır semptomlarını yok edersiniz. Kabakulak belirtileri ancak aşı ile anlaşılamaz hale gelmektedir. Bu hastalığı bir kez geçirmişseniz, tıpkı aşılı kişiler gibi korunaklı bağışıklık sisteminiz olur.

Kabakulak belirtileri