kadınlarda görülen hormon bozukluğunun nedenleri

Hormonlar, vücudumuzda salgılanan ve organların düzenli olarak çalışmasını sağlayan önemli salgılardır. Bu nedenle bu yazımızda kadınlarda hormon bozukluğunun nedenleri hakkında detaylı açıklamalar yaparak bu önemli konu hakkında merak ettiklerinize cevap verelim.

Hormonların doğru miktarda salgılanması oldukça önemlidir. Çünkü hormonların yeteri miktarda olmaması vücudun işleyişini bozarak hastalıklara davetiye çıkarır. Vücuttaki hormonlar kadınlarda ve erkeklerde farklı miktarda olmaktadır. Hormonların en temel görevlerinden biri üreme sistemlerinin kusursuz bir şekilde çalışmasını sağlamaktır.

Hormon bozukluğu yaşayan kişilerde kısırlık gibi sorunların görülmesi muhtemeldir. Erkeklerde ve kadınlarda hormon bozukluğunun farklı sebepleri vardır. Kadınlarda hormon bozukluğunun nedenleri daha çok kadın üreme sistemiyle ilgili olurken erkeklerde bu durum daha farklıdır. Peki, hormon bozukluğu nedir ve neden bu düzen bozulur?

Hormon Bozukluğu Nedir?

kadınlarda görülen hormon bozukluğunun nedenleriHormonlar beyinde bulunan hipofiz bezi tarafından salgılanmaktadır. Vücutta pek çok görevi bulunan hormonların düzgün bir şekilde salgılanması önemlidir. Özellikle kadınlarda adet döngüsünün düzenli şekilde gerçekleşmesi için hormonların görevi büyüktür. Bunun dışında bir çocuğun ergenliğe girebilmesi, büyümesi ve üreyebilmesi için hormonların doğru salgılanması gerekir.

Hipofiz bezinde ya da salgı bezlerinde sorun yaşandığı zaman hormonlar düzenli olarak salgılanamaz hale gelir. Bu durum ise hormon bozukluğu olarak adlandırılır. Hormon bozukluğu yaşayan kişiler ise birçok sağlık sorunu ile savaşmak zorunda kalabilir. Özellikle kadınlarda hormon bozukluğunun nedenleri erkeklere göre daha kapsamlıdır. Kadınlar adet düzensizliği sorunu ile bu dönemde mücadele etmek zorunda kalır. Bu süreç kadınların üreme sistemini oldukça etkiler.

Hormonları Etkileyen Yanlış Beslenme ve Yaşam Tarzı

kadınlarda görülen hormon bozukluğunun nedenleriSon zamanda kadın hastalıklarının artmasının en önemli nedeni hormon dengesizliğidir. Pek çok kadının yaşadığı rahatsızlık hormon düzensizliği yüzünden ortaya çıkmaktadır. Özellikle de yanlış beslenme hormonların düzensiz salgılanmasını etkilemektedir. Bunun dışında yaşam tarzı da kadınlarda hormon bozukluğunun nedenleri arasında sayılabilir. Düzensiz bir yaşam, spordan uzak bir hayat hormonların düzensiz olmasına sebebiyet verebilir.

Hormonların her daim sağlıklı bir şekilde salgılanması için sağlıklı besinler tüketmek önemlidir. Vücudun günlük alması gereken protein ve vitaminler gibi değerleri mutlaka almak gerekir. Aynı zamanda düzenli olarak spor yapmak da hormonları oldukça etkileyen bir faktördür. Doğru ve sağlıklı bir yaşam için hayat düzenini değiştirmek önemlidir.

Hormon Dengesini Bozan Stres

Kadınlarda görülen hormon bozukluğunun nedenleriGünümüzde pek çok insanın yaşadığı stres durumu sadece hormon değil pek çok organın çalışmasını bozan bir durumdur. Stresli bir yaşam insanın dengesini tamamen bozabilir. Bir insan stresli olduğu zaman stres hormonları büyük sorunlara sebebiyet verebilir.

Stresli bir insan yanlış yemeye de meyillidir. Bu yüzden kişi hem dengesiz beslenirken hem de stres hormonlarının çalışmasını sağlar. Kadınlarda hormon bozukluğunun nedenleri arasında en çok görülen faktör stres olabilir.

Günlük hayatta stresli olmamak ve daha sakin bir yaşam sürmek önemlidir. Özellikle de çalışma hayatında olan kadınlar stresten uzak duramazken bu durumla savaşması gerektiğini de bilmelidir. Stresle savaşmak için sporu da hayata katarak bu dönemi kolaylaştırabilirsiniz. Dengeli beslenme, spor yapma stres ile savaşma konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Vücuda Giren Zararlı Maddeler

kadınlarda görülen hormon bozukluğunun nedenleriDışarıdan aldığımız ürünlerde bulunan toksin maddeler hormonları oldukça fazla etkiliyor. Bu toksinler hormonların doğal düzenini bozarak problemler ortaya çıkarıyor. Her zaman zararlı toksinlerden kaçmak mümkün olmasa da dikkat etmek oldukça önemlidir.

Özellikle de her gün kullanmakta olduğumuz diş macunları toksin içeren ürünler arasındadır. Bunun dışında dışarıda dokunduğumuz her madde ya da dışarı çıkarken sıkılan her parfüm binlerce toksin içermektedir. Toksinlerin rolü kadınlarda hormon bozukluğunun nedenleri arasında oldukça büyük rol oynar.

Günlük hayatta dokunduğumuz ve temas ettiğimiz her ürünün temiz olduğunu düşünmek yanlış olur. Bir parfüm sıkarken bile parfümün içerisindeki pek çok zararlı madde vücut ile temas eder. Bu durumda zararlı toksinleri bünyemize almış oluruz. Kullanacağımız ürünlerde zararlı maddelerin bulunmamasına dikkat etmek mühimdir. Özellikle de kozmetik ürünler alırken organik ve doğal olanları tercih etmek önemlidir.

Uyku Sorunları

Kadınlarda görülen hormon bozukluğunun nedenleriSu nasıl hayatın en önemli yapı taşıysa uyku da aynı oranda önemlidir. Düzenli olarak uyumak ve doğru vakitlerde uyumak kadınların hormonları için oldukça mühimdir. Her hormon farklı saat aralıklarında salgılanmaktadır. Bazı hormonlar geçe 11’de salgılanırken bazıları ise günün her saatinde salgılanır. Bu yüzden doğru vakitlerde uyuyup uyanmak hormon sağlığı için önemlidir.

Kadınlarda hormon bozukluğunun nedenleri arasında uyku ciddi bir rol oynar. Vücut sağlığı için doğru saatlerde uyumak gerekmektedir. Düzensiz bir hayat sürmek insan sağlığını oldukça etkiler. Bu yüzden hem doğru yemek yeme hem de doğru yaşamak önemlidir.

Yaş Almak Hormon Bozukluğuna Sebebiyet Verebilir

Kadınlarda görülen hormon bozukluğunun nedenleriKadınlar yaş aldıkça hormonları da bununla beraber değişim göstermektedir. Vücutta bulunan testosteron seviyesi, erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da azalmaya başlar. Aynı zamanda östrojen hormonunda da azalış gerçekleşir. Bu durum genel olarak cinsel isteksizliğe sebebiyet vermektedir. Bunun dışında saçların dökülmesi, vücutta değişen sıcaklık oranı ve metabolizmanın yavaşlaması da yaş alma ile doğru orantılıdır.

Kadınlar yaş aldıkça salgıladıkları hormonlar değişir ve bazı durumlarda belirtiler ortaya çıkar. Kadınlarda hormon bozukluğunun nedenleri arasında yaş almak önemli bir rol oynar. Özellikle de testosteron ve östrojen hormonlarının düzensiz salgılanması bünyeyi çok etkiler. Bu hormonların görevleri ve türleri hakkında daha detaylı bilgi almak için ‘Hormon Çeşitliği ve Görevleri’ adlı içeriğe de göz atabilirsiniz.

Kadınlarda Hormon Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

kadınlarda görülen hormon bozukluğunun nedenleriHormonlar kadınlarda ve erkeklerde farklı olarak salgılanmaktadır. Bu durumda hormon bozuklukları da farklı oranlarda ortaya çıkar. Kadınların yaşadığı bozuklukları anlamak için belirtilere dikkat etmek gerekir. Bu bozuklukların belirtileri ise;

 • Göğüslerde hassasiyet yaşanması,
 • Gece ve gündüz terleme,
 • Adet düzensizliği, acılı adet dönemi yaşama,
 • Vajinanın doğal yapısını kaybetmesi ya da çok kuruması,
 • Çok hızlı kilo alıp verme,
 • Gözlerin sık sık kuruması,
 • Depresif ya da melankolik bir ruh hali,
 • İshal ya da kabız durumlarının yaşanması,
 • İştah kaybı ya da tam tersi iştahın açılması olarak ifade edilir.

Yukarıdaki maddeler kadınlarda hormon bozukluğunun nedenleri arasındadır. Bu belirtilerden sonra birtakım hastalıklar da ortaya çıkar. Hormon bozukluklarının yol açtığı hastalıklar ise;

 • Yumurtalık kanseri,
 • Yumurta yetmezliği,
 • Erken dönem menopozu,
 • Çoklu kist gibi rahatsızlıklardır.

Hormon Bozukluğu Tedavisi Nasıldır?

Kadınlarda görülen hormon bozukluğunun nedenleri Bozukluk tedavileri kadınlarda ve erkeklerde farklı olarak gerçekleşir. Bozuklukların iyileştirilmesi ile pek çok sıkıntı ortadan kalkar. Tedavi işlemi için ilk olarak bir doktor muayenesi gerekir. Gerekli olan hormon testleri yapıldıktan sonra hangi hormonun eksik olduğu ortaya çıkar. Test sonuçlarına göre hormon takviyeleri almak gerekir.

Kadınlarda hormon bozukluğunun nedenleri erkeklere göre daha farklıdır. Kadınlarda farklı hormonlarda eksiklik olurken erkeklerde bu durum daha farklıdır. Kimi durumlarda hormonların yanlış oranda ortaya çıkması yüzünden kist ya da tümör meydana gelirken kimi durumlarda psikolojik etkiler de ortaya çıkar. Bu yüzden mutlaka profesyonel bir destek almak gerekir.

Hormon bozukluğu tedavileri ciddi bir süreç içerir ve doktor yardımı ile gerçekleşir. Her hormonun farklı işlevi ve görevi bulunduğu için kendi başınıza müdahale etmemeniz gerekmektedir. Hormonlar için iyi gelecek davranış ve besinleri almanız önemlidir. Ayrıca kadınlarda hormon bozukluğunun nedenleri gibi önemli sağlık konuları hakkında doğru bilgilere sahip olmanızı da öneririz.