Kas ağrısı yapan hastalıklar

Hareket canlılığın temel özelliklerinden biridir. İnsanlar hareketlerini kasları yardımıyla sağlarlar. Dikkatsizce yapılan hareketler insanların kas sağlığını tehlikeye atar. İnsanda kas ağrısı yapan hastalıklar meydana gelir. Kas ağrısı nedeniyle olan rahatsızlıklar denilince akla birçok hastalık gelir. Bu hastalıklar yanlış kas hareketleri ile ortaya çıkar. Ayrıca fizyolojik birtakım bozukluklar nedeniyle gelişip ciddi sonuçlara sebebiyet veren hastalıklardır.

1.     Miyalji Hastalığı

Bu tip hastalıkların en çok karşılaşılanlarından birisi de miyaljidir. Miyalji hastalığının halk arasındaki bir diğer ismi ise kas romatizmasıdır. Miyaljiden mustarip hastaların en tipik şikâyetleri kas ağrılarının sürekli halde yaşanmasıdır. Dolayısıyla miyalji hastalığı kronik bir kas ağrısına neden olan bir hastalıktır. Miyalji hastalığının birçok nedeni vardır. Bu hastalığın belirtileri ve nedenleri çok çeşitlilik göstermekle birlikte en çok rastlanılan nedenlerini açıklayalım:

  • İlk olarak en fazla görülen etken çok uzun süreçlere yayılmış kas ağrılarıdır. Bu ağrılar uzanırken dik konuma gelememe, merdiven çıkamama, kendi kendine birtakım ihtiyaçlarını giderememe gibi gündelik hayatı yaşanmaz kılan birçok eylemi yapılamaz hale getirir. Yani bir başka deyişle kas ağrısı yapan hastalıklar arasında yer alan miyalji sebep olduğu ağrılarla birlikte kişiyi hareket edemez hale getirir. Vücutta uzun süreli hareketsizlikten kaynaklanan kas kasılmaları oluşabileceği gibi diğer yandan da fazla hareket etmekten ileri gelebilecek kas krampları gelişir.
  • Miyaljinin bir diğer karakteristik belirtisi ise kas yorgunluğu durumudur. Miyalji durumunda yaşanan kas ağrıları öyle bir raddeye gelir ki hasta gerektiği gibi, tıbben doğru şekilde dinlense bile birtakım kas kasılmalarının üstesinden gelemez. Yani hasta yeterince dinlense bile her daim devam eden birtakım kas yorgunluklarını aşamaz. Bu kas yorgunlukları belirli kaslarda kalır. Hasta kas yorgunluklarını üzerinden atamaz.
  • Kas kasılmalarının yanı sıra miyalji hastalığından mustarip hastaların bir kısmının şikâyetleri de belirli kas gruplarıyla alakalıdır. Kas ağrısı yapan hastalıklar arasında yer alanmiyaljide kaslarda geçmeyen duyarlılıklar olmaktadır. Yani hastalık iyileşme aşamasına girmediği sürece hastaların belirli kas gruplarındaki ağrılar her daim sürebilmektedir. Bu kaslar çabuk yorulmaya ve sakatlanmaya teşne hale gelebilmektedir.

Miyaljinin Belirtileri

miyalji belirtileri nelerdir? Kas ağrısı yapan hastalıklar

Miyalji halk arasında en yaygın görülen kas rahatsızlıklarından biridir. Miyalji hastalığının birçok karakteristik belirtisi vardır. Bu belirtiler de birçok nedenden ileri gelebilir. Bu nedenleri inceleyecek olursak, bu nedenlerin başında kasların üzerine çok yüklenmek gelir. Onları gereğinden uzun sürelerde ve dinlendirmeden kullanmak ve belli kas gruplarını çok zorlamak sıkıntılıdır. Bu noktada bazı meslek grupları üzerinde ciddi bir biçimde durmak gerekmektedir. Örneğin masa başında çalışan ofis çalışanları, gazeteciler, devlet memurları gibi birtakım meslek grupları kas ağrısı yapan hastalıklar konusunda dikkatli olmalıdır.

Belli kas grupları, örneğin el, kol, boyun, sırt kasları gibi sürekli hareketlidir. Bu kaslar çok fazla efor sarf eder. Bu belli kas gruplarından, özellikle hareket ettirilmesi daha zor olan boyun ve sırt bölgesindeki kas gruplarında miyalji rahatsızlığı çok yoğun derecede görülmektedir. Kas gruplarındaki aşırı yüklenmeye bağlı zorlanmalar gelişir. Bu yüklemeler sonucu kas romatizması hastalığı kişiye rahatsızlık vermeye başlar.

Miyaljinin Tedavisi

Kas romatizmasının belirtisi farklılık gösterdiği gibi; bu hastalığın tedavi yöntemleri de oldukça çeşitlidir. Bu aşamada, tedaviye başlanacağı sırada en önemli adım doktorun hastalık teşhisini doğru şekilde yapmasıdır. 

Öncelikli bu konuda tedavi herkesin kendi kendine de uygulayabileceği bir tedavi biçimidir. Kas ağrısı yapan hastalıklar nedeniyle oluşan ağrılarından kurtulmak için buzdan yararlanabilirsiniz. Ayrıca bu tedavinin ismi sıcak ve soğuk uygulamasıdır. Ancak tedaviye başlamadan önce kesinlikle hekimlerin yönlendirmesi doğrultusunda harekete geçmenizi öneririz.

Bu tedavi yönteminde çok fazla üzerine yük bindirilmiş kas grubu, sıcak ve de ardından soğuk uygulamalar sonucu gevşer. Bu da kas romatizması hastalığının tedavisinde çok önemli bir yeri olan bir yöntemdir. Zira kasılan kası gevşetmek fazlasıyla zor ve uğraş gerektiren bir eylemdir. Hasta tedavi uygulamasını sıcak su poşeti, kompres torbaları, buz poşetleri veya buz parçaları vasıtasıyla yapar. Miyalji hastalığının bir diğer tedavisi de yine her hastalıkta karşılaşılan tedavi yöntemi gibi ilaç tedavisidir. Bu noktada karşılaştığımız iki tip ilaç vardır. Bunlardan ilki ve çok yaygın kullanılan bir ilaç tipi olan kas ağrısı yapan hastalıklar için ağrı kesicilerdir. Bunlardan diğeri ise yine yaygın kullanılmakla birlikte özellikle kas temelli hastalıklarında tedavisinin vazgeçilmez unsuru olan kas gevşeticileridir.

İster ağrı kesici kullanırken isterse de kas gevşetici kullanırken akıldan çıkarılmaması gereken bir husus vardır. O husus da bu ilaçların kalıcı değil tamamı ile geçici bir çözümden ibaret oluşudur. Bu tip ilaçların yanı sıra antibiyotik de bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkar. Miyaljinin yaygın tedavi yönteminden birisi de fizik tedavi ve egzersizlerdir. Yaşamın bir parçası olarak uygulanacak egzersizlerle miyaljinin önüne geçmek oldukça kolaydır.

2.     Osteomalazi Hastalığı

Osteomalazi hastalığı

Bir diğer kas ağrısı yapan hastalıklar grubu üyesi de osteomalazi hastalığıdır. Bu hastalığın en tipik özelliği kemik dokusundaki zayıflamalar ve bozukluklarıdır. Hastalık kaslarda ağrımayla birlikte gelişir. Bu hastalık ileriki yaşlarda daha da yaygın olarak görülmektedir.

Osteomalazi için en büyük nedenlerden biri de D vitamini eksikliğidir. Kas zayıflığına sebep olan bu hastalığın etkilediği noktalar şöyledir: Bel ve çevresi kas gruplarını, pelvis ve etrafını, bacak ve kalça kaslarını da oldukça yoğun etkilemektedir. Bu hastalıkla birlikte kas dokuları azalmaya başlar. Bu hastalıktan mustarip olan hastalar kısa yürüyüşleri dahi yapamaz hale gelir.

Osteomalazi Belirtileri

Bu hastalığın en yoğun etkisi, kemiklerde çatlaklar, kaslarda yırtılma olarak kas ağrısı yapan hastalıklar arasında kendini gösterir. Ayrıca kişilerin merdivenleri tırmanamaması ve kol ile bacak kaslarındaki aşırı güçsüzlükler olarak ortaya çıkar. Bu kas tabanlı belirtilerin yanı sıra vücuttaki mineral eksikliğinin de bu hastalıktaki yeri büyüktür. Güçlü kemik ve kas dokusu için elzem olan minerallerin başında kalsiyum ve fosfor gelir. Osteomalazi hastalığı için gerekli olan koşulların diğerini de D vitamini eksikliği yerine getirir. Hastalar alınması gerektiği kadar D vitaminini karşılayamadıkları takdirde bu hastalık bünyede gelişme imkânı bulur. Ayrıca hastalığın oluşmasında hastanın yaş durumu da oldukça etkilidir. İleri yaşlar bu hastalığın oluşması için gerekli ortama neden olur.

Osteomalazi Tedavisi

Osteomalazi hastalığının tedavisi için nedeninin iyi teşhis edilmesi gerekir. Bu hastalık kas ağrısı yapan hastalıklar grubundaki rahatsızlıklar arasında etkileri zamana yayılandır. Bu nedenle hastalığın teşhisi kimi zaman oldukça gecikebilmektedir. Bu sebeplerden ötürü tedavi durumuna geç geçilmekte ve bazen tam tedavi yapılamamaktadır. Hastalığın ancak bir kısmı tedavi edilebilmektedir. Yani erken teşhis bu hastalık söz konusu olduğunda oldukça hayati bir anlam kazanmaktadır.

Osteomalazi tedavisi

Hastalığın tedavisi için öncelikle hastanın vitamin ve mineral durumu tetkik edilmelidir. Bunun sonucunda hastaya D vitamini, fosfor ve kalsiyum gibi mineral takviyeleri yapılmalıdır. Şayet takviyeler sonucunda hasta en fazla bir veya birkaç ay içerisinde tedaviye olumlu yanıt verir. Böylece doktor hastalığı tamamen tedavi eder. Bu takviyelerin yanı sıra doktor hastaya geniş ve besleyici bir diyet programı çıkarır. Bu diyet programında eksikliği osteomalazi hastalığına sebep olan mineral ve vitaminler bulunur. Osteomalazi hastalığının ileri evrelerinde doktorlar, kas ve kemik dokularına cerrahi operasyonlarla müdahale eder. Cerrahi müdahale de bu tip kas ağrısı yapan hastalıklar söz konusu olduğunda başvurulan yöntemlerden birisidir.