Kayropraktik tedavi

El uygulamaları olarak bilinen kayropraktik tedavi, Yunanca kökenli bir kelimedir. Manuel olarak yapılan tedavilerin bilimsel olarak oluşturulmasıdır. Sağlık sorunlarınızı teşhis etmek için kullanılan tıbbi uygulamalardan biridir. Anatomik yapınızda veya sinir köklerinizde oluşan mekanik problemlerinizi elle tedavi etme yöntemidir. Kemik, kas ve omurganız gibi sistemlerinize iyi yönden müdahale etmek amacıyla bu tedavi yöntemini yapabilirsiniz.

Kayropraktik tedavisi omurganızdaki dizilim bozuklukları gibi hayat kalitenizi düşüren durumlar için yapılır. Bu tedavi ile yüksek veya düşük basınç ile sinir yollarınız doğrudan düzeltme yöntemleri ile açılır. Ağrı şikayetlerinizin giderilmesi için yapılan bu tedavi vücudunuzdaki dokuları uygun pozisyonlarına getirir.

Boyun veya bel ağrılarınız gibi sorunlarınızı gidermek için kayropraktikte başvurabilirsiniz. Bu tedavi yöntemi ile vücudunuzun doğal iyileşme potansiyelini aktif hale getirebilirsiniz. Bu tedavinin herhangi bir yan etkisini görmezsiniz. Muayeneniz esnasında ilerleyen bir güç veya refleks kaybınız gözlemlenebilir. Bu durum olursa eğer doktorunuz ilgili birime sizi yönlendirir ve bu tedaviyi uygulamaz.

Kayropraktik Tedavi Hangi Hastalıklarda Uygulanıyor?

Omurgaya bağlı tümör, kırık ve enfeksiyon hastalıklarınız için kayropraktik tedavisi görebilirsiniz. Ayrıca strese bağlı kas ağrılarınız hatta hemen hemen tüm bel ağrılarınız için bu tedaviyi görebilirsiniz. Bu tedavi, spor yaralanmalarınızı da etkili yöntemleriyle onarır. Hastalığa neden olan sebeplerinizin ortadan kaldırılmasını, bu tedavi sayesinde sağlayabilirsiniz.

Kayropraktik yöntemi birçok hastalığınıza çare olur. Ense, pelvis bölgesi, uyluk, kalça, kol, omuz, eklem gibi kronik ağrılarınıza olumlu yönden etki sağlar. Ayrıca reflü gibi sindirim sistemlerinizde ve kabızlık problemlerinizde de etkilidir. Bu tedavi sonrasında ağrılardan dolayı yaşadığınız; uykusuzluğu, yorgunluğunuzu ve duruş bozukluğunuzu ortadan kaldırabilirsiniz.

Kayropraktik Tedavi Bilimsel Mi?

Kayropraktik tedavi bilimsel bir tedavi yöntemidir. Tüm dünyada geçerli olup, Amerikan Doktorlar Birliği tarafından da tercih edilmektedir. Ayrıca Dünya sağlık örgütü tarafından da bel ve boyun ağrıları gibi tedaviler için kabul görülen bir yöntemdir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanlar, sağlık hizmetlerinde alternatif yöntem olarak bu tedaviye başvururlar.

Kütletme ile Kayropraktik Aynı Şey Midir?

Kayropraktik tedavisi bir kütletme tedavisi değildir. Bu tedaviyi uyguladığınızda vücudunuzda kütletme sesinin gelmesi gerekmez. Bunula beraber vücut kütletme işlemini, ehli olmayan kişiler tarafından yaptığınızda olumsuz sonuçlar alabilirsiniz. Örneğin vücut kütletme işlemini; kırıkçı veya çıkıkçı diye adlandırılan kişiler tarafından yaptırdığınızda anlık olarak bir rahatlama hissedebilirsiniz. Ancak bu rahatlama anlık olarak gelişir ve geçicidir.

Vücut kütletme işleminden bir gün veya bir hafta sonrasında, işlem öncesindeki sorunları hissetmeniz kaçınılmazdır. Bu işlemde eklemlerinizdeki baloncuk, kütletme esnasında ses çıkararak dağılır. Fakat bu baloncuklar, eklem içine kısa sürede tekrar dolar. Bundan dolayı tekrar aynı işleme ihtiyaç duyarsınız.

Kayropraktik Tedavinin Fizyoterapiden Farkı Nedir?

Fizik tedavi uygulamaları, kayropraktik tedavisinde de uygulanabilir. Bu iki yöntemde de oluşturulan seanslardan sonra sağlığınızın uzun dönemli iyileştirilmesi hedeflenir. Her ikisinde de uygulanan tedaviler, belli hastalıklarınız için yapılır. Ayrıca her ikisinde bulunan tedaviler sizlere, el yardımıyla yani manuel olarak uygulanır.

Kayropraktik yaklaşım ile vücudunuzdaki dokular doğru şekilde konumlandırılır ve ağrılarınızın giderilmesi sağlanır. Fizyoterapi ise ağrısız olarak, eklem hareketlerinizi sağlamaya çalışır. İki yöntemi de uygulayanlar; hekim veya alanında uzman kişilerdir. Ayrıca fizyoterapi yönteminde titreşim ve ısı gibi etmenler uygulanır.

Kayropraktik

Kayropraktik Tedavinin Riski Var Mıdır?

Çoğu tedavide olduğu gibi kayropraktik tedavide de risk ve yan etkiler bulunur. Bu nedenle tedavi öncesi uygulamayı yapan kişi tarafından detaylı olarak bilgilendirilirsiniz. Fakat genel olarak bu tedavi, sizde ciddi sağlık sorunlarına neden olmaz. Vücudunuzun kendisini iyileştirmesini amaçlayan bu tedavi ile sorunlarınıza etkili çözüm yolları bulabilirsiniz.

Kronik hareket rahatsızlıklarınız için kullanılan bu tedavi yöntemini seçerek doğru tercih yaparsınız. İleri tespitlerde ise doktorunuz size farklı alternatif seçenekleri sunar. Çünkü farklı işlem gerektiren rahatsızlıklarınız, uygulamalar sırasında risk oluşturabilir. Doktorunuz ciddi kemik deformasyonlarınızda bu tedavi yönteminde dikkatli olmanızı önerir.

Omurga kanseri veya kemir erimeniz var ise kayropraktik tedavisi görmemeniz gerekir. Ancak doktorunuz uygun bulursa bir sorun yok demektir. Ayrıca inme riskiniz yüksekse eğer bunu doktorunuza bildirmeli ve tedbir almalısınız. Bunlar gibi sağlık sorunlarına sahipseniz eğer doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz sizin için uygun tedavi yöntemlerini bulur ve sizi bilgilendirir.

Kayropraktik Acılı Bir Uygulama Mıdır?

Kayropraktik tedavisi esasında acılı bir uygulama değildir. Aksine yaptığınız tedavi seansları sonrasında rahatladığınızı hissedersiniz. Bu tedavi, ağrı yapmasından ziyade ağrılarınızdan kurtulmanızı sağlar. Fiziksel tıp yöntemlerinde başarılı olarak yürütülen bu tedavi metotları, rahatsızlıklarınız için acısız olarak uygulanır.

Kayropraktik Tedavinin Yan Etkisi Var Mı?

Kayropraktik tedavisinin herhangi bir kanıtlanmış veya tespit edilmiş yan etkisi bulunmamaktadır. Bu tedavi size zarar vermez. Fakat fark etmeden yapacağınız ters hareketler size zarar verebilir. Örneğin; bel fıtığınız için gördüğünüz tedavi süreciniz çok iyi gidebilir. Ancak ani bir hareketle ağırlık kaldırdığınız zaman, size büyük anlamda herhangi bir zarar gelebilir.

Kayropraktik seansları sonrasında hafif veya orta şiddette birkaç gün boyunca bazı olası yan etkiler de meydana gelebilir. Fakat bunların meydana gelme ihtimali kesin değildir. Bunlar çok nadir olarak görülür. Omuz disklerinizde, damar yaralanması veya kaymaya bağlı inme durumları meydana gelebilir. Bunların dışında:

  • Uygulama bölgelerinde hassasiyetlik,
  • Halsizlik ve yorgunluk,
  • Kaslarınız da güç kaybı,
  • Uzuvlarınızda elektriklenme hissi,
  • Kaslar ve eklemlerde ağrı,
  • Kaslarda sertlik, his kaybı, karıncalanma veya uyuşma, yaşanması olası durumlardır.

Kayropraktik Tedavi Nasıl Yapılır?

Kayropraktik tedavisinde, vücudunuzdaki ısı değişiklerinizi görmek için nervoskop gibi ısıya duyarlı cihazlar kullanılır. Genel olarak elle yapılan bir yöntemdir. Fakat gelişen teknoloji ile beraber; masalar, aktivatörler, impulslar gibi destek araçlarıyla da yapılabilmektedir. İşlem öncesinde sorununuz tespit edilerek hangi tedavi uygulanacaksa o belirlenir.

Eklemlerinizde problemler varsa eğer, manuel olarak hareket ettirilip sabitlenmesi sağlanır. Kaslarınıza da germe hareketleri uygulanabilir. Omurganız, boynunuz veya beliniz belli bir oranda gerilime maruz kalarak rahatsızlığınızın giderilmesi sağlanır. Ayrıca doğum yapacaksanız eğer son haftalarda pelvis bölgenizdeki kaslar rahatlatabilir. Bu sayede bebeğiniz sağlıklı ve kolay bir şekilde dünyaya gelecektir.

Kayropraktik yöntemlerinde yapılan birkaç hareket şikayetlerinizi ortadan kaldırır. Omurganıza baskı yapılarak keskin ve hızlı bir itme ile omurga eklemlerinizin yeri ayarlanır. Doktorunuz bu işlemi aktivatör aleti ile de yapabilmektedir. Bunlara ek olarak doktorunuz, özel bir masa hareketi ile de eş zamanlı olarak sorunlu yere elle baskı uygular.

Kendi Kendine Kayropraktik Uygulanabilir Mi?

Kayropraktik tedavi, kişinin kendi kendini iyileştirilmesine yönelik uygulanır. Manuel olarak yapılan uygulamalarda omurganız düzeltilir ve bağ dokularınızın sorunları giderilir. Bu uygulamalar yapıldıktan sonra vücudunuz, kendi kendini iyileştirmeye başlar. Egzersiz yaparak yaşam tarzınızı ve beslenmenizi olumlu yönde değiştirerek bu süreci hızlandırabilirsiniz.

Kayropraktik Tedavi İçin Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kayropraktik tedavi için fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümündeki uzman doktorlardan randevu alabilirsiniz. Bu alandaki uzman doktorlar, yüksek lisans eğitimi almak zorundadır. Bu doktorların gerekli verileri inceleyerek size en doğru tedaviyi sunması gerekir. Ardından iyileşme sürecinizi değerlendirerek gerekli muameleleri oluşturmalıdır.

Tedavi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Kayropraktik tedavi sonrasında yorucu işlerden kaçınmanız gerekir. Mümkün olduğunca istirahat ve uygun egzersizler yapmalısınız. Yanlış duruş gibi pozisyonlardan ve omurganıza zarar verecek hareketlerden uzak durmalısınız. Tedavi sonrasında günlük yaşamınızdaki birtakım işleri düzenlemelisiniz. Dikkatli davranarak başka bir problemin önüne geçebilirsiniz.

Tedavi sonrasında doktorunuz size gerekli bilgileri verip sizi kısa bir eğitime tabi tutacaktır. Ayrıca evde yapacağınız egzersizleri size gösterir. Genellikle 9 seansta yapılan bu işlem bu durumunuza göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle tüm bu süreçte ekstra bir dikkat sağlamanız sizin yararınıza olacaktır.