Kelebek hastalığı tedavi

Lupus hastalığı bağışıklık sisteminizin kendi sağlıklı doku ve organlarınıza saldırdığı bir otoimmün hastalıktır. Peki, kelebek hastalığı tedavi yöntemleri nelerdir? Lupus iltihabı; akciğerlere, beyine, böbreklere, cilde, eklemlere, kalp ve kan hücreleri de dâhil olmak üzere birçok farklı vücut sistemini etkiler.

Lupusun genetik olarak geçişi tam olarak anlaşılmamaktadır. Fakat mevcut kanıtlar hastalığa ailesel bir yatkınlık olabileceğini düşündürmektedir. Hastalarda lupus alevlenmeleri enfeksiyonal olmaktadır. Belirli ilaçların kullanımı ya da hatta güneş ışığına maruz kalma ile bu hastalığı tetikler. Şu anda lupus için uygulanan herhangi bir tedavi yoktur. Uygulanan tedavi de hastalığın semptomlarını yönetmeye yöneliktir.

Kelebek hastalığı tedavi

Düzenli Doktor Kontrolü

Lupusun belirti ve semptomları sıklıkla diğer hastalıklara benzer. Bu da hastalığın net bir şekilde teşhis edilmesini zorlaştırır. Kelebek hastalığı tedavi yöntemleri anlatmadan önce yüzde her iki yanakta da açılan kelebek kanatlarına benzeyen kızarıklıktan bahsedelim. Bu durum birçok lupus vakasında görülür.

Lupus hastalığı için tedavi süreci, bireyde olan belirti ve semptomlara göre belirlenir. Kişiler, tedaviye gerek olup olmadığını doktorlarına danışmalıdır. Doktorlar olası tedavi sürecinde hangi ilaçları kullanılması gerektiğini belirler. Bu ilaçların yararları ve riskleri konusunda doktorlar hastalarına gerekli açıklamayı yapar. Ayrıca, doktor tedavi süresinde hastanın belirti ve semptomları arttıkça veya azaldıkça ilaçların dozlarını değiştirir.

Kelebek hastalığı tedavi

Lupus hastaları, kendi sağlıklarını koruma altına almak ve iyileştirmek için çeşitli adımlar atmalıdır. Uygulayacağı basit bir adım bir lupus alevlenmesini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca bir kişinin alevlenme sırasında yaşadığı belirti ve semptomlar ile başa çıkmasına yardımcı olabilir.

Kelebek hastalığı tedavi sürecinde yapılacaklar listesinin başında düzenli olarak doktora gitmek önemlidir. Doktoru yalnızca belirtiler alevlendiğinde gitmek yerine düzenli kontroller eşliğinde gidilmelidir. Alevlenmelerin önlenmesinde, stres, diyet ve egzersiz gibi rutin sağlık sorunlarının ele alınmasında doktor rehber olacaktır. Bu rehberlik hastaya büyük fayda sağlar.

Kelebek hastalığı tedavi

Lupus Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Bu hastalıkta güneşin zararlı ışınlarına dikkat etmek çok önemlidir. Ultraviyole ışık lupus rahatsızlığını ağırlaştırır. Lupus hastası olanlar dışarıdayken uzun kollu gömlek, şapka gibi koruyucu giysiler giymelidir. Ayrıca kesinlikle güneş koruma faktörü ya da SPF’si en az 50 olan güneş kremi kullanmalıdırlar.

Kişilerin hayatında düzenli spor olmalıdır. Kelebek hastalığı tedavi sürecinde düzenli egzersiz yapmak, kemik gücünü korur. Oluşabilecek kalp krizi riskini azaltır. Bireyin genel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Sağlıklı beslenme meyve, sebze ve kepekli tahılların tüketimi her sağlık probleminde olduğu gibi bu hastalık sürecinde de önemlidir. Bu hastalıktan muzdarip olup yüksek tansiyon, böbrek hasarı ya da sindirim sistemi sorunları olan kişilerin dikkate etmesi gereken bazı diyet kısıtlaması vardır.

Kelebek hastalığı tedavi

Bazı hastalar için kalsiyum ve D vitamini takviyesi gereklidir. Hekimin gerekli gördüğü durumlarda kullanılabilecek takviyeler, bireyin kemik yapısının sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Özellikle bu dönemlerde tütün kullanımından kaçınılmalıdır. Sigara kullanımı kardiyo hastalık riskini artırarak kelebek hastalığı tedavi sürecini olumsuz etkiler. Sigara lupusun kalp ve kan damarları üzerindeki etkilerini şiddetlendirebileceğinden doktorlar tarafından önerilmemektedir.

Şu anda lupus hastalığı için bir tedavi yoktur. Uygulanan tedavi hastalığın ilerlemesini durdurmak, yaşamı tehdit eden komplikasyonları önüne geçmektir. Ayrıca doktorlar semptomları hafifletir. Sonuç olarak, bu hastalıkta erken teşhis çok önemlidir. Çünkü ilerlemiş seviyede olan hastalık geri döndürülemez.

Lupus hastalığı tedavisi hastalığın şiddetine göre her hastaya özel olarak düzenlenir. Vücudun birçok organ ve dokusunda oluşmasına sebep olan iltihaplar için iltihap önleyici ilaçlar gereklidir. Steroid grubunda yer alan ilaçlar da bağışıklık sistemini baskılamak için kullanılır. Kan pıhtılaşması gibi bir öyküsü olan hastalara özellikle aspirin gibi antikoagülanlar verilir.

Kelebek hastalığı tedavi

Kök Hücre İle Lupus Tedavisi

Lupus hastalığının ilerlemesi, kök hücre tedavisi ile yavaşlatılabilir, tersine çevrilebilir ve hatta tamamen bile durdurulabilir. Kelebek hastalığı tedavi sürecinin başarılı sonuca ulaşması hastanın yaşına, hastalığın süresine ve hastanın durumu ile doğru orantılıdır.

Hastalığa genetik bir durum neden olmaktadır. Bu nedenle genetik olarak kusuru olmayan ve tipik olarak fetüsten elde edilen kök hücreler tedavide kullanılır. Bu hastalık için eğer ki hastanın kendisinden elde edilen kök hücrelere herhangi bir hastalık bulaşmamışsa kullanır.

Kök hücreler hasta olan organlarla temas ettiklerinde bu hücrelere dönüşme yeteneğine sahip oldukları için lupus tedavisinde de kullanılırlar. Kök hücreler aynı zamanda kas ve sinir hasarını da tedavi eder. Böylece lupus hastalığının ilerlemesini yavaşlatır, tamamen durdurur ya da gerilemesine neden olur.

Hastalık ilerlemişse eğer birden fazla tedavi gerekir. Tabi daha önce de belirttiğimiz gibi tedavinin başarı oranına etki eden bazı etkenler vardır. Onlarda; hastanın yaşı, hastalığın süresi ve hastanın mevcut durumu ile doğru orantılıdır. Bu arada lupusun nedenlerini merak ediyorsanız, sitemizdeki “Lupus (Kelebek Hastalığı) neden olur”  yazıyı okumanızı öneririz.

Kelebek hastalığı tedavi

Kök Hücre Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Lupus hastalığının tedavisinde kullanılan kök hücre tedavisi, uluslararası bilim adamları tarafından geliştirilen yeni bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Kök hücreler hasarlı organlar ile temas ettiklerinde bu sağlıklı hücrelere dönüşme yeteneğine sahip oldukları için kelebek hastalığı tedavi sürecinde kullanılırlar.

Hastaya verilecek hücre sayısı hastanın yaşına ve kilosuna göre değişkenlik gösterir. Tedavide mezenkimal kök hücreler (hastanın kendi yağ dokusu ya da kemik iliğinden elde edilen) ya da fetal kök hücreler kullanılır. Kullanılan tedavi türü hastanın genel durumuna göre belirlenir. 45 gün ara ile üç seansta ya da arka arkaya üç gün uygulanarak yapılabilir. Damar yolu ile uygulama yapılır.

Tedavinin uygulama protokolü tamamen hastanın ihtiyaçlarına göre belirlenir. Her hasta kendisine özel farklı bir protokol kullanılarak tedavi edilebilir. Tedavinin başarı oranı hastanın yaşına ve hastalığın süresine bağlı olarak değişir. Hastalık önemli ölçüde ilerlemişse birden daha fazla kök hücre tedavisi gerekebilir. Kelebek hastalığı tedavi sürecinde hastalığın gerileme sürecine girmesi, hastalığın kesilmesi ya da tam tedavisi %99 başarı ile sağlanmıştır. Ancak hastaların %60 oranında bir yıl içinde tedaviyi yeniden tekrar etmesi gerekmiştir.

Kelebek hastalığı tedavi

Kelebek Hastalığı İlaç Kullanımı

SLE tedavi yöntemleri, semptomlara ve ilgili organ sistemlerine dayanır. Her hastanın durumu kendine özel ve farklı olduğundan, her hastayı ayrı olarak tedavi seçenekleri ve riskleri hakkında bilgilendirmek gerekir.

Tedavide en sık olarak tercih edilen antimalaryal ilaçlar ve kortizon içeren ilaçlardır. Ancak bazı hastalarda nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar kullanılır. Ayrıca  bağışıklık sistemini kontrollü bir şekilde baskı yapan immünosupresanlar ve hatta biyolojik ilaçlar hastalara verilir. Kelebek hastalığı tedavi sürecinde bu ilaçların tümü, kullanıcak olan hastanın hastalığının semptomlarına, hastalığının seyrine ve ciddiyetine bağlı olarak farklılık gösterir.

Hastalar güneş ışınlarının tehlikeleri konusunda uyarılmalıdır. Tedavi süresi boyunca doktor ziyaretleri önerilen sıklıkta ve kesintisiz olarak yapılmalıdır. Düzenli olarak egzersiz yapmak, sigarayı bırakmak ve besleyici bir beslenme listesi de tedavinin olumlu sonuçlanmasını sağlayan önemli bileşenlerdir. Vücudunda D vitamini ve kalsiyum eksikliği olan hastalara uygun tamamlayıcı tedavilere başlanmalıdır.

Lupus için kesin bir tedavi olmamasına rağmen, semptomları ve hayatı tehdit eden komplikasyonları önüne geçilebilecek birçok etkili tedavi günümüzde hala kullanılmaktadır. Lupus hastalığının tedavisinin amacı, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaktır. Bireyde kalıcı hasar bırakmamak ve yaşam problemlerini önlemektir. En önemlisi semptomları hafifletmektir.

Tedavide kişiye özel olarak kullanılan ilaçlar hastalığın evresine, kişiye ve klinik bulgulara göre farklılık gösterir. Kelebek hastalığı tedavi sürecinde, doktorunuzun size özel olarak hazırladığı tedaviye, ilaçlara dikkat etmeli ve özenli kullanmalısınız.