Çevremizdeki hemen hemen 5 kişiden 1’inde görebileceğimiz düzeyde yaygın olan bir eklem sorunu olan kireçlenme çoğu kişinin yaşamını kısıtlamaktadır. Bu hastalık özellikle yaşlı insanlarda görülen ciddi bir sorundur. Bu hastalığa sahip kişiler hareket etmek konusunda oldukça büyük sorunlar yaşar. Ancak hastalığın yaygın olduğu kadar tedavi teknikleri de oldukça yaygındır. Bu sayede doğru zamanda doğru şekilde tedavi uygulayarak bu hastalığı kolayca engellemek mümkündür. Peki, bu hastalık nedir? Kireçlenme tedavisi nasıl olur?

Kireçlenme Nedir?

Bu hastalık temel olarak kemiklerin birleşim yerlerinde kıkırdakların zarar görmesi veya aşınması ile oluşur. Zamanla aşınan ya da zarar gören kıkırdaklar eriyerek aradaki kayganlığın yok olmasına sebebiyet verir. Bundan dolayı kemikler aradaki kıkırdak dokunun yok olması nedeniyle sürtünmeye başlar. Daha sonra bu kemikler devamlı sürtünme sonucu aşınmaya ve ağrı yapmaya başlar. İlerleyen dönemlerde ise bu ağrılar sürekli ve şiddetli hale gelerek hastaya oldukça acı verir. Hatta en önemlisi ciddi ağrılara rağmen yine de uzman kişiye danışılıp kireçlenme tedavisi uygulanmaz ise, ağrı bulunan eklemler bir daha kullanılamaz hale gelebilir.

Buna karşı kendimizi korumak için dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Bunlar konusunda yeterli hassasiyet gösterildiği sürece bu hastalık konusunda bir sıkıntı yaşanma ihtimali oldukça düşük hale gelir. Örneğin kemiklerde oluşan kırıklıklar ya da eklemde meydana gelebilecek kazalar konusunda dikkat edilmelidir. Kaza olduğu günden itibaren tedavisi bitene kadar kırılan ya da zarar gören kısma dikkat edilmelidir. Olası bir aksilik ya da yanlış düzelme sorunu sonrası eklemlerinizde bulunan dokular aşınarak zarar görebilir. Bu da ileride basit bir kırığın ya da incinmenin size ciddi ağrılar ve hareketinizin kısıtlanması şeklinde dönmesi ile sonuçlanabilir.

Kireçlenme Neden Olur?

Kireçlenme neden olur?

Bu hastalığın az çok ne olabileceği hakkında genel anlamda bir bilgi herkeste vardır. Fakat derinlemesine ‘Kireçlenme neden olur?’ konusunda oldukça ilginç ve çeşitli cevaplar bulursunuz. Bu sorunun neden meydana geldiği konusunda herkesin bildiği tek şey kemiklerin kıkırdağı aşındırması ve bunun sonucunda kemiklerin de aşınmaya başlamasıdır.

Ancak durum bu kadar basit değildir. Ayrıca bu hastalık kendiliğinden olmamaktadır. İnsanların yaptığı eylemlerin veya durumların da bir sonucu olarak bazı eklem bölgelerinde meydana gelir. Bu durumlardan bazıları şunlardır:

 • Çok ve Dikkatsiz Kullanım: Eklemlerin çok aktif olarak kullanılması ve bunu yaparken hiç dikkate almamak ileride kireçlenme riski artıran en büyük etmenlerden biridir. Eğer aktif olarak yürüdüğünüz ya da hareket halinde olduğunuz bir işiniz varsa ileride bu sorunu yaşama riskiniz oldukça fazladır. Hareket ederken dikkatli olmak ve bedeni çok yormamak oldukça önemlidir. Ayrıca parmak çıtlama eyleminin de kireçlenmeye neden olduğu bilinir.
 • Fazla Kilolar: Fazla kilolar bu hastalığın en büyük nedenlerinden biridir. Fazla kilolar sonucu kişinin vücudundaki özellikle diz kısmında bulunan eklemler vücudu taşırken oldukça zorlanır. Bunun sonucu olarak da ekleme binen aşırı ağırlık sonrası yavaş yavaş eklemlerde aşınma başlar ve en sonunda bu durum baş gösterir. Bu yüzden önerilen uluslararası boy ve kilo endeksini dikkate almak oldukça önemlidir.
 • Geçirilen Kazalar: Geçirilen kazalar sonucu oluşan eklemde düzensizlik ve hasarlar bu hastalığın oluşumu için oldukça büyük tehlikedir. Bu yüzden herhangi bir kemik hasarı sorununuzda tedaviyi aksatmamak ve takip etmek oldukça önemlidir.

Bu gibi durumlar kireçlenmeye neden olabilir.

Kireçlenme Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın neden meydana geldiği ile ilgili birçok sebep vardır. Tıpkı sebepler gibi belirtiler de oldukça çoktur. Kireçlenme belirtileri ile yola çıkarak hastalığın sizde bulunup bulunmadığı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Hastalığın başlıca belirtileri şunlardır:

 • Ağrılar: En büyük ve en önemli belirtilerden birisi ağrılardır. Bu ağrı hiçbir şekilde diğer ağrılarla karıştırılamaz. Fazla kullanmadığınız veya yormadığınız halde az bir hareket etmeniz sonucunda bile oldukça ciddi ağrılarınız oluyorsa bu bir işarettir.
 • Sertlik: Çoğumuzun bazen başına gelen bir olaydır. Uzun süre kullanmadığımız eklemimizi birden hareket ettirmeye çalıştığımızda tam anlamıyla istenilen hareketi yapamayız. Aynı bu durum kireçlenme yaşayan kişiler için de geçerlidir ancak daha sıklıkla olmaktadır. Bu kişiler uyandıklarında ya da kısa süreli dahi kullanmadıklarında eklemlerinin hareketleri yapamaz derecede sertleştiğini sıklıkla gözlemlerler.
 • Gıcırdama Sesleri: Eklemlerinizi hareket ettirdiğinizde oluşan yoğun gıcırtı ve çıtırdamalar bu hastalığın en büyük habercilerinden biridir. Oldukça dikkatli olunmalıdır.
 • Şişkinlik: Eklem bölgelerinde genelde halka şeklinde eklemin çevresinde şişkinlik olabilir. Bu şişkinliklerin sebebi genellikle bu durum ile alakalıdır.
 • Esneklik: Eskisi gibi hareket edemez veya eklemlerinizi bükemez hale geldiyseniz bu hastalığın en büyük belirtilerinden biridir.

Kireçlenme olduğuna dair belirtiler söz konusu olduğunda, bunlardan söz edebiliriz.

Kireçlenme Genelde Vücudun Hangi Bölgelerinde Olur?

Vücudun çeşitli bölgelerinde kireçlenme meydana gelmektedir. Ancak bazı bölgelerde daha çok karşılaşılmaktadır. Bunun da en büyük nedeni bazı eklemlerimizin hayatımız boyunda oldukça fazla ve ağır şartlarda kullanılmasıdır. Örneğin bu hastalığın en yoğun görüldüğü bölge dizdir. Dizde yoğunlukla görülme sebebi dizlerin üzerinde yıllarca vücudun ağırlığının binmesidir. Bu yüzden özellikle kilolu insanlarda dizde görülmektedir. Bunun yanı sıra oldukça fazla şekilde yürümek de dizleri etkilediği için kireçlenme riski dizlerde oldukça fazladır.

Bir diğer örnek olarak ev hanımlarının genelinde bilek, el ve kol çevrelerindeki eklemlerde oluşur. Bunun oluşumu asla tesadüf değildir çünkü genelde ev hanımları el işleri yaparken dikkatsiz davrandıkları için el ve çevrelerinde yoğun olarak yaşarlar. Bunların yanı sıra vücudun neredeyse tamamındaki eklemlerde bu hastalığın oluşabilme ihtimali vardır. Bu bölgelerden bazıları el ve diz dışında; omuz, ayak bileği, kalça, bel ve dirsek olarak da görülmektedir.

Kireçlenmeye Karşı Ne İyi Gelir?

Kireçlenmeye karşı ne iyi gelir?

Bu durumun oluşumunu engellemek ve riskini azaltmak için bazı imkânlar bulunmaktadır. ‘Kireçlenmeye ne iyi gelir?’ sorusunun cevabı oldukça fazladır. Bunlarda başlıca örnekler beslenme ve harekettir. Benzeri önlemlerden bazıları da şunlardır:

 • Egzersiz: Düzenli şekilde egzersiz yapmak eklemleri çalıştırmak adına yapılabilecek en doğru hareketlerden biridir. Ancak egzersiz yapmak kadar doğru egzersiz yapmak oldukça önemli bir konudur. Doğru, kuralına uygun ve aynı zamanda eklem ve kas yapınıza zarar vermeyecek şekilde egzersiz yapmak kireçlenme oluşumunu önemli ölçüde engeller.
 • Kilomuzu Dengelemek: Özellikle diz bölgelerinde oluşmasında kilonun çok önemli bir etkiye sahip olduğunu artık biliyoruz. İşte bu yüzden kilomuzu olabildiğince sabit tutmalı ve aşırıya kaçmamalıyız.  Bu konuda önerilen boy, kilo ve yaş tablolarına bakarak vücudumuzu buna göre belirleyebiliriz.

Bunların yanında beslenme konusunda da bazı besinler bu hastalığın önlenmesi için oldukça önemlidir. Özellikle iltihap önleyen gıdalar oldukça önemlidir. Bunları dikkatli ve yeterince tükettiğimiz sürece oldukça faydalı olacaktır. Bunlara örnek olarak yeşil çay, zerdeçal, zencefil, turp, hardal, sarımsak, soğan gibi besinler tüketebilirsiniz. Ancak tam ve doğru bir besin listesi için doktorunuza danışmak en doğru seçim olacaktır.

Kireçlenme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kireçlenme hastalığı direkt olarak kökten tedavi edilebilen bir rahatsızlık değildir. Ancak hekiminiz bu duruma etki eden etmenlere karşı size neler yapabileceğiniz konusunda yardımcı olur. Bu bahsettiğimiz doktor tavsiyeleri ve uygulanabilecek tekniklerden bazıları şunlardır:

 • Eklemlerde oluşan iltihabı ve ağrıyı azaltmak için krem ve losyon önerileri
 • Fizik tedavi uygulaması sayesinde önemli derecede etkili egzersizleri yapmak
 • Profesyonel yardım alarak kilo vermek
 • Protez eklem ameliyatı
 • Eklem içi uygulanabilen kayganlaştırıcılar

Bunlar ve bunlar gibi diğer onlarca uygulama ile kireçlenme az da olsa azaltılabilir.