klima hastalığı

Lejyoner hastalığı halk dilinde klima hastalığı ismiyle bilinir. Bu hastalık bir akciğer enfeksiyonudur. Temas yolu ile bir başkasına geçmez. Vücudumuza solunum yolu ile alırız.

1976 yılında ilk kez bir toplantı esnasında salgın olarak görülmüştür. Ne yazık ki bu salgında 29 kişi hayatını kaybetmiştir. Lejyoner hastalığı bilim insanları tarafından 1977 yılında tanımlanmıştır. Legionella pneumophila isimli bakteriler su damlacıkları yoluyla insana bulaşır. Bu bakteri toprakta da oluşur. Fakat insan topraktan bakteri kapmaz. Legionella genellikle nehirler, akarsular ve göller gibi tatlı su ortamlarında bulunur. Bundan dolayı bu hastalık sadece bir bölgede görülmez. Dünyanın her yerinde yaygın olan bir hastalıktır. Bunun dışında klimadan yayılan bakteriler de sebebiyet olur.

Klima Hastalığına Nasıl Yakalanırız?

klima hastalığı

Bu bakterilerin en sık görüldüğü yerler; oteller, dekoratif fıskiyeler, ofisler, termal havuzlar, hastaneler gibi toplu yaşam alanlarıdır. Bunun nedeni bu tarz yerlerde klimalarda iklimlendirme ve su sistemleri kullanılmasıdır.

Temizlenememiş sular bu bakterinin çoğalma hızını arttırmaktadır. Su damlacıkların içine yerleşerek soluduğumuz havaya karışmaktadır. Gittiğimiz hamamlarda, saunalarda, termal su kaynakların da soluduğumuz havada da bulunmaktadır. Bir diğer nedeni ise klimaların yeterli temizlenmemesidir. Bu sebeple kişinin evde bulunan klimadan ya da arabada kullandığı klimadan bu hastalığa yakalanma olasılığı çok düşük. Ayrıca insandan insana bulaşan bir hastalık değildir.

Özellikle yaz aylarında klimaya büyük ihtiyaç duyarız. Dışarıdaki havanın sıcaklığı ve bunaltıcılığından klimayı açarak kurtuluruz. Klimayı en soğuğa getirerek kendimize çalışmak için konforlu bir alan yaratırız. Ortamın konforlu olması çalışma verimimiz açısından çok önemlidir. Keza kışın da üşümemek adına klimaya başvururuz. Özetle klima hayatımızın her anında var.

Oluşan bu ani hava ısısının değişimi hastalığa sebebiyet verir. Aniden düşen ısı kişinin vücudunun direncinin düşmesine neden olur.

Klima Hastalığı Kimlerde Görülür?

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya göre bu hastalık erkeklerde daha sık görülür. Kadınlarda bu hastalığa yakalanma ihtimali daha düşük. Lejyoner hastalığı solunum yoluyla bulaşır. Özellikle bağışıklık sistemi çok zayıf olan kişiler çok dikkat etmelidir. Lakin bu bakteriye maruz kalan herkes hasta olmaz. Risk altında olan kişiler şu gruplardır:

 • Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin lejyoner hastalığına yakalanma olasılığı daha fazladır.
 • Obezite, diyabet, böbrek rahatsızlıkları gibi kronik hastalığa sahip olan kişiler lejyoner hastalığına karşı daha savunmasız kalır.
 • Çok fazla sigara kullanımı da akciğerlerin işlevini azalttığı için klima hastalığı riskini arttırır.
 • İleri yaştaki kişiler bu hastalığa daha çabuk yakalanır.
 • Aşırı kilo da bu hastalığa yakalanmanıza sebebiyet olur.
 • Organ nakli olanlar, kanser tedavisi görenler, kortizonlu ilaç kullananlar risk altında olduğu için toplu yaşam alanlarında daha dikkatli olmalı.

Klima Hastalığı Belirtileri

klima hastalığı

Lejyoner hastalığı bu bakteriyi solumamız halinde bir hafta içinde kendini göstermektedir. Zatürre tarzı hastalıklarla aynı belirtilere sahiptir. Zatürre gibi üst solunum hastalıklarına sebep olur.

İlk olarak hafif bir baş ağrısı ile ortaya çıkar. Lejyonerin ilerlemesinden birkaç gün sonra ise diğer belirtiler görülmeye başlar. Klima hastalığı ilk olarak akciğeri etkilemektedir. Lakin daha sonrasında diğer doku ve organlara da zarar vermeye başlar. Özellikle kalp gibi insan sağlığı için önemli olan organları etkiler.

 • Hastalığın ilk belirtisi: hafif baş ağrısı
 • Vücutta halsizlik ve kas ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Titreme
 • İshal
 • Nefes darlığı
 • Öksürük ileri seviye ise astım krizi
 • 40 dereceye yakın yüksek ateş
 • Göğüs ağrısı

Bahsettiğimiz bu belirtilere sahip iseniz ve dış ortamda klima havasına maruz kaldıysanız ciddi komplikasyonlarla karşılaşmamak için hastaneye ya da sağlık ocağına başvurun. Hastalığınızın teşhis süresinde birtakım tahlillere başvurulur. En sık kullanılan teşhis yöntemleri;

 • İdrar tahlili
 • Bilgisayarlı tomografi
 • Yapılan kan tahlilinde kanımızda bulunan enfeksiyonun varlığına saptanır.
 • Akciğer grafisi ile akciğerde bulunan enfeksiyonun ne derece de olduğuna bakılır.

Lejyoner Hastalığı Tedavisi

klima hastalığı

Klima hastalığının tedavisi yaklaşık 1-3 hafta sürmektedir. Legionella bakterisinin aşısı henüz bulunmadığı için tedavisi için antibiyotiklere başvurulur.  Bu hastalığa yakalanan kişilerin tedavisi çoğunlukla hastaneye yatırarak yapılır. Daha sonrasında hastanın durumuna göre tedavinin bir kısmı evde devam eder.

Hastaneye yatırılan kişiler iki şekilde tedavi edilir. Bu tedavi yöntemleri; damar içi antibiyotik tedavisi ve oksijen desteğidir. Lejyoner hastalığında erken teşhis çok önemlidir. Erken tedavi ile oluşması beklenen ciddi komplikasyonların önüne geçilmektedir. Tedaviye geç kalındığı taktirde oluşabilecek komplikasyonlar; akut böbrek yetmezliği, sepsis, akciğer yetmezliği ve septik şoktur.

 Tedavi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Akciğer enfeksiyonu olması nedeniyle akciğerleri daha fazla yormamak için sigara içilmemelidir. Aynı zamanda sigara içilen ortamlardan bir süre uzak durmalıdır. Çünkü içmese bile o dumanı soluması bile zarar verecektir.
 • Aynı şekilde bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle bir süre alkol kullanmamalıdır.
 • Lejyoner hastalığı kişide halsizlik, baş ağrısı gibi semptomlar oluşturduğu için bol bol istirahat etmesi gerekir. Bir süre öğrenciyse okula. Çalışan ise işe gitmemelidir.
 • Vücut bu süreçte kendini fazla yoracaktır. Bu sebeple çok miktarda su kaybı oluşacaktır. Kişi bu sıvı kaybını önlemek için bol miktarda su içmelidir.
 • Bu süreçte zayıflayan bağışıklığını güçlendirmek için sağlıklı ve düzenli bir beslenme rutini oluşturmalıdır.
 • Bunun dışında aynı şekilde bağışıklığını güçlendirmek için takviye edici vitaminler almalıdır. Ayrıca bitki çaylarına başvurulabilirsiniz.

Klima Hastalığından Nasıl Korunuruz?

 • Düzenli olarak klimaların temizliğini ve bakımını yaptırın.
 • Bakterilerin oluşmasını önlemek için bakteri filtresi kullanın.
 • Ortamın sahip olduğu ısıyı çok fazla soğutmayın. Ortalama bir sıcaklık derecesine getirin.
 • Klimanın yaydığı havayı direkt olarak solumamaya özen gösterin.

Bu hastalık toplu yaşam alanlarında çalışan kişiler için kaçınılmazdır. Özellikle sağlıkçılar, otel çalışanları vb. açısından risk taşımaktadır. Çünkü ortamda yaz kış klima çalışır durumdadır. En çok yaz aylarında klimaya büyük ihtiyaç duyarız.

Dışarıdaki havanın sıcaklığı ve bunaltıcılığından kurtulup serin bir ortama ihtiyaç duyarız. O an için klimanın bir hastalık oluşturacağını düşünmeyiz. Bizim için önemli olan konforlu bir alan haline gelmesidir. Ne yazık ki oluşan bu ani hava ısısının değişimi hastalığa sebebiyet verir. Aniden düşen ısı kişinin vücudunun direncinin düşmesine neden olur. Bu sebeple ne çok soğuk bir ne de çok sıcak bir ortamda bulunmalıyız.

Kısaca değerlendirecek olursak klima hastalığı kalıtsal bir hastalık değildir. Tedavisi olan bir hastalıktır. Lejyoner hastalığından korunmak için klima bulunan ortamlarda daha dikkatli davranmamız gerekir. Eğer kendi iş yerimiz ise kullanılan klimaların düzenli olarak temizliğini ve bakımını yaptırmalıyız. Fakat otel, hamam gibi yerlere gidiyorsanız arayıp bu konu hakkında bilgi almalıyız. Baş ağrısı gibi küçük de olsa bir belirtiniz varsa mutlaka bir uzmana gidiniz. Dikkate almadığınız taktirde bakteri size daha fazla zarar verir. Tedaviye geç kalındığında ciddi problemler yaşayabilirsiniz.