kolesterol düşürücü bitkiler

Günümüzde kolesterol, hemen hemen her insanda bulunabilen bir rahatsızlıktır. Kolesterol yüksekliği bulunan kişiler ilaçlara ek olarak kolesterol düşürücü bitkiler ile de tedavi yaklaşımları aramaktadır. Ülkemizde en sık rastlanan ölüm sebeplerinden biri kalp ya da damar tıkanıklığı sorunlarıdır. Bu sorunun ortaya çıkmasında da  kolesterol yüksekliği büyük bir rol oynamaktadır.

Ayrıca kolesterol insan vücudunda dolaşım sisteminin görevlerini yerine getirmesinde büyük bir görev üstlenmektedir. Kolesterol seviyesinin artış göstermesi, damar tıkanıklığı başta olmak üzere birçok sağlık sorununun temelini hazırlamaktadır. Damar yolu tıkandığında, kişiler genel fonksiyonlarını yerine getiremez ve kalp yeterince beslenemez.

Bu nedenle ise kişilerin kolesterol seviyesini belirli bir dengede tutması oldukça önemlidir. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için yaşam standartlarının değişmesi ve kişilerin kolesterol düşürmeye yardımcı gıdalar ile beslenmeye özen göstermelidir. Kişilerin yüksek kolesterol seviyelerini dengeye sokacak, kolesterol düşürücü bitkiler şu şekilde sıralanmaktadır.

kolesterol düşürücü bitkiler

1)Avokado

Avokado son derece sağlıklı ve besin değeri yüksek bir meyvedir. İçinde bulunan yağ miktarının oldukça yüksek olması, avokadonun birçok faydasının kanıtı olarak görülmektedir. Avokado yağı içinde, iyi kolesterolün yükselmesini sağlayan yağ asitleri bulunmaktadır. Fakat buna ek olarak ise bu yağ asitleri kötü kolesterolü düşürmektedir.

Çok zengin ve besleyici bir meyve olan avokadonun, günde yarım ya da çeyrek olarak tüketilmesi önerilmektedir. Kan kolesterolünün düşmesini sağlayan bu meyve yeteri kadar ve doğru şekilde tüketilmelidir. Doğru kullanım halinde kişilere büyük avantajlar sunmaktadır.

kolesterol düşürücü bitkiler

 2)Patlıcan

Lif bakımından çok zengin bir besin olan patlıcan, kişilere birçok fayda sağlamaktadır. Yüz gram bir patlıcan içinde üç gram lif bulunmaktadır. Kişilerin kanındaki yüksek kolesterolün düşmesine yardımcı olan patlıcan, kolesterol ortaya çıkması riskini de azaltmaktadır. Bu sebzenin özellikle buharda pişmesi kişilere daha büyük artılarda sunacaktır.

Safra asidinin de azalmasını sağlayan patlıcan, kötü kolesterolün düşmesini sağlamaktadır. Kolesterol düşürücü bitkiler arasında ilk sıralarda bulunan patlıcan, kandaki LDL seviyesini düşürmektedir. Ayrıca patlıcan, felç, obezite, diyabet ve kalp hastalığı riskinin de azalmasını sağlamaktadır.

kolesterol düşürücü bitkiler

3)Baklagiller

Kötü kolesterol emilimi sağlamakta olan baklagiller, lif açısından da oldukça zengindir. Bakla, bezelye, mercimek ya da fasulye gibi tüm baklagiller kolesterol düşürmeye yardımcıdır. Gün içinde en az yüz gram baklagiller tüketilmesi, kişilere birçok fayda sağlayacaktır. Kolesterol düşürücü bitkiler arasında yer alan baklagiller kolesterol düşürmek için hazırlanan diyet listelerinde mutlaka olmalıdır.

kolesterol düşürücü bitkiler

4) Bamya

Bamya her insanın sevdiği eşsiz bir lezzetlerden biridir. Çok sevilen ve lezzetli bir sebze olmasına ek olarak bamya, kolesterol yüksekliğinin azalmasını da sağlamaktadır. Bamyayı kabukları ve içindeki jel nedeniyle yiyemeyen kişilerde çoktur.

Fakat bu bitkide birçok yararlı vitaminler, yararlı asitler ve mineraller yer alır.  Bamya içinde zamk benzeri bir jel bulunmaktadır. Son derece özel bir sıvı olan bu jel, sindirim sistemi dostu olarak görülmektedir. Sindirim sırasında bu jel, fazla kolesterolün dışarı atılmasını sağlamaktadır. Kolesterol düşürücü bitkiler listesinde mutlaka bulunması gereken sebze diyet listelerinin vazgeçilmez bir parçasıdır.

kolesterol düşürücü bitkiler

5)Tam Tahıllılar ve Yulaf

En iyi besin içeriğine sahip olan tahıllardan biri yulaf ezmesidir. Yulaf ezmesinden tam fayda alabilmek için ham halde tüketilmesi gereken yulaf, insan sağlığına birçok faysa sağlamaktadır. Yulaf mineral, lif, doymamış yağ ve protein açısından son derece zengindir. Antioksidan etkisi de bulunan yulaf içeriğindeki bitki sterolleri yüksek kolesterolün düşmesini sağlamaktadır.

Yulaf ezmesine ek olarak, tam tahıllı tüm ürünlerde kolesterol düşürücü bitkiler arasında yer almaktadır. Kalp ve damar hastalıklarının riskini azaltan tam tahıllılar, kötü kolesterolün emilmeden dışarı atılmasını sağlamaktadır.

kolesterol düşürücü bitkiler

6)Çörekotu Tohumu

Çörek otu tohumu gün içinde iki gram kadar tüketildiğinde kişilerin kan kolesterolü seviyesinin düşmesini sağlamaktadır. Toz halinde de bulunan çörekotu tohumu, kişilerin rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. Fakat kullanım sırasında aşırıya kaçılmamalı ve yeteri kadar alındığından emin olunmalıdır.

kolesterol düşürücü bitkiler

7)Maydanoz

Kolesterol düşürücü bitkiler ve besinler kolesterol sorunu olan tüm insanların araştırma konuları arasında yer almaktadır. Birçok uzman tarafından yapılan araştırmalar sonucunda maydanoz ile hazırlanan kürlerin, kolesterolü düşürdüğü kanıtlanmıştır.

Limon, su ve maydanozun blenderden geçirilmesi sayesinde elde edilen bu kür, gün içinde tüketilmelidir. Bu kür kişilerin çok daha sağlıklı nefes almasını ve kolesterolünün düşmesini sağlamaktadır. Ayrıca maydanoz kürü, kişilerin metabolizmasının da hızlanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle, kolesterol düşürücü bitkiler arasından maydanoz kolesterolü dengelemek için ister kür ister çiğ halde tüketilmelidir.

kolesterol düşürücü bitkiler

8)Havuç

Kolesterol düşürmeye yardımcı olan bitkiler arasında bulunan havucun çiğ tüketilmesi en doğru tercihler arasında yer almaktadır. Düzenli olarak tüketilen havuç, kişilerin kolesterol seviyesinin azalmasını sağlamaktadır. Göz ve kalp sağlığı açısından da oldukça faydalı bir besin olan havuç her gün tüketilmelidir.

kolesterol düşürücü bitkiler

9)Kereviz

Kereviz, kolesterol tedavisi sırasında kullanılmakta olan bir diğer bitki çeşitleri arasında yer almaktadır. Potasyum, A vitamini ve lif bakımından son derece zengin olan kereviz, kişileri idrara çıkartmaya teşvik etmektedir. Bu sayede böbrek fonksiyonlarına da faydası bulunan bu besin fazla kolesterolün dışarı atılmasını sağlamaktadır. Sıvı tutulmasını engelleme özelliği bulunan kerevizin, kolesterol düşürücü bitkiler arasında ilk sırada bulunması bu özelliğine bağlanmaktadır.

kolesterol düşürücü bitkiler

10)Yeşil Çay

Yeşil çay, sadece kolesterol düşürme konusunda değil birçok konuda son derece faydalı bir bitkidir. Kolesterol seviyesi yüksek olan kişilere günde bir bardak yeşil çay tüketmesi önerilmektedir. Ödem atma ve bağırsak temizleme konusunda oldukça kuvvetli bir yardımcı olan yeşil çay, kötü kolesterolün vücuda karışmasını önlemektedir. Gıda yolu ile alınan fazlalık kolesterolün, kolaylıkla dışarı atılmasını sağlamaktadır. Her gün düzenli olarak yeşil çay içilmesi, kişileri birçok hastalığa karşı korumaktadır.

kolesterol düşürücü bitkiler

11)Sarımsak

Sarımsak bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlayan çok faydalı ve besleyici bir besindir. Ayrıca sarımsak, sadece bağışıklık sistemi güçlenmesinde değil birçok hastalığın bitkisel tedavisinde de kullanılmaktadır. Vücut damarlarında birikmiş olan fazla yağın atılmasını sağlamaktadır. Ve bu sayede ise yüksek kolesterolü normal seviyelere kolaylıkla indirmektedir.

Bitkisel bir antibiyotik olan sarımsak, sadece kolesterolün değil, zararlı madde ve toksinlerinde vücuttan atılmasını sağlar. Sarımsağı çiğ olarak tüketemeyen kişiler, yemeklerinde sarımsağa yer verebilme şansına sahiptir. Kolesterol düşürücü bitkiler ile diyet listeleri hazırlanırken, kişiler sarımsağa mutlaka yer vermeyi unutmamalıdır.

kolesterol düşürücü bitkiler

Yüksek Kolesterol Nedenleri Nelerdir?

Yüksek kolesterol yani hiperkolesterolemi, kişilerin kanında bulunan fazla kolesterolü ifade etmektedir. Çok fazla belirtisi bulunmayan ve sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Bu nedenle kişilerin her an tetikte olması gerekmektedir. Bu konu hakkında daha fazla fikir sahibi olmak için sitemizde yer alan “Kolesterol yüksekliği belirtileri nelerdir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Kişilerde doğuştan var olabilecek yüksek kolesterol, zaman içinde de ortaya çıkabilmektedir. Sağlıksız beslenme, yaş, cinsiyet ya da genetik gibi kriterler kolesterolün yükselmesine neden olmaktadır. Obezite ya da insanların daha az hareket etmeyi tercih etmesi kolesterolün yükselmesine sebep olan en etkili faktörlerdendir.

Kişilerde hipotiroid ya da böbrek yetmezliği bulunması, kolesterol seviyesinin daha da artmasını sağlamaktadır. Kişiler kolesterol seviyesini düşürmek ve yüksek kolesterol sorunlarından kurtulmak için çeşitli şekilde önlem alabilir. Bunun için yapılması gereken ilk şey kişilerin yaşam şartlarını düzene sokması ve köklü değişiklikler yapmasıdır. Ayrıca kolesterol düşürücü bitkiler ile hazırlanan diyet listeleri de kolesterol seviyelerinin dengeye girmesini sağlayacaktır.