Kolik bebek belirtileri nedir?

Son yıllarda kolik bebek kavramı sıklıkla duymaya başladığımız bir tabirdir. Özellikle taze ebeveynlerin korkulu rüyası olan kolik özellikli bebekler hakkında detaylı bilgi almak mümkündür. Her bebeğin kolik olma ihtimali vardır. Ama her ağlayan bebek kolik değildir. Kolik, ağlama nöbetleriyle kendini gösterse de her ağlayan bebeğe kolik diyemeyiz. Bir bebeğe kolik teşhisi konulabilmesi için çeşitli belirtilerin bebekte görülmesi ve bu belirtilerin belirli bir süre devam etmesi gereklidir. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza kolik durumuna değineceğiz. Kolik bebek belirtileri nelerdir?  Kolik özellikli bebek ile nasıl başa çıkılır? Bu gibi sorulara hep birlikte cevap arayacağımız bu yazı herkes için faydalı olacaktır.

Bebeklerde Kolik Nedir?

Özellikle ‘Kolik bebek nedir?’ sorusuna cevap vermek çok kolay değildir. Bir bebeğe kolik tanımı yapabilmek için belirli parametreleri gözden geçirmek gerekir. Bir bebekte kolik davranışların gelişmesinin belirli bir nedeni yoktur. Kolik durumunun ortaya çıkışı bebeğin anne sütüyle ya da formül mamayla beslenmesiyle ilişkili değildir. Aynı şekilde bebeğin cinsiyeti ya da doğum şekli de kolik görülme sıklığı ile ilişkili değildir. Genellikle bebeğin doğumundan 2 ya da 3 hafta sonra belirtiler ortaya çıkar.

Kolik Bebek Nedir?

Kolik, bebeklerde herhangi bir sağlık problemi olduğu anlamına gelmez. Kolik bebek için bir ilaç ya da tedavi yöntemi yoktur. Bir süre sonra kendiliğinden geçer. Bebek 1,5 aylık olduğunda kolik atakları en yoğun ve şiddetli dönemine ulaşır. Günde 3 saatten daha uzun süren, haftada 3 kereden fazla tekrarlayan ve 3 haftadan daha uzun süre devam eden ağlama nöbeti durumları söz konusu olduğunda kolikten bahsedilebilir. Ayrıca kolik belirtileri üzerinde konuşmaya başlamadan önce bu rahatsızlığın sebebini anlamaya çalışalım. Başka bir deyişle  kolik bebek sendromu sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Gaz sancıları
 • Gelişimini henüz tamamlamamış bir mide bağırsak sistemi
 • Sindirim sisteminde bulunan yararlı bakterilerin dengesizliği
 • Annenin tükettiği gıdalara alerji ya da intolerans gösterme durumu
 • Sindirim sisteminin gelişimine devam ettiği için sık sık spazma sebep olması
 • Huysuzluğa ya da karın ağrısına sebebiyet verecek hormonlar
 • Erken belirtilerle kendini gösterebilen çocukluk çağı migreni
 • Dünyaya adaptasyon sürecinde sese ya da ışığa duyarlılık
 • Bebeği aşırı ya da yetersiz besleme

Bu durumlar kolik bebek sendromuna neden olabilmektedir.

Kolik Bebek Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda ‘Bebeklerde kolik nedir?’ sorusuna cevap bulduktan sonra şimdi de bir bebeğin kolik olup olmadığını nasıl anlarız bunu öğrenmeye sıra geldi. Her ağlayan bebek kolik değildir. Bir bebeğin ilk 3 aylık süreçte adaptasyon sağlayana kadar huysuzluk yapması ya da ağlaması son derece normaldir. Kolik durumundan söz edebilmemiz için bebeğin bazı belirtileri gösteriyor olması gerekir. Hep birlikte kolik bebek belirtilerini inceleyelim:

 • Acı çekme ifadesi gibi görünen yoğun ve çığlıklı ağlama şekli barizdir.
 • Genellikle günün belirli saatlerinde öngörülen bir rutinde başlayan ve biten ağlama (genelde her akşam 6 ile 11 arası gibi) türü görürüz.
 • Kendini kasma hareketlerinin ağlamaya eşlik etmesidir. Bebeğin elini, kolunu ya da bacaklarını sertleştirip kasma, karnın sertleşmesi yaşamasıdır.
 • Kolik bebek belirtileri arasında ağız çevresinde renk değişikliği ya da yüzde kızarıklık durumu görürüz.
 • Ağlamanın nedenine dair(aç ya da bezi kirli değilken bile ağlama) bir fikir yürütülememesidir.
 • Gaz çıkarma sonrası kısa süreli ve hafif rahatlamaların olmasıdır.

Bebeğinizde bu belirtileri görüyorsanız, kolik bebek olabilir.

En İyi Tanıyı Uzman Doktor Koyar

En iyi tanıyı uzman doktor koyar

Bebeğiniz bu belirtilerin birçoğunu ya da tamamını gösteriyorsa kolik olabilir. En doğru teşhis için mutlaka bir çocuk doktoruna başvurulması gerekir. Doktorlar en kesin kolik bebek teşhisini koyacaktır. Kolik teşhisi koymak için yapılabilecek bir test mevcut değildir. Ama ağlamaların sebebinin başka bir şey olmadığından emin olmak için olası diğer rahatsızlıklara karşı birtakım testler yapılabilir.

Muayene esnasında bebeğin boyu, kilosu ve baş çevresi ölçülür. Ardından akciğer sesleri ve kalp sesi dinlenerek değerlendirilir. Kollar ve bacaklarla birlikte muayene esnasında bebeğin elleri ayakları ve tüm parmakları da değerlendirilmelidir. Bebeğin refleksleri de bu aşamada kontrol edilir. Son olarak bezli bölge, genital bölge, baş ve bıngıldak ve karın bölgesi muayenesi de mutlaka yapılmalıdır.

Kolik Bebek için Tavsiyeler

‘Kolik bebeklere ne iyi gelir?’ sorusuna verebileceğimiz tavsiyeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bebek anne sütü ile besleniyorsa annenin tükettiği gıdalara dikkat etmesini tavsiye ederiz. Bebekte alerji ya da gaz sancısına sebep olacak gıdaların tüketilmemesi gerekir.
 • Bebeğin ruh hali göz önünde bulundurularak açık havaya çıkmayı deneyebilirsiniz. Hava şartları da uygun ise bebeği dışarı çıkarmak ve temiz hava almasını sağlamak sakinleşmesine yardımcı olur.
 • Bebeğin beslenme sıklığı iyi kontrol edilmelidir. Yetersiz beslenme çocuğu strese sokar. Tam aksi aşırı beslenme de bebekte hazımsızlık sorunlarına yol açar. Bu da ağlama krizlerinin artmasına sebep olacaktır. Kolik bebek beslenme aralıklarının en az 2 saat olmasına özen gösterilmelidir.
 • Bebek formül mama ile besleniyorsa mamanın bebek için uygun olmaması durumu söz konusu olacaktır. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Birlikte mama ile ilgili değişiklik yapılması kararı alabilirsiniz.
 • Bazı bebeklerin araba ile yolculuk yaparken sakinleştiği karşılaşılan bir durumdur. Araba ortamının bebeğe yaşattırdığı titreşim ve motor seslerinin anne karnındaki yaşam alanına benzediği bu yüzden bebeğin kendini daha rahat ve güvende hissederek sakinleştiği gözlemlenmiştir. Eğer bebeğiniz de araba da sakinleşiyorsa kriz anlarında arabayla kısa bir tur size yardımcı olacaktır.
 • Bebeği sakinleştirmek için sıcak suyla duş aldırmak bilinen etkili bir yöntemdir. Bunun yanında bebeğe faydalı yağlar ile mesaj yapmak da bebeğinizin gevşemesini sağlar. Annenin gaz giderici etkiye ve sakinleştirici etkiye sahip çaylar tüketmesi de bebeği sakinleştirir.
 • Beyaz gürültü adı verilen sesler anne karnını anımsattığı için bebeği sakinleştirici etkiye sahiptir. Bebeğinize beyaz gürültü sesi açarak onu sakinleştirebilirsiniz.

Bu maddeler sayesinde bebeklerinizi sakinleştirmeyi başarabilirsiniz.

Kolik Bebek Nasıl Uyutulur?

Kolik bebek nasıl uyutulur?

Bir bebek kolik ise nasıl uyur sorusuna verebilecek net bir cevap ne yazık ki yoktur. Her bebeği sakinleştirecek ve uyumasına destek olacak farklı bir yöntem vardır. Bu sebeple ‘Kolik bebek nasıl uyutulur?’ sorusunun cevabı da kişiden kişiye değişir. Fakat etkili olduğu bilinen birkaç yöntemi sizlerle paylaşacağız. Siz de deneme yaparak hangisinin bebeğinize etkisi olduğunu kontrol edebilirsiniz. Kolik bebek uyutma yöntemleri aşağıdaki gibidir:

 • Ortak kanı bebeği sakinleştirmek için sallama ve ritmik hareketlerin etkili olduğu yönündedir.
 • Bazı bebeklerin kundaklanmayı sevdiği ve sarılma hissinin kolay uykuya dalmalarına yardımcı olduğu söylenir. Bebeğinizi kolları ve gövdesi kundağın içinde kalacak şekilde yarım kundak yaparak uyutmayı deneyebilirsiniz.
 • Son zamanlarda sıkça görmeye başladığımız titreşimli şekilde hareket eden ve beyaz gürültü sesi çıkaran ana kucağı modelleri bebeklerin uyumasına yardımcı olur.
 • Anne ile temas her bebeği sakinleştirir. Bebeği kanguru ya da slinge koyup anne ile birlikte hareket etmesini sağlamak bebeği rahatlatacaktır.

Saydığımız yöntemleri deneyerek bebeğinizi uyutmaya çalışabilirsiniz.

Kolik Bebek Ne Zaman Düzelir?

‘Bebeklerde kolik nedir?’ sorusuna ve bu konuyla alakalı diğer sorulara cevaplar aradığımız yazımızın son kısmına geldik. Bu kısımda en merak edilen şeye değineceğiz. Yani kolik ne zaman geçecek sorusuna! Kolik durumu genelde doğumdan 2-3 hafta sonra meydana çıkar. En yoğun dönemini 6. ve 8. haftalar arasında gösterir. Ayrıca eşlik eden başka bir rahatsızlık durumu olmadığı takdirde kolik belirtileri 3. ay itibariyle azalarak yok olur.  Bu süreç bebekten bebeğe birkaç haftalık sapmalar göstererek değişiklik gösterir. Sonuç olarak, ‘Kolik bebek ne zaman düzelir? sorusuna 3. ay itibariyle düzelir şeklinde bir cevap verebiliriz.