Kulak Çınlaması

Yaşam kalitenizi ve hayat akışınızı düşürebilecek durumlardan birisi kulak çınlaması olarak ön plana çıkmaktadır. Hayatınızın belirli bir döneminde bu rahatsızlık ile karşılaşmanız oldukça yüksek bir ihtimaldir. Kulak çınlamalarını zaman zaman yaşayabilirsiniz ya da durmaksızın sizi rahatsız eder.

Kulak çınlamalarını bazen yüksek bir uğultu olarak duyarsınız. Bazen de hafif sesler olarak karşınıza çıkar. Bu çınlamalar sürekli devam ettiğinde hayatınızı oldukça olumsuz etkiler. Kulak çınlaması iki türlü olarak ele alabileceğimiz konulardandır. Bazı durumlarda başkaları da bu sesleri duyar. Ancak genel olarak sadece kendiniz bu sesleri hissedebilirsiniz. Bu seslerin ömrünüz boyunca sizinle kalması gibi bir durum söz konusudur. Ama geçici rahatsızlıklardan olması da muhtemeldir.

Kulak Neden Çınlar? Kulak Çınlamasının Sebepleri Nelerdir?

Genel olarak yüksek sese maruz kalmak çınlamaların en temel sebebidir. Eğer yüksek seslere maruz kaldığınız bir ortamda saatlerce bulunduysanız bu tarz rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Ayrıca gün içerisinde trafik seslerinden ve benzeri pek çok sesten etkilenmeniz mümkün. Sürekli olarak kulak çınlaması durumlarını yaşıyorsanız bunun birçok sebebi vardır. Bu sebepleri şöyle sıralayabiliriz;

 • Kulağınızda bulunan kulak kirleri çınlama seslerini duymanıza sebep olur.
 • Uzun saatler boyunca yüksek sesle müzik dinlemek sebeplerinden bir tanesidir.
 • Kulak zarınızda delinme durumu yaşanıyorsa çınlama sesleri hissedebilirsiniz.
 • Hormon değişiklikleri, baş-boyun bölgesinde yaşanan kazalar kulak çınlaması sebepleridir.
 • Orta ve iç kulak zarlarının zarar gömesi de kulaklarınızdaki çınlamanın temel nedenidir.

Tinnitus Çeşitleri

Tinnitus çeşitleri iki gruba ayrılmaktadır. Bunlardan birisi sübjektif tinnitus diğeri ise objektif tinnitustur. Sadece kendi kulak çınlamanızı duyuyorsanız bu durum sübjektif tinnitus olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun pek çok sebebi vardır çünkü bu durum beyindeki işitme merkezinde bulunan hastalıklardan olabilmektedir.

Kulak çınlaması yaşadığınızda sesi sizin dışınızda başkaları da duyuyorsa bu durum objektif tinnitustur. Nadir rastlanan hastalıklardan olmakla birlikte kulak çevrenize yaklaşan kişiler bu sesleri duyar. Dış, orta, iç kulak ve işitme bölgesinden kaynaklanan tinnitus ile beyin sapı ve beyin merkezinden kaynaklanan tinnituslar bulunmaktadır. Kulak çınlamalarının yerini tespit etmek oldukça zordur. Dolayısıyla hangi bölgeden kaynaklandığını bilmek kafa karıştırıcı olabilmektedir.

Kulak Çınlaması Neyin Belirtisidir? Beraberinde Hangi Hastalıkları Getirir?

Kulak çınlaması rahatsızlığını yaşıyorsanız bunun akla gelemeyecek derecede çok sebebi vardır. Çınlama, bazı durumlarda farklı hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkar. İç kulak iltihaplanması veya iltihap olması işitme sinirlerinde tümör olmasının sonucu olarak meydana gelir.

İç ve orta kulak iltihapları yaşanmaya başladığınızda uzun yıllar boyunca devam ederse işitme problemi oluşur. İşitme azlığının ilk farkına varılan belirtisi çınlamalardır. Çınlama durumları yaşıyorsanız doktora görünüp bu durumun sebebini öğrenebilirsiniz. Kulak çınlaması şu hastalıkları beraberinde getirir:

 • Tiroit hastalığı
 • Yüksek tansiyon
 • Hormonal değişiklikler
 • Şeker hastalığı
 • Nörolojik hastalıklar
 • Boyun fıtıkları

Uzun saatler boyunca kulaklıkla müzik dinlemek ve cep telefonu ile konuşmak bu tarz çınlama sesleri duymanıza sebep olur.

Kulak Çınlaması En Çok Kimlerde Görülür?

Kulaklarda meydana gelen sesler her yaştan kişide ortaya çıkma potansiyeline sahiptir ancak bazı kişilerde görülme ihtimali daha yüksektir. Kulaklarda sesler ve uğultular, genellikle uzun süreli gürültüye maruz kalan küçük çocuklarda oldukça sık meydana gelir. Bu sesler, işitme sistemindeki bozukluklar sonucu ortaya çıkar. Hayat boyunca birçok kişi de görülebilen bir rahatsızlıktır. Saatlerce süren şiddetli müzik ve seslerin yanı sıra kulaklıkla müzik dinlemekte hastalığın belirli sebeplerindendir. Bu tarz çınlamaları sürekli duyuyorsanız aşırı seslerden uzak durmalı ya da kaçınmalısınız.

Kulak Çınlaması
Kulak Çınlaması

Geçmeyen Kulak Tıkanıklığı ve Çınlaması

Kulak çınlaması gibi rahatsızlıkları yaşıyorsanız bu durumun sıradan bir hastalık olduğunu düşünebilirsiniz fakat öyle değildir. İlk başlarda önemsemediğiniz bu rahatsızlık sonraki süreçlerde farklı hastalıkları ortaya çıkarması olasıdır. Bazen geçici bir durum gibi görünür bazen de tümör gibi ciddi hastalık belirtisidir.

Kulak tıkanıklığı, ses dalgalarının işitme merkezine doğrudan iletilememesi sonucu meydana gelir. Bununla birlikte kulak tıkanıklığı farklı sebeplere göre oluşabilir. Bu faktörleri şöyle açıklayabiliriz:

 • Dış kulak iltihabı rahatsızlıkları yaşıyorsanız kulağınızda tıkanıklık yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla işitme azlığı, kızarıklık ve kulak ağrısı gibi durumlarda dış kulağınız iltihaplanmış demektir.
 • Orta kulak iltihabı ise sıvı biriktirir ve işitme kalitesini düşürür. Kulak tıkanıklığı yaşıyorsanız sebeplerinden birisi orta kulak iltihabı olarak belirir.
 • Kulak tıkanıklığının bir başka sebebi ise buşonlardır. Dış kulak yolunda bulunan buşonlar, kulağa giren toz ve kirleri önler. Eğer buşon fazla salgılanırsa tıkanıklık gerçekleşir.

Ani İşitme Kaybı ve Tinnitus İlişkisi

Ani işitme kayıpları meydana geliyorsa ve işitme kaybı geri dönmüyorsa bu durum kalıcı olabilir. Kalıcı işitme kayıplarında çınlama sesleri büyük oranda duyulmaktadır. Çınlamanın ortaya çıkmasının sebebi iç kulaktan işitme sinir sistemine giden seslerin azalmasıdır. Kulak çınlamaları, sesler azaldığı için ortaya çıkmaktadır.

Kulak Çınlamasının Kişinin Hayatına Etkisi

Kulakta ortaya çıkan hafif ve uğultulu seslerden şikayetçiyseniz ve tedavi olmadıysanız bu durumun hayatınıza etkisi olur. Çınlamalar, bir süre sonra psikolojik olarak rahatsızlıklar meydana getirir üstelik depresyona girmenize neden olması muhtemeldir. Kulak çınlamaları olduğu süre boyunca baş dönmesi, baş ağrısı, işitme azlığı ya da denge kaybı durumları yaşayabilirsiniz.

Kulak çınlaması hastalığını yaşadığınızda genellikle endişe duyguları ile baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Yüksek derecede çınlama yaşayan kişiler depresyon ve kaygı sorunları yaşamaktadır. Bu durumlarda zihinsel sağlık sorunları hızlıca ilerler ve doğal olarak olumsuz sonuçlar meydana gelir. Çınlamayı tedavi ettirmezseniz depresyon ve kaygının yanı sıra panik atak gibi ciddi hastalıkları da yaşayabilirsiniz.

Tinnitus Tanısı Nasıl Konur?

Bazı zamanlarda kulağımda sesler duyuyorum ve ne olduğunu bilmiyorum diyorsanız büyük ihtimal kulak çınlaması durumu yaşıyorsunuz. Çınlamalar zaman zaman ortaya çıktığı gibi bazen geçici olarak da olabilmektedir. Bu çınlamaları, tek kulağınızda veya her iki kulağınızda duyabilirsiniz. Tinnitus genel olarak işitme merkezinde meydana gelen sorunlar sebebi ile oluşur. Bu merkezlerde yaşayacağınız hasar kayıpları tinnitusa yol açar.

Kulak çınlamalarının gerçekleşmesinin birçok nedeni vardır. Muayene olduğunuzda kulak zarınız delinmiş ve kulak içinizde sıvı birikmişse bu durum tinnitus olabilmektedir. Doktorunuz tinnitus tanısı koyduğunda bunun sebeplerini genel olarak yüksek seslere maruz kalma olarak açıklar. Kulak çınlaması, yüksek sesle müzik dinleme ve şiddetli gürültülü ortamlarda saatlerce bulunmaktan kaynaklıdır. Ayrıca kulaklıkla uzun süreli müzik dinlemekte tinnitus rahatsızlığına neden olur.

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tinnitus hastalığını yaşıyorsanız ve bu durumdan kurtulmak istiyorsanız artık bu mümkün. Çünkü tedavi metotları oldukça fazladır. Bu metotlardan birisi r-TMS tedavisidir ve bu metotlar kulak bölgesine manyetik akımlar iletir. Bu akımlar aracılığı ile bozulan hücreler tekrar yenilenir ve aktif duruma geçer.

Kulak çınlamasında diğer tedavi yöntemleri şöyledir:

 • İşitme cihazları kullanarak tinnitus rahatsızlığınızı tedavi ettirebilirsiniz.
 • Maskeleme cihazı sesi baskılayan elektronik cihazlardır ve doktorunuz tarafından uygulanacak tedavi yöntemlerinden birisidir.
 • Ses üreten cihazlarda kulak çınlamalarınızı hafifleten araçlardır. Çınlamanız geçmese bile uykuya dalmanızda yardımcı olmaktadır.
 • Danışmanlık hizmetleri alarak da çınlamaları hafifletmenize aracı olabilmektedir.

Tinnitus Maskeleme Nedir? Kulak Çınlamasına Kesin Çözüm Müdür?

Tinnitus hastalığından muzdaripseniz, sessiz ortamlarda veya gece uyurken rahatsızlık hissetmeniz yüksek ihtimaldir. Bazı durumlarda çınlamanın hafifletilmesini isteyebilirsiniz. Çınlamalara iyi gelen metotlardan birisi de maskeleme yöntemidir. Üstelik tinnitus tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemindeki amaç kulağınızda duyduğunuz seslerin başka seslerle bastırılmasıdır.

Maskeleme metotlarını uygulayarak tedavi oluyorsanız size özel cihazlar, CD’ler ve kulak içi jeneratörleri bulunmaktadır. Bilim adamları ve tinnitus rahatsızlığını tedavi eden doktorlar, maskeleme yöntemlerinin başarı oranının yüksek olduğunu belirtmektedir. Ayrıca kendinizi kontrol ettiğinizde ve çınlamaya odaklanmadığınızda maskele yöntemi metotlarını başarabilirsiniz.