Kuru öksürük

Kuru öksürük, hepimizin hayatında en az bir kez yaşamış olduğu bir sağlık problemidir. Kimilerinde bu rahatsızlık kendi kendine geçse de hayatını bu öksürük ile geçiren insanların varlığı da yadsınamayacak bir gerçek. Bu yüzden kuru öksürüğün tedavisi erken dönemde yapılmalıdır. Aksi taktirde bu masum görünen rahatsızlık ileri bir seviyeye geçerek daha büyük sağlık problemlerini beraberinde getirecektir.

Tedavinin en önemli anı, hastalığın teşhis edilmesidir. Her hastalıkta veya rahatsızlıkta olduğu gibi kuru öksürükte de ilk adım neden sonuç ilişkisini kurmaktır. Kuru öksürüğe neden olan faktörü belirlemek oldukça mühimdir. Bu yüzden ilk olarak öksürük neden olur sorusuna bir cevap vermemiz gerekir.

Kuru Öksürük Neden Olur?

Kuru öksürük

Kış aylarında veya soğuk havalarda çoğunlukla karşımıza çıkan bu öksürüğün en büyük nedeni virüsler ile oluşan enfeksiyonlardır. Fakat en önemli sebebi olması, tek sebebi olması demek değildir. Kuru öksürüğün bir diğer sebebi ise alerjik reaksiyonlardır. Alerjik reaksiyonların başında ise polen veya bahar alerjisi gelmektedir. Nadir de olsa saman alerjisi de hastalığı tetiklemektedir.

Kirli hava da kuru öksürüğe neden olabilecek etmenlerden bir tanesidir. Havada bulunan boğazı irrite eden parçacıklar, hava kanallarına yapışarak öksürüğe sebebiyet verebilir. Çok nadir olsa da bazı ilaçlar da bu hastalığa davetiye çıkarabilir. Kuru öksürük, birçok ilacın yan etkisi olarak da karşımıza çıkar. Bu yüzden herhangi bir ilaç alırken veya kullanırken ‘’yan etkileri’’ kısmını okumanız gerekmektedir. Sigara kullanımı da öksürüğe uygun bir zemin hazırlar.

Kuru Öksürük Neyin Belirtisi?

Kuru Öksürük Neyin Belirtisi?

Normal öksürük ile karşılaştırıldığında balgam bulunmayan bir öksürük çeşidi olan bu rahatsızlık, boğaza olan tahriş edici etkisi ve gıcıklık hissi ile kendini belli eder. Kuru öksürük genelde sadece bu belirtiler ile kendini gösterir. Lakin ateş veya mide bulantısı ile de görülebilen kuru öksürüğün nedeni, başka hastalıklara veya rahatsızlıklara bağlanabilir.

Halk arasında ses veya gırtlak kutusu olarak bilinen larenjit, kuru olan öksürük ile karşımıza çıkar. Bademcik iltihabı veya sinüzit nedenleri ile de bu tür öksürüğe neden olacaktır. Özellikle sinüzit sonrası biriken mukus, kuru öksürüğün en büyük nedenidir. Reflü de belirtilerin arasındadır. En hızlı kuru öksürük kesici ile bu gibi belirtileri ortadan kaldırabilir ve rutin hayatınıza devam edebilirsiniz.

Öksürüğe Ne İyi Gelir? En Hızlı Öksürük Kesici

Öksürüğe Ne İyi Gelir? En Hızlı Öksürük Kesici

Halk arasında kuru öksürüğe iyi gelebileceğini düşündüren bir kanı vardır. O da şeker yenmesinin veya sakız çiğnenmesinin öksürüğü geçirmesidir. Bu kısmen doğrudur. Şeker veya sakız tüketimi, tükürük bezlerini harekete geçirerek tükürük oluşmasına yardımcı olur. Tükürük ise boğazdaki tahrişi azaltarak kaygan bir zemin oluşturur. Kısmen boğazı rahatlatan bu durum, bebek veya çocuklarda tercih edilmez. Nedeni ise küçük yaştaki çocukların boğazına bu gibi ürünlerin kaçabileceğidir.

Öksürüğe ne iyi gelir sorusunun en doğal cevabı ise zencefil ve limondur. Limonda bulunan C vitamini ve zencefilde yer alan antienflamatuar, kuru öksürüğü yok edebileceği gibi öksürük ile gelen bulantı veya ağrıyı da büyük ölçüde hafifletecektir. En yaygın tüketim biçimi bir çay gibi kaynatılarak içilmesidir.

Kuru Öksürük Ne Zaman Geçer?

Kuru Öksürük Ne Zaman Geçer?

Kuru olan öksürük yetişkin bireylerde veya çocuklarda mütemadiyen kendini gösterir. Hastalığın en belirgin nedeninin enfeksiyonlar olduğunu söylemiştik. Mevcut enfeksiyon vücuttan atıldıktan sonra veya atılırken kuru öksürük de yavaş yavaş geçmeye başlar. Çocuklarda bir hafta hatta daha kısa sürede geçerken yetişkinlerde bu süre 2 haftaya kadar çıkmaktadır.

Hastalığın teşhisi daha sonra da tedavisi hastalığın ilerlememesi için son derece önemlidir. Bu noktada yukarıda bahsettiğimiz gibi doğal ilaçlar kullanılacağı gibi öksürüğün geçmediği durumlarda kimyasal ilaçlar da elbette kullanılmalıdır. Kimyasal ilaçlar olarak boğaz spreyleri, gargaralar ve ağrı kesici haplar kullanılmaktadır.

Öksürüğünüzün geçip geçmediğini gün içerisinden daha çok geceleri anlarsınız. Çünkü geceleri yatış pozisyonunuz ile kafanız geriye gider. Biriken mukus ise boğaza akar. Yapışan ve oradan çıkmayan mukus geceleri nefes alıp vermenizi önemli ölçüde sınırlar. Sonucunda ise kuru bir öksürük olarak kendini gösterir. Sizi uykudan uyandıracak kadar şiddetli olur. Gece kuru öksürük neden olur sorusunun cevabı işte bu şekildedir.

Siz de sağlığınızı önemsiyorsanız Hepimiz İçin Sağlık ile aradığınız soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.