Değişen yaşam koşulları, çevresel ve genetik faktörler gibi birçok nedenden dolayı farklı rahatsızlıklar gündeme gelmektedir. Bunlardan biri de yağ ödemi ya da diğer bir adı ile Lipödem olarak bilinen hastalıktır.

Bacak bölgesinde deri altında biriken aşırı yağlanma sonucunda ortaya çıkan bu rahatsızlık, kalça ve bacaklarda şişliğe neden olmaktadır. Hastalığın ortaya çıktığı ilk zamanlarda günlük aktiveler normal bir şekilde sürdürülebilir. Ancak, hastalığın ilerlediği zamanlarda yürümede zorlanma, hatta ayağa kalkmada güçlükler yaşanabilmektedir. Genellikle 15-30 yaş arasında ve çok yüksek oranda kadınlarda başlayan bu hastalığın sebebi olarak düzensiz beslenme ve hareketsizlik gösterilse de hastalığın asıl nedeni tam olarak ortaya konulamamıştır. Yapılan araştırmalara göre hastalığın genellikle genetik olarak yayıldığı bilinmektedir.

Yağ Dokusu Ödemi Nedir?

Hastaların, normalin üstünde doku yağlanması sonucunda karşılaştığı yağ dokusu ödemi çok eski bir hastalık değildir. Lipödem olarak adlandırılan bu hastalığı yaşayan kişiler çoğunlukla ağrılardan ve şişkinlikten şikâyet etmektedirler. Bu hastalığın oluşmasında bazı etkenlerin varlığından söz edilebilir. Genetik etki, hormon etkisi, lenf ve damar bozukluğu, çok fazla yağ depolanması bu etkenler arasında gösterilmektedir. Hastalar, çoğunlukla bacaklarının kalınlaşmasından, bacaklarındaki şekil bozukluklarından ve mütemadiyen baş gösteren ağrılardan yakınırlar. Bu ağrılar kalça, kaba, kasık ve diz altı bölgelerinde yoğunlaşmaktadır. Ayak ve ayak bileği çevresindeki dokular net bir biçimde birbirinden ayrıldığı için ilk 3 tipte bu bölgede herhangi bir ağrı görülmemesi ise normaldir.

Lipödemden Nasıl Kurtulurum?

Lipödemden nasıl kurtulurum?

Asimetrik bozukluk dediğimiz durum bir tarafın diğer taraftan farklı görünmesidir. Lipödem rahatsızlığı olan birinde sağ basenin sola oranla daha şişkin ya da kalın görünmesi buna güzel bir örnek olabilir. Öte yandan doku yağlanmasından şikayetçi olan lipödem hastalarının kilolarına dikkat etmeleri önemlidir. Ayrıca hastalığın tedavisinde cilt bakımı, egzersiz ve psikoterapi yöntemleri de etkili olabilmektedir.

Hastalığın ilk evresini geçiren kişiler için fizyoterapistlerce yapılacak masaj uygulaması etkili olabilir. Bu hastalara uygulanan ‘manuel lenfatik drenaj’ adında bir işlem vardır. Bu işlem uygulanarak hastanın dokularındaki fazla sıvı lenf damarlarından boşaltılmaktadır. Bu işlemi, damar cerrahisi uzmanının kontrolünde bir fizyoterapist yapar.

 Lipödem Olanlar Ne Yememeli?

Rahatsızlığın özellikle kadınlarda görüldüğünden bahsetmiştik. Fazla kilo almak şiddeti artırmaktadır. İlerleyen zamanlarda bu durumun daha da kötüleştiğini görebilirsiniz. Hastalar için özel bir diyet verilmese de dengeli beslenmeleri doğal olarak önerilmektedir. Ayrıca hastaların hazır gıdalar, kızartma ve fast food tipi yağlı yiyeceklerden uzak durmaları da gereklidir. Protein eksikliği ödemi arttıracağı için proteinin kısıtlanmaması önemlidir. Bu süreçte aşırı olmamak kaydıyla balık ve tavuk tüketilebilir. Zira bu besinlerin sindirilmesi kolaydır. Buna mukabil kafein bulunan içecekleri çok fazla oranda tüketilmesi de risklidir. Çünkü zararlı yiyecek ve içecekler böbreklerin boşaltımına da zarar vereceği için risk içeren gıdalardan kaçınmak önemlidir.

3 Evre Tip 4 Lipödem Nedir?

Söz konusu hastalık başlıca dört evreden oluşuyor.

 • Lipödem hastalığının ilk evresinde bacaklarda değişim başlar. Bu hal, düzlemesine kalınlaşma ile kendini gösterir.
 • İkinci evresinde, bacakların kalınlaşması ile kabarıklıklar ortaya çıkar.
 • Üçüncü evrede deride geniş yuvarlak bir görünüm oluşmaya başlar. Hastada fazlaca yağlı bacak ya da kol oluşumu dikkat çeker.
 • En son evre olan dördüncü evredeyse, damar yetmezliği hareket kısıtlılığına sebep olur. Karın bölgesinde, kalça ve kabada yağ birikimi dikkat çeker.

Bu hastaların ilk şikayetlerinden biri kalınlaşan bacaklardır. Belirginleşen fiziki durum pek çok kıyafeti giymelerine de engel olabilir. Ayak bölümünde farklılaşma yoktur ancak bacağın kalınlaşması hastayı psikolojik olarak da olumsuz etkileyebilir. Dizin alt kısmındaki kalınlık uyluğa doğru genişleyecektir. Benzer şikâyetin ilerleyen zamanlarda ailenin diğer fertlerinde görülmesi de doğaldır. Zira hastalığın genetik özellikte olduğunu evvelce de belirtmiştik. Sosyo – psikolojik sıkıntılarla birlikte özellikle geceleri şiddetli bacak ağrısı şikâyeti ciddi bir konu olacaktır. Ödemli bacağa basınca, deride ciddi bir basıklık görülür ki ağrılı bacağın dayanılması güç, sızısı süreklilik gösterebilir.

Lipödem Tedavisi

Lipödem tedavisi nasıl olur?

Bilindiği gibi hastalıklar birçok şikâyeti de beraberinde getirir. Ağrı, sızı, halsizlik, yorgunluk hissi bunlara örnektir. Bu hastalığın belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Uyluk, kalça ve bacaklarda simetrik farklılık görülür.
 • Kolların da hastalıktan etkilendiği durumlar görülebilir.
 • Ciltte morarmalar oluşabilir.
 • Deride duyarsızlık veya soğukluk hissi oluşur.
 • Ödeme baskı uygulandığında çökebilir.
 • Ağrılı bölgeye dokunduğunuzda ağrı duyulur.
 • İlkbahar, yaz gibi sıcak mevsimlerde şikayetler artar.
 • Vücut kilonuz normale dönse de sorunlarınız devam edebilir.

Lipödem hastalığını kesin bir şekilde ortadan kaldırabilecek bir tedavi şekli ne yazık ki yoktur. Fakat, bir uzman müşahedesinde uygulanacak tedavi ile hastalık yumuşatılabilir. Tedavi için farklı alternatifler kullanılabilir. Mesela ödemi azaltmak için varis çoraplar veya bandajlar kullanmak etkili olabilir.

Bahsi geçen rahatsızlık sert etkileri cerrahi yöntemlerle de giderilebilir. Liposuction metodu çoğunlukla hastalığın ilk evrelerinde verimlilik gösterebilir. Söz konusu operasyon ile şişliğe neden olan kitle hastanın bünyesinden atılır. Buradaki risk ise kişinin aşırı kilo alımında tekrar lipödemin oluşabilme olasılığıdır. Operasyon sonrası uygulanacak masaj ve havalı kompresyon destek tedavisi de yararlı olacaktır. Her hastalıkta olduğu gibi, Lipödem hastalığı için de en önemli faktör elbette erken tanı ve tedavi olacaktır.