magnezyum eksikliği belirtileri

İnsan vücudunda magnezyum; protein üretilmesinden, kan şekeri ve kan basıncı oranlarının kontrolü yapar. Ayrıca vücudun enerji üretmesine, kas ve sinir işlevlerinin çalışmasında etkili görevleri vardır. Vücudun önemli bir parçasını oluşturur.

Magnezyum hücre bölünmesi gibi önemli bir görevi yerine getirir. Bunun yanında kemik ve dişlerin korunmasında ve gelişmesinde de büyük bir görev üstlenmiştir. Magnezyum eksikliği belirtileri toplumumuzda çokça rastlanan sağlık durumlarından biridir. Toplumdaysa genellikle yüksek miktarda alkol kullanarak durumu alkolizm seviyesine taşıyan kişilerde bu eksiklik görülür.

magnezyum eksikliği belirtileri

Ayrıca ilaç kullanımında gerekli koşullara dikkat etmeyen ve sağlıksız, hazır tüketimi aşırıya kaçıran kişilerde magnezyum eksikliğine rastlanır. Bir başka magnezyum eksikliği meydana getiren durum ise; sindirim sistemi üzerinde yapılan ameliyatlardır. Bu tür ameliyatlardan sonra vücutta magnezyum eksikliği semptomlarının görülme olasılığı çok yüksektir. Şeker hastaları da idrarla magnezyum atarlar. Bu yüzden bu kişilerde  magnezyum eksikliği belirtileri meydana gelir.

Magnezyumun Önemi

Magnezyum minerali insan vücudunun hemen hemen her dokusunda bulunur. Özellikle de kemik yapısında yer edinmiştir. Magnezyum fonksiyonlarını gerçekleştirirken potasyum ve sodyumdan yararlanır. Enzim reaksiyonuna katılan magnezyum minerali insanın yaşamsal işlevlerini devam ettirebilmesi için gerekli bir bileşendir. Bu nedenle magnezyum eksikliği belirtileri bir kişide oluşursa önlemini alması gerekir.

magnezyum eksikliği belirtileri

Bir insan vücudun da %60’ı kemik ve dişlerde, %39 yumuşak dokularda, %1 kanda olmak üzere magnezyum oranı dağılım gösterir. Lakin insan vücudunun magnezyum mineralini tek başına üretmesi mümkün değildir. Sağlıklı bir insan vücudunda ortalama 24 gram magnezyum yer alır. Ancak bu oran kişinin genel ağırlığına göre değişiklik gösterebilen bir miktardır. Magnezyum hücreler arasında etkileşimde önemli bir yer tutar. Hücre içi iletişimde de önemlidir.

Magnezyum Eksikliğinin Belirtilerine İyi Gelen Besinler

Fındık, badem, yeşil yapraklı sebzeler, patates, bitter çikolata, muz, yulaf ezmesi, avokado, kahverengi pirinç, somon, fasulye ve kesinlikle ıspanak gibi gıdalar magnezyum eksikliği belirtileri görüldüğünde tüketilmelidir. Çünkü bu gıdalar içerisinde bolca magnezyum minerali bulunur.

Ayrıca bahsedilen bu besinlerin işlenme oranının en azda tutulmasına dikkat edilmelidir. Nedeni ise besinlerin işlenmesi durumunda magnezyum oranını azalmasıdır ama günümüzün yoğun telaşesi içerisinde bireylerin bu koşula dikkat edebilmesi pek mümkün olmamaktadır.

magnezyum eksikliği belirtileri

Magnezyum eksikliğinin insan vücuduna çeşitli zararları vardır. Yeterli oranda magnezyum ihtiyacı birey tarafından sağlanamazsa vücut magnezyum eksikliğini belli edebilmek için bazı tepkiler vermeye başlar. Mide bulantısı, kusma, iştahta azalma ve tükenmişlik duygusu ile kendisini gösteren bu durum magnezyum eksikliği seviyesinin ileri taşınmasıyla saç dökülmesi, kalp ritim bozuklukları, kişilik değişiklikleri, vücutta uyuşmalar, epilepsi nöbetleri şeklinde farklılık göstererek karşımıza çıkar. Bu magnezyum eksikliği belirtileri yaygınlıkla görünen  belirtilerdir fakat kişilerin bünyelerine vücutsal ihtiyaçlarına, yaş gruplarına, yaşam koşullarına göre bu belirtiler değişiklik gösterir.

Magnezyum eksikliğinin bilimdeki ismi hipomagnezemidir. Magnezyum eksikliği daha birçok şekilde kendisini gösterir. Magnezyum eksikliği semptomlarından herhangi biri kişide fark edildiği zaman göz ardı edilmeden gerekli önlemler alınmalıdır.

magnezyum eksikliği belirtileri

Bireylerin Magnezyum İhtiyaç Oranları

Dünya Sağlık Örgütü ( WHO )  verilerine göre sağlıklı ve kaliteli bir hayat için insan vücudunda magnezyum oranına dikkat edilmelidir. Bir birey günde ortalama olarak 280 ve 350 miligram magnezyum minerali depolamalıdır. Kadınlar için 310-320 miligram arasında günlük magnezyum alımı belirlenmiştir. Erkeklerde bu oran artarak 400-420 miligram şeklinde görülür.

Kişiler magnezyum eksikliği belirtileri ile karşılaştıktan hemen sonra magnezyum ilaçları ve çeşitli vitaminlerle vücutlarındaki bu magnezyum eksikliği semptomlarını gidermeye çalışmalıdır. Fakat fark edilmekte geç kalınmış ve üst seviyeye tanışmış magnezyum eksikliği semptomlarında ise kişiye sadece damar yoluyla mineral desteği yapılabilir. Hızlı ve etkili bir yoldur.

magnezyum eksikliği belirtileri

Yaş grubuna, cinsiyete ve tabii ki bünyeden bünyeye uygulanan magnezyum desteğinin oranında değişikler meydana gelir. Aynı zamanda tedavi çerçevesinde magnezyum eksikliği semptomlarına sebep olan koşullar terk edilmelidir. Gerekli besin desteği ile vücut sağlıklı haline kavuşturulmalıdır. Bu şekilde var olan magnezyum eksikliği son bulur.

Fizyolojik Açıdan Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri

Normal bir insan vücudu yeteri derecede magnezyum oranı depolayamazsa kalp kasının düzenli şekilde çalışamamasından kaynaklı olarak kişilerde kalp çarpıntısı gibi sorunlarla karşılaşılır. Bu çarpıntı kişide kalp yorgunluğuna neden olur. Aynı şekilde magnezyum eksikliği belirtileri arasında kas seğirmeleri ve kramplar bulunur. Ama magnezyum eksikliğini gidermek için yapılan takviye  durumunda da bu kas kramplarında hafifleme görülebilir. Bu takviye yaşlı kategorisinde yer alan bireylerin magnezyum eksikliği semptomlarında azalma göstermeyebilir.

magnezyum eksikliği belirtileri

Magnezyum eksikliği emilim bozukluklarına da sebep olduğu için mide ve bağırsaklarda kramp ve ağrılara rastlanır. Magnezyum eksikliği semptomu olarak görebileceğimiz bir başka durum ise yüksek tansiyondur. Yüksek tansiyona bağlı kalp sorunları da yaşanırken kalp atış hızında düzensizlikler görülebilmektedir.

Huzursuz bacak sendromu, kabızlık, baş dönmesi, migren atakları nefes ve göğüs bölgesinde darlık hissiyatı, tırnakların uzamaması sürekli kırılması, el ve ayak bölgelerinde uyuşma gibi durumlarda magnezyum eksikliği belirtileri olarak ifade edilir. Vücudun tüm bu fizyolojik tepkileri bireyin günlük yaşantısında aksaklıklara neden olur ve yaşam kalitesini düşürerek magnezyum eksikliği taşıyan kişiyi huzursuzluğa sürükler.

Biyolojik Açıdan Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri

Magnezyum eksikliği semptomları arasında belki de en can sıkıcısı yaşlanmanın gözle görülebilir seviyeye taşınmasıdır. Kırışıklıklar, gözaltı torbaları ve morlukları, yüzün çeşitli bölümlerinde sarkmalar kişiyi rahatsız eden durumlardır.  Aynı zamanda vücudun magnezyum eksikliği semptomlarından biridir.

magnezyum eksikliği belirtileri

Magnezyum eksikliği insülin direncinin artması gibi çeşitli şeker hastalığı problemlerine de neden olur. İnsan vücuduna zihinsel ve bedensel açıdan zindelik, canlılık veren halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunun salgılanamaması durumu da magnezyum eksikliği belirtileri arasındadır. Oksidatif stresi meydana çıkarır.

Saç dökülmesi ve kalsiyum oranındaki düşüklük  gibi durumlarda magnezyum eksikliğinden kaynaklanır. Magnezyum eksikliği sağlıklı hücrelerde çeşitli bozulmalara neden olur.  Magnezyum eksikliği semptomları giderilmediği takdirde de hücre tamamen ölür.

Psikolojik Açıdan Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri

Magnezyum eksikliği kendisini fiziksel fonksiyonlarda belli ettiği kadar zihinsel fonksiyonlarda da belli eder. En büyük psikolojik magnezyum eksikliği belirtileri arasında depresyon yer alır. Magnezyum oranı düşük olan kişilerde depresyon riskinin arttığı kanıtlanmıştır. Magnezyum eksikliği semptomları taşıyan kişiler bu süreçte olumsuz duygulara kapılabilirler ve günlük hayat içerisinde çeşitli konu veya durumlara odaklanırken konsantrasyon kaybı yaşarlar.

magnezyum eksikliği belirtileri

Aynı zamanda kişiler unutkanlık, çabuk sinirlenme, sinirle ve stresle baş edememe, uykuya dalmakta güçlük çekme, kronik yorgunluk ve isteksizlik gibi durumlar magnezyum eksikliğinin semptomları olarak kabul edilmektedir. Çocuklarda da magnezyum eksikliği semptomları yetişkin bireylerle aynı olmakla birlikte ek olarak hiperaktivite dediğimiz olağandışı hareketlilik de çocuklarda kendisini gösteren başka bir magnezyum eksikliği semptomudur.

magnezyum eksikliği belirtileri

Magnezyum Çeşitleri

Magnezyum eksikliği semptomları olarak birçok şey sıraladık. Tüm bu belirtilere karşı vücuda destek olan çeşitli magnezyum türleri bulunmaktadır. Magnezyum hidroksit kabızlık için, magnezyum N- aselit taurinat uyku problemi ve migren atakları için iyi gelir. Magnezyum malat hücrelerin enerji ihtiyacını sağlar. Ayrıca insülin direncini düşürmek için de kullanılabilmektedir. Magnezyum sülfat minarelin damar yoluyla verilme şeklidir. Suda çözüle bilen toz formundadır. Bu hali ile ağrıyan kaslara iyi gelir. Magnezyum glistinat uyku bozukluğu ve kas krampları gibi magnezyum eksikliği belirtileri için iyi gelir.