Majör Depresyon

Günümüzde insanlığın en büyük problemlerinden biri de psikolojik hastalıklardır. Bu psikolojik rahatsızlıklara majör depresyon örnek verilebilir. Kesinlikle hafife alınmaması gereken bu rahatsızlık, tedavisi olmayan bir problem değildir. Bu yazımızda majör özellikli depresyon nedir, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir ve tedaviye nasıl destek olunabilir gibi önemli noktalara değineceğiz.

Majör Depresyon Nedir?

Majör Depresyon Kişinin hayatını tamamıyla etkileyen majör depresyon bir duygudurum bozukluğudur. Kişinin gündelik aktivitelere ilgisini azaltır. Bu rahatsızlık; kalıtsallık, ekonomik durum veya hormonal bozukluklar gibi farklı sebeplerden kaynaklanır.

Rahatsızlığın getirdiği duygusal dalgalanmalar hastaların beslenme alışkanlıklarından uyku durumlarına hatta gündelik işlerini yapma tarzlarına kadar her şeyi etkiler. Hastalar kendini herhangi bir aktiviteye karşı ilgisiz ve enerjisiz hissedebilir. Bunlara yorgunluk hissi ve hayattan keyif alamama da eklenebilir.

Majör Özellikli Depresyon Türleri

Majör Depresyon Depresyon hastalığı ortaya çıkma nedenine ve belirtilerine göre çeşitlendirilmektedir. Bu sebeple hangi tür depresyona sahip olunduğunun bilinmesi tedaviyi kolaylaştırır. Majör depresyon türleri aşağıdaki gibidir:

-Peripartum (Doğum Sonrası) Depresyonu

-Psikotik Depresyon

-Mevsimsel Depresyon

-Melankolik Depresyon

-Premenstrüel Dismorfik Bozukluk

-Anksiyete Sorunu

Majör Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Majör Depresyon  Temelinde kişinin ruh halini olumsuz etkileyen depresyon, bir rahatsızlıktır. Bu sebeple belirli belirtileri vardır. Belirtilerin 2 haftadan uzun sürmesi teşhis koymaya yardımcı olur. Major depresyon belirtileri aşağıdaki gibidir:

-Günlerin çoğunu duygusal bir çöküntüde ve mutsuz geçirmek

-Enerji düşüklüğü

-Değersizlik hissi

-Sıklıkla ölümü düşleme, intihar planları veya girişimleri

-Artan uyku süresi

-Uykusuzluk, yorgun uyanma

-Çaba göstermeden yaşanan kilo kaybı ya da artışı

-Önceden zevk alınan aktivitelerden artık zevk almamak

-Her şeyi mecburen yapma hissi

-Hareketlerinizde aşırı yavaşlama, miskinlik

-Aşırı huzursuzluk

-Değersizlik hissi

-Kendini küçük görme

-Suçlu ya da günahkâr hissetme

-Konsantrasyon kaybı (insanları dinlerken, bir şeyler okurken veya izlerken dikkatini verememe)

Bu gibi semptomlar bu tür depresyonun en belirgin belirtileridir. Bu tür belirtilere sahipseniz sizin de bir profesyonele başvurmanızda fayda vardır.

Majör Özellikli Depresyon İlerlerse Ne Olur?

Majör Depresyon Kendini yineleme huyu olan majör depresyon bazı koşullarda tekrar görülebilir. Yeterli tedavi almamış, koruyucu tedavi ya da psikoterapi görmemiş bireyler daha çok risk altındadır. Birinci depresyondan sonra ikincinin tekrarlanma olasılığı yüzde 50, ikinciden sonra tekrarlanma olasılığı yüzde 70, üçüncüden sonra tekrarlanma olasılığı ise yüzde 90’lara çıkmaktadır. Gerekli tedavi almamış hastalarda ölümle sonuçlanan intihar oranı yüzde 15’tir.

Tedavi sonrasında bile belirtilerin kalması, fazla düzelme olmaması gibi durumlarda doktor haberdar edilmelidir. Aynı zamanda belirtilerin tekrarlaması, anksiyete (kaygı) oluşması ve alkol-madde kullanımı gibi problemlerde de profesyonel görüşe başvurulmalıdır.

Her şeyden önce majör depresyon rahatsızlığı olan kimselerin güvenebilecekleri, yakın oldukları insanlarla konuşması ve yardım alması gerekir. Çevresel nedenlerle oluşan rahatsızlıklarda etraftaki stres etkenlerini azaltacak önlemler hastaya yardımcı olabilir. Ayrıca aile içi iletişim sorunları olan bireylerin kendi tedavilerinin dışında aile ve ilişki terapilerine başvurmaları da faydalı olacaktır.

Majör Depresyonunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Majör Depresyon Çoğu hastalık gibi depresyon türleri de tedavi edilebilir rahatsızlıklardır. Tedaviye başlamadan önce belirtilerin tiroit bozukluğu, vitamin eksikliği, beyin tümörü gibi hastalıklardan kaynaklanmadığına emin olunmaktadır.

Belirtilerin majör depresyon belirtisi olduğuna emin olunduktan sonra doktor tarafından tedavi sürecine başlanır. İlaç tedavisi, psikoterapi, elektrokonvülsif tedavi, kendi kendine başa çıkma metotları; tedavi için kullanılan yöntemlerdir. Öncelikle hastanın kendini daha iyi hissetmesi ve belirtilerinin azalması için doktor en uygun tedaviye karar verir. Aşağıda majör depresyon tedavi yöntemlerini sıralayalım.

1. Majör Depresyon ve İlaç Tedavisi

Majör Depresyon Beyin kimyası kişilerin ruh halindeki problemlerin kaynaklarından biridir. Bu sebeple beyin kimyasını değiştirmek amacıyla antidepresan ilaçlar kullanılmaktadır. Antidepresan ilaçlar etkisini ilk haftalar ya da aylarda göstermeyebilir. Tedavinin devamında doktor kararıyla ilaçlar ya da ilaçların dozları değiştirilebilir. İlaç tedavisi hastaların uyku düzenleri ve beslenme alışkanlıkları gibi günlük aktivitelerinde düzene girmeye yardımcı olur.

2. Majör Depresyon için Psikoterapi

Hafif ve orta seviyede depresyon rahatsızlıkları için psikoterapi tedavi yöntemine başvurulmaktadır. Psikoterapinin amacı hastanın olumsuz yanıt verilen durumlara karşı tavrını değiştirerek olumlu bir yanıta ulaşmaktır. Bu nedenle majör depresyon tedavi sürecinde hastaya kendini kötü hissettiren durumlar belirlenir. Böylece kişiye bu gibi durumlarla nasıl başa çıkabileceği öğretilir.

3. Majör Özellikli Depresyon için Elektrokonvülsif Tedavi

Tedavisi sonuç vermeyen şiddetli majör özellikli depresyon hastaları için kullanılan bir metottur. Bu metot anestezi kullanılarak beyinden elektrik akımı geçirerek uygulanır.

4. Majör Depresyonla Kendi Kendine Başa Çıkma Yöntemleri

Majör Depresyon Kendi kendine başa çıkma yöntemleri tek başına bir tedavi değildir. Yine de psikoterapi ve ilaç tedavisine yardımcı tedavi olarak uygulanmaktadır. Kişinin kendisi için faydalı faaliyetlerde bulunmasını sağlar. Öncelikli olarak egzersiz, meditasyon ve beslenme düzeni değişiklikleri gibi örnekleri vardır. Hastaların kendileriyle moral konuşmaları yapması, düşüncelerini yazı yoluyla ifade etmesi bireyin farkındalığını arttırarak tedaviye yardımcı olur.

5. Majör Depresyon ve Egzersiz

Majör Depresyon Kendi kendine başa çıkma için tavsiyelerden biri egzersizdir. Egzersiz yapmak bireyin gerginliğini azaltır ve özgüveninin artmasına yardımcı olur. İnsanlar egzersiz yaptığında vücut duygu durumlarını olumlu etkileyen endorfin isimli bir kimyasal salgılar.

Düzenli egzersiz yapmak uyku kalitesini arttırır, kaygıyı ve stresi azaltır. Hafif yürüyüşler, bisiklet sürmek, koşu, yüzme ve yoga gibi etkinlikler majör depresyon tedavisinde yardımcı olacak egzersizlere örnektir. Sonuç alınabilmesi için egzersizler düzenli olarak yapılmalıdır.

6. Majör Özellikli Depresyon ve Beslenme

Majör Depresyon Beslenme düzeninde değişiklik yapmak bireyin depresyonunu tedavi etmez. Yine de ruh halini daha iyi bir noktaya çekerek uygulanan tedaviye destek olur. Bu rahatsızlığa sahip kişilerde iştah azalması görülme ihtimali vardır. Bu sebeple besin yetmezliği, B12 ve D vitamini eksikliklerine sık sık rastlanmaktadır.

Yetersiz su tüketimi insan ruh sağlığını negatif yönde etkiler. Tavsiye edilen miktarda su gün içinde tüketilmelidir. Düzenli öğünler şeklinde beslenilmelidir. Zeytinyağı, fındık yağı ve omega-3 kaynağı yağlar daha sık tüketilmelidir.

Trans yağlar beyin sağlığını iyi etkilememektedir. Bu sebeple onlar yerine brokoli, çilek, fındık, biber gibi antioksidan besinler tüketilmelidir. Antioksidan besinler beyin sağlığını olumlu etkilemektedir. Hazır yemekler tercih edilmemelidir. Kişi kendi keyif alacağı yemekleri evinde yapmalıdır. Böylece ruh sağlığı olumlu etkilenecektir.

Görüldüğü üzere, hafife alınmayacak bir rahatsızlık olsa da majör depresyon tedavisi olmayan bir hastalık değildir. Uzmanlardan ve çevreden yardım alınarak depresyonla mücadele edebilirsiniz.