Her yaş grubundaki kadın ve erkeklerde görülebilen, makat yüzeyindeki çatlama ve yırtılmalara makat çatlağı ya da anal fissür denir. Bu konuda merak edilen detayları sizinle paylaştık.

Genellikle kabızlık, zorlama, ıkınma gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan makat yırtılması ya da çatlağı ciddi bir sağlık sorunudur. Günlük yaşam kalitesini düşürdüğü gibi ağrı ve sancılara sebep olur. Bu yırtılma, makatın en hassas bölgesi olan anoderm kısmında gerçekleşir. Özellikle yeniden dışkılama ihtiyacı iyileşme süresini uzatır ve hastalığı daha sancılı hale getirir.

Makat yırtılması sırasında anüs bölgesindeki damarlar şişerek bir yumru görünümü alır. Bu yumrular da otururken, yatarken can yakmaktadır. Rahatsızlık herhangi bir hayati tehlike taşımaz ve tedavi edilmektedir, bu durumda endişe etmenize lüzum yoktur.

Anal Fissür Nedenleri Nelerdir

Anal Fissür Nedenleri Nelerdir?

Anal fissürün öncelikli nedeninin kabızlık, dışkılarken zorlanma olduğundan bahsetmiştik. Bu durumlarda anüs bölgesinde ince ya da derin çatlaklar meydana gelir. Çatlaklar sürekli tekrarlıyorsa hastalık kronik hale gelmiş olabilir. Peki anal fissür rahatsızlığının diğer nedenleri nelerdir?

 • Hamilelik sürecinde ve doğum esnasında gerçekleşen genişleme, zorlama durumu makatta yırtılmaya sebep olur.
 • Kabızlığın yanı sıra uzun süren ishal de çatlak oluşumunun sebebidir.
 • Böbrek taşı düşürmek, bağırsak yolunu ve makatı zorlayacağı için rahatsızlığı tetikler.
 • Bağırsak hastalıkları, uçuklar, bağırsak iltihabı gibi durumları da nedenler arasında sayabiliriz.
 • Vücutta meydana gelen hasarlar dışında; at binme, uzun süre motor kullanma gibi durumlar makat yırtılması nedeni olur.

Makatta Çatlak Belirtileri

Makatta Çatlak Belirtileri

Makatta çatlak belirtileri herkeste hemen hemen aynı şekilde ortaya çıkar. Elbette çatlağın boyutu, kronik olma durumu ve diğer rahatsızlıklar ağrı ve sancı seviyesini etkileyecektir. En yaygın görülen belirtiler şunlardır:

 • Dışkılama esnasında zorlanma, makatta yanma ve acı hissi,
 • Anüs bölümünde yumru şeklinde şişlik,
 • Kanama,
 • Kaşıntı, tahriş, rahatsızlık,
 • Makatta yabancı cisim hissi,
 • Yırtılma, bastırma hissi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Saydığımız belirtileri yaşıyor ve makat çatlağı şikâyetiniz olduğunu düşünüyorsanız, doktora başvurarak gerekli tedaviyi görmenizi tavsiye ederiz. Aynı belirtiler hemoroid, makat kanseri, sarkma vs. gibi hastalıklarda da görüleceği için tanının zamanında konması önem arz eder.

Makat Çatlağı Kendiliğinden Geçer Mi?

Bahsettiğimiz belirtileri yaşayan çoğu insan, durumun kendiliğinden geçeceğini düşünerek mahremiyet gibi sebeplerden dolayı doktora başvurmamaktadır. Bunun büyük bir hata olduğunu söylemek isteriz. Çünkü makat çatlağı kendi kendine iyileşen bir hastalık değildir. Doktor müdahalesi hatta gerekirse cerrahi işlem şarttır.

Eğer tedavi edilmezse hastalık geçici olarak iyileşebilir ama sık sık tekrarlayarak kronik hale gelecektir. Bunun yanı sıra doktora gidene kadar evde uygulayabileceğiniz bazı önlemler vardır. Bu önlemler;

 • Bol sıvı tüketimi,
 • Kabız yapmayacak lifli gıdalar yemek,
 • Sıcağa yakın ılık duş,
 • Tuvalette hijyene dikkat etmek,
 • Tuvalette uzun süre vakit geçirmemek ve ıkınmamak olarak sıralanır.

makat çatlağı kendiliğinden geçer mi

Makat Çatlağı Muayene ve Tanısı

Makat çatlağı teşhisi, uzman bir doktor tarafından fiziksel muayene ile gerçekleşir. Bu Makat bölgesini detaylı bir şekilde inceleyen doktor, ihtiyaç halinde endoskopi işlemi talep edilebilmekte. Muayenenin ardından rahatsızlıklarınız, bağırsak düzeniniz, tuvalete çıkma durumunuz, kabızlık ve ishal hastalığınızın olup olmadığı gibi sorulara tabi tutulursunuz.

Yırtığın aynı belirtilere sahip başka hastalıklarla benzerlik gösterdiğinden bahsetmiştik. Bunun teşhisi için muayene ve tanı son derece önemlidir. Eğer rahatsızlığın sebebi başka hastalıklara dayanıyorsa doktorunuz sizi ilgili bölüme yönlendirecektir.

Makat Çatlak Tedavisi

Makattaki Çatlağın İyileştiği Nasıl Anlaşılır?

Fissürün iyileşme gösterip göstermediğini doktorunuz size bildirir. En doğru bilgiyi de bu şekilde alırsınız. Ama tahminde bulunmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu vardır.

 • Çatlağın iyileşmesiyle oturmada, yürümede zorluk, ağrı yaşamamaya başlarsınız,
 • Gündelik hayatınızdaki zorlanmalar son bulur,
 • Kanama gerçekleşmez,
 • Dışkılarken zorlanma, yırtılma, yanma hissi geçer,
 • Makatta baskı, yabancı cisim hissi kaybolur,
 • Kaşıntı, acı, rahatsızlık geçer,
 • Boşaltım kolay hale gelir gibi etkenler iyileşme sürecini göstermektedir.

Bu rahatlamaları yaşıyorum, öyleyse hastalıktan kurtuldum diye düşünmeniz de doğru değildir. Tamamen iyileşme gerçekleştiğinden emin olmak için mutlaka bir doktor kontrolünden geçmelisiniz. Eğer rahatsızlık az da olsa devam ediyorsa doktorunuz yeni bir tedavi uygulayabilir.

Makat Çatlağı Tedavisi

Makat çatlağı rahatsızlığını en çok tetikleyen durumlardan biri kabızlıktır. Dolayısıyla tedavi için de ilk yapılması gereken kabızlığa engel olmaktır. Bunun için doktorunuz yediklerinize dikkat etmenizi, lifli gıdalarla beslenmenizi, işlenmiş, paketli, katkılı yiyeceklerden uzak durmanızı ve bol su içmenizi önerecektir. Sağlıklı beslenme ile çözülemeyen bağırsak tembelliği gibi sorunlar için dışkı yumuşatma ilaçları kullanmanız gerekebilir.

Kabızlık sorunu çözülürken rahatsızlığı hafifletmek için uygulanacak yöntemler de söz konusudur. Sıcak suda oturma, doktor önerisi olan krem ve merhemler yanma, acı hissini azaltacak hatta yok edecektir. Hastalığı şiddetli geçirenler ağrı kesici gibi ilaçlar kullanabilirler. Makat çatlağı rahatsızlığının ilk aşamalarında gerçekleşen bu yöntemlerin yanı sıra kronik, uzun süredir devam eden ya da çatlak boyutu büyümüş hastalarda cerrahi müdahale gerekebilir. Basit bir işlem olduğu söylenen bu operasyonlar kısa süre içinde iyileşmeyi sağlar ve hasta günlük hayatına döner.

Makat Çatlağı Tedavisi

Anal Fissür Ameliyat Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makat çatlağı nedeniyle olacağınız ameliyatın öncesi ve sonrasında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Operasyona girmeden birkaç gün önce lifli gıdalar tüketmenizi ve bol su içmenizi tavsiye ederiz. Doktorunuza tüm şikayetlerinizi, diğer hastalıklarınızı ve kullandığınız ilaçları bildirmeyi unutmayın. Ayrıca ameliyatla ilgili riskler hakkında doktorunuzdan detaylı bilgi almalısınız.

Ameliyattan 2-6 saat sonra yemek yemeye başlayabilirsiniz. Doktorun verdiği ilaçlar dışında bir şey kullanmamalı ve olası şikayetlerinizi mutlaka bildirmelisiniz. Makatta bir süre kanama ve ağrı olmakta. Operasyondan sonra kontrollerinizi aksatmamanızı ve talimatları yerine getirmenizi tavsiye eder, sağlıklı günler dileriz.