meme-kanserinde-erken-tani

Meme kanseri;  memenin dokusundaki hücrelerden kaynaklı görülen bir kanser türüdür. Dokudaki hücrelerin kötü huylu olması, kanser vakasına zemin hazırlamaya neden olmaktadır. Bu yüzden meme kanserinde erken tanı mutlaka yapılması gerekiyor. Son derece ciddi bir hastalık olan göğüs kanserine karşı erken önlem alınması önemlidir.  Kadınlarda son dönemde artmaya başlayan göğüs kanserinin erkenden tanısı koyulması gerekiyor. 20 yaşından sonra her kadın, meme muayenesi yaptırmalıdır. Çünkü bu yaşlardan sonra kansere yakalanma oranı artmaya başlayacaktır. Meme ucunda kızarıklık, uç kısmında çekilme, acı gibi hissiyatlar varsa mutlaka muayene edilmesi gerekmektedir.

Meme Kanserinde Erken Teşhis Nasıl Olur?

meme kanserinde erken tanı konursa ne olur?

Erken teşhis, meme kanserinin daha ciddi boyutlara ulaşmasını engeller. Bu yüzden ergenlik dönemine girildikten sonra elle muayene yöntemini yapmalısınız. Meme kanseri tanısı koyabilmeniz için kendi kendinize de muayene yapabilmeniz mümkündür.

35-40 yaşlarına gelen kadınların ise meme ultrasonu çektirmesi gerekmektedir. 40’lı yaşlardan sonra yılda bir kez olmak üzere mamografi yaptırmalısınız. Meme kanserinde erken tanı olması için bu yollara başvurulmalı ve kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir. Göğüs kanseri tedavisinde erken teşhis olursa,  hastalığın ilerlemesinin önüne geçilecektir. Böylelikle kanser için önlem alınarak başarılı bir tedavinin gerçekleşmesi sağlanacaktır.

Meme Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarır Mı?

Meme kanserinde erken teşhis, hastanın ölüme gitmesini engellemektedir. Kanserin erken evrede tespit edilmesi, hem başarıya ulaşma hem hayatta kalmaya yardımcı olacaktır. Dolayısıyla her kadının kansere yakalanmaması adına muayenesini yapması gerekir. 35 yaşını doldurmadıysanız, kendi kendinize elle dokunarak memeyi kontrol edebilirsiniz. Fakat ilerleyen dönemlerde klinik muayeneye başvurulmalısınız. Meme kanserinde erken tanı yapabilmek için dikkat edilmesi gerekenler;

 • Meme ucunda kızarıklık,
 • Göğüs ve ucunda şişkinlik,
 • Kol altı bölgesinde şişkinlik,
 • İki meme arasında boyut ve form farkı gibi faktörler olarak sıralanır.

Bu saydıklarımız göğüs kanseri tanısı için önemli belirtiler arasında yer alacaktır.

40 Yaş Altı Neden Mamografi?

meme-kanseri-olumcul-mudurSorgulanan konulardan birisi de meme kanserinde erken tanı önemli olurken, 40 yaş altı neden mamografi yaptırmalıdır?’ sorusudur.  Amerikan kanser derneği, mamografi için 45 yaş altındaki kişilerin yaptırmalarında sakınca görmemiştir. Meme kanserinin ilerlememesi ve başarı oranın artması adına bu yola başvurmamız gerekmektedir.

40 yaşından önce yapılacak mamografi taraması, erken tanı koyularak tedaviye başlanmasını sağlayacaktır. Doğal olarak zaman kaybı yaşanmadan hastanın riskten uzaklaşması mümkün kılınacaktır.

Meme Kanseri Evre ve Tedavi Yolları

Göğüs kanserinde erken teşhis yapıldıktan sonra hastalığın evresine göre tedavi yollarına başvurulmaktadır.  Meme kanseri 1. evreden itibaren başlayarak daha üst evrelere doğru çıkan bir kanser türüdür. Buna göre meme kanserinin evrelerini ele aldığımızda tedavi yöntemleri şöyledir:

Meme Kanserinde 1. Evre

Meme kanseri birinci evresinde tümör çapı 20 mm ve daha küçüktür. Kanser lenf bezlerine sıçramadığından dolayı tedavinin başarı oranı yüksektir. Meme kanserinde erken tanı için birinci evrenin son derece önemli olduğunu söylemeliyiz. Bu nedenle radyasyon ve kemoterapi çalışmalarına başvurulmaktadır.

Göğüs kanseri birinci evresi düşük nüks içerdiğinden dolayı çabuk tedavisi yapılmaktadır. Kanser hücresi pozitif ve ileri boyutta olmadığından dolayı büyük çaplı bir işleme gerek duyulmayacaktır.

1 ve 2. Evrede Meme Tedavisi Nasıl Olur?

Göğüs kanser riski 2. evrede olan kadınlar için adjuman sistemik tedavi uygulanmaktadır. Böyle bir çalışmaya başvurulurken hormon, yaş gibi faktörler göz önünde tutulacaktır. Ayrıca 1-2 evrede ameliyata gerek duyulmazken, 4. evrede yapılması gerekecektir.

4. Evre Göğüs Kanseri Teşhisi

Meme kanseri 4. evresi olduğunda hastaya kapsamlı bir tedavi planı yapılmalıdır. Kötü huylu kanser hücrelerinin akciğer ve karaciğer gibi organlara sıçraması halinde ameliyat yapılması gerekmektedir. Fakat hastayı ameliyat etmeden önce doğabilecek zarar ve yararlardan bahsedilmesi önemlidir. Böylelikle hasta bilinçli bir şekilde kanser tedavisi operasyonuna girmiş olacaktır.

Kanserli Meme Belirtileri Nelerdir?

meme-kanserinde-erken-teshis-nasil-olurÇağımızda her an bir hastalığa yakalanma durumumuz yüksektir. Birçok kanser vakası bulunurken onlardan biri göğüs kanseridir. Dolayısıyla her kadında görülmesi muhtemel bir hastalık olduğu için meme kanserinde erken tanı önemli bir konuyu kapsamaktadır. Risk içeren hastalığın ilerlememesi adına belirtilerinin neler olduğunu bilmelisiniz. ‘Kanserli meme belirtileri nelerdir?’ gelin bir göz atalım:

Memedeki kanserli hücre her zaman kendini belli etmez. Hâlbuki sinsice ilerlediğinden dolayı ara ara kontrollerin yapılması gerekmektedir. Fakat kanser olup olmadığınızı anlamanız için belirtileri ise;

 • Memede kitle olması,
 • Meme başında akıntı,
 • Uç kısmında acı ve kızarıklık,
 • Memenin başı çekilmesi ve renk değişikliği olarak sıralanır.

Tüm bunları gördüğünüzde anında doktora gitmeniz gerekmektedir. Bu sayede hastalığın daha ileriki evrelere ulaşmasının önünü kesmiş olursunuz.

Göğüs Mamografisini Kim Çeker?

Mamografi meme kanserinde erken tanı için şarttır. Ancak çekim işleminin yapılması adına yaşınızın uygun olması gerekmektedir. ‘Göğüs mamografisini kim çeker?’ sorusu da son zamanda sıkça merak edilmektedir.

Göğüs hastalıkları uzman cerrahisi tarafından hastaya mamografi çekilmektedir. Ancak yapılacak çekimler sonrasında kanserin ileri boyutta olduğu tespit edilirse hasta ameliyata alınacaktır. Özellikle kadınlarda bu hastalığın yakalanma oranı daha yüksektir. Fakat çok düşük bir oranda da olsa meme kanserinin erkeklerde görülme olasılığı da bulunuyor. Erkeklerde de meme kanseri ilerlememesi için kadınlarda olduğu gibi aynı tip tedavi çalışmalarına başlanmaktadır.

Meme Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

meme-kanseri-tedavisi-nasil-yapilirGöğüs kanseri tedavisi geniş çaplı bir operasyondur. Bu yüzden hastalığın her bir evresinin planlaması gerekmektedir. Göğüs kanserinde erken tanı sonrasında hemen tedaviye başlanılmalıdır. Çünkü ne kadar geç tedavi yapılırsa o kadar çok risk artmaya da başlamış olur. Meme kanserinde erken tanı sonrası tedavi süreci hastalara şu şekilde yapılmaktadır:

 • İlk olarak meme dokusunun korunmasına yönelik bir tedavi başlatılır.
 • Tedavi esnasında gerek duyulursa mastektomi ile doku alınır.
 • Cerrahi işlemler sonrasında ise radyoterapi ve kemoterapi uygulamasına başvurulur.
 • Hastanın doktorun vereceği ilaçları da düzenli olarak kullanması gerekir.

Erken tanıyla birlikte, meme kanseri tedavisi olan bir kanser türüdür.

Göğüs Kanseri Tedavisi Kaç Ay?

Meme kanserinde erken tanı teşhis ve tedaviyi de içine aldığımızda 1 yılı bulmaktadır.  Bu süreç zarfında hasta sürekli uzman doktor tarafından gözetim altında tutulmaktadır. Çünkü hastalığın daha fazla ilerlemeden daha basit işlemlerle ortadan kalkması sağlanmaktadır.  Göğüs kanseri tedavisinde süreç 4 farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar; cerrahi tedavi, kemoterapi, radyoterapi ve hormon terapi şeklindedir.

Kanser tedavisine başlanmadan önce ilk etapta hastadan patolojik bulgular alınacaktır. Daha sonrasında ise 4 farklı işlemden birine karar verilecektir. Fakat uzman doktorun, tanıdan sonra işleme karar vermeli ve en doğru tedavi yöntemine başvurması gerekmektedir.

Meme Kanseri Ölümcül müdür?

kanserli-meme-belirtileri-nelerdir

Dünyada sıkça görülen hastalık türünden biri olan meme kanseri tedavi edilmezse ölümcül olmaktadır. Bu sebeple kansere karşı önlem alınması ve hastalığında ilerlemesinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde meme dokusundaki kötü huylu hücreler kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başlayacaktır. Dolayısıyla kalp damar hastalıkları, meme kanseri gibi vakalar sonucunda ölümle burun buruna gelme ihtimali yüksektir.

Göğüs kanseri, en sık ölümle sonuçlanan hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu yüzden meme kanserinde erken tanı konusunda dikkatli olunması gerekiyor. Eğer ki ihmalcilik durumları yaşanırsa o zaman kanser hücrelerinin birçok dokuya zarar vermesi kaçınılmaz olacaktır. Her geçen gün yayılmaya devam eden kanser hücresi, organlara kadar sıçrayacak ve ölümcül olacaktır.