bağışıklık güçlendiren besinler

Mevsim geçişlerinde hava sıcaklıklarının sürekli değişiklik göstermesi halsizlik ve hastalıkların artmasına neden olur. Genellikle halsizlik ile başlayan bu sürecin daha rahat geçirilmesi adına bağışıklık güçlendiren besinler oldukça faydalıdır.

Mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemi zayıflayarak vücut birçok hastalığa yatkın hale gelir. Mevsim geçişlerinin hastalıklara çok yatkın olması bazı önlemler almayı da gerektirir. Tüketilen besinler ile bağışıklık sistemi güçlendirilerek vücut dengesi kolay bir şekilde korunur. Faydalı besinler ile metabolizma hızlandırılır ve bu sayede bağışıklık sistemi güçlenmiş olur. Bu besinlerden bazıları; domates, ıspanak, portakal, limon, kırmızı biber, soğan, mandalina gibi C vitamini deposu olan gıdalardır. Bunun yanında çinko, kalsiyum ve protein dengesi de iyi kurulmalıdır.

Bağışıklık güçlendiren besinler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren En Etkili 10 Besin

Mevsim geçişlerinde hastalıklardan korunmak için birçok yol deneriz. Bunlardan en önemlisi ise vitamin deposu gıdaların varlığıdır. Bağışıklık güçlendiren besinler ile mevsim geçişlerini daha kolay atlatabilir ve kendimizi koruyabiliriz. Peki bağışıklığa yardımcı en etkili 10 besin nedir?

1.     Ay çekirdeği

E vitamini deposu olan ay çekirdeği vitamin deposu olmasıyla bağışıklık sistemini güçlendirir.

2.     Sarımsak

Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak içerdiği sülfürlü bileşeni ile bakteriler ile savaşır. Yemeklere ekstra lezzet katan sarımsak bir yandan da bağışıklığı kuvvetlendirir.

bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

3.     Soğan

Tıpkı sarımsak gibi doğal bir antibiyotik ve virüs savaşçısı diyebiliriz. Türk mutfağında farklı bir yere sahip olan soğan içeriğindeki antioksidan ile bağışıklık sistemini oldukça güçlendiriyor.

4.     Nar

İçeriğindeki likopen ile büyük bir antioksidan kaynağıdır. Meyve suyu olarak da sıklıkla tercih edilen nar bağışıklığın güçlenmesinde faydalıdır. Her akşam bir bardak nar suyu sayesinde hastalık ve halsizlikten kolayca kurtulabilirsiniz.

5.     Yoğurt

İçeriğindeki probiyotik ile bağırsak florasını yeniler ve sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Bunun yanında akciğerleri temizler ve metabolizmayı hızlandırarak bağışıklığı kuvvetlendirir. Sindirim sistemi hakkında detaylı bilgi almak için bu konudaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

6.     Baharat

Birçok baharat çeşidi metabolizmayı güçlendirmektedir. Özellikle vitamin yönünden zengin olan baharatlar hastalıklara karşı etkin bir koruma sağlar.

7.     Lahanagiller

Toksin atmak için oldukça uygun besin ögesi olan lahanagiller içerisinde brokoli, karnabahar, beyaz lahana ve kara lahana gibi sebzeleri kapsar. İçeriğinde sülfür ve antioksidanlar ile mevsim geçişlerinde sıklıkla bağışıklık güçlendirici olarak tüketilir.

bağışıklık güçlendiren besinler

8.     Kuruyemişler

Özellikle mevsim geçişlerinde vitamin seviyelerinde düşüşler görülmektedir. Kuruyemişler ile doğal bir şekilde vitamin alacak ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebileceksiniz. Özellikle kuruyemişlerin içerisindeki çinko vücut direnci için oldukça faydalıdır.

9.     Yaban Mersini

İçerisindeki şeker oranının düşük olması ile tercih nedeni olan yaban mersini antioksidanlar ile vücut direncini kuvvetlendirir.

10.  Domates

Hem C vitamini hem de içerisindeki likopen ile en önemli bağışıklık güçlendiren besinler arasında sayılabilir. Türk mutfağında sıklıkla kullanılan sebzelerden olan domates hem lezzeti hem de barındırdığı antioksidanlar ile dikkat çeker.

bağışıklık güçlendiren besinler

Bağışıklık Sistemi En Hızlı Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık sistemi hücre ve proteinlerin etkileşime girerek ortak çalışmasıdır. Bu çalışma sayesinde vücudu mikroplara ve serbest radikallere karşı koruyan bir sistemdir. Bağışıklık sistemi için vücudun savunma sistemi demek yanlış olmayacaktır. Tüm bu sistemin bazı zamanlarda yavaşladığını enfeksiyon, virüs ve diğer hastalıklara karşı vücudu savunmaz bıraktığını söyleyebiliriz. Bu durumdan kurtulmak ve bağışıklık sistemini hızlıca güçlendirmek günlük rutine eklenebilecek birkaç adım ile mümkündür. Bu adımlardan bazıları ise şunlardır:

 • Sigara kullanmamak.
 • Düzenli egzersiz ve spor yapmak.
 • İdeal kiloda olmak.
 • Aşırı alkolden kaçınmak.
 • Bağışıklık güçlendiren besinler tüketmek.
 • Stresi olabildiğince azaltmak.
 • Yeterince uyumak.
 • Ağız hijyenine dikkat etmek.

Sağlıklı olmak adına atılan bu adımlar sayesinde bağışıklık sisteminiz daima güçlü olacaktır.

bağışıklık güçlendiren besinler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yaz Meyveleri

Düzenli beslenme, bağışıklığı güçlendiren en önemli adımlardan biridir. Özellikle mevsim geçişlerinde vücut direncinin düşmesi ile daha fazla özen gerekir. Bu konuda yaz meyvelerinin oldukça büyük katkısı olduğu inkâr edilemez. Bahar aylarına girerken / çıkarken meyvelerin vitamin depolarından destek almak oldukça kıymetlidir. Peki bağışıklık güçlendiren besinler arasında yer alan yaz meyveleri hangileridir?

 • Karpuz: A vitamini deposudur ve yüksek miktarda likopen içerir. İçeriğinde bulunan yüksek su miktarı ile günlük almanız gereken vitamin ve su miktarını tek başına karşılar. Yalnızca bağışıklık değil cilt için de bir o kadar faydalıdır.
 • Kavun: Tıpkı karpuz gibi yüksek su içeriğine sahiptir. İçerisindeki C vitamini ile güçlü bir bağışıklık sağlar.
 • Çilek: Lif bakımından zengin olan çilek içerisindeki C vitamini ile vücut direncini hastalıklara karşı korur.
 • Üzüm: İçeriğindeki C ve K vitaminleri ile güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Yalnızca bağışıklık değil aynı zaman kalp sağlığı ve sindirim sistemi için de oldukça faydalıdır.
 • Kiraz: Kiraz içerisindeki A vitamini, potasyum, çinko ve magnezyum ile oldukça faydalıdır. Vücut direncinin arttırır ve günlük vitamin ihtiyacının çoğunu karşılar.
 • Şeftali: A, E ve K vitamini ile bağışıklık sisteminin ve vücut direncinin güçlü kalmasını sağlar.
 • Kivi: Oldukça yüksek bir C vitamini deposudur. Günlük C vitamini ihtiyacının önemli bir yüzdesini karşılar.
 • Yaban Mersini: Antioksidan bakımından oldukça zengin içeriklere sahip olan yaban mersini vücudun direncini tüm hastalık ve virüslere karşı korumaktadır.

Bağışıklık güçlendiren besinler tüketildiği takdirde mevsim geçişlerinde ve normal zamanda hastalıkla uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

bağışıklık güçlendiren besinler

Bağışıklık Güçlendiren Beslenme Önerileri

İyi ve sağlıklı beslenmek bağışıklığın güçlü olmasında oldukça etkilidir. Bağışıklık ve vücut direncinin düştüğü durumlarda enfeksiyona açık hale gelen vücut hızlıca hastalanacaktır. İçeriğindeki doğal vitaminler, mineraller ve antioksidan özellikleri ile sebze ve meyveler önemli bir rol oynar. Bağışıklık güçlendiren besinler ve beslenme önerileri nelerdir?

 • C vitamini kaynağı olan sebze ve meyvelerin özellikle kış aylarında sıklıkla tüketilmesi gerekir. Özellikle antioksidan içeren besinler bağışıklık sistemini oldukça güçlendirir.
 • Gün içerisinde yeterli sebze ve meyve tüketiminin yapılması gereklidir. Maydanoz, ıspanak ve roka gibi yeşil yapraklı sebzelerin günlük olarak tüketilmesi faydalıdır.
 • Yiyecek ve içeceklerin içerisinde limon ekleyebilir ve günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
 • Her gün 1 avuç kadar kuruyemiş tüketebilirsiniz. Ceviz, badem ve fındık günlük E vitamini ihtiyacını karşılayacaktır.
 • A vitamini bağışıklık güçlendirme ve vücut direncini arttırma da oldukça etkili bir vitamindir. Yumurta, süt, havuç ve kayısı gibi A vitamini kaynağından zengin besinlerin tüketilmesi oldukça faydalıdır.
 • Çorba ve yemeklerinizde günlük 1 kaşık zerdeçal kullanmak iyileşmenizi hızlandırıp bağışıklığınızı kuvvetlendirir.
 • Doğal antibiyotik olarak bilinen soğan ve sarımsak bağışıklık güçlendiren besinler arasındadır.

bağışıklık güçlendiren besinler

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklığınızı Güçlü Tutun

Mevsim geçişleri vücut direncinin ve bağışıklığın en çok düştüğü zamanlardan biridir. Mevsim ve hava şartlarının sürekli değişmesi ile vücudun uyum sağlayamaması sonucunda hastalık riski oluşur. Bu nedenle özellikle mevsim geçişlerinde bağışıklık için ekstra özenli ve titiz davranmak doğru olacaktır. Bunun için sık sık bağışıklık güçlendiren besinler tüketmek, D vitamini almak, bol bol hareket etmek ve uykunuzu iyi almanız gerekir.

bağışıklık güçlendiren besinler

Bağışıklık Sistemi Neden Zayıflar?

Özellikle kış aylarında vücudun daha az güneş ışığı görmesi ile birlikte bağışıklık sistemi zayıflar. Bunun için gıdalardan kolaylıkla yardım alarak vücut direncini arttırabilirsiniz. Mevsimlerden ve mevsim geçişlerinden bağımsız sigara ve alkol kullanımı, düzensiz beslenme, az hareket etmek ve düzensiz uyku da bağışıklık sistemini zayıflatan nedenlerdir. Daha düzenli bir hayat ve bağışıklık güçlendiren besinler ile bu durumun üstesinden kolayca gelebilirsiniz.