Mezoterapi

1952 yılında Doktor Pistor tarafından tıp dünyasına kazandırılan mezoterapi tedavisi, cerrahi işlem gerektirmeyen bir tedavi yöntemidir. Mezoterapi genellikle cilt yenileme, kırışıklık karşıtı tedavi yöntemi, bölgesel yağlanma ve zayıflama tedavisi olarak uygulanır.

Selülit, çatlak, cilt lekeleri, akut ve kronik ağrılarda uygulanan mezoterapi bölgesel tedavi yöntemi olarak bilinir. İğneli akupunktur uygulamasına benzeyen bir uygulama yöntemi olan mezoterapi ile cilde vitamin, mineral ve enzim karışımları enjekte edilir.

Uygulanacak karışım kişinin rahatsızlığına, uygulanacak vücut bölgesine göre farklılıklar gösterebilir. Yani vitamin, mineral gibi karışımlar yerine tek bir bileşen de uygulanabilir. Mezoterapi tedavisinde karışımın vücut tarafından hızlı bir şekilde emilmesi sonucunda yan etkileri azaltması büyük bir avantaj sağlar.

Mezoterapi Çeşitleri

Mezoterapi hem enjekte yöntemine göre hem de uygulanacak bölgeye göre farklı çeşitlere sahiptir.

Enjekte yöntemine göre mezoterapi, nokta nokta, üst deri ve kapsamlı enjeksiyon olarak 3 farklı gruba ayrılır. Uygulanacak bölgeye göre ise saç mezoterapisi, selülit mezoterapisi, yüz mezoterapisi, leke mezoterapi, PRP mezoterapi, dudak mezoterapisi ve kaş mezoterapisi olarak farklı çeşitlere sahiptir.

Aynı zamanda mezoterapi iğneli ve iğnesiz mezoterapi olarak da 2 çeşide sahiptir.

Mezoterapi Tedavisi Ne İşe Yarar?

Mezoterapi vücudun çeşitli bölgelerindeki rahatsızlıklara karşı tedavi amaçlı kullanılır. Cildinize uygulanan karışımlar ile kan dolaşımınızı hızlandıran mezoterapi tedavisi çabucak iyileşmenizi sağlar. Cildinizde oluşan kırışıklık, yara, çatlak ve leke gibi çeşitli cilt problemlerinizin yanı sıra kronik ağrılarınız varsa onları da mezoterapi tedavisi ile dindirebilirsiniz.

Mezoterapi, romatizma rahatsızlıklarıyla birlikle damar tıkanıklığı gibi damar rahatsızlıklarında da tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Ayrıca vücuttaki çeşitli yaraların hızlıca iyileşmesi için de kullanılan mezoterapi ile bölgesel yağlar, selülitlerden kurtulma işlemi gerçekleştirilir. Aynı zamanda mezoterapi yöntemi ile fazla kilolarınızdan da kurtulabilirsiniz.

Mezoterapi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Mezoterapi tedavisi genellikle bölgesel yağlanma, güneş lekeleri, selülit, saç sökülmesi, deri çatlakları, cilt yaşlanması, kellik, cilt sarkması, gözaltı morlukları ve torbaları, yaralanmalar, alerjiler, akut ve kronik ağrılar, derideki pigment yetersizliği, fibromiyalji gibi çeşitli rahatsızlıklara karşı tedavi yöntemi olarak uygulanır.

Mezoterapi Kimlere Uygulanabilir? Kimlere Uygulanamaz?

Mezoterapi tedavisi, 18 ila 60 yaş arası selülit, bölgesel zayıflama, çeşitli cilt problemleri, leke sorunları, saç dökülmesi gibi rahatsızlıklara sahip herkese uygulanabilir. Aynı zamanda boyun ve bel fıtığı, bütün eklem rahatsızlıkları, migren, varis, bazı damar hastalıklarında tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak uygulanabilir.  Mezoterapi, yaşlılık etkilerini engelleme özelliği taşıyan bir tedavi yöntemidir. Bu yüzden de 18 yaşını aşmış her bireye uygulanabilir.

Mezoterapi tedavisi 18 yaşından küçüklere, hamilelere, diyabet hastalarına, felç geçirmiş kişilere, emziren kadınlara, kanser tedavisi gören kişilere, çeşitli karaciğer ya da böbrek rahatsızlığı olan kişilere, kullanılan karışımlara ya da ilaçlardan herhangi birine karşı alerjisi olanlara uygulanamaz. Mezoterapi uygulanmadan önce uzmanlar tarafından gerekli tetkiklerin yapılıp, onay alınması gerekir.

Mezoterapi Zararlı Mı?

Mezoterapi tedavisi genellikle kırışıkları giderme, vücudun nem dengesini sağlama, vücudu sıkılaştırma ve saç tedavisi gibi durumlarda uygulanır. Tedavi sırasında enjeksiyon kullanılmadığı için mezoterapide diğer tedavilere göre daha az yan etki ve zarar görülür. Çok büyük zararları olmayan mezoterapinin her tedavi yönteminde olduğu kadar kullanılan malzemeler ve yöntemler nedeniyle kişiden kişiye değişen bazı zararları ve geçici yan etkileri bulunur.

Mezoterapi Kalıcı Mı?

Kalıcı bir çözüm yöntemi değildir. Her insanın cilt tipine ve dış faktörlerden kaynaklanan durumlara göre tedavinin kalıcılığı farklılık göstermektedir. Aynı zamanda cildin yaşayan bir doku olduğunu düşünürsek mezoterapinin kalıcılık süresinin farklılık göstermesinin gayet normal olduğu da kabul edilebilir bir gerçektir.

Mezoterapi Tedavisi

Mezoterapi Nasıl Yapılır?

Mezoterapi yapılmadan önce kişiye fiziksel muayene yapılır. Fiziksel muayenenin ardından rahatsızlığa dair tanı konulur ve buna uygun tedavi yöntemi seçilir. Mezoterapi tedavisi alması kararlaştırılan hastaya bölgeye ve kişinin isteğine göre anestezi etkisi gösteren krem sürülebilir. Bu sayede hastanın yaşayabileceği acı, yanma ve ağrı hissi ortadan kalkmış olur.

Hasta derisinin orta dokusuna, özel karışımın iğne yardımıyla enjekte edilmesi olarak uygulanan mezoterapi yönteminde her hastaya özel kullan at iğneler ve solüsyonlar kullanılır. Genellikle cilt problemleri, ağrılar ya da yaralanmaların tedavisi için uygulanan bu yöntem ince yapıdaki iğnelerle yapılır.

Mezoterapi tedavisinde hastaya enjekte edilen karışımların içeriğinde farklı yapıda vitamin, bitki özleri, amino asit ve mineraller yer alır. Karışımların enjekte edileceği bölgeye solüsyonlar çok küçük miktarlarda uygulanır. Sık sık uygulama yapılacaksa mezoterapinin uygulanacağı bölgeye rahatlıkla enjekte olabilmesi için özel mekanik tabancalar da kullanılabilir. Mezoterapi tabancası tedavi için özel olarak üretildiği için son derece pratik ve rahat bir kullanım imkânı sağlar.

Mezoterapi yapılacak hastanın durumuna ve bölgeye göre daha fazla seans uygulanabilir. Ayrıca iğnesiz mezoterapi de yapılabilir. İğnesiz mezoterapide iğne yerine özel bir cihaz kullanılır ve solüsyon elektroporasyon ile vücuda enjekte edilir. Mezoterapi uygulaması ortalama 30-40 dakika kadar sürmektedir. Ortalama 3-4 seansta tamamlanan mezoterapi uygulaması hastanın durumuna göre 3 seans daha yapılarak tamamlanır. Ayrıca yine hastanın isteği ve durumuna göre 3 ya da 6 ayda bir mezoterapi uygulaması tekrar edilebilir.

Mezoterapi uygulamasından sonra genellikle pansuman gerekmez. Herhangi bir yan etki, zarar görülmediği müddetçe uygulamadan sonra hasta günlük hayata rahatlıkla devam edebilir.

Evde Mezoterapi Nasıl Yapılır?

Farklı yöntemlerle uygulanabilen mezoterapi kolay bir şekilde yapılabilir olduğu için evde de uygulanabilmektedir. Evde mezoterapi yapılması için ilk önce hangi şekilde uygulanacağına karar verilmelidir.

Evde mezoterapi yapmanın en kolay yolu ise bir dermaroller satın almaktır. Saplı bir silindire benzeyen ve oldukça küçük çelik iğnelere sahip bu alet ile mezoterapi uygulaması evde rahatça yapılabilir. Dermaroller seçerken malzemenin gücü, kalitesi, iğnenin boyutuna dikkat edilerek seçim yapılmalıdır. İlk kez mezoterapi yapacak birisi 0,3 mm ya da daha küçük boyutlarda iğneler kullanmalıdır. Uygulamadan önce gerekli araştırmaların yapılması ve birinden yardım alınması mezoterapi uygulamasının daha iyi sonuç vermesini etkiler. Bu tarz uygulamalarda en küçük yapıdan başlayarak uygulama yapılması ortaya çıkacak zararları en aza indirmenize veya hiçbir zararın oluşmamasına yardımcı olur.

Mezoterapi Ne Zaman Etki Eder?

Mezoterapinin sonuçları kişiden kişiye ve sorunun büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Tedavi uygulanan hastanın cilt yapısı, yaşı gibi durumlar da mezoterapi sürecini etkileyen faktörler arasında yer alır. Aynı zamanda saç, yüz gibi bölgeden bölgeye de mezoterapi etkisi değişmektedir. Bu gibi saydığımız durumlara göre mezoterapinin etkisi genellikle 2 ya da 3 seansın sonunda ortaya çıkmaya başlar.

Yalnızca bir bölgeyle alakalı olan tedavilerin etkileri kısa sürede ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca seanslara bağlı olarak değişse bile mezoterapinin tam ve net etkileri ortalama 1 ay gibi bir zaman diliminde ortaya çıkar. Bu yüzden mezoterapi seanslarının 15-20 gün kadar sürmesi uzmanlar tarafından önerilir. Mezoterapiye düzenli şekilde devam etmek ve bitirmek oldukça önemlidir.

Mezoterapinin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Mezoterapinin etkisi kişinin cilt yapısına, uygulanan bölgeye ve yönteme göre farklılıklar göstermektedir. Örneğin bir kişi kırışıklık gidermek için mezoterapi tedavisi olduysanız etkisi 6 aya kadar sürmektedir. 6 aydan sonra yavaş yavaş etkisini kaybeden mezoterapi ortalama 8 ila 12 ay arasında tamamen yok olur.

Hasta vücudunun farklı bölgelerine ve farklı sorunların giderilmesi amacıyla uygulanan mezoterapi ile oldukça etkili sonuçlar ve gözle görülebilir değişimler elde edilebilir. Ortalama olarak 6 ay ile 18 ay boyunca etkisi süren mezoterapinin etki süresi kişinin yaptığı bakım, dikkat edişi gibi durumlara göre daha da uzayabilir ya da azalabilir.

Mezoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?

Kan verdikten sonra kan verilen bölgede oluşan küçük delik gibi tıpta uygulanan her işlem sonucunda bir zarar ya da yan etki ortaya çıkar. Mezoterapide de bazı yan etkiler ortaya çıkar ancak bu yan etkiler çok uzun sürmezler. Yan etkiler kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı kişilerde hiçbir yan etki görülmezken bazı kişilerde birden çok yan etki görülebilir.

Mezoterapi sonrasında uygulanan bölgede geçici morarmalar ve kızarıklıklar meydana gelebilir. Bu ortaya çıkan morluk ve kızarmalar çok büyük bir probleme neden olmaz ve 2-3 gün içinde kendi kendilerine yok olurlar.

Mezoterapi tedavisi sonrasında görülebilecek diğer yan etkiler ise şunlardır:

 • Kusma
 • Mide Bulantısı
 • Mezoterapinin uygulandığı bölgede şişlik
 • Uygulanan bölgede kaşıntı ve yanma
 • Deri döküntüleri, isilik
 • İshal
 • Koyu renkte leke oluşumu

Mezoterapi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mezoterapi yöntemi birçok farklı yöntem ve vücudun farklı yerlerine uygulanmaktadır. Uygulama sonrasında uzun süreli ve vücuda zarar verebilecek etkiler oluşmaması için bazı dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bu durumlara dikkat edilmesi hem mezoterapi tedavisinden istenilen olumlu sonuçların alınmasını hem de tedavinin sonuçlarının daha çabuk ve etkili şekilde ortaya çıkmasını sağlar.

Mezoterapi sonrası dikkat edilmesi gereken başlıca şeyler şunlardır:

 • Kan sulandırıcı kullanılıyorsa mezoterapi seansları öncesinde kullanılmamalıdır.
 • Mezoterapi sonrasında uygulama yapılan bölge yaklaşık 15-20 saat boyunca suyla temas ettirilmemelidir.
 • Mezoterapi seanslarının ardından 2-3 gün boyunca vücudu ve kişiyi zorlayacak hareketlerin yapılmasından kaçınılmalıdır.
 • Eğer mezoterapi yüze uygulandıysa 1-2 gün boyunca makyaj yapılmamalıdır.
 • Mezoterapi sonrasında dar ve vücudu saran kıyafetler giyilmemelidir.
 • Mezoterapi öncesinde ağrı kesici, aspirin gibi ilaçlar alınmamalıdır.

Günümüzde sıklıkla uygulana bu yöntem sayesinde cilt, saç ve daha birçok rahatsızlığınızı hafifletebilirsiniz.