MIND diyeti

Beslenme her yaş için oldukça önemlidir. Çünkü sağlığımızı ve dolayısıyla da hayatımızı etkileyen bir unsurdur. Özellikle yaş aldıkça beynin fonksiyonlarının doğru çalışması ve korunması için beslenme çok değerlidir.

Bunun ışığında, son yıllarda demans hastalığı üzerinde yapılan araştırmalar ile bir sonuç ortaya konuldu. Araştırmalara göre beslenme, beynin düşünme ve hatırlama yeteneğini etkiliyor. Yani doğru bir beslenme, demansı engelliyor ya da geciktiriyor. Bu sonuçlara bağlı olarak da hayatımıza yeni bir diyet şekli girdi. Bu diyet MIND diyeti olarak isimlendiriliyor.

MIND diyeti

Son Yılların Yıldızı Olan Diyet

Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay yani kısaltmasıyla MIND diyeti sağlıktaki önemli rolüyle dikkat çekiyor. Bu diyet modeli DASH ve Akdeniz diyetlerinin bir karışımı olarak karşımıza çıkıyor.

Diyet temel olarak beyin sağlığına odaklı bir yaklaşım üzerine kuruludur. Bundan dolayı da 20 yılı aşkın yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konulmuş bir modeldir. Diyet 2015 yılında Chicago ve Rush Üniversitelerinin diyetisyenleri tarafından geliştirilmiştir. Bu diyet ile Alzheimer, demans gibi zihinsel hastalıkların risklerini azaltmak ve engel olmak amaçlanmaktadır.

MIND diyeti

MIND, Akdeniz ve DASH diyetlerinin kombinasyonu olarak ortaya konmuştur. Geleneksel Akdeniz diyetinde sebzeler, meyveler, tahıllar, baklagiller, kabuklu yemişler bulunur. Et, yumurta, süt ürünleri ve alkol de beslenme modelinde yer almaktadır.

DASH diyetinde ise ağırlıklı olarak meyve, sebze ve az yağlı süt ürünleri bulunur. Ayrıca tam tahıllardan kuruyemişlere, kümes hayvanlarından balıklara kadar birçok yiyeceği de içerisinde barındırır. İşte, bu ikisi bir araya getirilerek MIND diyeti oluşturuluyor.

MIND diyeti

MIND Diyetinin Amacı

Beyin dostu olarak anılan diyet, bazı gıdaların tüketilmesini zorunlu kılarken bazılarından uzak durulmasını öneriyor. Bu diyette haftalık ve günlük olarak tüketeceğiniz miktarlar önceden belirlenmiştir. Buna rağmen haftalık bir plan dâhilinde ilerlemez. En önemli özelliklerinden biri de temel olarak kilo verme amacı taşımamasıdır. Diyette, doymuş yağ oranı yüksek olan hayvansal gıdaların yanı sıra ilave şekerli gıdaların kullanılmaması öneriliyor.

Zihinsel düzenlemeyi amaçlayan MIND diyeti beyin fonksiyonlarını koruyan ve olumlu etkileyen yiyeceklerin tüketilmesini içeriyor. Buna ek olarak antioksidan özellikli olan gıdaların tüketilmesini teşvik ediyor. Çünkü bu antioksidanlar, beyindeki hücrelere zarar veren yapılara karşı savaşıyor. Yani temel olarak diyet, bu duruma hizmet etmek amacıyla geliştirilmiştir.

MIND diyeti

MIND Diyetinde Tüketilmesi Gerekenler

Diyette, bazı besin gruplarının tüketilmesine izin verilirken bazılarının tüketilmemesi öneriliyor. Bu durum alınan besinin beyne olan katkısına göre düzenleniyor. MIND diyeti içeriğine göre tüketilmesi gereken yiyecek ve içecekler şöyledir:

 • Yeşil Yapraklı Sebzeler: Bu yiyecekler içeriğinde K vitamini, lutein, folik asit ve beta-karoten bakımından zengindirler. Beynin genç kalması için oldukça önemlidir. Ayrıca bunama ve alzheimer hastalıklarından da korumaktadır.
 • Yağlı Tohumlar: Yağlı tohumlar E vitamini açısından oldukça zengindirler. Beyin fonksiyonlarının sağlığı için de E vitaminin alınması önemlidir. Çünkü yapılan bir araştırmaya göre E vitaminin iyi bir şekilde alınması bilişsel düşüşün önüne geçiyor. Buna bağlı olarak da yağlı tohumların tüketilmesi gerekir.
 • Meyveler: Meyveler, besin değeri yüksek yiyecekler arasında yer alır. Buna bağlı olarak da MIND diyeti için vazgeçilmezlerdendir. Yaş aldıkça beyindeki hasarlı hücre sayısında artış yaşanır. Bu da zihinsel hastalıklara sebep olur.
 • Tahıllar: Yeterli enerji olmadan beynin işlevini yerine getirmesine imkân yoktur. Konsantre olma, odaklanma gibi yeteneklerimiz enerji kaynağı ile gerçekleşir. Tahıllar da tam burada devreye girerek enerji verici özelliği ile gün boyu zihinsel uyanıklık sağlar.

MIND diyeti

 • Deniz Ürünleri: Vücut tarafından üretilemeyen esansiyel yağ asitlerinin diyet yoluyla alınmaları gerekir. Bunların alınması için de deniz ürünleri tüketimi şarttır. Çünkü bilindiği gibi deniz ürünleri hafıza ve beyinsel işlevler konusunda oldukça önemlidir.
 • Kümes Hayvanları: Kümes hayvanları, düşük yağlı proteinler ve B vitamini barındırırlar. Bu da bunamanın önlenmesinde etkili rol oynar. Ancak organik olanların tercih edilmesi önerilir.
 • Saf Sızma Zeytinyağı: MIND diyeti için gerçek olan zeytinyağı çok önemli bir beyin besin kaynağıdır. Çünkü içeriğinde bulunan güçlü antioksidanlar öğrenmeyi ve hafızayı güçlendirir, iyileştirir. Buna bağlı olarak da alzheimer hastalığının ortaya çıkmasına engel olur.
 • Şarap: Doğru alınması durumunda şaraplar alzheimer hastalığı başta olmak üzere birçok zihinsel rahatsızlığı engeller. Tabii ki eğer alkol kullanmıyorsanız sırf bu diyet için içmenize gerek yoktur. Eğer, kullanıyor iseniz de günde 1 kadehten fazlası alınmamalıdır.

Tüm bu yiyecek ve içecekler diyet için tüketilebilmektedir. Doğru tüketimde tüm bunların beyin fonksiyonlarına olan etkisi kanıtlanmıştır.

MIND diyeti

Diyetteyken Uzak Durulması Gerekenler

Yukarıda MIND diyeti uygulanırken tüketilmesi gereken besinlere değindik. Ancak özellikle uzak durulması ya da daha az tüketilmesi gereken bazı besinler de yok değildir. Bunlara dikkat edilmezse diyetin bir anlamı kalmaz. Bundan dolayı gayet özenli ve düzenli bir şekilde diyet gerçekleştirilmelidir. Diyette, uzak durulması gereken yiyecek ve içecekler:

 • Kırmızı et: Haftada en fazla 3 porsiyon tüketilmesi önerilir.
 • Tereyağı, Margarin: Haftada en fazla 7 çay kaşığı tüketilmesi gerekir.
 • Peynir Çeşitleri: Haftada 60 gramdan fazla tüketilmesi önerilmiyor.
 • Hamur İşleri ve Tatlılar: Haftada en fazla 4 porsiyon tüketilmesi gerekir. Daha fazlasından kaçınılmalıdır.
 • Kızarmış Yiyecekler ve Fast Food: Haftada en fazla 1 kez tüketilmesine izin verilir. Çünkü normal yaşamda da pek önerilmeyen beslenme çeşididir.

Yukarıda bahsettiğimiz bu yiyeceklerin birçoğunun gündelik yaşantıda da tüketilmesi önerilmiyor. Bunlar göz önüne alındığında MIND diyeti için oldukça etkili hazırlanmıştır, diyebiliriz.

MIND diyeti

Diyetteyken Dikkat Edilmesi Gerekenler

MIND, oldukça güvenli bir diyet çeşididir. Bazı küçük detaylara dikkat ederek çok daha etkili sonuçlar almanız mümkündür. Özellikle öğünlerinizi planlarken dikkat etmeniz gereken bazı unsurları paylaşacağız. MIND diyeti yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar:

 • Günde en az 3 kere tam tahıllı yiyecekler tüketin.
 • Gün içerisinde belli sürelerde kesinlikle meyve ve sebze tüketin. Özellikle çilek tüketimi fazlasıyla öneriliyor.
 • Fındık, çiğ badem ve ceviz gibi kuruyemişleri tüketmeye özen gösterin.
 • Fasulye gibi baklagillerin günlük olarak az miktarda tüketilmesi gerekir.
 • Haftada en az 2 kez kümes hayvanı tüketmeniz önerilir.
 • Haftada en az 1 kez balık tüketilmesi diyet için önemlidir.
 • Yemeklerinizi zeytinyağı kullanarak pişirin.

Tüm bu ufak detaylara dikkat etmeniz gerekir. MIND diyeti ancak bu şekilde başarıya ulaşmaktadır. Doğru sonuçlar için diyete uygun beslenildiğinden emin olmak gerekir.

MIND diyeti

MIND Diyetinin Sağlığa Faydaları

Temel olarak beyni etkileyen MIND yöntemi, sağlığa olan katkıları ile dikkat çekiyor. Tüm kurallara uyarak yapıldığı takdirde hiç yadsınamayacak kadar büyük etkilere sahiptir. Zaten bu durum araştırmalarla da ortaya kondu. Diyet çok kısa bir sürede hafızayı güçlendirerek beyni harekete geçirir.

Buna ek olarak bunama ve alzheimer gibi hastalıkların önüne geçerek meydana gelmeden engeller. Ayrıca, temel olarak kilo vermeyi hedeflemeyen bir diyet olsa da sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkündür.

MIND diyeti

Diyeti doğru bir şekilde ve titizlikle uyguladığınız takdirde alzheimer hastalığına yakalanma riskiniz %53 oranında düşer. Ancak orta derecede uygularsanız ise yani tam anlamıyla uygulamadıysanız hastalığa yakalanma riskiniz %35 oranında azalır. Tüm bunlar ışığında unutulmamalıdır ki diyet sadece kilo verme eylemi değildir. Aynı zamanda MIND diyeti gibi sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır.