ofis-calisanlarini-tehdit-eden-hastaliklar

Tüm gün oturmak ve az hareket etmek kas ve iskelet sistemi açısından birçok hastalığa neden olur. Masa başında çok uzun saatler çalışmak ve günlük olarak spor yapmamak duruş bozukluğu gibi birçok problemi de yanında getirir. Ofis çalışanlarını tehdit eden hastalıklar basit rahatsızlıklar değildir. Bunun yanında günlük olarak bir spor rutinine sahip değilseniz ve sigara gibi alışkanlıklara sahipseniz bu hastalıklara yakalanma riski artmaktadır. Ofis hastalıkları denince akla bazı hastalıklar gelmektedir. Yaşanan sinir sıkışmaları, kireçlenme, eklemlerde kistler ve kas yırtıkları hareketsizlikten meydana gelir. Yazımızın devamında fiziksel olarak meydana gelme ihtimali olan bazı hastalıklar yer alıyor.

Ofis Hastalıkları Nelerdir?

1. Boyun Ağrıları

Masa başı çalışanların karşılaştığı en yaygın rahatsızlıklardan biridir. Ofis çalışanlarını tehdit eden hastalıklar ve ofis denince akla gelen bilgisayar ve konforsuz masalar ile boyun ağrısı çok sık yaşanır. Günlük hayatta kullandığımız akıllı cihazlar ise bu durumu pekiştirmektedir.

bel-agrisi

2. Boyun Kireçlenmesi

Ofis çalışanlarını tehdit eden hastalıklar içinde en çok görülenlerden biri de boyun rahatsızlıklarıdır. Kireçlenme, kasların gerilmesi ve yırtılması sonucunda ortaya çıkar. Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak bu rahatsızlığın temel nedenlerinden biridir. Özellikle uzun süre hareketsiz kaldıktan sonraki aşırıya kaçan boyun hareketleri kireçlenmeye neden olur. Ağrı sürecinde hareketlerde kısıtlanma ve kulakta çınlama hissetmek mümkündür.

3. Boyun Düzleşmesi

Boynun yapısındaki C şeklinde kıvrımın düzleşmesi ile ortaya çıkar. Hareketlerin kısıtlanması ve baş dönmesi belirtiler arasındadır. Ofis çalışanlarını tehdit eden hastalıklardan biri olan boyun düzleşmesi kişinin hayatını zorlaştırır. Yapılan doğru egzersizler kan dolaşımını artırarak ağrıların azalmasını sağlar.

4. Boyun Fıtığı

Uzun saatler bilgisayar başında zaman geçirmenin belli riskleri vardır. Bunlardan biri de boyun fıtığıdır. Boyun fıtığı şiddetli ağrılara neden olur. Tedavi edilmesi oldukça önemlidir çünkü tedavi edilmezse boyun ağrısı omuz ve kollara yayılır. Özellikle omuz ve kolda uyuşma- karıncalanma ile hareketlerin kısıtlanması meydana gelir. Boyun fıtığı ofis çalışanlarını tehdit eden hastalıklar içerisinde en sık görülen rahatsızlıktır.

bel-fitigi

5. Bel Ağrısı

Boyun fıtığından sonra en çok şikâyet edilen hastalarından biri olan bel fıtığı oldukça ciddi bir sağlık problemidir. Bu hastalığın pek çok nedeni olabilir. Uzman bir doktordan yardım alınarak tedavi edilmelidir. Bel ağrısı duruş bozukluğundan kaynaklanır. Ayrıca omurganın desteklenmemesi, yanlış sandalye seçimi, bilgisayar ve sandalyenin konumunun doğru şekilde olmaması hastalığı tetikleyen unsurlar arasındadır.

6. Bel Kireçlenmesi

Kireçlenme eklemlerin yapılarının bozulması sonucu meydana gelir. Her ne kadar genetik olarak yatkınlığın bulunmasıyla yaşansa da ofis çalışanlarını tehdit eden hastalıklar arasında oldukça sık bir şekilde karşılaşılmaktadır. Gün boyu ofiste çalışan kişilerin yapması gerekenlerden biri de spor rutini oluşturmak ve aktif, hareketli bir yaşam seçmektir.

7. Bel Düzleşmesi

Omurga sisteminde olması gereken hafif eğriliğin düz duruma gelmesi anlamına gelmektedir. Uzun süre ayakta kalmayı etkiler ve şiddetli bir bel ağrısı yaşatır. Aşırı yorgunluk ve bacaklarda ani kramplar bu hastalığın belirtileri arasındadır.

bel-duzlesmesi

8. Bel Fıtığı

Bel bölgesindeki diskin yırtılarak sinir sıkışması meydana getirmesidir. Fıtık, bacak ağrısı ile yaşanır. Bacak ve kasıklarda da ağrı sıklıkla yaşanmaktadır. Özellikle tedavi için geç kalınan durumlarda tek çarenin ameliyat olması nedeniyle riskler barındırır.

9. Postür Bozuklukları

Postür bozuklukları kifoz adın verilen kamburluk anlamına gelmektedir. Bilgisayar başında geçirilen saatler, duruş bozukluğu baş ve bilgisayar arasındaki mesafe- yüksekliğin doğru bir şekilde ayarlanamaması sonucunda ortaya çıkar. Yoğun bir sırt ağrısı ve dik dururken güçlük çekme bu rahatsızlığın belirtileri arasındadır. Ofis çalışanlarını tehdit eden hastalıklar arasında yer alan postür bozukluklar genellikle fizik tedavi gibi kolay ve pratik tedavi yöntemler ile tedavi edilir.

10. Omuz Ağrıları

Omuz ağrısı sinir sıkışmasından dolayı oluşur. Uzun süre aynı pozisyonda durarak omuz kaslarında zayıflamalar yaşanabilir. Postür bozuklukları da omuz ağrılarına neden olan önemli nedenlerden biridir. Bu nedenle gün içerisinde kasları kuvvetlendirecek hareketler birçok problemi kolayca çözmenizi sağlar.

donuk-omuz

11. Donuk Omuz Sendromu

Ortopedik bir rahatsızlık olan donuk omuz sendromu gün içerisinde birçok hareketinizin kısıtlanmasına neden olur. Tedavinin gerçekleşmediği durumlarda kol açmak git gide zorlaşır. Spor yapmamak ve hareketsiz kalmak donuk omuz sendromuna neden olur. Geçmeyen omuz ağrıları için yapılabilecek tek şey ise doktorunuza görünerek problemin çözümü için destek almaktır.

12. Karpal Tünel Sendromu

Bilek ve elin içerisindeki sinirlerin sıkışması ile meydana gelen bir rahatsızlıktır. Ofis çalışanlarını tehdit eden hastalıklar arasında en sık karşılaşılanlardan biri de bu sendromdur. El ve parmaklarda ağrı ve uyuşukluk uzun süreler boyunca hissedilir. Masa başında geçirilen saatlerde el ve kolu aynı şekilde gergin olarak tutmak bu hastalığın oluşmasına neden olur.

13. Diz Ağrıları

Gün içerisinde neredeyse hiç hareket etmemek, rahat olmayan masa ve sandalyeler, stresli bir ortamda gergin bir pozisyonda çalışmak diz ağrılarına neden olmaktadır. Diz ağrıları diz kapağı kayması gibi riskleri de içerir. Sürekli bacak bacak üstüne atarak aynı pozisyonda çalışmak risk altında olmanız anlamına gelir. Bu rahatsızlıki ofis çalışanlarını tehdit eden hastalıklar arasında en popüleridir.

14. Diz Kireçlenmesi

Diz bölgesindeki kıkırdak doku zamanla aşınır ve deformasyona uğrar. Kireçlenmenin sebepleri arasında tıpkı diğer kas rahatsızlıkları gibi hareketsizlik yer alır. Merdivenleri kullanırken zorluk yaşamak, yürürken ağrı hissetmek ve dizleri bükememek belirtiler arasındadır.

Ofis Ortamları Pek Çok Hastalığı Tetikliyor

Ofiste çalışmak rahat olsa da sürekli oturmanın beraberinde getirdiği rahatsızlıklar var.

  • Tüm gün boyunca ofise çalışmak pek çok hastalığa sebebiyet vermektedir. Bunun sonucunda da ofis çalışanlarını tehdit eden hastalıklar ortaya çıkar. Bu rahatsızlıklar yalnızca fiziksel, kas ve iskelet sisteminin etkileyen değil, obezite, kanser ve kalp hastalıkları gibi pek çok tehlikeli durumu da beraberinde getiriyor. Tüm gün oturmak oldukça tehlikeli bir durumdur ve uzmanlar tarafından hareket etmek için mola verilmesi gerektiği söylenmektedir. Gün içerisinde birkaç dakikalık aralar ile yürüme molaları verilmeniz gerekir.
  • Gün boyu masa başında eğik bir şekilde oturmak kesecik iltihabı denen kronik bir rahatsızlığa sebebiyet vermektedir. Bu nedenle duruş ve oturma pozisyonu oldukça önemlidir.
  • Ağır mesai şartları altında çalışmak, kahvaltıyı atlamak ya da fastfood ile beslenmek stresi arttıracaktır. Bu durum ise obezite ve kalp problemlerini tetikler. Bu nedenle ofis çalışanlarını tehdit eden hastalıklar arasında stres ve buna bağlı oluşan rahatsızlıklar vardır.
  • Ofis ortamında çalışıyorsanız klimalara ve devridaim hava sistemine aşina olabilirsiniz. Özellikle klimaların hijyen durumları sorgulanmadığında havada uçuşan bakteriler ve küf ciğerlerinizin hastalanmasına neden olabilir.

ofis-hastalikleri

  • Fotokopi makinelerinin tehlikeli olduğunu çoğu kişi bilmez. Fotokopi makinelerinin içerisinde bulunan filtreler düzenli olarak değişmediği takdirde irritasyona sebep olur.
  • Gün içerisinde 10 saat ve üzerinde kapalı bir ofiste çalışmak kalp hastalıkları riskini arttırır.
  • Ofis çalışanlarının maruz kaldığı şeylerden biri de sürekli bilgisayar ekranına bakmak zorunda olmak. Uzun süre bilgisayara bakmak göz hastalıkları ve baş ağrısı gibi sorunlara neden olur.

Kapalı ortamlarda uzun süreler çalışmak ve hareketsizlikten dolayı birçok fiziksel hastalığın yanında psikolojik sıkıntılar da bulunmaktadır. Ofis çalışanlarını tehdit eden hastalıklar dikkate alınması gereken ve görmezden gelinmemesi gereken rahatsızlıklardır. Hayat kalitesini radikal bir biçimde düşüren bu durumlardan bir spor rutini oluşturarak, sağlıklı beslenerek ve sık sık mola vererek kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.