Ozon buhar tedavisi

Ozon tedavisi hastalık ya da yaraları tedavi etmek amacıyla, vücuda ozon gazının verilmesini kapsayan bir tedavi yöntemidir.

Ozon, üç oksijen atomu ile meydana gelen rengi olmayan bir gazdır. Ozonun tıbbi alanlarda kullanımı ise 100 senedir sürmektedir. Bağışıklık sistemini uyarma yoluyla; vücutta meydana gelen sorun ve rahatsızlıkları gidermek için kullanılabilmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda; ozonun vücut sıvıları ile teması sonucunda gerçekleşen reaksiyonların, vücuttaki kırmızı kan hücresi seviyesini artırdığı gözlemlenmiştir. Bunun sonucunda vücuttaki oksijen seviyesi artmakta ve hastalıklara karşı olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Ayrıca ozon sayesinde virüs, bakteri, mantar, protozoa ve maya gibi olumsuz ve zararlı etkenler de giderilmektedir.

Ozon Tedavisi Ne İçin Kullanılır?

Kan dolaşımı büyük oranda arttırması sebebiyle; dolaşımla ilgili olan sağlık sorunlarının tedavisinde sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak bunun haricinde günümüzde: Enfeksiyon, yaşlanma karşıtı bakım, romatizmal hastalıklar, post covid hastalıklar gibi birçok farklı alanda da fayda sağlayan yöntemlerden birisi olmaktadır.

Tedavinin en çok kullanıldığı rahatsızlıkların başında ise otoimmün hastalıklar şeklinde de isimlendirilen bağışıklık sistemine ilişkin hastalıklar gelmektedir. Otoimmün hastalıklarda, vücut kendine ait olan hücre ve dokuları yabancı olarak algılamakta ve bu hücrelere karşı saldırı ile savunma gibi bağışıklık çözümleri göstermektedir. Bunun sonucunda ise vücuttaki etkilenen doku ve hücrelerde bir grup iltihap reaksiyonları gerçekleşebilmektedir. Ozon tedavisi ise bu tip rahatsızlıklarda sıklıkla başvurulan bir çözüm yöntemi olmaktadır.

Ozon Tedavisi Bilimsel Mi?

Alternatif tıp yöntemlerinden biri olan bu tedavi hakkında birçok bilimsel araştırma yapılmış; ancak olumlu veya olumsuz net bir cevaba ulaşılmış değildir. Ozonun tıbbi değer veya değersizliği ise hala tartışılmakta olan bir konudur. Bu tedaviyi savunmakta olan pek çok ulusal ve uluslararası kuruluş; bu tedavi yöntemini gerçekleştiren hekimlerin deneyimlerinin paylaşıldığı, ozon tedavisinin tamamlayıcı ve destekleyici tıp alanındaki önemi ve dünyadaki yerinin tartışıldığı seminer ve sempozyumlar düzenlemektedir.

Tedavinin faydalı olup olmadığı konusunda dediğimiz gibi net bir fikir birliği bulunmasa da ozonun birçok hastalıkta faydası gözlemlenmektedir. Bunun nedeni ise ozonun; zararlı bakteri, mantar ve virüs gibi organizmalara karşı etkili bir yöntem olmasıdır. Ayrıca ozon dezenfeksiyon amacıyla da sıkça kullanılmaktadır.

Ozon Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Çeşitli rahatsızlıklarda, hastalıklarda ve yaralanmalarda iyileşme süreci için yardımcı olabilmektedir. Genel olarak konvansiyonel tıp alanında ek tedavi olarak kullanılan ozon, tıp çevrelerince alternatif tıp olarak kabul görmüştür. Faydaları:

 • Bağışıklık sistemini güçlendirmede ve alerjilerde etkilidir.
 • Kronik enfeksiyonlarda kullanılmaktadır.
 • Bakteriyel, viral ve mantar hastalıklarında tedavi amacıyla kullanılır.
 • Oksijen ve antioksidan etkileri artırma sebebiyle; dolaşımı güçlendirmede ve tümör gibi rahatsızlıklarda kullanılır.
 • Metabolizmayı artırarak yağ akımını hızlandırmaktadır.
 • Vücutta bulunan serotonin üretimini artırarak depresyon belirtilerinin azaltılmasına fayda sağlayabilir.

Uzun senelerden beri, onlarca rahatsızlık ve hastalık bu tedavi ile tedavi edilmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile bu tedavi yöntemi de giderek yaygın bir kullanım alanında kendine yer bulmaktadır.

Ozon tedavisi

Ozon Tedavisi Riskli Midir? Yan Etkileri Nelerdir?

Uygulamasının riskli bir yanı bulunmamaktadır. Ancak ozon gazı toksik yapıda bulunması nedeniyle; solunduğu taktirde hava yollarını ve gözü tahriş edebilmektedir. Deneyimli ve eğitime sahip bir ekip tarafından yapılan uygulamalarda ise böyle bir risk bulunmamaktadır. Bazı ender durumlarda kramp, rahatsızlık ya da gaz çıkarma ihtiyacı gibi hafif yan etkiler görülebilmektedir. Fakat bu yan etkiler geçici olmakta ve çok çok nadir şekilde rastlanılmaktadır.

Yan etkileri yok denecek kadar az olan bu tedavide, şimdiye kadar karşılaşılan yan etkiler; hastanın antioksidan kapasitesine kıyasla yüksek doz ozon verilmesi ve uygulama hataları nedeniyle olmaktadır. Bu sebeple bu tedavide düşük dozlarla başlanılması ve kademeli olacak şekilde artırılması gerekmektedir. Her zaman kademeli şekilde ilerlenmesi en önemli husus olmaktadır.

Ozon Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Bazı özel yapıdaki kişiler için uygulama alanı bulamayabilir. Örnek vermek gerekirse; hamileliğinin ilk üç ayında bulunan kadınlara, hipertiriodi hastalığının kontrol altına alınmadığı kişilere, kan pıhtılaşma bozukluğu yaşayanlara ve dehidrogenaz enzim eksikliği yaşayan kişilerde ozon tedavisi uygulanmamaktadır. Sayılan bu durumlar haricinde; hemen hemen herkese uygulanabilmektedir.

Ozon Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Çoğunlukla yangısal süreçlerin yoğun şekilde yaşandığı hastalıklarda ve bağışıklık sisteminin ön planda bulunduğu rahatsızlıklarda; yardımcı tedavi yöntemi şeklinde kullanılmaktadır. Bunlara örnek olarak; yara iyileşmesi, romatizmal, infeksiyöz ve iskemik hastalıklar verilebilmektedir.

Hücre yenilenmesini hızlandıran ozon; kırmızı kan hücrelerinin taşıdığı oksijen kapasitesini artırarak, vücuttaki oksijen azlığını da gidermeye yardımcı olmaktadır. Bunların haricinde:

 • Ozon daha yumuşak, temiz ve gençleşmiş bir cilt sağlamaktadır.
 • Kaslarda birikmiş olan toksinleri gidermesi nedeniyle kasları yumuşatmakta ve gevşetmektedir. Aynı zamanda esnekliği de artırır.
 • Hormon ve enzimlerin üretimini normal seviyeye döndürür.
 • Beyin fonksiyonları ve hafızayı güçlendirmede oldukça etkilidir.
 • Stres hormonu olarak da isimlendirilen adrenalini okside etmesi nedeniyle, genel bir sakinlik sağlamakta ve gerginliği gidermektedir.

Sayılan bu durumlar haricinde yağ hücreleri ile direkt etkileşime girebilmesi nedeniyle; ozon kullanımı kolesterolü azaltmaya ve bölgesel yağ yakımına da yardımcı olmaktadır.

Ozon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu tedavi farklı yöntemlerle uygulanabilmektedir. Sıvı veya gazlarla karıştırılarak, kana geçirilebilmekte; inravenöz yöntemiyle doğrudan damar yoluna veya deri altına da enjekte edilebilmektedir. Bunun haricinde:

 • Rektum yollarından veya kas eklemlerine ve kas dokuna uygulanabilir.
 • Topikal yöntemler ile ozonlanmış su ve gaz banyosu ile uygulanabilir.
 • Otohemoterapi ve insüflasyon yöntemleri de kullanılabilmektedir.

Bütün bu uygulama yöntemleri, lokal veya sistemik tedaviler içerebilmektedir.  Lokal uygulamalar ile belirli bölge tedavi edilirken, sistematik tedaviler vücudun tümüne fayda sağlamaktadır. Doktorunuzun size en uygun yöntemi ve dozu belirleyecektir.

Evde Ozon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi uygulanırken saf ozon ve oksijen karışımlarından faydalanılmaktadır. Her bünye için uygulanacak doz ve tedavi yöntemi de değişkenlik göstermektedir. Bu nedenlerden dolayı ozon tedavisi, bu alanda eğitim almış, profesyonel kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Evde kendi başınıza bu tedaviyi uygulamaya çalıştığınız takdirde oldukça tehlikeli sonuçlarla karşılaşabilme ihtimaliniz bulunduğu için; kendi kendinize bu tedaviyi uygulamaya çalışmanız asla tavsiye edilmemektedir. Ayrıca bazı profesyonel sağlık kuruluşları, evlere gelerek hizmet de sunmaktadır.

Ozon Tedavisi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tedavi sırasında, C ve E vitamini içeren bütün antioksidan takviye kullanımının bırakılması gerekmektedir. Bu bileşiklerin, kanda yüksek konsantrasyonda bulunması; oksidan özelliği bulunan ozonun etkinliğini ve tedaviyi olumsuz olarak etkilemektedir.

Tedaviyi alacak kişilerin bu vitaminler yönünden zengin olan gıdaları tüketirken dikkat etmesi gereklidir. Ayrıca, antioksidanların ve vitaminlerin; tedavinin öncesinde veya sonrasında verilmesi gerekmektedir. Tedavi sırasında asla kullanılmamalıdır. Tedavi uygulanmadan önce kişilerin şeker ve tansiyon ilaçlarını en az 3 saat öncesinden almış olmaları da gerekmektedir. Son olarak tedavi sırasında aç olunmamalıdır.

Ozon Tedavisi Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Tedavi uygulanacak hastalık ve rahatsızlıkların çeşidine bağlı olarak; tedavinin sürekli bir etkisi bulunmamaktadır. Çoğu kişide haftada iki defa olmak üzere toplam 10 ila 12 arasında uygulanan ozon tedavisi; bu sürelerin sonunda etki gösterse de kalıcı bir etkisi bulunmamaktadır. Doktor tavsiyesi doğrultusunda belli dönemlerde tekrar uygulanmaktadır.

Ozon Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Major ve minor tedavi olarak ikiye ayrılmaktadır. Major tedavi uygulanırken seanslar yaklaşık olarak 20 ila 30 dakika arasında sürmektedir. Minor tedavi ise 30 saniye içerisinde bitmektedir. Bu uygulama yöntemlerinden hangisinin uygulanması gerektiği, doktor tarafından belirlenmektedir. Ortalama bir ozon tedavi uygulaması 30 dakika sürmektedir. Toplam seans sayısı ise 10 ila 12-15 arasında sürmektedir. Gerekli durumlarda bu sayı artabilmektedir. 12 seans süren bir ozon tedavisi, kişinin vücudunda bulunan kanının ¼’nün ozon ile etkileşime girmesini sağlamaktadır.

Ozon Tedavisi Yılda Kaç Kez Yapılır?

Ozon tedavisi hastanın ihtiyacını karşılayacak ve hastalığa iyi gelecek seviyede tekrarlanmaktadır. Yılda toplam şu kadar yapılması gerekir gibi bir tespit yapılması bu sebeple doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Hastalık türüyle ilişkili olarak dozu belirlenen ozon tedavisinin sürekli bir etkisi bulunmamaktadır. Çoğu kişide haftada iki defa olmak üzere toplam 10-15 arası seans uygulanan ozon tedavisi, bu sürelerin sonunda belirli bir etki gösterse de doktor tavsiyesi ile belirli dönemlerde tek seferlik seanslar halinde tekrar uygulanabilmektedir. Kronik vakalarda ayda bir doz şeklindeki uygulama yapılması da tavsiye edilmektedir.

Ozon Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedavi uygulandıktan sonra dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Ozon uygulama seansının bitmesinin ardından, hastaların fazla efor sarf etmemeleri önerilmektedir. İçilen su miktarı artırılmalı ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar bir an önce terk edilmelidir. Ayrıca diyet, düzenli yürüyüş ve egzersizler yapılarak tedavi güçlendirilmelidir.

Bilinçli nefes alıp verme idmanları da ozonun etkisini artırarak daha yararlı ve uzun süreli olmasına yardımcı olmaktadır. Sigara ve tütün ürünleri kullanımı, ozonun tedavi edici olumlu etkilerini azaltmaktadır. Bu sebeple ozon tedavisi uygulanan kişilerin, uygulama ve seanslar sırasında sigarayı bırakmaları tavsiye edilmektedir.