PMS nedir PMS Sendromu

Premenstrüel sendrom (PMS) daha çok bilinen adıyla adet öncesi gerginlik sendromudur. Adet dönemlerine yaklaşan kadınların % 75 inde görülen bu sendrom kadınların bu dönemde yoğun olarak yaşadıkları fizyolojik ve psikolojik değişimlerdir. Bu sendrom kadınların çoğunluğunda hafif geçmekte ve günlük rutinlerine etki etmemektedir. Ancak bir kısımda ağır depresyonlara kadar varabilmektedir.

Premenstrüel Sendrom Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

PMS belirtileri, kişiden kişiye değişebilir ve adet döngüsü öncesinde başlar. Belirtiler arasında halsizlik, yorgunluk, irritabilite, depresyon, uykusuzluk, baş ağrısı, şişkinlik, mide bulantısı, göğüs ağrısı ve çeşitli diğer ağrılar yer alabilir. Sendroma dair belirtiler, adet döneminin başlaması ile birlikte genellikle hafifler ve sona erer. PMS belirtileri, kadınların günlük aktivitelerini ve yaşam kalitelerini etkileyebilir. Sendromun tanısı, semptomların şiddeti ve döngüsel tekrarlanma özellikleri ile konulur. PMS’den etkilenenler, yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlarla belirtileri hafifletebilir.

Fiziksel belirtileri; göğüslerde şişlik ve meme uçlarında hassasiyet, baş ağrısı, halsizlik, çarpıntı, kas ve eklem ağrıları, sıcak basması, döküntü, uykusuzluk, denge bozuklukları şeklinde sıralanabilir.

Duygusal belirtileri; Duygusal hipersensitivite adet öncesi en sık yaşanan rahatsızlıktır. Duygu durumundan dengesizlik depresyona kadar varabilmektedir. Konsantrasyon bozukluğu ise bu dönem en sık yaşanan durumdur. Adet öncesi gerginliğine premenstrüel disforik bozukluk (PMDD) adı verilir.

Kendinizdeki değişiklikleri gözlemleyerek bu sendroma dair bir belirtinizin olup olmadığını anlayabilirsiniz.

PMS’nin Nedenleri Ve Tanısı

PMS nedenleri ve tanısı

Premenstrüel sendromun tam olarak neyden ötürü meydana geldiği bilinmemektedir. Ancak üreme hormonlarının adet öncesi gerginliği tetiklediği görüşü mevcuttur. GABA ve serotonin hormonlarının gerginliğe ve bedensel değişimlere neden olabildiği görüşü baskındır. Bazı uzmanlara göre ise vücutta bulunan kalsiyum ve magnezyum dengesizliği başlıca nedendir. Stresinde sendromu tetiklediği öngörülmekle birlikte nedeni tam olarak bilinmemektedir. Kadınların % 88 inde farklı belirtilerle bu sendroma rastlanmaktadır. Çocuk sayısı çok olan annelerin adet öncesi gerginliğini daha yoğun yaşadığı ve kadınlarda yaşın artması ile PMS belirtilerinin azaldığı tespit edilmiştir. Astım, migren, şeker rahatsızlıkları olan kadınlarda ve ergenlik çağında ki çocuklarda Premenstrüel Sendrom şiddetli şekilde görülebilir.

Premenstrüel sendrom tanısı adet öncesi kadınların kendilerini ve rahatsızlıklarını gözlemlemesi, fiziksel ve ruhsal hallerini tespit etmesi ile anlaşılabilir. Adet öncesi stresten uzak durmak, çeşitli meşgalelerle bedeni ve zihni meşgul etmek PMS belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olabilir.

PMS’den Etkilenme Riski Kimlerde Daha Yüksektir?

Premenstrüel Sendrom, her yaşta kadında görülebilir, ancak bazı faktörler PMS’den etkilenme riskini artırabilir. Bunlar arasında hormonal dengesizlikler, stres, depresyon ve endişe, yetersiz beslenme, düşük fiziksel aktivite seviyeleri, uyku düzenindeki değişiklikler ve alkol tüketimi yer alır. Ayrıca, ailede PMS geçmişi olan kadınlar, yüksek kan basıncı veya astım gibi kronik sağlık sorunları olanlar, adet düzensizliği yaşayanlar ve doğum kontrol yöntemlerinde değişiklik yapanlar da PMS’den etkilenme riski yüksek grupta yer alırlar. Premenstrüel Sendrom belirtileri, kadınların günlük aktivitelerini ve yaşam kalitelerini etkileyebilir. PMS’den etkilenenler, yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlarla belirtileri hafifletebilirler. Sendromun belirtileri ile ilgili endişeleri olan kadınların doktorları ile konuşmaları önerilir.

PMS Belirtilerini Azaltmak için Ne Yapılabilir?

PMS belirtilerini azaltmak için ne yapılabilir

Premenstrüel Sendrom belirtileri kişiden kişiye değişebilir ve günlük aktiviteleri etkileyebilir. Ancak, yaşam tarzı değişiklikleri ve bazı ilaçlarla PMS belirtileri hafifletilebilir. Premenstrüel Sendrom belirtilerini azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Bunlara dikkat etmeniz halinde sendromdan kendinizi koruyabilirsiniz. Dikkat edebileceğiniz şeyleri sıralamamız gerekirse;

  • Beslenme: Yeterli miktarda protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağ içeren dengeli bir beslenme planı takip edin. Yüksek tuz, kafein ve şeker tüketiminden kaçının.
  • Fiziksel aktivite: Düzenli egzersiz yapmak, belirtileri azaltabilir. Yürüyüş, koşu, yoga veya bisiklet gibi hafif aktiviteler yapın.
  • Stres yönetimi: Stres sendromun belirtilerini artırabilir. Stresle başa çıkmak için, yoga, meditasyon, derin nefes alma veya masaj gibi gevşeme tekniklerini deneyebilirsiniz.
  • Uyku düzeni: Yeterli uyku almak, hastalığın belirtilerini azaltabilir. Geceleri uyumadan önce gevşeme teknikleri veya sıcak bir duş alabilirsiniz.
  • İlaçlar: Doktorunuzun önerdiği ilaçlarla Premenstrüel Sendrom belirtilerini hafifletebilirsiniz. Örneğin, ağrı kesiciler, antidepresanlar ve doğum kontrol hapları Premenstrüel Sendrom belirtilerini azaltabilir.

konularına değinebiliriz. Sıraladığımız noktalara dikkat ederek kendinizi PMS’den koruyabilirsiniz. Eğer kendinizde bu sendromun olduğuna dair endişeleriniz varsa, doktorunuzla konuşun. Doktorunuz, semptomlarınızın şiddetine ve tekrarlanma sıklığına bağlı olarak tedavi seçenekleri sunabilir.