Rahim ağzı kanserinde bilinmesi gerekenler

Rahim ağzı kanseri nedir sorusu, yılda yaklaşık 500 bin kadını etkileyen, kadınlarda en sık görülen kanserlerden biri şeklinde cevaplanabilir. Bu kadar yaygın bir kanser ile ilgili bilinmesi gerekenler oldukça fazladır. Rahim ağzında büyüyen serviks olarak adlandırılan bir kanser çeşidi. Rahim ağzının yüzeyinde meydana gelen hücre değişimlerinden sonra kanser öncülleri olarak ifade edilen öncüller belirir. Erken dönemde kanser öncülleri tespit edilip, tedavi edilmediği takdirde kansere dönüşebilir. HPV (Human Papilloma Virüsü) rahim ağzında oluşan değişimlerin ortaya çıkmasını sağlayan temel unsurdur. Bu virüs cinsel yolla bulaşır ve genital bölgede siğil oluşumunu tetiklemektedir. HPV erken fark edildiğinde kansere dönüşmeden durdurulabilecek bir virüstür.

Rahim Ağzı Kanseri İlk Belirtileri Nelerdir?

Erken döneminde hiçbir belirti göstermeyebilir. Cinsel ilişki esnasında vajinal kanamalar oluşması gibi durumlar belirtilerdendir. Rahim ağzı kanserinde en önemli 3 belirti; vajinal kanamalar, vajinada doluluk, ağrılı cinsel ilişki olarak ifade edilir. Kanseri besleyen tümör, rahim içi boşluğa, vajinaya ve pelvik duvara yayılabiliyor. Bu yayılımların devamında, kabızlık, kanlı idrar, vajinadan dışkı gelmesi, idrar borusu genişlemesi görülmektedir. Pelvik duvara yayılımın ardından bacak ağrıları ve ödemler vücutta meydana gelebilir. Ayrıca belirli tıbbi durumlardan kaynaklı karaciğer, akciğer ve kemikte yayılım gerçekleşebilir. İleri ve orta yaş kadınlarda sıklıkla görülen rahim ağzı kanseri, her yaş grubunda ortaya çıkabilir.

Rahim ağzı kanseri erken dönemlerde belirti göstermeyebilir, ancak ilerleyen evrelerde bahsettiğimiz belirtiler kendisini göstermeye başlayabilir. Bu belirtiler rahim ağzı kanserinin diğer rahatsızlıklarla benzer belirtiler gösterdiği için kesin teşhis için doktor kontrolü şarttır. Bu nedenle teşhisin konulması için mutlaka bir uzmana gitmek gerekir.

Rahim Ağzı Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Kadınlarda yaygın olarak görülen ve cinsel yolla bulaşan bir kanser türüdür.  Erken teşhis tedavide önemli bir viraj olduğu ifade edilir. Öncesinde daha önemli olan korunmadır. Bu doğrultuda rahim ağzı kanserinden korunma yolları nelerdir belirtmeye çalışacağız.

 • HPV aşısı, kansere yol açan virüsten korunmada önemli bir unsurdur.
 • Uluslararası boyutta olan kuruluşlar 11-12 yaş aralığındaki tüm erkek ve kız çocuklarına üç doz olacak şekilde HPV aşısını öneriyor.
 • 21-65 yaş arası kadınlara yapılan smear ve HPV gibi testler sayesinde erken teşhis konulabilir.
 • Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu için cinsel olarak aktifseniz kondom kullanmanız oldukça önemli bir korunma yoludur. Bu yöntem tamamen korunma sağlamayabilir. Yalnızca riski en aza indirgeyecektir.

Düzenli kontrol de saydığımız maddelerin yanında oldukça önemlidir. Düzenli olarak sağlığını için kontrollere gidebilir, kendinizi hastalıktan koruyabilirsiniz. Bir hastalığın tedavisinde erken teşhisin de oldukça önemli olduğunu vurgulamamız gerekiyor.

Kadınları tehdit eden en riskli kanserlerden birinin rahim ağzı kanseri olduğu ifade edilir. Bu riskli hastalık elbette tedavi edilebilir. Tedavi öncesinde rahim ağzı kanserinde erken tanı oldukça önemli bir virajdır. Erken tanı ve doğru tedavi yöntemi ile iyileşmede tam başarı sağlanabilir.

 • Belirli muayene işlemlerinin ardından PAP smear testi uygulanır. Sonucuna göre ikinci bir test yapılabilir.
 • Kolposkopi ile rahim ağzı incelenebilir.

Biyopsi ve ışıklı tarama yöntemleri ile erken tanı konulabilir.

Rahim Ağzı Kanseri Tedavi Edilebilir mi?

Rahim ağzı kanseri tedavi edilebilir mi?

Kadınlarda sıklıkla rastlanılan bu kanser, çeşitli yollarla tedavi edilebilir. Her kanserde her hastalıkta olduğu gibi ölüm riski vardır. Tedavi yöntemleri oldukça gelişmiştir. Erken teşhis ve doğru yöntem ile tedavi edilebilir. Peki, rahim ağzı kanseri nasıl tedavi edilir?

 • Kanserin tedavisinde cerrahi ve radyoterapi olmak üzere iki ana yöntem kullanılır.
 • Radyoterapi, kanserin her aşamasında kullanılabilen bir yöntemdir. Erken dönemde daha çok cerrahi tedaviler tercih edilir.
 • Cerrahi tedavide, rahim ağzında yer alan primer tümör ve yayılması muhtemel bölgelerin temizlenmesi hedeflenir.
 • LEEP adlı yöntem ile elektriğin dokuya etkisi sonucunda kanama durdurulur.
 • Kriyoterapi, lazer tedavisi, konizasyon gibi farklı etkili yöntemler ile hücreler tedavi edilir.

Rahim ağzı kanseri tedavi edilebilir bir kanser türüdür. Erken teşhis ve uygun tedavi yöntemleri kullanıldığında tedavi başarısı yüksektir. Tedavi seçenekleri arasında cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi gibi yöntemler bulunur. Tedavi, kanserin evresine, yayılımına ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak belirlenir. Düzenli olarak rahim ağzı kanseri taramaları yapmak, erken teşhis ve tedavi için önemlidir.