rahim duvarı kalınlaşması

Halk dilinde rahim duvarı kalınlaşması olarak bilinen hastalığın adı endometrial hiperplazidir. Endometriumun ya da rahim içi duvarlarının normale oran ile daha fazla kalınlaşmasından dolayı ortaya çıkan bir tür rahatsızlıktır. Kadınların üremesinde etkili rol alan organlardan bir tanesi olan rahim, bebeklerin içerisinde gelişim gösterdiği, genel olarak kastan meydana gelen bir yapıdır.

Vajinanın açılım gösterdiği organ olarak da bilinen rahimlerin iç kısımlarında bağ doku ile bezlerden meydana gelir. Rahim içi duvarı ortalama olarak 28 günlük döngüde bir meydana gelen adet döngü süreçlerinde salınımları gözlenen hormonlardan dolayı olası gebeliklere hazırlık amacı ile belirli bir miktar kalınlaşma gösterir.  Gebelik meydana gelmediği zamanlarda farklı bir boyut kazanan hormon düzeylerine bağlı bir şekilde rahim iç duvarlarında pul pul dökülmeler meydana gelerek tekrar incelmeler sağlanır. Böylece vajinadan kanama yolu ile beden dışına atılan bu dokuların normalden fazla kalınlaşmaları durumunda rahim duvarı kalınlaşması meydana gelir.

rahim duvarı kalınlaşması

Tıpta Rahim Duvarı Kalınlaşması

Kadın üreme organlarının başında gelen rahim, gebelik dönemi içerisinde bebeklerin gelişimlerini devam ettirdiği organdır. Her ay düzenli olarak menstrüasyon dönemlerine girerek kadın bedenleri içerisinde rahmin etkilenmesine neden olan birçok değişim gözlenir. Beyinlerde yer alan hipotalamus bölgelerinin yanı sıra hipofiz bezlerinde gözlenen uyarı ile başlayan dönem, hipofiz bezlerinin LH ile FSH hormonlarında gözlenen salgılanma ile devam eder.

rahim duvarı kalınlaşması

Dolaşım sistemlerinden gelen destek ile kadın yumurtalarında uyarım yapan hormonlar, yumurtalık folikülü olarak da gözlenen ve yumurtaların içerisinde yer aldığı keseciklerin olgunlaşmasının yanı sıra çatlamasına neden olur. Foliküller bu süreçlerde östrojen hormon salınımında görev alırlar. Kan düzeylerinde meydana gelen artışlar östrojen hormonlarının da rahim içi duvarının bir miktar da olsa kalınlaşmasına neden olur. Olası gebelik dönemleri için bedenlerin kendilerini hazırladıkları dönemlerde döllenme olmaması adına östrojen salınımları en aza iner ve yerine progesteron hormon salınımları yer alır.

Progesteron hormonlarının artışlarından dolayı rahim içi duvarları, pul olarak dökülerek adet döngülerinin meydana gelmesini sağlar. Bu durum ergenlik döneminde başlarken menopoz süreçlerine kadar devam eder. Endometrial hiperplazi ya da hal arasında rahim duvarı kalınlaşması ismi ile bilinen bir tür rahatsızlıktır. Düzensiz olarak gözlenen kanamalar ya da ağrılı olan adet dönemlerine neden olur. Hayati risklerin meydana gelmesine neden olacak şekilde kanamalara neden olabilirken tedavi edilmediği sürelerde kadınlarda kansere kadar birçok soruna neden olabiliyor.

rahim duvarı kalınlaşması

Rahim Duvarında Kalınlaşma Belirtileri Nelerdir?

Menstrüasyon dönemleri devam ederken bedenin birçok bölgesinde salgılanmaya devam eden hormonlar rahim iç kısımlarının belirli bir miktar kalınlaşmasına ya da incelmesine neden olabilir. Genel olarak östrojen ve progesteron hormonları arasında olan hassas dengelerin korunamaması rahim duvarlarında kalınlaşma olmasına neden olur. Rahim duvarlarında gözlenen kalınlaşma belirtileri incelenecek olduğu zaman;

 • Uzun süreli adet kanamaları,
 • Geçmişe oranla daha fazla adet kanı gelmesi,
 • Düzensiz gözlenen regl dönemleri,
 • Regl dönemlerinin ağrılı geçmesi,
 • 2 adet kanamasının 21 günden daha kısa aralıklarla medyana gelmesi,
 • Adet dönemleri arasında kanama yanı sıra kahverengi olan lekelerin gelmesi,

Rahim duvarı kalınlaşması belirtileri arasında yer alır.

rahim duvarı kalınlaşması

Rahim Duvarının Kalınlaşmasının Nedenleri Nedir?

Rahim duvarı kalınlaşması nedenleri incelenirken en temel etkenin menopoz dönemleri olduğu biliniyor. Progesteron hormonlarının üretimlerinin olmadığı menopoz dönemlerinde rahimlerin incelmeye geçmesi bir hayli zor meydana gelir. Bazı hastalık dönemlerine bağlı bir şekilde uzun süre boyunca kullanılan östrojen hormonları, progesteron ile bir arada dengelenemezse kalınlaşma durumlarına neden olur.

Böyle durumlardan ötürü de kullanılacak tüm ilaçların doktor kontrolünde olması ve belirlenen dozlarda kullanılması gerekir. PKOS ismi ile bilinen polikistik over sendromları yumurtlama meydana gelemediği için progesteron üretimleri meydana gelmiyor.

Diyabet, obezite, tiroit, yumurtalıklarda meydana gelen tümörler, karaciğer ile safra keselerinin neden olduğu birçok hastalık rahim duvarlarında kalınlaşma olmasına sebep olabilirler. Bundan dolayı da endometrial hiperplazi olmasına neden olan etkenlerin büyük bir kısmı östrojen hormonlarının meydana getirdiği etkilerin progesteron ile karşılanamıyor olmasının yanı sıra yeteri kadar salgılanamıyor olmasından kaynaklanabilir.

rahim duvarı kalınlaşması

Rahim Duvarı Kalınlaşmasında Kimler Risk Altındadır?

Risk altında olan kişiler genel olarak incelenecek olduğu zaman;

 • Menopoz dönemleri yakın olan kişiler,
 • Düzensiz adet görmeye devam eden kadınlar,
 • 35 yaş ve üzerinde olan tüm kadınlar,
 • Farklı hastalıkları bulunanlar,
 • Hormonsal düzeyleri bozuk olan kişiler,
 • Genetik yatkınlıkları olanlar,

Gibi birçok kadın risk altında olarak değerlendirilir.

rahim duvarı kalınlaşması

Rahim Duvarlarının Kalınlaşmasında Tanılar Nasıl Koyulur?

Rahim duvarı kalınlaşması kısmında belirtiler meydana geldiği zaman doktor kontrolüne gitmek oldukça önemli olacaktır. Tedavi edilmediği sürede kanser gibi birçok rahatsızlığa neden olabilir. Eğer çok fazla kan kaybı gözlemlenirse beraberinde birçok sağlık sorununu getirebilir. Bu sorunlarla yüz yüze olan kişiler doktor kontrolüne gittiğinde muayene sırasında analizi yapılır.

Rahimlerde şüpheli kitle varlıkları gözlenirse biyopsi için doku üzerinden örnekler alınarak patoloji bölümüne inceleme için gönderilir.

rahim duvarı kalınlaşması

Rahim Duvarlarının Kalınlaşması Nasıl Tedavi Edilir?

Bitkisel yöntemler ile rahim duvarı kalınlaşması hastalığını kontrol altına almak mümkün değildir. Doktor kontrolünde ilerlenmesi gereken rahatsızlıkların başında gelir. Bitkisel yollar ile yapılanlar sadece kalınlaşmanın daha geç meydana gelmesine neden olurken kesinlikle ortadan kaldırmaz.

Doktor tarafından verilen ilaçlar ile kontrol altına alınabilirken gerekli görüldüğü durumlarda ameliyat gibi tıbbi müdahalelerden de yardımlar alınabilir. Bu yüzden doktor kontrolünde ilerlenmesi gereken sağlık sorunlarından biridir.