saç mezoterapisi

Saç derisine ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri veren bir tedavi olan saç mezoterapisi, günümüzde oldukça yaygındır. Bu vitamin ve mineraller saç derisine küçük iğneler aracılığıyla enjekte edilir. Hem kadınlar hem de erkekler için uygulanan ve saç dökülmelerinin önüne geçen etkili bir tedavi yöntemidir.

Saç dökülmesinin pek çok nedeni olabilir. Bu nedenler arasında stres ya da ilaç kullanımı olabileceği gibi genetik ve hormonal sebepler yer alabilir. Bu yöntem, ciddi bir yan etkisi olmamasından dolayı rahatlıkla tercih edilir. Günümüzde saç dökülmesine karşı birçok farklı tedavi olsa da diğer tedavilere göre yöntem daha avantajlıdır. Saç için olan tedavilerden en çok fayda sağlayan ve en hızlı sonuç veren terapi yöntemi budur. Bunun yanında saç mezoterapisi hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://www.hepimizicinsaglik.com/mezoterapi-tedavisi-nedir/

saç mezoterapisi

Saç Mezoterapisinin Özellikleri

Saçın ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin mikroenjeksiyon yöntemi kullanılarak saç derisine uygulanması işlemi bu tekniği açıklar. Saça uygulanan maddeler arasında mineraller, vitaminler, amino asitler ve keratin vardır. Bu maddeler saç derisinin ihtiyaç olan tek bir bölgesine ya da tamamına uygulanabilmektedir.

Saç dökülmesi şikâyeti olan ya da mevcut saç köklerini korumak isteyen kişilerin tercih ettiği bir tedavi yöntemidir. Saç mezoterapisi yeniden saç çıkarmanın yanı sıra saçları koruyucu ve canlandırıcı etkisi olan bir uygulamadır. Her hastaya ihtiyacı doğrultusunda kişiye özel mezoterapi kokteyli enjekte edilir.

Uygulamayla saç kökleri beslenir, incelen saçlar kalınlaşır, kepeğin önüne geçilir. Saç daha canlı hale gelir. Bu işlem bazen saç ekimi öncesi ve sonrasında uygulanır. Bu sayede saç ekiminin etkililiği artar. Bu etkili yöntem, deneyimli bir uzman tarafından gerçekleştirilmelidir.

 

Saç Mezoterapisi Nasıl Uygulanır?

Uygulama başlamadan önce saç derisi özel dezenfektanlar kullanılarak temizlenir. Uygulama yapılırken ilk olarak ozonlaşmış bir buhar yardımıyla saçın yumuşaması sağlanır. Buharla birlikte tüm hücreler açılır. Yumuşayan saç uygulama için uygun hale getirilir.  Saçın yumuşatılması saç mezoterapisi uygulamasını daha etkili bir hale getirir. Ayrıca işlem bittikten sonra oluşabilecek ağrıların ihtimalini azaltır.

Hazırlık aşamasından sonra kişiye özel hazırlanan karışım küçük iğneler aracılığıyla saç derisine enjekte edilir. Karışım saç derisinin 2-4 mm altına enjekte edilmektedir. Bu işlemle kan dolaşımı hızlanır. Bu şekilde yeni ve sağlıklı saç hücreleri oluşmaya başlar. En son da kafa derisine masaj yapılarak işlem tamamlanır.

İşlem bittikten sonra hastalar günlük hayatına kolayca dönebilir. Uygulama sonrası saç derisinde ufak kızarıklık ve morluklar oluşabilir ancak bu durum oldukça normaldir. Kısa bir sürede bu etkiler kaybolur. Bu tedavi saç ve saç derisiyle ilgili olan çoğu problemi ortadan kaldırır.

saç mezoterapisi

Saç Mezoterapisi Kimlere Uygulanır?

Saç ve saç derisiyle ilgili olan sağlık problemlerinin tedavisinde saç mezoterapisi tercih edilir. Uygulama yapılmaya başlanmadan önce hasta bir dermatoloji uzmanı tarafından kontrol edilir. Bu kontrolde hastanın bu yöntem için uygun olup olmadığına bakılır.

Bu uygulamanın kullanıldığı alanlar arasında stres, mevsimsel nedenler, metabolik etkenler yer alır. Ayrıca genetik kökenli dökülmeler, bölgesel saç kayıpları içinde kullanılan bir tekniktir. Saç derisinde kuruluk ya da kepeklenme sorunu, canlılığını yitirmiş saçların tedavisi bu teknikle sağlanır. Bazı kişilerde emzirme sonrası, sağlıksız beslenme sonucu ya da yaş alınmasıyla birlikte saçlarda dökülmeler meydana gelir. Bu kişiler için de uygulama oldukça etkili olacaktır.

En sağlıklı sonucu alabilmeniz için bu uygulamanın bir hekim tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Saç mezoterapisi işlemi saç ve saç derisi alanlarında yetkin olan dermatoloji uzmanları tarafından yapılır. Yanlış uygulamalar ciddi hasarlara sebep olabilir. Size zarar verecek bir sonuçla karşılaşmamanız için bu hizmeti sağlık kuruluşlarında uzman hekimler tarafından almanızda fayda var.

saç mezoterapisi

Mezoterapinin Etkileri

Bu teknik, saç üzerinde hem onarıcı hem de tedavi edici bir etkiye sahiptir. Bu tedavide saç hangi maddeye ihtiyaç duyuyorsa o madde deri altına enjekte edilir. Klasik tedavi yöntemlerine göre bu yöntem 10 kat daha etkilidir.

Saçın ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller doğrudan saç köklerine uygulanır. Bu şekilde saç kökleri beslenir. Bu işlemle saç dökülmesi şikâyeti büyük oranda azalır. Saç hücreleri beslendikçe ve ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri aldıkça saç dökülmesi probleminin önüne geçilir. Aynı zamanda bu uygulamayla yıpranan saçlar onarılır ve güçlenir. Saçlar daha canlı ve hacimli bir görünüm kazanır.

Saç dökülmeleri saçların incelip yıpranmasından dolayı olabilir. Saç mezoterapisi ile birlikte saçlar tekrar kalınlaşıp dolgunlaşır. Böylece saç dökülmesi problemine karşı önlem alınmış olur. Saçkıran gibi hastalıklar da bölgesel olarak saç dökülmesine sebep olan rahatsızlıklardandır. Saç diplerine serum uygulamasıyla saçkıranda saçın döküldüğü bölgelerde saçların çıkması sağlanır.

Saç derisinde kan dolaşımının hızlanmasına bu teknikteki serumlar neden olur. Saç kökleri güçlenir ve onarılır. Saç derisinde meydana gelen kepekler yok edilir. Bazı saç derisi hastalıkları tedavi edilir. Ağrısız bir şekilde uygulanan tedavi hastaların günlük hayatına kolaylıkla dönmesine olanak sağlar.

saç mezoterapisi

Mezoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?

Uygulamanın ciddi bir yan etkisi yoktur. Yan etkiler hastaların hassasiyetine göre değişiklik göstermektedir. Saç mezoterapisi sonrası en sık görülen yan etkiler bölgede kızarıklık, morluk, küçük şişlikler, ödem ve alerjik reaksiyondur.

Yan etkiler geçici ve kısa sürelidir. Güvenilir ve doğru bir şekilde uygulanan tedavi sonrasında bu yan etkilere rastlamak oldukça nadirdir. Ancak hamile ve emziren kadınlar, kanamaya eğilimli kişiler bu uygulamanın yapılması için uygun hastalar değildir.

Yöntemin Seans Sayısı

Bu yöntem yaklaşık olarak 10 seans kadar sürer. Seansların uzunluğu ise 15 ile 30 dakika arasında değişir. Seans sayısı hastaya göre belirlenir. Her hastanın saç yapısına göre seansların sıklığı ve sayısı farklılaşır. Seans sayısı belirlenirken hastanın yaşı ve saç teli yapısı göz önünde bulundurulur.

Kişinin saç yıpranma ve saç dökülme oranı da seans sayısını belirleyen faktörlerdendir. Saç mezoterapisi seansları genellikle 15 günde bir uygulanır. Sadece ilk 4 seans haftada bir kez uygulanır. Bütün seanslar sona erdikten sonra tedavinin etkinliğini korumak için ayda bir kez ek seanslar yapılır.

saç mezoterapisi

Tedaviden Önce Yapılması Gerekenler

Mezoterapi uygulaması yapılmadan önce göz önüne alınması gereken birkaç nokta vardır. Öncelikle işlem başlanmadan uzman bir hekim tarafından gerekli kontrollerin yapılması gerekir. Hastanın düzenli olarak kullandığı herhangi bir ilaç varsa bu konuda doktora bilgi verilmelidir. Kullanılan bazı ilaçlar kan inceltici özellik taşıyabilir ve bu dikkate alınması gereken bir konudur.

Saç mezoterapisi seansı öncesi hastanın saçını yıkaması tavsiye edilir. Bunun sebebi uygulama sonrası saçın yıkanmasının sakıncalı olmasıdır. Özellikle sonraki 6 saat duş alınmaması gerekse de bazı hekimler seans sonrası 1-2 gün saçı yıkamamanın daha iyi olacağını söylüyor. Bu noktalara dikkat edildiği sürece işlem sorunsuz bir şekilde başlatılabilir.

saç mezoterapisi

Tedavi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu etkin yöntemin uygulaması sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar tedavinin etkili olması ve zarar veren bir sonuçla karşılaşmamak için önemlidir. İşlem tamamlandıktan sonra 6 saat boyunca duş alınmaması gerekir. Bunun dışında saç bölgesinde herhangi bir kozmetik ürün kullanılmamalıdır.

Uygulama bittikten sonra alınan ilk duş çok sıcak suyla olmamalıdır. Saç mezoterapisi uygulanan gün alkol tüketimi de önerilmemektedir. Çünkü alkol mezoterapinin etkinliği azaltmaktadır.                             Seanstan sonraki iki ya da üç gün güneş ışığına maruz kalınmamalıdır. Ayrıca tedaviden en iyi sonucu alabilmek için seansları eksiksiz bir şekilde tamamlamalısınız.