saman nezlesi

Tıbbi adı ile alerjik rinit, halk arasında yaygın olarak saman nezlesi olarak geçer. Semptomlar ve çözümleri arasında hiçbir fark yoktur. Fakat tekrarlı alerjik rinite karşı kendi başına alınacak tedbirler yeterli olmaz. Mevsime bağlı olmayarak kendini tekrar eden alerjik belirtilerinin önlemleri uzman doktor kontrolünde olur. Bu doğrultuda sebebi herhangi bir virüs değildir. Yeterli bilgi olmamakla beraber kabul gören oluşum nedeni genetik faktörler ve genetik yatkınlıktır.

Alerjik rinit vücudun reaksiyon gösterdiği bir korunma yöntemidir. Hava partikülleri ile vücuda alınan oksijende, zararlı olduğunu varsayarak vücut antikor üretir. Oksijen alınımı durdurulamayacağı için sürekli maruz kalınan; toz, küf ve polen gibi partiküllerin sebep olduğu alerjik reaksiyondur.

Her yaştan kişilerde görülen saman nezlesi belirtilerine karşı dikkatli olmakta fayda var. Zira yaşam kalitesini doğrudan olumsuz etkileyen bu alerjik iltihaptan korunmanın tek yolu tedbirli davranmaktır. Belirtiler, alınacak tedbirler ve diğer tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Saman Nezlesi Belirtileri Nedir?

saman nezlesiBelirtilerinde sık karşılaşılan bulgular mevcuttur. Bunlardan en önemlisi burun akıntısı ve tıkanıklığıdır. Zira havaların ısınması ile kendini gösteren bir alerji olduğu için bu semptomlar tek bir sebebe bağlı olarak kendini gösterir. Diğer belirtisi ise krizli hapşırıktır. Bu sebeple başladığında arka arkaya hapşırıklar yaşanır. Vücudun kendini koruma mekanizması olan bu alerjinin belli bir tedavisi yoktur. Bu doğrultuda alınacak önlemler, saman nezlesi ile mücadelenin tek yoludur.

Belirtiler her alanda kendisini gösterir. Ev, iş yeri, okul ve daha birçok sosyal yaşam alanında hayatı olumsuz etkiler. Bu doğrultuda kişinin hayati bir riski olmasa da oldukça olumsuz etkilere sahiptir. Alerjik rinitin başlaması ile başka alerjenler ve hastalıklarında ortaya çıkışı tetiklenir. Kesin olmamakla birlikte kişilerin birçoğunda görülen diğer alerjen ve hastalıklar; göz nezlesi, sinüzit ve astımdır.

Alerjik Rinit Nedir?

saman nezlesiVücudun kendini koruma yöntemlerini devreye sokması ile antikor üretimi başlar. Bu sebeple antikor miktarı arttıkça burun ve solunum yollarında iltihap oluşur. Oldukça sık görülen bu alerjenin kesin bir sebebi bulunmamakla beraber, kabul edilen etken kalıtımsal genetiktir. Irsı olarak aile bireylerinde görülen bu alerjinin kesin bir sebebi yoktur. Halk arasında saman nezlesi olarak bilinen alerjik rinit aynı etki ve belirtilere sahiptir ve aralarında fark yoktur.

Kişinin bağlı bulunduğu ortamlarda kendiliğinden ortaya çıkar ve hayatı olumsuz etkiler. Bu sebeple alerjik rinit yaşayan kişiler, ortam tercihlerinde hassas davranırlarsa daha iyi olur. Zira kesin tedavisi bulunmayan alerjik reaksiyonu tek engelleme yöntemi dikkatli davranmaktır.

Özellikle çiçek ve bitkilerin sebep olduğu polen ve toz dağılımlı ortamlar bu alerjiden mustarip kişiler için sakıncalıdır. Özellikle mevsimsel geçişlere bağlı olmadan kendisini gösteren alerji türü tekrarlı alerjik rinittir. Bu doğrultuda sorun yaşayan kişilerin çok daha fazla dikkat etmesi şarttır.

Mevsimsel Alerjik Rinit

saman nezlesiMevsimsel geçişlere bağlı olarak görülen alerjik rinit oldukça yaygındır. Bilinen veriler ışığında tüm dünyada her 10 bin kişide görülen bir alerjidir. Son yıllarda alerjen rinit veya saman nezlesi görülme sıklığı ülkemiz dâhil tüm dünyada artmıştır. Yapılan araştırmalar küresel ısınma ile doğru orantıdadır. Küresel çapta ısınma kaynaklı nem artışı ile güçsüzleşen ya da koruma sağlamaya çalışan bağışıklık sistemi bu alerjileri tetikler.

Gelecek yüzyıllarda görülme sıklığı artacak olan alerjik rinite karşın tıbbi çalışmalar yapılıyor. Henüz kesin tedaviler bulunmamış olsa bile kişi bağışıklık kuvvetlendirici gıdalar tüketerek zararı en aza indirir. Zira hassas bir bağışıklık sisteminin ortaya çıkardığı bu alerjen ancak kişinin kendi aldığı tedbirlerle azaltılır. Mevsimsel olarak görülen alerjik rinitte özellikle sabah saatleri ve yeşil alanlar kişi için risk faktörüdür.

Saman Nezlesi Kimlerde Görünür?

saman nezlesiÜlkemizde ve tüm dünyada yüksek oranda görülen ve artmaya devam eden saman nezlesi belli bir sebebe bağlı değildir. Fakat yapılan araştırmalar etken durumların irsi olduğu yönündedir. Fakat her alerjik rinitin sebebi genetik değildir. Çocukluk yaşlarında başlayacağı gibi ilerleyen yaşlarda da kendisini gösterir. Bu doğrultuda alerjik rinitin hedefi herkestir. Zira sebebi artan hava kirliliği ve küresel ısınmadır. Vücut doğal hali ile bu zehirli gazlara karşı koruyucu antikorlar üretir.

Vücudun doğal olarak gösterdiği bu semptomlarda anormal olan durum, kişilerin hava kirliliğine karşı bağışıklık kazanmasıdır. Çünkü normal vücut fonksiyonları bu zehirli gaz salınımlarına karşı risk altındadır. Bağışıklık sistemi hassas kişilerde şiddetli olarak görülen alerjik rinitin, daha fazla insanda görülme oranı günden güne artıyor.

Saman Nezlesi Hangi Aylarda Olur?

saman nezlesiMevsime bağlı saman nezlesi ülkemizde kıştan ilkbahara geçişte kendini gösterir. Fakat tekrarlı alerjen rinit için geçerli olmadığını söylemekte fayda var. Zira vücudun tehdit sezdiği her an antikor üretimi yapan tekrarlı alerjen rinit mevsime bağlı değildir. Kendisini tekrar eden alerjik rinit belirtilerinde gerekli teşhis ve önlemleri uzman doktor yapar.

Mart ayının sonlarında doğru polenlerin açması ile birlikte alerjik rinit etkilerini başlatır. Etkileri başlayan alerji hayatı olumsuz etkilemekle beraber kesin tedavileri mevcut değildir. Kişi bu süreçte sabah saatlerinde kendini evde muhafaza ederek polenlerden korunmaya çalışır. Hava ile yayılan polenlere karşı tam koruma sağlamak mümkün değildir. Bu yüzden geçiş dönemlerinde maske takmak en etkili korunma yöntemidir.

Saman Nezlesine Karşı Alınacak Önlemler

saman nezlesiEv, araba, iş yeri ve sosyal alanlarda korunma yöntemleri vardır. Öncelikli yöntem alerji filtreli özel klimalar kullanmaktır. Klima kullanımı türlü alerjilerden mustarip kişiler için zararlıdır. Fakat saman nezlesi her türlü dış kaynaktan vücuda alınan kirli oksijen kaynaklıdır. Bu doğrultuda alerji filtreli klimalar kullanarak ortamda temiz hava sirkülasyonu sağlanır. Çünkü bağışıklık sisteminin dış etkenlerden korunması şarttır.

Risk faktörlerini belli bir seviyeye kadar klima kullanımı engeller. Fakat her alanda etkili olmaz. Zira dışarıya çıkıldığı zaman alerji kendisini gösterir. Bu durumda maske kullanımı şarttır. Doğru maske kullanımı mevsimsel alerjen rinite karşı etkilidir. Tıbbi maskelerin iki saatten fazla takılmamasını hatırlatmakta fayda var.

Diğer tüm etkenlere karşı bağışıklığı korumak için gıda takviyeleri gerekir. Uzman doktor kontrolünde alınacak ilaçlar bu doğrultuda etkili olur. Tedavisi olmayan saman nezlesi ancak tedbirli davranılarak kontrol edilir. Kişinin hayatını doğrudan olumsuz etkileyen bu alerji diğer hastalıklara davetiye çıkartır. Bu alerjinin hedefi herkestir ve güçlü bir bağışıklık sisteminde oldukça az görünür.

Saman Nezlesi İlaçları?

saman nezlesiAlerjiler şiddetli veya hafif görüldüğünde uzman doktor kontrolünde ilaç kullanımı şarttır. Zira yapılacak yanlış tedaviler alerjiyi şiddetlendirir. Modern tıp dışında yöntemler bu alerji için etkili değildir. Yapılan bitkisel tedaviler hastalığın şiddetlenmesine sebep olur. Bitki kaynaklı polenlerden oluşum gösteren hastalıkta yapılan en büyük yanlış ısırgan kullanmaktır. Isırganın bu tür iltihap geçirici özelliği yoktur. Aksine içeriğinde barındırdığı partiküller ile alerjiyi şiddetlendirir.

Modern tıp şiddetli alerjiler için uygun miktarda antibiyotik ve kortizon ilaçlar verir. Şiddeti azaltan ve belli bir süre durduran bu ilaçlar kalıcı çözüm değildir. Hassas bünyeye sahip olanlarda görülen saman nezlesi yanlış tedavi yöntemlerinde daha kötü hale gelir. Bu yüzden gerekli tedavi ve ilaçları sadece uzman doktor belirler. Çünkü herkesin bünyesinde farklılık gösterecek ilaçlar mevcuttur. Bu doğrultuda doktorunuz sizin için gerekli kontrolleri yaptıktan sonra uygun ilaç kullanımına geçebilirsiniz.