satvik beslenme

Günümüzde birçok beslenme çeşidi vardır. Bireyler çeşitli diyet ve beslenme şekillerini hayatlarına entegre ederler. Sağlıklı yaşam ve nitelikli hayat kitlesi için çeşitli diyet çeşitlerinden yararlanarak sağlıklı bir yaşam sürmek mümkün olacaktır. Diyet şekillerinin ve biçimlerinin çeşitli amaçları vardır. Bu diyet çeşitlerinden biri de satvik beslenme olayıdır. Bu beslenme, özellikle sağlık bakımından kendine dikkat etmek isteyen kişilerin tercih ettiği bir beslenme çeşidi olarak karşımıza çıkar. Bunu benimseyen kişilerin gayeleri doğrultusunda sıhhatli ve sağlıklı bir diyet amacı hedeflenmektedir. Bu beslenmenin çıkış noktası satvik felsefesine dayanır.

Satvik Felsefesi ve Çıkış Noktası

satvik beslenmeSatvik felsefesi Hindistan kökenli bir olgudur. Hint kültürü sayesinde global olarak ortaya çıkan bu akım sağlıklı yaşamı benimser. Hindistan, masaj, yoga ve ruh enerjisi olarak dingin rehabilitasyon uygulamaları olan ülkelerin başında yer alır. Satvik felsefesi, temiz ve enerjik bir yaşam hedeflemektedir. Güçlü ve dingin yapıda harmanlanarak yaşama monte edilmesi amaçlanır. Bu felsefe tamamen psikolojik olmamakla beraber yaşam içerisindeki durumların uygun hale getirilmesidir. Hindistan içerisinde ve dünya genelinde bu mantaliteyi benimseyen yüzlerce insan vardır. Bu yaşam biçimi sonucunda da satvik beslenme çeşidi ortaya çıkmıştır.

Satva kelimesi anlam bakımından denge ve huzuru temsil eder. Yaşam felsefesi olarak sakin, dingin, huzurlu ve sağlıklı bir biçim  Aslında her bireyin uyması gereken bir yaşam şeklidir. Bu dingin ve huzurlu hayata ulaşmak için birtakım beslenme düzeni gerekir.

Maalesef gündelik hayatımızda hayat şartları nedeniyle kalitesiz beslenme yaygındır. Sağlıklı beslenme çeşitlerinden olan Satvik beslenme bazı diyet türleriyle benzerlik gösterir. Bu beslenme türü; içerik olarak organik amaçlı bir diyet gibi görülse de vejetaryen ve vegan diyetlerine benzer. Farklı olarak bu beslenme şekli daha çok satva felsefesine dayanmaktadır.

Satvik Beslenme Programında Hangi Yemekler Yenmez?

satvik beslenmeSatvik beslenme içerisinde et tüketimi yasaktır. Sadece et değil ayrıca tavuk eti de bu yasağa dahildir. Bunlara ek olarak birçok hayvansal gıda bu beslenme türünde yoktur. Yumurta da buna dahildir. Aslında anlayış bakımından bu beslenme şekli vejetaryen ile vegan arasında bir konumdadır. Vejetaryen diyeti gibi et tüketimi satvik beslenme içerisinde de yasaktır. Ancak vegan diyeti gibi her hayvansal gıda yasak değildir. Örneğin süt tüketimi serbesttir. Bu nedenle vegan diyet ile bir tutulamaz. Ancak vejetaryen diyet ile ortak görülmektedir. Mantalite ve çıkış noktasında da farklılık gösterir. Vejetaryen bireyler genellikle hayvanlara olan durumlardan şikayet ettikleri için bu diyeti tercih ederler. Satvik diyeti ise dinginlik, beyin huzuru ve çeşitli yaşam anlayışı için ortaya çıkmıştır.

Satvik Beslenme Programında Hangi Yemekler Yenir?

satvik beslenmeBu beslenme türünde tüketimi olan besinler sınırlıdır. Süt ürünlerini tüketmek serbesttir. Organik besin ön planda yer alır. Sebze kadar meyve tüketimi de satvik beslenme için önemlidir.

Bu beslenme türünde tahıl ve bakliyat tüketimi de önemli bir noktada yer alır.  Özellikle buğday, pirinç ve kepekli birçok ürün kullanımı önemlidir. Protein olarak yüksek protein almayı amaçlamayan bir diyet çeşididir. Karbonhidrat konusunda da kısıtlama mevcut değildir. Bu beslenme türünde protein alımının bitkisel olması gerekir. Hayvansal et tüketimi yasak olduğu için bitkisel protein sayesinde enerji elde edilme amaçlanır. Bitkisel protein en fazla mercimek içerisinde yer alır. Özellikle yeşil mercimek protein bakımından zengin bakliyatlardan biridir.

Her sağlıklı diyette olduğu gibi kavrulmuş yemişler tercih edilmez. Çiğ ve kavrulmamış yemişleri tüketmek gerekir. Badem, fındık ve ceviz gibi yemişler bol miktarda tüketilmelidir. Satvik beslenme vejetaryen beslenme tarzında da olduğu gibi protein açığını kuruyemişler kapatır.

Satvik beslenme baharat kullanımını kısıtlamaz. Tat vermek açısından ve sindirimi hızlandırmak açısından baharatlara izin vardır. Şeker konusunda ise tatlandırıcılar asla tüketilmemelidir. Şeker tamamen yasak olmasa dahi doğal olarak alınması gerekir. Yapay şekerler yerine bal ve organik şeker tüketimi olmalıdır. Her durum ve olayda olduğu gibi şeker tüketiminde de abartıya kaçmamak gerekir. İşlenmiş ürünler ve organik olmayan gıdalar bu beslenme türünde asla tercih edilmez. Suyu bolca tüketmek gerekir. Bu sayede vücut akışı sağlanır. Su her diyette önerilen sıvılar arasında yerini alır.

Satvik Beslenme Felsefesi ve Yoga

satvik beslenmeSatvik beslenme felsefesi satva kelimesi ile ortaya çıkar. Dinginlik ve denge anlamına gelir. Bu yüzden İnsanı uyuşturan besinlerden kaçmak gerekir. Felsefede dinç ve berrak bir yapıya erişmek temel amaçtır. Halsizlik yapan, enerji düşüren veya yorgunluk yaratan gıdaların tüketimi yoktur.  Et ve tavuk tüketimi de yasaktır.

Hindistan’da çeşitli inançlara göre inekler değerli hayvanlardır. Hindistan kültüründe dini olarak inekler kutsaldır. Bundan dolayı inek etinin tüketimi yoktur. Hindistan’da ortaya çıkan satvik beslenme hayvan eti konusunda bu nedenle hassastır. İnek eti tüketilmediği için Hindistan felsefesinde yer almaz. Hayvanlara oluşan duyardan dolayı et tüketimi neredeyse yasak hale gelmiştir.

Satvik beslenme sistemi belirli bir felsefeden gelmektedir. Meditasyon ve yoga ile ortaya çıkmıştır. Hindistan’da meditasyon ve yoga yaygın haldedir. Bundan dolayı meditasyon deyince akla ilk gelen yerlerden biri Hindistan’dır. Hindistan’a gitmemiş olsak dahi birçok film ve belgesel üzerinden meditasyon konusundaki gelişimini görmekteyiz. Bu konuda dünyanın öncü ülkelerinden biridir. Felsefe olarak yoga ve dinginlik esas alınır.

Satvik beslenme sadece bir yemek biçimi değil aynı zamanda yaşam biçimidir. Hindistan’da benimsenen felsefeden biri de ‘ne tüketirsen o kişisin’ mantalitesidir. Burada ortaya çıkan fikir beslenmenin insanın psikolojisini ve yaşam enerjisini etkilemesidir. Bireyler yedikleri besinlere göre hayat enerjilerini ve güçlerini elde ederler.

Satvik Beslenme ve Baharatlar

satvik beslenmeBu beslenme türünün baharat konusunda bazı kuralları vardır. Baharat tüketimine izin verilmektedir. Fakat uyarıcı baharatlar konusunda kısıtlamalar bulunur. Aşırı acı veya aşırı ekşi baharatlar yasaktır. Satvik anlayışta dinginlik ve sakinlik yer aldığı için bu baharatlar tüketilmez. Acı ve ekşi baharatları yoğun olduğu takdirde vücudumuz uyarılır. Bu durumda, beslenme mantığına aykırı olacaktır.

Satvik beslenme ve satva felsefesinde bir diğer oluşumda rajas olarak karşımıza çıkar. Bir diğer adı ile rajasic olarak bilinen oluşumun temel anlamı harekettir. İnsan, hareket ederek vücudunu senkronizasyona sürükler. Bu nedenle hareket önemlidir. Beslenmenin yanı sıra hareket ve denge bu beslenme türünün dingin yapısını oluşturur. Yoga ile entegre olmasının başlıca nedeni de dinginlik ve iç huzurdur.

Satvik beslenme kısaca; hafif ve sağlıklı besinleri içeren bir beslenme şekli olarak karşımıza çıkar. Satvik besinler; enerjinizi, mutluluğunuzu, sakinliğinizi ve zihinsel olarak temiz olmanızı sağlayacaktır. Bu inanış sayesinde kişiler hareketin önemini anlar ve hayatına uygular. Bu şekilde kişilerin çok daha iyi bir hayat süreceğine inanılır.