Ses Kısıklığı Neden Olur?

Ses oluşumu üç temel unsurdan meydana gelir. Bunlar ses telleri, akciğer ve dildir. Dudak veya çene kasları da sesin oluşumunda görev alırlar. Ses kısıklığı, işte bu üç temel unsurdan en az bir tanesinde kaynaklanan olumsuzluktan meydana gelir. Bu olumsuzluklar nedeni ile ses, titrek bir şekilde çıkabilir veya en masum şekilde ses tonu değişebilir.

Temel unsurların en önemlisi ise ses tellerinin bulunduğu ses kutusudur. Ses kutusu, ses tellerini içinde bulundurarak belli aralıkta boşluklar bırakır. Boşluklardan kaynaklanan derin vokal kıvrıklar, sesinizin kısılmasına bir zemin hazırlar. Genellikle geçici bir durum olsa da uzun süren süreçler dahilinde daha büyük hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle doktor muayenesine gidilmesi zaruridir.

Ses Kısıklığının Nedenleri Neler?

Ses Kısıklığının Nedenleri Neler?

Üç ana bölgeden en az birisinde bir aksaklık meydana gelirse ses düşüklüğü baş gösterecektir. Bu aksaklığa yol açan unsurlar genelde üst solunum yoluyla ortaya çıkan grip, nezle veya viral enfeksiyonlardır. Fakat sadece bu unsurlar ses kısıklığına yol açmaz. Diğer bir faktörler ise şu şekildedir:

  • Midede oluşan reflü rahatsızlığı, boğazda tahrişe veya şişkinliğe yol açarak ses kısıklığına neden olur.
  • Alkol tüketimi boğaza olan etkisi ile ses kısıklığına yol açar.
  • Sesteki kısılma, sık sık sigara ile anılır. Çünkü sigara kullanımı bu soruna uygun bir zemin hazırlar.
  • Masum ve kısa süreli bir neden olarak uzun süreli şarkı söyleme, çığlık atma veya konuşma da bir diğer sebebidir.
  • Çeşitli alerjiler de bu rahatsızlığı tetikleyebilir.

Bunların dışında vücuda gelen, özellikle de boğaza gelen herhangi bir darbe, ses kısıklığına yol açacaktır. Çok soğuk içeceklerin tüketilmesi sesin kısılmasında dikkat edilmesi gereken unsurlardandır. Aynı şekilde çok sıcak içeceklerin tüketilmesi de ses tellerine zarar vererek sesinizin kısılmasında rol sahibi olacaklardır. Sesi değiştirmeye çalışmak veya tiz ses çıkarmak ses kısıklığı nedenleri içinde sayılabilmektedir.

Ses Kısıklığı Neyin Belirtisi?

Ses Kısıklığı Neyin Belirtisi?

Sesin kısık bir şekilde çıkması genelde bireyin kendi yapmış olduğu hatalar sonucu cereyan eder. Fakat bireyin elinde olmadan vücutta meydana gelen veya gelecek olan bir hastalığın belirtisi olarak da kısıklık kendini gösterebilir. Bu belirtilerin başında ses tellerinde oluşan iyi huylu vokal nodüller gelmektedir. Bu nodüller olması gerekenden fazla büyüdüğü taktirde ses kısılacaktır.

Nadir de olsa boğaz, tiroit veya akciğer kanserinin bir belirtisi olarak oluşabilir. Tiroit bezlerindeki bez fonksiyonlarının pasifliği de kısıklığın bir diğer belirtisidir. Parkinson hastalığı veya inme gibi nörolojik hastalıklar, bu rahatsızlığın belirtileri arasındadır. Bu hastalıklar uzun süreli kısıklığın belirtisidir. Kısa süreli kısıklıkta bu gibi hastalıklar gözlenemez.

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Ses Kısıklığı Neyin Belirtisi?

Bu soru karşısında ilk anda aklımıza gelen şeyler doğal tedavi seçenekleridir. Doğal tedavi dediğimizde ise aklımıza gelen ilk şey, sıcak su ve beraberinde gelen rahatlatıcı bitkisel çaylardır. Tedavi seçenekleri arasında çaylar harika bir ses düzeltici üründür. Bunun dışında tuzlu su ile gargara da oldukça fazla tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Eczanelerden alabileceğiniz boğaz pastilleri de oldukça iyi gelecektir.

Nem, oldukça önemli bir faktördür. Bu yüzden imkân varsa buhar makinesi kullanmak veya ılık duş almak sesinizin kısılmasını etkilidir. Bu doğal tedavi seçeneklerinin dışında doktor reçetesi dahilinde alacağınız kimyasal ilaçlar da kullanılmalıdır. Kimyasal gargaralar, boğaz spreyleri, şuruplar veya haplar, sesinizde meydana gelen kısıklığı yok edecek tedavi seçeneklerinden sadece bazılarıdır.

Ses Kısıklığı Ne Kadar Sürer?

 

Seste meydana gelen kısıklığın süresi, ses kısıklığı nedenleri ile eş doğrultudadır. Örnek vermek gerekirse grip olan bir bireyin sesi kısılmışsa ve o sesin geri eskisi gibi gelmesini istiyorsa hastalığının geçmesini beklemek zorundadır. Maalesef ki hastalık geçmeden kısıklık geçmeyecektir. Yüksek ses ile konuşma veya bağırma ile oluşan kısıklığın geçme süresi ise bir ile üç gün arasındadır. Çocuklarda bu süre daha da kısılmaktadır.

Belirtiler başlığında belirttiğimiz gibi vücutta oluşan herhangi bir hastalık var ise bu kısıklık daha uzun süreler de devam edebilir. Bu süre iki hatta üç yıla kadar çıkabilir. Kanser benzeri bir hastalıktan kaynaklanan ses kısıklığı, daha fazla da sürebilmektedir. Uzun süren ses kısıklıkları bu yüzden es geçilmemelidir. Bu ve benzeri içerikleri daha fazla okumak istiyorsanız diğer içeriklerimize göz atmanızı tavsiye ederiz.