sindirim sistemi

Vücuttaki çeşitli sistemler tarafından daha fazla işlenebilmeleri için yiyecekleri daha küçük birimlere ayırmanın fizyolojik sürece sindirim sistemi denir. Mide ve bağırsak yolu, sindirim sisteminin çalışması için ihtiyaç duyduğumuz ana borulardır. Hem hipotalamus hem de beyin beyinciği bu kısımları kontrol eder. Bu sistem midede et, şeker veya diğer karbonhidratlar gibi yiyecekleri parçalamaya yardımcı olan bir dizi hücre ve asitle doludur.

Enzimler, yiyecekleri hücrelerimizi besleyen besinlere dönüştürür ve ayrıca alkalin fosfataz ve asit fosfataz gibi enzimler verir. Mineral ve vitamin deposu meyveler ve sebzeler, protein barındıran yiyecekler bu sistem için oldukça önemli besinlerdir. Elma, pancar, avokado, patates, yaban mersini, havuç, erik, salatalık benzeri lifli gıdalar, sebzeler veya meyveler sindirimimizi kolaylaştıracak gıdalardır.

sindirim sistemi

Bağırsak Sindirim Bozukluğuna Ne İyi Gelir?

En yaygın ve şu anda önerilen tedavi yöntemine 5-A-Day denir. Her gün sadece daha fazla meyve ve sebze porsiyonu yemeye odaklanmanız gerekeceğinden bu kolay bir kuraldır. Her ne kadar yemek tek başına yönetim için tek seçenek olmamalıysa da kronik durumlar için remisyon semptomlarını sürdürmek için tıbbi olmayan tedavilere de ihtiyaç vardır.  Sindirim sistemi sorunlarında altın kural beslenmedir. Bağırsaklarınızı rahatlatacak besinler tercih ederseniz sorunu rahatlıkla ortadan kaldırabilirsiniz. Kefir, lahana turşusu, yoğurt, badem, kepek ekmeği, tarçın, hindistan cevizi, zeytinyağı, lahana, bezelye, zencefil, sarımsak, peynir, balık tercih edilebilir. Ayrıca omega-3 yönünden zengin olması sebebiyle somon tüketimi de önerilir.

Sindirim Nasıl Düzeltilir?

Sindirim sorunlarının etkilendiği başlıca organları yani yemek borusu, mide, safra yolu ve bağırsak gibi önemli yerleri etkileyebilir. Pek çok sayıda farklı sindirim sistemi sorunu belirlenmiştir. Ülkemizde belki de en sık teşhis edilen sindirim sorunları huzursuz bağırsak sendromu (İBS), hazımsızlık ve kabızlıktır.

Bununla beraber dışkı tutamama, yutma güçlüğü, midede yanma/ekşime, kusma, boğazda yumru hissi ve anal bölge bozuklukları sıklıkla hekimlerin karşısına çıkmakta ve hastaların baş belası olmaktadır. Sebebi tam olarak bilinmemektedir. Fabrikada üretilmiş işlenmiş gıdalar, hareketsiz yaşam biçimi, yanlış beslenme tarzları psikolojik ve davranışsal faktörler besin alerjileri gibi nedenler olduğu tahmin edilmektedir.

Fabrikada işlenerek hazırlanmış gıdaları tercih etmek yerine doğal besinler alamaya özen gösterin. Nakliye ile gelen değil tazeliğinden emin olduğunuz yaşadığınız yerde üretilen veya yakın olan yerlerden gıdalarınızı tercih etmeye dikkat edin. Genel hijyen kurallarına uyarak enfeksiyon veya parazit riskini azaltın. Eğer yaşınız orta yaşın üzerinde ise doktorunuzla görüşerek ve onun önerileri doğrultusunda sindirim enzimi takviyesi kullanabilirsiniz.

Sindirim Sistemini Ne İyileştirir?

Düzenli sindirim sistemi ve sağlıklı bağırsaklar için ne gibi yöntemler izlenebilir? Öncelikle çiğ yani işlenmemiş fabrika tezgahından geçmemiş ürünler tercih edin. Lifli gıdalar tüketmeye çalışın. Zeytin yağı, çiçek yağı gibi bitkisel, doğal olduğundan emin olduğunuz sağlıklı yağları kullanın. Bol bol su içmeye dikkat edin. Stresten uzak durmaya çalışın. Yemeğinizi yerken yavaş ve sindiriminiz yormayacak şekilde tüketmeye önem verin.

Yiyecekleriniz uzun uzun çiğneyin. Bu sayede hem sindirim sisteminizi rahatlatmış hem de beyninize doyma hissini hızlı gönderdiğiniz için porsiyonlarınızı da rahatlıkla küçültmüş olursunuz. Ayrıca besinlerinize ek olarak probiyotik takviyesi yapın.

Bağırsak dostu yararlı bakterilerden olan probiyotikler yoğurt, kefir, ayran gibi ürünlerde bolca bulunur. Ayrıca eczanelerde de probiyotik takviyesi sağlayan ilaçlar da bulunmaktadır. İhtiyacınız varsa reçetesi bu takviyelere ulaşabilirsiniz. Tabi ki elinizden geldiğince hareket edin. Yürüyüşe çıkın, düzenli spor yapın. Bu yöntemler, bu konudaki sorunlarınıza büyük oranda çözüm bulacaktır.

sindirim sistemi

Zararlı Bağırsak Bakterileri Nasıl Yok Edilir?

Bağırsaklar sindirim sistemi için önemli organlardan biridir. Bedenimizin ikinci beyni olarak kabul edilen bağırsakları zararlı bakterilere karşı korumamamız gerekmektedir. Eğer bağırsaklarımızda bulunan zararlı bakteriler artarsa vücudumuzun tamamı olumsuz etkilenir, bağışıklığımız düşer ve sindirim sorunları yaşamaya başlarız. Yukarı da söz ettiğimiz gibi yoğurt, kefir, ayran gibi besinlerin içerisinde bulunan yararlı bakterilerden olan probiyotikler sadece sindirimi rahatlatmaz aynı zamanda sindirim sistemi için koruyucu bir özelliğe de sahiptir. Probiyotikler bağırsaklarımızdaki zararlı bakterilerle savaşır ve onları yok eder. Böylece hem sindirim sistemini korur hem de bağışıklık sisteminin sağlamlaşmasında olumlu rol oynar.

İçerisinde yüksek oranda B3, B1, B2 vitaminleri ve yüksek protein bulunduran yoğurt burada önemli bir noktada da duruyor. Kaliteli ve taze yoğurdu sofranızdan eksik etmemeniz vücudunuz için oldukça önemlidir. Kalsiyum bakımından da zengin olan yoğurdu günde bir kâse tüketmeniz önerilir. Probiyotik deposu olarak görülen diğer besinler ise tarhana, turşu, şalgam, suyu bozadır. Bu gıdalar bağırsaklarınız için oldukça faydalıdır ve gün içerisinde tüketilmesi önerilir.

Sistemimize dost olan diğer besinler ise lifli gıdalardır. Lif kaynağı olan yiyecekler meyveler, sebzeler ve tam tahıllı gıdalardan meydana geliyor. Bu besinler nohut, sarımsak, yaban mersini, yer elması, elma, muz gibi yiyeceklerdir. Yararlı bakterilerden olan bifido bakteri bakımından zengin olan bu besinler sindirim sistemimiz için ilaç niteliği taşımaktadır. Düzenli ve saatinde yemek, meyve, sebze ve tahıl ağırlık posalı yiyecekler tercih etmek, hızlı yemeden çiğneyerek yemekleri yutmak, probiyotik ağırlıklı beslenmek ve bol su içmek, zararlı bağırsak bakterilerinin yok edilmesini sağlar.

Hazımsızlıktan Nasıl Kurtulurum?

Hazımsızlık rahatsız edici sindirim sorunlarından biridir. Hazımsızlık gibi bir sorunla karşılaştığınız durumda bir bardak suya bir yemek kaşığı bal, bir yemek kaşığı sirke ve biraz limon koyun ve bekletmenden için. Eğer sürekli bu sorunu yaşıyorsanız yemek yemeden yaklaşık 10 – 15 dakika önce bu karşımı içebilirsiniz. Hazımsızlık yaşadığınız süreçlerde gazlı içecekleri tercih etmemeniz önerilir.

Hazımsızlık yaşadığınız dönemlerde yediğiniz besinlere dikkat edin ve vücudunuzun verdiği tepkileri iyi gözlemleyerek kendinize bir beslenme düzeni oluşturun. Vücudunuza yaramayan hassas yiyecek ve içecekleri saptayarak o besinlerden uzak durun. Karabiber, kimyon, zerdeçal gibi baharatlar uzun süre tüketilmediği sürece sindirim sistemi için faydalı baharatlardır. Ayrıca hazımsızlık sırasında bağırsaklarda oluşan yoğun gazın atılabilmesi için rezene bitkisi oldukça yararlıdır. Yemekten sonra hazırlanan bir bardak rezene çayı, karında şişkinlik ve hazımsızlık için birebirdir.

Mide Krampları İçin Tavsiye

Yemek yenmesinin ardından mide krampları ile uğraşıyorsanız papatya bitkisi size göre. Hem mide hem de bağırsak için faydalı olan kurumuş papatyayı, kaynamış suya ekleyerek tüketebilirsiniz. Göreceksiniz hem bağırsaklarınız hem de mideniz size teşekkür edecektir. Hazımsızlığa iyi gelen diğer bir çay ise yeşil çaydır. Hazımsızlık ve şişkinlik sorununu hızlı bir şekilde bitkisel ve sağlıklı bir yöntemle çözebilirsiniz. Ama yeşil çay ile alakalı bir ufak uyarı yapmalıyız; yeşil çay içerisinde kafein barındırır. Bu yüzden çarpıntı gibi problemler yaşamamak için kararında içilmelidir. Yemeklerden sonra – özellikle ağır ve yağlı yemekler – içilen bir bardak yeşil çay sindirim sisteminize iyi gelecek ve sizi rahatlatacaktır.

Hazımsızlık ve sindirim sorunları için bir diğer öneri de nanedir. Hem kuru hem taze şekilde tüketilebilen nane bitkisi, bağırsak ve mideyi rahatlatır. Ayrıca şişkinlik sorununun giderilmesinde de yardımcı olarak önemli bir rol oynar. Mikroplara karşı öldürücü bir bitki olan nane mide bulantılarına da iyi gelir. Yemek yenmesinin ardından nane çiğnemek ve 1 bardak su içmek sindirim sisteminizi rahatlatacaktır. Ayrıca 1 çay kaşığı kuru naneye kaynar su ekleyip demleyerek nane çayı yapıp tüketebilirsiniz. Bu çay da şişkinlik ve hazımsızlık sorununuza iyi gelebilir.

Sindirimi Ne Düzenler?

Sindirimin düzenlenmesinde altın kural yararlı bağırsak bakterilerinin artmasının sağlanmasıdır. Sağlık beslenmek, alkol, sigara ve benzeri zararlı şeylerden uzak durmak ve stres kontrolünü sağlamak yararlı bakterilerin çoğalması için önemlidir. Bağırsak florası sağlıklı seviyeye gelmesiyle beraber tüm vücudun bağışıklığı artıyor ve sindirim sistemi rahatlıyor. Eğer bağırsak florasının dengesi bozulursak vücudun atmaya çalıştığı toksik maddeler yeniden emilmeye başlıyor. Bu durum da bağışıklık sisteminizin düşmesine ve devamlı hastalanmanıza neden oluyor. Bu yüzden bağırsaklara iyi gelen yiyecekleri yemek diğer birçok hastalığın da oluşmasına engel olacaktır.

Bağırsakları En Hızlı Ne Çalıştırır?

Bağırsakları çalıştırın hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayan bazı sebze, meyve ve yemişler vardır. Bunların kararında ve düzenli tüketilmesi hazımsızlık ve şişkinlik sorununuzu çözecek ve sindirim sisteminizin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Sindirim sisteminizin muntazam ve sağlıklı çalışması vücudunuzun diğer sistemlerini de olumlu etkileyecek ve bağışıklığınızın güçlenmesini sağlayacaktır. Bağırsakların düzenli ve hızlı çalışabilmesi için kivi, elma, turşu, brokoli, biber, erik, karpuz, kefir, limon, yoğurt, kuru kayısı gibi besinler tercih edilerek tüketilebilir. Bol bol su içmek de sindirim sistemi için önemlidir. Yeteri kadar su içmek bu sistemin düzenli çalışması için sıklıkla önerilen yöntemlerdendir.