Sinüzit nedir, belirtileri nelerdir?

Sinüzit günlük hayatta sizlere oldukça sıkıntı yaratır. Ayrıca günlük hayat rutinlerinizi etkileyen bir rahatsızlıktır. Sinüzit belirtileri öncesinde bilmeniz gereken, bu problemin nasıl ve neden ortaya çıktığıdır. Sinüsler toplam 4 çiftten oluşur ve doktorlar kemiklere göre bunları isimlendirir:

 • Maxiller sinüs; burnun her iki yanındadır.
 • Frontal sinüs; başın ön kısmında ve frontal kemiğin içerisindedir.
 • Etmoid sinüs; gözlere yakın olan ve burnun her iki yanında bulunur.
 • Sfenoid sinüs; gözlerin arka kısmındadır.

Sinüsler yüzünüzün ve kafatasınızın içindedir. İçleri solunum yolu hücreleri bulunan boşluklar sinüslerdir. Bunların havayı nemlendirme, mukus salgılama ve bakterileri engelleme işlevleri vardır. Sinüzit durumunuzun ortaya çıkışı ise bu hücrelerin iltihaplanarak tıkanmasıdır. Ardından bu kanallarınız ödemli hale gelir. Bu problemin nedeni oldukça çeşitlidir.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Burun boşluğunuzdaki enfeksiyon olarak bilinen sinüzitin birçok nedeni vardır. Genetik ya da çevresel faktörlerden meydana gelir. Günlük hayat kalitenizi oldukça düşüren bu rahatsızlığın bazı belirtileri bulunur. Sinüzit belirtileri arasında;

 • 10 günden daha uzun bir süre burun akıntısı yaşamanız,
 • Kronik bir öksürük,
 • Göz çevreniz ve burun çevrenizde hafif şişlik,
 • Geniz akıntısının artması,
 • Sıklıkla baş ağrısı yaşamanız,
 • Baş ağrısının yanına yüz ağrınızın da eklenmesi,
 • Geçmeyen ağız kokusu,
 • Sıklıkla ateşlenmek,
 • Kulaklarınızda baskı hissi,
 • Koku alma problemlerinizin başlaması

gibi maddeleri sıralarız.

Sinüzit Neden Olur?

Sinüzit belirtileri nedir, neden olur

Genellikle soğuk algınlığı, grip ve alerji gibi durumlar sonrasında ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Sinüzit olup olmadığınızı anlayabilmek için dört haftalık bir süreçte sinüzit belirtileri göstermeniz gerekmektedir.

Solunum yollarınızın enfeksiyon kapması ile birlikte hücreleriniz iltihaplanır ve tıkanır. Burun içini kaplayan hücreleriniz ve mukozalar ödemli hale gelir. Burun boşluğunuz tıkanarak rahatsızlık hissi meydana gelir. Enfeksiyon, soğuk algınlığı ve alerjilerin yanı sıra sinüslerinizin kapanmasına neden olan bazı durumlar; Burun şeklinde ve yapısındaki herhangi bir anormallik,

 • Geniz etlerinin geniş olması ve solunum yollarını kapaması,
 • Dalış ve yüzme gibi su sporlarıyla ilgilenme,
 • Herhangi bir diş enfeksiyonu tedavisi görmek,
 • Buruna alınan darbe ve yaralanma,
 • Buruna kaçmış yabancı cisimler ve maddeler,
 • Sigara kullanımı ve sigara dumanına maruz kalmak,
 • Çok sık uçak seyahatleri yapmak,
 • Zayıf bir bağışıklık sistemi

olarak sıralanır.

Akut Sinüzit Nedir?

Akut sinüzit solunum yolları enfeksiyonu ile ortaya çıkar. Burun tıkanıklığı ile başlayan akut sinüzit belirtileri arasında elmacık kemiğiniz ve göz çevresinde şişme ve ağrı gibi durumlar hissedersiniz. Yalnızca enfeksiyon değil bakterilerden dolayı da akut sinüzitten dolayı sıkıntı yaşarsınız.

Akut sinüzit kısa süreli belirtiler göstermektedir. Genellikle bir hafta on gün içerisinde belirtiler kaybolur. Akut sinüziti evde doğal yollarla hafifletirsiniz. Burunda baskı ve tıkanıklık, boğaz ağrısı, geniz akıntısı, baş ağrısı, kulak ve diş ağrısı ve ağız kokusu gibi klasik belirtiler gösterirsiniz. Birkaç hafta içerisinde belirtilerin hafiflemesi akut bir durum yaşadığınıza işarettir.

Kronik Sinüzit Nedir?

Doktorunuz sizlere kronik sinüzit tanısı koyup, sizi tedavi ettiği halde iyileşme belirtisi göstermezsiniz. Tedaviye başlamanıza rağmen 12 hafta ve üzerinde halen belirtileri gösteriyorsanız, hastalığınızı doktor kronik olarak ele alır.

Kronik sinüzit belirtileri arasında;

 • Tat ve koku almada zorluk yaşamanız,
 • Yeşil renkli geniz akıntısı,
 • Kulak ağrısı,
 • Baş ağrısı,
 • Bulantı,
 • Yorgun hissetmek,
 • Ve yüz bölgesinde rahatsızlık hissinizin olmasını sıralarız.

Kronik hale gelmesinde alerji ve sıklıkla yaşanan enfeksiyonların payı büyüktür. Astım hastalığı ve reflü olan kişilerde kronik sinüzit çoğunlukla meydana gelir.

Sinüzite Ne İyi Gelir?

Sinüzite ne iyi gelir

Genellikle kış aylarında artan bir rahatsızlıktır. Semptomları arasında baş ağrısı ve geniz akıntısı yaşarsınız. Pek çok semptomla kendini gösteren bu rahatsızlığınızı, uzman doktor yardımı ile tedavi etmelisiniz. ‘Sinüzit tedavisi nasıl yapılır ve doğal yollarla nasıl daha hafif atlatılır?’ merak ediyorsanız sitemizdeki bu yazımızı incelemenizi öneririz. Böylece Sinüzit belirtileri ve sürecini nasıl daha rahat geçireceğiniz konusunda fikir sahibi olursunuz.

Sinüzit mukus tabakanızın kalınlaşması ve ödem tutması ile size rahatsızlık hissi verir. Bu nedenle bol su tüketimine oldukça önem verin. Bol su ile ödemi atarak, mukus tabakasının incelmesini sağlarsınız. Yaşam ortamınız nemli olmalıdır. Çünkü havasız ve nemsiz bir ortamda nefes almanız oldukça zor hale gelecektir. Bu nedenle odanızı ve bulunduğunuz ortamları havalandırarak daha rahat bir süreç geçirin.

Burun kanallarınızdaki mukusun çözülmesi için tuzlu su ile burnunuzu yıkayın. Kısa süreli de olsa Sinüzit belirtileri yönünden rahatlama ve baskının hafiflediğini hissedeceksiniz. Bu rahatsızlıkta en sıkıntılı süreç gece uykularınız esnasında olur. Uyurken nefes problemleri yaşıyorsanız, yüksek bir yastık kullanın. Böylece bu problemi bir nebze de olsa hafifletin. Soğuk duş veya soğuk su ile saçınızı yıkamamaya özen göstermeniz gerekir. Rüzgârlı ve soğuk havalarda dışarıda çok uzun süreler kalmak enfeksiyon riskini arttırır. Dışarıda kalmak zorundaysanız, bere, atkı gibi şeylerle kendinizi korumanız gerekir.

Tozlu ve dumanlı ortamlardan olabildiğince uzak kalmanız önemlidir. Sigara kullanımı sinüziti tetikleyen şeylerden bir tanesidir. Sigarayı bırakarak kronik bir rahatsızlığın önüne geçmelisiniz. Sıcak bir kompres oldukça sizi rahatlatacaktır. Yüzünüze ve burun çevrenize bir havlu yardımı ile sıcak kompres uygulaması yapın. Böylece Sinüzit belirtileri açısından kısa süreli bir rahatlama yaşarsınız. Bunlara ek olarak, doğal tedavi yöntemlerinden bahsedelim. Bir tanesi tarçın, baharat, kekik yağı ve fesleğen kullanımı ile sinüslerinizi açın. Böylece baskının geçmesini sağlarsınız.

Sinüzit Baş Ağrısı Yapar mı?

sinüzit baş ağrısı yapar mı?

Sinüzit baş ağrısı, alın ve şakak ağrısı, omuz ve diş ağrısı yapar. Semptomlar arasında baş ağrısı ise ilk sırayı almaktadır. Özellikle dört haftalık bir süreç boyunca kronik baş ağrısı yaşıyorsanız, sinüzit ihtimali oldukça fazladır. İlk olarak doktorunuza başvurarak tanının konması gerekir. Ardından ‘Sinüzit tedavisi nasıl yapılır?’ detaylı bir şekilde öğrenirsiniz. Doktorunuz hemen tedaviye başlar.

Sinüzit, soğuk algınlığı, alerji, enfeksiyon, zayıf bir bağışıklık, burun kanallarının ve kemiklerinin anormal yapısı sonucunda ortaya çıkar. Burun kanallarındaki boşluğun mukus ile dolması ve havanın sinüs ve burun arasında hareket edememesi ile baskı ve basınç oluşmaya başlar. Sinüzit belirtileri arasında yüzünüzün belli bölgelerinde ağrı yaşarsınız. Mukusun kalınlaşması sonucunda ödem yapması ve ağrıya dönüşmesi sonucunda sinüzit ağrınız oluşmaktadır.

Sinüzit Hakkında Bilinen Yanlışlar

Günlük hayat kalitesini oldukça olumsuz bir şekilde etkileyen sinüzit, birçok belirti ile ortaya çıkmaktadır. Sinüzit semptomları ve tedavileri hakkında yanlış bilinen birçok şey vardır. Bunlardan ilki sinüzitin ameliyat ile iyileşmeyen bir hastalık olduğunu düşünmenizdir. Semptomlarınız ameliyat sonrası oldukça rahatlayacaktır. Artık gün içinde daha rahat bir yaşamınız olur. Bu rahatsızlığı doğal yollarla tedavi etmeye çalışırken, yanlış yollar kullanmamalısınız. Bilmediğiniz bitki ve ilaçları ilaç niyetine kullanmak oldukça yanlıştır. Sıcak çay ve baharatlar sinüziti hafifletir. Fakat öncesine sinüzit belirtileri için bitkisel çözümleri doktorunuza danışın.

Alternatif tıp yöntemlerini doktor kontrolünde kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca çok fazla acı yemenin sinüzite iyi geldiğini muhakkak duymuşsunuzdur. Burun açıcı olarak çok fazla acı tüketmek başka hastalıklara sebep olacaktır.